کد خبر: 169007

جهاد سراسری برای اصلاح امور سیل زدگان

در این گزارش مهمترین اقدامات جهادی از گوشه و کنار ایران در راستای اصلاح امور سیل زدگان را بررسی خواهیم کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بارشهای سیل آسای باران طی چند روز اخیر در مناطق مختلف کشور موجب سیلابی شدن برخی از استان ها و اختلال در زندگی مردم شده است. سیل یک بلای طبیعی است که پیشگیری و آمادگی مواجهه با آن در شرایط فعلی اولویت پیدا می کند. در کنار همه ی اخبار خوب و بدی که از احتمال جاری شدن مجدد سیل و یا وضعیت مردم سیل زده به گوشمان می رسد، همت عمومی برای بر طرف شدن خسارات ناشی از سیل های اخیر، مرهمی بر زخم همه ی مردم ایران است.

در این گزارش مهمترین اقدامات جهادی از گوشه و کنار ایران در راستای اصلاح امور سیل زدگان را بررسی خواهیم کرد.

 

 

بیماران مناطق سیل زده با ارائه کدملی رایگان درمان می‌شوند

سید مرتضی ادیانی معاون بیمه و خدمات سلامت، سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: خرید خدمت بیمه سلامت از طریق دفترچه درمانی انجام می‌شود، اما به دلیل شرایط مناطق سیل زده بستری بیماران با ارائه کد ملی انجام می‌شود.

وی افزود: در مراکز درمانی سرپایی نیز با ذکر کد ملی برای افراد سیل زده دفترچه درمانی صادر می‌شود.

ادیانی عنوان کرد: دارو‌ها به ویژه دارو‌های بیماران خاص نیز از طریق پشت نویسی نسخه بیماران برای سیلزدگان قابل دریافت است.

وی یادآور شد: حوادث غیر مترقبه در تعهد بیمه‌های پایه نیست، اما در این مناطق سیل زده تلاش می‌شود خدمات قابل توجهی به مناطق سیل زده ارائه شود.

در اثر سیل ۱۲ فروردین در لرستان رودخانه‌های این استان در شهرستان‌های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صد‌ها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.

اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل‌های بسیاری در مسیر‌های اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستا‌های سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.

مردم شهر‌های پلدختر و معمولان و روستا‌های اطراف حاشیه کشکان از ۱۲ فروردین ۲۴ ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه‌های اطراف گذراندند.

تمامی راه‌های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی‌داد، اما از نخستین ساعات ۱۳ فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.

برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون ۱۴ نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند، ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می‌تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.

 

 

حداکثر توان را در خدمت به مردم سیل‌زده به کار می‌گیریم

سرلشکر باقری صبح دیروز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: هدف من از حضور در مناطق سیل زده این است که از نزدیک بیشتر با سطح مشکلی که در سیلاب به وجود آمده آشنا شویم و بهتر بتوانیم امکانات نیرو‌های مسلح را بسیج کنیم.

وی افزود:همچنین عرض خداقوت به عزیزان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی که در این چند روز مشغول هستند را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه با حضور در مناطق سیل زده با مردم هم صحبت‌هایی خواهیم کرد، تصریح کرد: ان شاء الله خدا کمک کند و ماهم حداکثر تلاش را می‌کنیم که با حداکثر توان در خدمت مردم باشیم و بتوانیم از مشکلات و آلام مردم بکاهیم.

 

 

آمادگی دولت برای جبران خسارات مردم و کشاورزان

معاون اول رئیس جمهور در تماس تلفنی با غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده و نحوه امداد‌رسانی به سیل‌زدگان را مورد بررسی قرار داد.

اسحاق جهانگیری در این تماس بر اجرای تصمیمات اتخاذشده در ستاد مدیریت بحران‌ استان خوزستان تأکید کرد و آن را راهی برای کاهش خسارت‌ها دانست.

وی با اشاره به ضرورت هماهنگی‌ها تأکید کرد تمامی دستگاه‌های اجرایی، امدادی و مردمی باید با هم هماهنگ باشند تا کار به‌نحو مناسب‌تر انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور به پیش‌بینی‌های جدید سازمان هواشناسی کشور نیز اشاره کرد و گفت: فعالیت سامانه جدید بارشی در کشور ضرورت آمادگی بیش از پیش هموطنان و دستگاه‌های مسئول برای مقابله با حوادث احتمالی را بیشتر کرده است.

وی از استاندار و تمامی مدیران خواست به تلاش بی‌وقفه خود برای خدمت‌رسانی به مردم و رفع موانع ادامه دهند.

در این تماس تلفنی معاون اول رئیس جمهور بار دیگر بر آمادگی کامل دولت برای جبران خسارات ناشی از سیل‌های اخیر تأکید کرد.

 

 

 

مردم می‌توانند از زکات و ردّ مظالم برای کمک به سیل زدگان استفاده کنند

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح شنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم گفت: امروز سیل زدگان کشور در وضعیت نامناسبی قرار دارند؛ کشتزارها، احشام و تمام سرمایه شأن از دست رفته است و وضعیت خوبی ندارند.

وی با تأکید بر اینکه ما باید خودمان را جای سیل زدگان بگذاریم،عنوان کرد: همه باید برای جبران خسارات سیل دست به دست هم دهیم و با کمک به آنان، این کار را شکرانه سلامتی خود قرار دهند تا ان شاءالله چنین بلا‌هایی دیگر تکرار نشود.

آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: اگر مردم به فکر هم باشند، خداوند لطف می‌کند؛ حضرت حق، رحمان، رحیم و ارحم الراحمین است و لطف او شامل مردم خواهد شد؛ در حال حاضر، امتحان بزرگی برای همه پیدا شده و در این میدان امتحان همه باید آبرومند بیرون بیایند.

وی بیان کرد: اینگونه نشود که عده‌ای به واسطه مشکلات طاقت فرسای سیل تلف شده و یا امیدشان از همه چیز بریده شود؛ البته دولت، سپاه و ارتش دست به دست هم داده و تلاش می‌کنند؛ اما تا همکاری عموم نباشد، مشکلات حل نخواهد شد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بنده بار‌ها اعلام کرده‌ام که از یک سوم کل وجوهات می‌توان برای کمک به سیل زدگان استفاده کرد؛ همچنین مردم می‌توانند از ردّ مظالم یا زکات هم برای کمک به سیل زدگان استفاده نمایند.

وی بیان کرد: امیدوارم در تمام شهر‌ها مراکزی تشکیل شده تا برای سیل زدگان کمک‌ها را جمع آوری کرده و به داد مظلومین برسند.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز کرد: این مردم واقعاً مظلوم هستند؛ انسان وقتی صحنه‌ها را می‌بیند، ناراحت می‌شود؛ بنده وقتی برخی صحنه‌ها را دیدم، گریه‌ام گرفت؛ امیدواریم صدای ما به گوش همه برسد و مردم کمک کنند.

وی تصریح کرد: ما نیز در راستای کمک به سیل زدگان، ۲۵۰ میلیون تومان در مرحله اول کمک کرده و امروز هم ۱۰۰ میلیون تومان واریز خواهیم کرد و امیدواریم دیگران هم به اندازه توان خود کمک نمایند.

 

 

عده‌ای ‌برای بازسازی منازل سیل‌زدگان و عده‌ای ‌‌برای تأمین مایحتاج‌شان ‌بسیج شوند

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی ظهر دیروز در دیدار اعضای ستاد پشتیبانی مردمی قم از مناطق سیل‌زده، با اشاره به حادثه تلخ سیل اخیر کشور اظهار داشت: این حادثه امتحان و آزمایشی برای بندگان از جانب خداوند متعال بوده تا ببیند چه کسانی به وظیفه خود به‌درستی عمل می‌کنند.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه حادثه سیل اخیر امتحان الهی برای اغنیا و فقرا بوده است، افزود: این حوادث که پیش می‌آید باید حواسمان را جمع کنیم که در حال انجام چه کاری هستیم و این جریان آزمایش و یک سلسله امتحانات برای همگی بوده است.

وی گفت: نظم و انتظام کمک‌رسانی به سیل‌زدگان باید مورد اهتمام جدی مسئولان قرار بگیرد، باید مراقبت کنیم که این کمک‌رسانی هدر نرفته و به دست مستحق آن برسد، همچنین از اعضای ستاد تقاضا داریم در توزیع اقلام نظم و انضباط وجود داشته باشد و نباید سلسله اقلام جایی برود که نیاز نبوده است.

آیت‌الله علوی گرگانی با تأکید بر متفاوت بودن نحوه نیاز سیل‌زدگان گفت: برخی از مردم خانه‌های خود و برخی نیز وسایل زندگی خود را ازدست‌داده‌اند بنابراین باید مسئولیت‌ها را جدا کرده و عده‌ای را برای بازسازی خانه‌های سیل‌زدگان و عده‌ای را هم برای تأمین اقلام موردنیازشان بسیج کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه در پایان خطاب به اعضای ستاد پشتیبانی مردمی قم از مناطق سیل‌زده خاطرنشان کرد: قطعاً دعای مستضعفین و گرفتاران سیل پشت سر شما خواهد بود، در حد وسع خود به آسیب دیدگان کمک کرده و می‌کنیم و امیدواریم در آینده بتوانیم به آسیب دیدگان خدمت‌رسانی بهتری داشته باشیم.

 

 

آیت‌الله نوری همدانی: همه ‌در حد توان ‌باید به ‌‌سیل‌زدگان کمک کنیم

آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر دیروز در جلسه درس خارج فقه خود، با اشاره به سیل اخیر کشور اظهار داشت: سیلی که در شهرها و مناطق مختلف به وجود آمد غم و درد فراوانی برای مردم این مناطق به وجود آورد.

مرجع تقلید شیعیان افزود: در دنیا برای انسان‌ها امتحاناتی وجود دارد که هیچ انسانی از این امتحانات و جریانات مستثنی نبوده و فقط شکل و نوع آن متفاوت است، کسانی که لیاقت داشته از این جریانات نردبانی برای رشد و تعالی می‌سازد، اما کسانی که قابلیت ندارند با همان امتحان شقاوت و پستی آن‌ها روشن می‌شود.

وی ضمن ابراز همدردی با سیل‌زدگان ادامه داد: وظیفه مردم کمک به سیل‌زدگان بوده و هر کس باید در حد توان خود به افراد حادثه‌دیده و سیل‌زده کمک کند، ما نیز در حد توان خود کمک کرده و می‌کنیم، اما لازم است همه مردم و مسئولان به میدان بیایند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اقدامات کمیته امداد و هلال‌احمر برای کمک به سیل‌زدگان گفت: مسئولان نیز باید با مدیریت صحیح این حادثه را دنبال کرده و به کار خود شدت دهند تا این حادثه جبران شود.