کد خبر: 168656

رشد ۳۲ درصدی حجم آب سد‌های پنجگانه استان تهران

حجم آب در سال‌های اخیر به واسطه کم بارشی‌ها کم آب شده بود با روند رو به رشدی روبرو شد به طوریکه از ابتدای سال آبی جاری با افزایش ۳۲ درصدی مواجه شده است.
اتاق خبر 24

 حجم آب سد‌های پنج گانه استان تهران در سال آبی جاری تا کنون با رشد ۳۲ درصدی روبرو بوده است و برای مهار سیلاب‌های پیش‌رو حدود ۲۵۶ میلیون مترمکعب از ظرفیت سد‌ها خالی است تا مانور لازم برای مدیریت مخازن صورت بگیرد.

باتوجه به بارش‌های پرحجم در روز‌های اخیر، حجم آب سد‌های پنج گانه استان تهران که در سال‌های اخیر به واسطه کم بارشی‌ها کم آب شده بود با روند رو به رشدی روبرو شد به طوریکه از ابتدای سال آبی جاری با افزایش ۳۲ درصدی مواجه شده است.

در همین راستا چندی پیش سیدحسن رضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: میزان آب ورودی به سد‌های امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو در سال آبی جاری به حدود ۴۸۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۶۳ میلیون مترمکعب بوده است.

براساس پیش بینی‌های صورت گرفته مبنی بر وقوع سیلاب در ابتدای سال ۹۸، سیاست شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز براساس کاهش حجم مخازن سد‌های پنجگانه استان به منظور کنترل سیلاب‌های پیش‌رو شکل گرفته است، به همین دلیل در برخی از سد‌ها مانند امیرکبیر و لتیان رهاسازی آب و کاهش حجم مخزن در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به بارش‌های شدید در روز‌های اخیر تاکید کرد: با توجه به تمهیدات صورت گرفته در این بخش تقریبا هیچ نگرانی در سد‌های استان تهران برای مواجه با جبهه جدید بارندگی‌ها وجود ندارد.

لازم به ذکر است که میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تاکنون به حدود ۲۷۴ میلیمتر رسیده که در مقایسه با ۲۰۶ میلیمتر بارندگی مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۵۷ درصدی داشته است.

از طرفی میزان بارش‌های جوی استان در مقایسه با ۱۸۷ میلیمتر بارندگی مدت متوسط بلندمدت رشدی ۴۶ درصدی داشته است.

گفتنی است حجم ذخیره فعلی سد‌های استان تهران به ۵۷۸ میلیون مترمکعب رسیده که این عدد در شرایط نرمال بایستی ۸۰۰ میلیون مترمکعب باشد؛ به عبارتی برای مهار سیلاب‌های پیش‌رو حدود ۲۵۶ میلیون مترمکعب از ظرفیت مخازن سد‌های پنجگانه استان تهران خالی نگه داشته شده است تا مانور لازم برای مدیریت مخازن صورت بگیرد.

 

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.