کد خبر: 168701

قیمت نفت به 68 دلار رسید

قیمت نفت در معاملات امروز به علت تحریم‌های ایران و ادامه کاهش تولید اوپک به 68.16 دلار در هر بشکه رسید و در مسیر ثبت بیشترین افزایش سه ماهه نخست از سال 2009 تاکنون قرار دارد.
اتاق خبر 24

 ادامه کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و  ونزوئلا، قیمت نفت را در معاملات امروز به بالای 68 دلار رساند و بازارهای نفتی در مسیر ثبت بیشترین افزایش سه ماه نخست از سال 2009 تاکنون قرار داده است.

نفت خام آمریکا با 38 سنت افزایش، بشکه‌ای 59.68 دلار معامله شد؛ این نوع نفت در مسیر ثبت چهارمین هفته افزایشی و افزایش 31 درصدی در سه ماه نخست قرار دارد.

هر بشکه نفت برنت نیز با 34 سنت افزایش 68.16 دلار فروخته شد. نفت برنت در مسیر ثبت افزایش 1.7 درصدی طی هفته گذشته و افزایش 27 درصدی در سه ماه نخست قرار دارد.

برای هر دوی شاخص نفتی، سه ماهه نخست 2019، بهترین عملکرد را از سه ماهه دوم 2009 داشته است؛ در آن زمان هر دو شاخص نفتی حدود 40 درصد رشد داشتند.

به علت تلاش‌های اوپک و هم‌پیمانان غیراوپکی‌اش نظیر روسیه که متعهد شده بودند تا روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت از تولید خود را کاهش دهند، قیمت نفت در بیشتر سال 2019 افزایش یافت.

اوله هانسن، رئیس بخش راهبردهای اساسی ساکسو بانک گفت: «کاهش تولید اوپک دلیل اصلی این افزایش قیمت چشمگیر از 38 درصد افت قیمت در سه ماهه پایانی سال گذشته، بوده است.»

با این حال، کاهش تولید اوپک تنها دلیل افزایش قیمت نفت در سال جاری نبوده است، به طوری که تحلیلگران به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، دو صادرکننده نفت و اعضای اوپک به عنوان دلیل دیگر برای افزایش قیمت‌ها اشاره می‌کنند.

علی‌رغم افزایش قیمت‌ها، تحلیلگران در مورد آینده تقاضا برای نفت در میان دلواپسی برای رکورد اقتصاد جهان ابراز نگرانی می‌کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.