کد خبر: 168549

تازه‌ترین اخبار ‌سیلاب شیراز/اعلام اسامی برخی از کشته‌شدگان

 گروه استان‌ها ــ بارش شدید باران که از بامداد امروز در استان فارس آغاز شده بود، از حوالی ساعت ۱۱ منجر به وقوع سیلاب شدید در منطقه دروازه قرآن، میدان ابوکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق شده بود.
اتاق خبر 24

بارش شدید باران که از بامداد امروز در استان فارس آغاز شده بود، از حوالی ساعت 11 منجر به وقوع سیلاب شدید در منطقه دروازه قرآن، میدان ابوکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق شده بود.

19 کشته و 119 زخمی ‌در سیل شیراز

‌پیرحسن کولیوند سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد‌‌: 19 نفر در سیل شیراز جان باختند و ‌تاکنون 119 مصدوم به‌جای گذاشته ‌و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و 16 دستگاه آمبولانس درحال امدادرسانى به سیل‌زدگان است.

احراز هویت 13 تن از قربانیان سیل در شیراز‌‌

‌‌روابط عمومی پزشکی قانونی استان فارس از شناسایی تعداد 13 نفر از قربانیان سیل در شیراز و صدور جواز دفن برای آنان خبر داد.

‌‌اجساد جان باختگان به تالار تشریح پزشکی قانونی استان فارس منتقل و پس از گذراندن مراحل قانونی از قبیل معاینه‌، احراز هویت‌، علت فوت و صدور جواز دفن به خانواده ها تحویل داده می‌شود.

اسامی جان باختگان حادثه که توسط بستگان شناسایی و احراز هویت شده اند به شرح ذیل می باشد :

1-مهدی برامکی فرزند حمزه - -- -ساکن شیراز
2-لیلا رنجبر فرزند مظفر - -- -ساکن شیراز
3-رضا (پویا) برامکی فرزند مهدی -- --ساکن شیراز

4-نیلوفر گودرزی فرزند هیببت الله -- --ساکن مرودشت
5-ارسلان اکبرزاده فرزند مجید -- --ساکن مرودشت
6-محمود حقیقت فرزند .. . -- --ساکن کرج

7-یاسین حقیقت فرزند محمود - -- --ساکن کرج
8-ساناز کیانی فرزند عطالله -- -- -ساکن آمل
9-محسن استوار فرزند حبیب الله - -- -ساکن شیراز

10-محمودرضا ناصری فرزند .. . -- --ساکن شیراز
11-سپهر زاهدی فرزند آرش - -- -ساکن شیراز
12- پاسدار کیامرث قاسمی فرزند اله مراد - -- -ساکن شیراز

13-راحله تیموری فرزند عبدالستار -- --ساکن اصفهان

علت سیلاب شیراز مشخص شد

سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: یکی از دلایل حادثه طغیان رودخانه آب زنگی و ریزش آبی بود که در ارتفاعات آن منطقه جاری بود همچنین خودروهای مسافران به صورت پراکنده در ورودی دروازه قرآن علت دیگر تشدید حادثه بود.

نواب قائدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به اینکه مجموعه شورا و شهرداری شیراز از ابتدای حادثه در محل حضور داشتند، اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی بارندگی شدید در امشب و فردا صبح، مجموعه شهرداری شیراز به صورت 100 درصد آماده‌باش هستند.

وی با بیان اینکه علت دقیق حادثه در دست بررسی است، گفت: یکی از دلایل حادثه طغیان رودخانه آب زنگی و ریزش آبی بود که در ارتفاعات آن منطقه جاری بود همچنین خودروهای مسافران به صورت پراکنده در ورودی دروازه قرآن علت دیگر تشدید حادثه بود.

سخنگوی شورای شهر شیراز افزود: اعضای شورای شهر و شهردار شیراز با حضور در بیمارستان‌های نمازی و علی اصغر با مصدومان دیدار و از خانواده جانباختگان دلجویی کردند.

قائدی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی برای حوادث احتمالی شده بود یا خیر؟ بیان کرد:همه پیش‌بینی‌ها شده بود اما کل حادثه در کمتر از 15 دقیقه رخ داد.

استاندار فارس علت تلفات زیاد سیل امروز شیراز را اعلام کرد

استاندار فارس با اشاره به تلفات بالای سیل امروز شیراز گفت: اکثر مردمی که در سیل شیراز دچار خسارت شدند مسافرینی بودند که لاجرم باید از این مسیر عبور می‌کردند.‌

عنایت‌الله رحیمی‌ با اشاره به بارش شدید باران که از بامداد امروز در استان فارس آغاز شده بود، اظهار داشت: این باران از حوالی ساعت 11 منجر به وقوع سیلاب شدید در منطقه دروازه قرآن، میدان ابوکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق شده بود.

وی با بیان اینکه در عرض 10 دقیقه بارش سنگین منجر به سیل شد، افزود: ‌مسیر دروازه قرآن و خودروهایی که از شیراز به‌سمت اصفهان می‌رفتند دچار آسیب شدند.

استاندار فارس با بیان اینکه اکثر مردمی که در سیل شیراز دچار خسارت شدند مسافرینی بودن که لاجرم باید از این مسیر عبور می‌کردند، ادامه داد: ‌به علت بارش شدید خیابان تبدیل به رودخانه شده بود.

وی با بیان اینکه در عرض 10 دقیقه بارندگی ناگهانی منجر به خسارات جانی و مالی شد، تصریح کرد:  امکان جلوگیری از مسافران در مسیر دروازه قرآن فراهم نبود.‌

‌‌اسامی برخی از کشته‌شدگان و مجروحان حادثه سیل امروز شیراز اعلام شد

1.jpg

 

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

تشکیل کمیته بحران استان فارس با حضور وزیر اطلاعات

در پی وقوع سیلاب در شیراز کمیته بحران استان فارس با حضور وزیر اطلاعات تا ساعاتی دیگر تشکیل جلسه می‌دهد.در پی وقوع سیلاب در شیراز کمیته بحران استان فارس به ریاست استاندار فارس و با حضور وزیر اطلاعات ساعت 22:30 دقیقه در استانداری فارس تشکیل جلسه می‌دهد.  

همچنین در پی وقوع سیل امروز در شیراز علاوه بر وزیر اطلاعات، رئیس اورژانس کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و برخی دیگر از مسئولان کشوری برای بررسی وضعیت سیل‌زدگان و رسیدگی به آنها به شیراز سفر کرده‌اند.

دستور رئیس کل دادگستری فارس به دادستان برای رسیدگی فوری به حادثه امروز شیراز ‌

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه حادثه امروز در دستور رسیدگی ویژه دستگاه قضائی قرار دارد، گفت: پس از وقوع حادثه بلافاصله با دستور دادستان مرکز استان پرونده قضائی پیرامون بررسی علل و ابعاد حادثه در دادسرای شیراز تشکیل شده است.

علی القاصی با ابراز تأسف از درگذشتگان این حادثه با بیان اینکه موضوع حادثه امروز در دستور رسیدگی ویژه دستگاه قضائی قرار دارد اظهار داشت: پس از وقوع حادثه بلافاصله با دستور دادستان مرکز استان پرونده قضائی پیرامون بررسی علل و ابعاد حادثه در دادسرای شیراز تشکیل و بازپرس ویژه با نظر دادستان و معاونین دادگستری حاضر در صحنه، تحقیقات اولیه را آغاز کرده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان گفت: پس از بررسی‌های پزشکی قانونی مجوزهای قضائی توسط بازپرس ویژه جهت تحویل اجساد جان باختگان حادثه به خانواده‌ها صادر شده است.

وی در ادامه گفت: آنچه در تحقیقات اولیه مشخص شده اینکه رودخانه منتهی به دروازه قرآن حسب اطلاعات واصله لایروبی نشده و مجرای عبور آب به طور کامل باز نبوده است و همین امر موجب راه افتادن سیلاب مرگبار حاصله از بارندگی در کوه‌های اطراف شده است.

وی افزود: علی‌رغم اینکه سازمان هواشناسی از یک هفته قبل هشدارهای لازم در خصوص بارش شدید باران را اعلام کرده بود اما متولیان امر در حوزه شهرداری پیش‌بینی و اقدامات پیشگیرانه لازم در خصوص لایروبی رودخانه مجاور دروازه قرآن و مهار سیلاب ناشی از بارندگی را مد نظر قرار نداده‌اند.

وی تأکید کرد: این موضوع توسط دستگاه قضائی رسیدگی و بعد از انجام اقدامات کارشناسی با مسئولین و متولیان خاطی قاطعانه برخورد خواهد شد.

دادستان شیراز به موضوع ورود کرد‌

از صبح امروز بارش باران در دروازه قرآن شیراز و محلات اطراف آن منجر به جاری‌شدن سیل و کشته‌شدن 11 نفر از هموطنمان شد، همین امر منجر به ورود دادستان شیراز به موضوع شد.‌

علی صالحی، دادستان شیراز با حضور در مناطق سیل‌زده از سهل‌انگاری دستگاه‌های متولی انتقاد کرد و اظهار داشت: پرونده‌ای در این زمینه در دادستانی شیراز باز شده و موضوع تحت بررسی است. بر اساس بررسی‌های اولیه لایروبی این مسیر انجام نشده است.

علوی برای بررسی ابعاد خسارات سیل عازم شیراز شد

به‌دستور حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری، حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات برای سرکشی، نظارت و بررسی ابعاد خسارات ناشی از سیل در استان فارس عازم شیراز شد.

امدادرسانی نیروهای مهندسی و پزشکی سپاه فجر فارس به سیل‌زدگان

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه فجر استان فارس گفت: نیروها و امکانات مهندسی و پزشکی سپاه فجر فارس و جمعی از گروه‌های جهادی بسیج در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حادثه سیل در شیراز حضور دارند.‌

سرگرد جلال یارمحمدی با اشاره به حادثه وقوع سیلاب و بروز خسارات به خودروها و مسافران نوروزی در منطقه دروازه قرآن شیراز اظهار داشت: نیروهای امدادی سپاه در حال آماده‌باش هستند و امکانات پزشکی و مهندسی سپاه استان فارس به‌صورت فعال در فرآیند امدادرسانی به مردم شیراز در سطح این شهرستان حضور دارند.

وی افزود: علاوه بر نیروها و امکانات مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جمعی از گروه‌های جهادی و اقشار بسیج استان فارس نظیر بسیج جامعه پزشکی، معاونت امداد و درمان سپاه فجر، بسیج سازندگی فارس و سایر اقشار بسیج در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حادثه سیل در شیراز حضور فعال دارند.

انتقال 17 جسد به پزشکی قانونی ا‌ستان فارس/4کودک ‌بین کشته‌شدگان شناسایی شد

مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس با اشاره به انتقال 17 جسد به پزشکی قانونی فارس گفت: میان کشته‌شدگان 4 کودک، 3 پسر و یک دختر وجود دارد.‌

سعید غلامزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به انتقال 17 جسد به پزشکی قانونی اظهار داشت: از این تعداد 6 مرد، 7 زن، 4 کودک هستند.

وی با اعلام اینکه شناسایی اجساد در حال انجام است، گفت: کودکان 3 پسر و یک دختربچه هستند.

ورودی شیراز از سمت پل شهید اسکندری به‌سمت اصفهان مسدود  است

رئیس پلیس راه شمال استان فارس در پی این حادثه از برخورد تعداد 100 خودرو در ورودی دروازه قرآن خبر داد و گفت: به‌دلیل آب‌گرفتگی ورودی شیراز از سمت پل شهید اسکندری به‌سمت اصفهان مسدود است و تا اطلاع ثانوی تردد از این مسیر امکان‌پذیر نخواهد بود.

سرهنگ عبدالهاشم دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تأکید بر اینکه "عبور و مرور از منطقه دروازه قرآن غیرممکن شده و در تلاش هستیم تا پایان امروز این مسیر بازگشایی شود"، گفت: دیگرمحورهای مواصلاتی استان فارس باز است و تردد در آنها جریان دارد.

رئیس پلیس راه شمال استان فارس ادامه داد: مسافران با توجه به شروع بارش برف و باران از شب گذشته و احتمال سیلابی شدن در مسیرهای مواصلاتی استان  از سفرهای غیرضروری از این مسیرها خودداری کنند.

استقرار 5 تیم عملیاتی هلال احمر

حسین درویشی، مدیر جمعیت هلال احمر استان فارس نیز از استقرار 5 تیم عملیاتی در منطقه سیل‌زده خبر داد.

تشکیل جلسه فوری مدیریت بحران در استان فارس

مدیرکل مدیریت بحران استان فارس از تشکیل جلسه فوری مدیریت بحران در استان فارس برای کنترل اوضاع خبر داد و گفت: میزان خسارت سیلاب شیراز ‌هنوز مشخص نیست.

هشدارهای علوم پزشکی شیراز

علوم پزشکی شیراز نیز هشدارهایی برای حفظ سلامت مردم اعلام کرده از جمله اینکه  شهروندان باید با سیلاب مانند فاضلاب برخورد کنند و تحت هیچ شرایطی از آب چاه استفاده نکنند.

همچنین در این بیانیه آمده است: از تماس بدن با آب سیلاب باید پرهیز کنیم و بدون چکمه در سیلاب راه نرویم، اگر سیلاب وارد منزل شد بعد از خارج کردن سیلاب وسایل منزل باید شست‌وشو و ضدعفونی شوند.

مردم از منازل خود خارج نشوند

‌عنایت‌الله رحیمی استاندا‌ر فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز با اشاره به‌ وقوع سیلاب در برخی مناطق شیراز اظهار داشت: این سیلاب در کمتر از 10 دقیقه از ارتفاعات تنگ الله‌اکبر شروع شد و در ورودی شهر شیراز و در د‌روازه قرآن خودروهای در حال حرکت را با خود برد.

وی علت این سیلاب را  حجم زیاد بارندگی اعلام کرد و افزود: نیروهای امدادرسان در صحنه حضور دارد و امیدواریم حداقل تلفات را داشته باشیم.

استاندار فارس با ابراز اینکه خودروهایی که از شیراز به‌سمت اصفهان در حال حرکت بودند با مشکل مواجه شدند، تصریح کرد: از مردم درخواست کرده‌ایم که از منازل خود بیرون نیا‌یند تا بتوانیم اوضاع را تحت کنترل داشته باشیم.

انتقال ‌اجساد جان‌باختگان سیل شیراز به پزشکی قانونی فارس

مدیرکل پزشکی قانونی فارس درباره جانباختگان حادثه سیل دروازه قرآن شیراز گفت: ‌اجساد جان‌باختگان سیل شیراز به پزشکی قانونی فارس انتقال یافت‌‌.

سعید غلام‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز اعلام کرد: تعدادی از اجساد به پزشکی قانونی انتقال یافته ولی تعداد دقیق کشته‌شدگان هنوز مشخص نیست، پزشکی قانونی استان برای تشریح اجساد آمادگی کامل را دارد.

انتقال مصدومان سیل شیراز به مراکز درمانی‌

استاندار فارس با اشاره به اینکه تمامی دستگاه‌های امدادرسان در محل حاضر هستند، گفت: در حال حاضر وضعیت شهر در ثبات است.

‌عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس با تصریح به اینکه در عرض 10 دقیقه بارش سنگین منجر به سیل شد، اظهار داشت: مسیر دروازه قرآن و خودروهایی که از شیراز به‌سمت اصفهان می‌رفتند دچار آسیب شدند.

وی با ابراز اینکه مصدومین به مراکز درمانی منتقل شدند، گفت: مراکز درمانی، اورژانس، هلال احمر و آتش‌نشانی در محل حاضر هستند.

استاندار فارس با بیان اینکه 50 خودرو در سانحه گرفتار سیل شدند، اضافه کرد: تعدادی از سرنشینان فوت شدند که اجساد به پزشکی قانونی منتقل شده است.

نعمتی، معاون اماکن حرم مطهر شاهچراغ(ع) از آمادگی حرم مطهر برای اسکان مسافران در شبستان حرم خبر داد.

شهرداری شیراز اعلام کرد که مسافران به‌منظور اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص‌شده توسط شهرداری شیراز و به‌ویژه نمایشگاه بین‌المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

روابط عمومی اداره ورزش و جوانان فارس نیز اعلام کرد در همه اماکن ورزشی استان فارس، به‌روی شهروندان و ساکنین و مسافران باز است و هموطنان در صورت بروز مشکل به نزدیک‌ترین مکان ورزشی استان مراجعه کنند.

دبیرخانه ستاد اجرائی خدمات سفر استان فارس  نیز اعلام کرده که با توجه به وضعیت خاص مسافران که به‌علت سیل مدارک و وسایل شخصی و شناسایی خود را از دست داده‌اند، از تمامی مهمانپذیرها، هتل‌ها، اقامتگاههای بوم‌گردی، و کمپ‌ها و  سایر مراکز اسکان خواهشمند است نسبت به پذیرش و اسکان مسافران و گردشگران اقدام نموده تا پس از اسکان و آرامش موارد پذیرش آنها انجام شود.

شکستن سدهای استان فارس ‌صحت ندارد

‌روابط عمومی آب منطقه‌ای استان فارس با اشاره به شایعه شکسته شدن سد در استان فارس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ کدام از سدهای  استان  دچار هیچ حادثه‌ای نشده است.

در این اطلاعیه اعلام شد اکنون ساعت 16 روز دوشنبه پنجم فروردین ماه سدهای فارس حدود یک‌ونیم میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی دارند و می‌توانند این مقدار سیلاب احتمالی را کنترل و ذخیره بکنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم