کد خبر: 168813

در آینده خوراک، پوشاک و مسکن چاپ ۳بعدی می‌شوند

چاپ ۳بعدی از جدیدترین فناوری‌های حال حاضر بشر است که در برخی از بزرگترین صنایع در جهان کاربردهای فراوانی دارد و موجب پیشرفت و تحول شگرفی در برخی صنایع مهم شده است.
اتاق خبر 24

شاید فناوری چاپ سه‌بعدی برای شما سوال شده باشد و به دنبال چیستی و کاربرد این فناوری نوظهور رفته باشید. به هر حال فناوری چاپگرهای سه بعدی و محصولات آنها چیزی است که روز به روز در حال رشد است و هر روزه اشیای بیشتری با این چاپگرها چاپ سه‌بعدی می‌شود.

فناوری چاپ سه‌بعدی از شرکت‌های بازی سازی گرفته تا زمینه‌های مختلف پزشکی، گستره خود را در زمینه نوآوری افزایش داده و با ایجاد تحول در زمینه طراحی، نمونه‌سازی و ساخت محصولات نهایی به خدمت صنایع و مردم آمده است.

اگرچه این فناوری تقریباً در هر صنعتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما ما در این گزارش به صنایعی می‌پردازیم که بیشترین بهره را از چاپ سه‌بعدی می‌برند.

به گفته شرکت بین‌المللی داده‌ها(IDC) انتظار می‌رود که بازار چاپ سه‌بعدی در مقایسه با درآمدزایی ۱۶ میلیارد دلاری طی چهار سال اخیر، تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار درآمدزایی داشته باشد.

چاپ ۳ بعدی چیست؟

چاپ سه بعدی (۳D printing) فرآیند ساخت اشیای جامد به شکل سه بعدی از یک فایل دیجیتال است. چاپ سه بعدی به شما این امکان را می‌دهد که اشکال پیچیده و کاربردی را با استفاده از مواد کمتر نسبت به روش‌های تولید سنتی تولید کنید.

شرکت‌ها از پلاستیک گرفته تا انواع فلزات، از چاپ سه بعدی برای تولید قطعات جایگزین، تقویت محصولات و حتی تولید محصولات جدید استفاده می‌کنند.

در اینجا به صنایعی اشاره می‌کنیم که در حال حاضر با صنعت چاپ سه بعدی دستخوش تغییر شده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا