کد خبر: 168895

ننگ تحریم های آمریکاییِ صلیب سرخ بر پیشانی حقوق بشر دنیا

این روزها که بخش هایی از کشورمان و مردم شریف ایران درگیر پدیده سیل شده اند و نیاز به کمک های فوری داخلی و خارجی داشتند اتفاقی افتاد که بار دیگر فاتحه ی ادعای حقوق بشر از جانب غرب را در گوش جهانیان خواند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سیل، زلزله، انفجار، جنگ و هر نوع ابتلاء طبیعی و غیر طبیعی دیگری که در آن مردم عادی یک سرزمین متحمل خسارت مالی و جانی شوند، در مناسبت اخلاقی دنیا اقتضائاتی دارد که همیشه شاهد آن بوده ایم. کمک های خداپسندانه حکومت های نه چندان دوست، به مردم یکدیگر در مواقع بلایای طبیعی از این قبیل مناسبات است. چه بسا مناسبات بشردوستانه در دل یک جنگ تمام عیار ایجاد یک حاشیه امن کند که برای همه ی نفس های سلیم منطقی و پذیرفتنی است.

این روزها که بخش هایی از کشورمان و مردم شریف ایران درگیر پدیده سیل شده اند و نیاز به کمک های فوری داخلی و خارجی داشتند اتفاقی افتاد که بار دیگر فاتحه ی ادعای حقوق بشر از جانب غرب را در گوش جهانیان خواند.

 

 

وقتی تحریم های آمریکا حقوق بشر سرش نمی شود

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا حساب های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک رسانی از کشورهای دیگر به مردم سیل زده را مختل کرده است.

وی افزود: با توجه به بلوکه بودن حساب های هلال احمر، هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی تواند کمکی به مردم سیل زده ارسال کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این اقدام آمریکا در آستانه سالگرد خروج آمریکا از برجام نشان دهنده رویکرد ضد مردمی دولتمردان این کشور علیرغم شعارهای و ادعاهای مسخره آنهاست که می گویند تحریم ها بر ضد مردم ایران نیست و به نفع مردم ایران است.

قاسمی اضافه کرد: معمولا حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌‌های بانکی مسدود نمی‌‌شوند و امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه و انسانی به مردم از طریق نهادهایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌‌شود اما آمریکا در یک رویکرد ضدانسانی و ظالمانه تمام مسیرهای کمک‌‌رسانی به مردم سیل‌‌زده را مسدود کرده است‌.

وی ادامه داد: نهادهای امدادرسان مثل صلیب سرخ و هلال احمر در روزهای اخیر اعلام کرده‌‌اند نمیتوانند کمک‌‌های خود را به هلال احمر جمهوری اسلامی ارسال کنند و به نظر می‌‌رسد آمریکا درصدد ممانعت از ارسال کمک‌‌های انسان‌‌دوستانه به مردم سیل زده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌‌المللی امدادرسان با این اقدام سبوعانه مقابله کنند.

قاسمی با اشاره به حجم بالای خسارات وارد شده به مردم سیل‌‌زده در استان‌های مختلف اظهار داشت: نهادهای امدادرسان داخلی و مردم تلاش می‌‌‌کنند خسارت‌‌های وارد شده به مردم سیل‌‌زده را کاهش دهند ولی تاکنون هیچ کمک خارجی به صورت محسوس دریافت نشده و راهی برای این کمک‌‌رسانی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: لازم است نهادهای بین‌‌المللی در این زمینه اقدامات عاجل انجام دهند به ویژه در شرایط کنونی که کمبود برخی تجهیزات مانند بالگردها محسوس است و تامین این تجهیزات با مشکل مواجه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا باید پاسخگوی همه عواقب اقدام خود در ممانعت از کمک‌‌رسانی به مردم  سیل‌‌زده ایران باشد، تصریح کرد: مردم دلیر و از خودگذشته ایران این حوادث و خسارات ناشی از آن را به همت روحیه ایرانی و والای انسانی خود در یک همکاری و با پیوند دولت - ملت به پایان خواهند برد.

قاسمی ادامه داد: بدون هیچ چشمداشتی از آنانی که جان آدمی را هم ابزاری سیاسی برای اهداف نامقدس خود می‌‌دانند، جهانیان و زمان قضاوت خواهند کرد.

 

 

واکنش ظریف به تحریم حساب های هلال احمر

محمد جواد ظریف، در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: «سیاست فشار حداکثری ترامپ که نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و دستور دیوان بین المللی دادگستری است در کمک رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی سابقه، اخلال ایجاد کرده است. از جمله اقلام ممنوعه، هلی کوپترهای امداد است. این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است.»

 

 

فرافکنی آمریکایی ها برای فرار از اتهام نقض حقوق بشر

در مقابل همه ی شواهد و قرائن تحریم بودن حساب های هلال احمر و سایر اقدامات اقتصادی غرب در راستای کند کردن روند امداد و نجات سیل زدگان در ایران، آمریکایی ها کوشیدند از زیر بار تروریسم اقتصادی شانه خالی کنند. در یکی از نخستین واکنش ها، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ترامپ کوشید تا با سیل زدگان همدردی نشان دهد اما بروز خسارات و تلفات در این حوادث را نشانه ناکارآمدی مسوولان ایرانی دانست تا به نوعی تبعات تحریم ها را زیر پوشش این ادعا قرار دهد.

وی در بیانیه خود مدعی شد واشنگتن آماده کمک ‌رسانی و همکاری با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جوامع هلال‌احمر است تا منابع مالی مورد نیاز را از طریق هلال احمر ایران برای امدادرسانی منتقل کنند.

همچنین دیروز «رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری درباره سیل ایران از گرفتاری مردم در سیل اظهار تاسف کرد و در پاسخ به پرسش خبرنگاری در زمینه جلوگیری تحریم ها از کمک رسانی به سیل زدگان مدعی شد ایالات متحده در همه تحریم های خود غذا، دارو و اقلام پزشکی را مستنثنی کرده است.
این موضع گیری های مقامات آمریکایی، وزیر امور خارجه ایران را برآن داشت تا به ریاکاری و فرافکنی کارگزاران سیاست خارجی ترامپ پاسخ گوید.

ظریف در توئیتی اظهارات پمپئو را خبر جعلی خواند و مقابل خبر واقعی چنین نوشت «بر اساس اظهارات رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، جمعیت هلال احمر ایران نمی تواند هیچگونه منابع مالی را به دلیل تحریم های غیر قانونی آمریکا دریافت کند.» وی مجددا تصریح کرد که آمریکا باید مسوولیت تروریسم اقتصادی خود را بپذیرد.

با توجه به موضع گیری ها و اظهارات مقامات آمریکایی و نیز رویکرد دستگاه تبلیغاتی این کشور، یکی از خطوط اصلی رویکرد واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی ایران را می توان فرافکنی در زمینه تبعات تحریم های آمریکایی برای شهروندان ایرانی به خصوص در بحبوحه سیل و ویرانی های آن دید.

همچنین به نظر می رسد، دولت ترامپ که شاید حداقلی از عقب نشینی را در برابر تحریم های بی سابقه و همه جانبه ایران انتظار داشت، قصد دارد همه تیرهای در ترکشِ خود را در مدت باقی مانده تا پایان دوره ریاست جمهوری وی به کار بنند تا تهران را به مصالحه وادار سازد.

به این ترتیب، در راستای پیشبرد جنگ اقتصادی و توسل به تروریسم اقتصادی، مقامات واشنگتن از سختتر شدن شرایط برای ایران می گویند.

 

تاکید رئیس جمعیت هلال احمر ایران و صلیب سرخ جهانی بر مسدود بودن حساب ها

رئیس جمعیت هلال احمر ناگفته‌هایی از تاثیر تحریم‌ها بر کمک‌ به حادثه‌دیدگان ایران مطرح و اظهار کرد: پیش از تحریم‌ها برخی حساب‌های دارای سوییفت متعلق به هلال احمر داشتیم که از طریق آنها برای جذب کمک جهانی اقدام می‌کردیم، اما در حال حاضر این حساب‌ها مشمول تحریم شده است و امکان انتقال پول از کشورهای دیگر و همین طور از فدراسیون جهانی صلیب سرخ به ایران در هنگام حادثه وجود ندارد.

وی افزود: در زلزله کرمانشاه ناچار شدیم کمک‌های نقدی فدراسیون را در حساب یک بیمارستان که متعلق به جمعیت هلال احمر ایران است دریافت و از آن طریق به داخل کشور منتقل کنیم. در مورد تاثیر تحریم‌ها بر جذب کمک جهانی با فدراسیون صلیب سرخ و همین طور سازمان ملل مکاتبه کرده‌ایم اما در این مورد هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

پیوندی تاکید کرد که انتظار ما این است که هلال احمر به عنوان یک سازمان خدمت‌رسان که اقدامات بشردوستانه انجام می‌دهد از تحریم‌ها معاف باشد، اما این‌گونه نیست.

 

پیتر مائورو نیز در نشست شورای امنیت که با موضوع حقوق بین المللی بشردوستانه برگزار شد، گفت: آمریکا بیشترین تحریم های یکجانبه را علیه افراد و نهادهای مختلف در جهان اعمال کرده است که این مسئله درباره ایران شامل شدیدترین تحریم هاست.

رییس صلیب سرخ جهانی افزود: در سیلاب های اخیر ایران، این تحریم ها مانع از رسیدن کمک های جهانی شده است.

 

 

 

تحریم و اعمال محدودیت استکبار در جریان کمک های امدادی هلال احمر نقض حقوق بشر بود

« آیت الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی» در خطبه های نمازجمعه  با انتقاد از عملکرد جبهه استکبار و اجرای تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران بیان کرد: در جریان امدادرسانی شاهد این بودیم که چگونه با اجرای تحریم های ناجوانمردانه مانع امدادرسانی به مردم سیل زده شدند.

خطیب نماز جمعه کرج بیان کرد: طبق قوانین بین المللی هر گونه اقدامی که جان انسان ها را به خطر می اندازد نقض قوانین حقوق بشر است، اما این ممانعت را آمریکا ایجاد کرد و این رفتارها شعارهای بشردوستانه و اقدام علیه بشریت آنان را نشان می دهد.

 

حجت الاسلام سید غلامرضا هاشمی نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بوشهر افزود:دلسوزی آمریکا برای سیل زدگان ایران در مقابل افزایش چالش‌های و تحریم‌ها ادعایی خنده دار است.

وی بیان کرد: ادعای دلسوزی آمریکا برای سیل زدگان ایران، بی اساس و دروغین است، زیرا در شرایطی که مردم ایران گرفتار سیل بودند، استکبار جهانی تیر‌های خود را برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی روانه ایران کرد.

 

 

تحریم‌ها فشار ناشی از سیل را افزایش داده است

لارس نوردرم، سفیر نروژ نیز روز گذشته در هلال احمر شمیرانات تهران حاضر شد و ضمن تقدیر از تلاش‌های داوطلبان و نجاتگران جمعیت هلال احمر در مناطق درگیر سیل در مورد دیدار‌هایی که با مقامات ملی و بین‌المللی در ایران برای کمک به هموطنان متاثر از سیل انجام شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

نوردرم در این دیدار اعلام کرد: پیگیر ارسال کمک به مناطق سیل زده از انجمن‌های بشردوستانه نروژ هستیم.

نکته قابل توجهی که سفیر نروژ به آن اشاره کرد تاثیر تحریم‌های بر روند کمک رسانی‌های بین المللی بود که موجب سخت شدن مسیر کمک‌های بین الملی به هلال احمر ایران شده است.

وی تاکید کرد: این تحریم‌ها فشار بر مردم و به خصوص آسیب دیدگان سوانح را افزایش داده است.