کد خبر: 168762
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

اهداف آمریکا از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی

پس از آن که آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌های اقتصادی خود قرار داد اکنون در گام بعدی قصد دارد آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا همواره نسبت به نهادها و سازمان‌های انقلابی در جمهوری اسلامی ایران حالت تهاجمی داشته و سعی داشته است تا چنین نهادهایی را با برنامه‌های خود تضعیف و محدود کند.

اولویت حاکمیت آمریکا بیشتر بر روی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران متمرکز بوده و در این راه همواره ارتش و سپاه پاسداران با تحریم‌های نظامی روبرو بوده‌اند.

وجود نیروهای مسلح مقتدر و توانمند در ایران اسلامی،‌ آمریکا را در شرایط نگرانی همراه با ترس نگه داشته تا جایی که حتی جرأت و جسارت رویارویی با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را در هیچ نقطه‌ای در منطقه نداده است.

حضور نیروهای مسلح ایران در منطقه به ویژه در سوریه و عراق که باعث برچیده شدن بساط گروه‌های تروریستی در این دو کشور شده است، آمریکا را در شرایط ضعف نظامی و سیاسی قرار داده، عصبانیت آمریکا در واقع شکست در معادلات منطقه‌ای است که به دست جمهوری اسلامی ایران و با کارایی نیروهای مسلح شامل سپاه و ارتش رقم خورده است.

تحریم‌های نظامی علیه نیروهای مسلح ایران نه تنها کارایی نداشته بلکه باعث گشته تا سازمان ارتش و سپاه در بسیاری زمینه‌های نظامی و دفاعی به خودکفایی برسند و همین خودکفایی در ساخت سلاح‌های دفاعی و تهاجمی است که باعث اقدامات بعدی آمریکا برای مهار اقتدار و توان نیروهای مسلح ایران گشته است.

اکنون دغدغه اصلی آمریکا در وهله نخست،‌ مهار نیروی سپاه پاسداران است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانع بزرگی مقابل برنامه‌ها و اهداف آمریکا در منطقه غرب آسیا است.

سپاه پاسداران توانسته است با کمترین هزینه و تلفات مالی و جانی، آمریکا را از رسیدن به سیاستی که برای سوریه و عراق تدوین کرده بود، محروم کند.

سوریه از خطر نابودی و تجزیه به دست گروه‌های تروریستی تکفیری وهابی نجات یافت،‌ آمریکا در پی آن بود تا سوریه و عراق را تجزیه کند و از این تجزیه چند کشور ضعیف و بی تأثیر را به وجود آورد.

دو کشور سوریه و عراق در اردوگاه جبهه مقاومت قرار دارند و چنین شرایطی باعث شده تا محور مقاومت در اوج قدرت قرار داشته باشد.

حزب الله لبنان با حضور خود در منطقه یک ظرفیت بزرگ را برای مقابله با تهدیدات رژیم اسرائیل و آمریکا ایجاد کرده که حتی ارتش رژیم صهیونیستی توان مقابله با آن را ندارد.

با وجود چنین شرایطی است که آمریکا در تازه‌ترین تصمیم خود قرار است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد تا بتواند از این راه با بین‌المللی کردن مسئله این نیروی انقلابی که هم در داخل و هم در خارج کشور تأثیر گذار است،‌ تضعیف کند.

در همین زمینه نیویورک تایمز نوشت مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و تنی چند از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌ نظامی شیعه عراقی را که از سوی سپاه پاسداران تشکیل شده به‌عنوان گروه‌های تروریستی ‏معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند.

این نشریه نوشته است؛ آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروه‌ها هستند، مشمول مجازاتهای آمریکا خواهند شد.

سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به منطه در در آخرین روز پایانی سال 97 از کویت آغاز شد، بنا بر ادعای مایک پمپئو برای مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

وزیر خارجه آمریکا در سفر به کویت با امیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد که محور گفت‌‌وگوها پیگیری و تشدید ایران هراسی در میان کشورهای منطقه غرب آسیا و خلیج فارس است.

آمریکا در صدد راه اندازی یک ائتلاف میان رژیم‌های عربی منطقه است تا بتواند هم از هزینه‌ها رویارویی خود با ایران دوری کند و هم از فروش سلاح به رژیم‌های عربی منطقه سود ببرد.

سران رژیم‌های عربی منطقه همچون عربستان سعودی،‌کویت،‌ امارات و برخی دیگر سرسپرده و گوش به فرمان آمریکا هستند،‌ اتفاقی که می‌تواند باعث جلوگیری از فریب آمریکا باشد مردم چنین کشورهایی هستند که می‌توانند با نقش خود توطئه‌آمریکا را خنثی کنند.

اکنون که عراق و سوریه در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارند و مردم بحرین نیز سال‌هاست برای استقلال خود قیام کرده و علیه رژیم حاکم وابسته آل خلیفه تظاهرات می‌کنند،‌ چنین روندی به دیگر کشورهای منطقه و مردم آنها نیز خواهد رسید.

از سوی دیگر مردم یمن با مقاومت خود که وارد پنجمین سال شده است،‌ نشان داد که سران کشورهای عربی سعودی و امارات توانایی مقابله با مردم سلحشور یمن را ندارند بلکه با وجود حملات بی رحمانه که باعث کشته و زخمی شدن مردم عادی این کشور شده،‌شکست‌های سنگینی از ارتش این کشور و نیروهای مردمی آن متحمل شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در راستای تأمین منافع ملی و البته منافع مردم مسلمان و منطقه حق دارد تا از کشورها و مردم همسو با خود دفاع و حمایت کند.

حمایت ایران از برخی کشورها دفاعی و نظامی است و از برخی دیگر معنوی و سیاسی است.

ایران ترس و واهمه‌ای ندارد که اعلام کند از دولت و ملت سوریه و عراق دفاع می کند و به تقویت حزب الله لبنان می‌پردازد. ایران از مردم یمن و انصارالله حمایت می‌کند چرا که آنها نه تنها برای دفاع از سرزمین خود مقابل تجاوز سعودی‌ها می جنگند بلکه در خط مقدم مقابله با رژیم‌هایی هستند که قصد دارند تا با تشکیل ائتلاف عربی ضد ایران که حتی رژیم صهیونیستی یکی از اعضای آن است،‌ به مقابله با جمهوری اسلامی ایران بپردازند.

پمپئو پس از سفر به تل آویو و مذاکره با نخست وزیر رژیم صهیونیستی و هماهنگی‌های لازم با سران این رژیم علیه ایران،‌ راهی لبنان شد تا در آنجا نیز بتواند مقامات سیاسی این کشور را متقاعد کند تا حزب الله لبنان را از گردونه سیاسی و نظامی این کشور کنار بگذارند.

حزب الله لبنان از سوی آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد. گروهی که در لبنان در میان همه گروه‌های سیاسی این کشور از محبویت و مقبولیت بسیاری برخوردار است و مردم این کشور می‌دانند که وجود حزب الله لبنان است که باعث تأمین امنیت این کشور شده است.

به هر حال به نظر می‌رسد که قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا دو هدف را دنبال می‌کند، نخستین هدف از تضعیف نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران، پایین آوردن کارکرد و کاربرد عملیاتی آن در داخل است.

سپاه پاسداران با نقش آفرینی خود در داخل توانسته است ضمن برقراری امنیت در مقاطع گوناگون و در زمان بحران‌هایی همچون زلزله و سیل ظرفیت‌های خود را عملیاتی کند و در کنار مردم و برای مردم وارد عمل شود همانگونه که ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز چنین نقشی دارد.

عملکرد سپاه و ارتش در زلزله کرمانشاه و در تازه ترین حوادث طبیعی، سیلی که در استان گلستان و برخی دیگر از شهرها و استان‌ها اتفاق افتاد به خوبی نشان داد که از ظرفیت‌های بزرگی برخوردار است.

علاوه بر آن نقش سپاه در ایجاد امنیت به خاطر حضور در منطقه و نبرد با گروه‌های تروریستی همچون داعش اگر نبود،‌امنیت داخلی ایران نیز به خطر می‌افتاد.

آمریکا دست روی نقطه مهمی گذاشته است،‌ تحریم‌ سپاه و قرار دادن نام این نیروی انقلابی در فهرست گروه‌های تروریستی، در راستای تکمیل پازل‌هایی است که در منطقه و برای مهار ایران ساخته است.

شکی نیست که سازمان‌ها و نهادهای انقلابی دیگر نیز همچون ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه‌های بعدی آمریکا قرار دارد.

اصرار و تأکید آمریکا و اروپا برای پیوستن ایران به سازمان اف ای تی اف نیز بی ارتباط با تحریم و قرار دادن نام سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و نیروهای مردمی در عراق به نام الحشد الشعبی نیست.

پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای کنوانسیون‌های این سازمان همچون پالرمو و سی اف تی راه را برای آمریکا هموارتر خواهد کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.