کد خبر: 168542

نگاهی به سال پر ماجرای نود و هفت

سال 97 از روز اول تا آخرش پر از اتفاقات تلخ و شیرینی بود که یاد آوری آن ها خالی از لطف نیست.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سال 98 برای ایرانیان با مخاطرات و درد و رنج هایی از جنس از دست دادن عزیزان و هموطنان آغاز شد. سیل استان های شمالی و شیراز همه ی ما را داغ دار کرده است و این داغ از بوم دلمان پاک نخواهد شد.

سال 97 از روز اول تا آخرش پر از اتفاقات تلخ و شیرینی بود که یاد آوری آن ها خالی از لطف نیست.

 

به هر گوشه سال 1397 خورشیدی که سرک می‌کشی یک رخداد اقتصادی یا مرتبط با مباحث مالی پررنگ‌تر است.

سالی که با فرمان دلار 4200تومانی آغاز شد و هرچند اسب ارز سرکشی‌ها کرده و می‌کند اما در پایان، ثباتی نسبی ولو به بهای افزایش بی‌سابقه را به خود می‌بیند. با این حال دلهره‌ها باقی است که اگر روند کاهشی صادرات نفت ادامه یابد و انتقال درآمدها به داخل چنان با مشکل روبه‌رو باشد که تحقق وعده پاداش قهرمانان «ووشو» هم به بعد از «جنگ اقتصادی» موکول شود، چه خواهد شد؟

سایه اقتصاد و مباحث مالی و بانکی چنان سنگین بود که اعدام‌های سال 97 هم اقتصادی بودند و سودای قیر و سکه، جان «حمید باقری‌درمنی» و «وحید مظلومین» و «محمداسماعیل قاسمی» را گرفت و در پایان سال حسین هدایتی‌دولابی هم پای میز محاکمه رفته است و دریافت‌کنندگان هدیه از او بیمناک آن‌اند که سراغشان بیایند و بازپس بگیرند آنچه را که آقای عابر بانک، دست و دلبازانه بخشیده بود.

هر برگ تقویم 1397 خورشیدی را که ورق بزنیم اما هیچ روزی مانند 18 اردیبهشت آن نیست که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آن قلم ضخیم را در دست گرفت و امضای نحس خود را پای فرمانی گذاشت تا تلاش‌های فرساینده ظریف را بر باد دهد و اروپا و دیگر اضلاع توافق هسته‌ای وین را تحقیر کند.

افزایش قیمت مسکن با رشد قیمت‌ ها در بازار ارز و طلا آغاز شد و همین مساله فرصت خانه دار شدن افراد بسیاری را سلب کرد تا آنجا که کارشناسان رفاه اجتماعی معتقدند خانه‌دار شدن مردم تا پنج سال به تاخیر افتاده است. برخی از صاحبنظران این حوزه نیز معتقدند که این روند 49 درصد افزایش داشته که دلیل آن را نهاده های ساختمانی بیان می کنند. با این حال بسیاری دیگر از فعالان این بخش عقیده دارند که رشد قیمت زمین سبب شده تا قیمت مسکن با افزایش بالایی روبه رو شود. در هر حال سه عامل «رشد قیمت زمین، افزایش دستمزدها و نهاده‌های تولید» به بی ثباتی اقتصادی در این حوزه کمک کرد تا فضای مسکن غبارآلود و قیمت ها در حباب باقی بماند.

بازار سکه از ابتدای سال تاکنون با نوسان قیمت بالایی همراه بوده است، به طوری‌که در ماه های ابتدایی سال این نرخ با گذر زمان به بالای 2 میلیون تومان هم رسید اما سیاست‌گذاری دولت در تثبیت نرخ ارز، منجر شد که همه فشارها به ماه های پایانی سال منتقل شود و یک اتفاق سیاسی- اقتصادی به بازار شوک وارد کرد و این شوک همراه با اثرات روانی آن بازار معاملات نقدی ارز را به هم ریخت و نرخ ارز تا مرز 13 هزارتومان هم بالا رفت. بررسی نوسانات نرخ ارز در یک سال گذشته حاکی از آن است که قیمت دلار نسبت به اسفند پارسال بیش از 200 درصد رشد کرده است. بی‌شک یکی از مهم‌ترین موضوعات سال 97 که روزهای پایانی خود را می گذراند، نوسانات نرخ ارز و دلار است، نوساناتی که هنوز مشخص نیست در سال آینده نیز ادامه پیدا می‌کند یا بانک مرکزی و دولت می‌توانند آن را کنترل کنند.

قیمت خودرو در ماه های اخیر چنان افزایش قیمت پیدا کرده است که هر فردی با شنیدن قیمت ها شگفت زده می شود. این روند صعودی افزایش قیمت خودرو از هفته به روز و از روز به ساعت تغییر کرده به گونه ای که به هیچ وجه نمی توان پیش بینی کرد که قیمت یک خودرو در ساعات و روزهای آینده به طور دقیق چقدر خواهد بود. بسیاری از خودورسازان دلیل افزایش خودروها را تحریم های بین المللی عنوان کردند که به همین دلیل با کمبود قطعه روبرو هستند و نمی توانند نیاز بازار را برآورده کنند. همین عدم تولید خودروها باعث شده که قیمت ها در بازار حبابی افزایش یابد.

نوسانات اقتصادی سبب شده است تا سبد معیشیتی شهروندان روز به روز کوچکتر شود و دغدغه هایی را برای آنان فراهم آورد. اینکه چطور از سبد معیشت شهروندان در زمان بروز نوسان های ارزی صیانت شود، راهکارهایی را می طلبد که در حیطه کاری مسوولان و متولیان امر قرار دارد. در این میان توزیع بسته حمایتی و افزایش دستمزد حقوق بگیران از جمله راهکارهایی است که این روزها مسوولان اجرایی و نمایندگان مجلس برای جبران بخشی از کاهش قدرت خرید عامه مردم پیشنهاد می کنند. گروهی نیز بر این باورند که باید در این شرایط با افزایش دستمزدها، کاهش قدرت خرید مردم را جبران کرد و در مقابل گروه دوم می گویند که هرگونه افزایش دستمزدها به تورم ناشی از تغییر نرخ ارز دامن می زند و نقدینگی را تشدید می کند.

بحث پذیرش کامل لوایح چهارگانه دولت برای انجام تعهدات نهاد «کارگروه اقدام مالی» یا FATF در سال 1397 خورشیدی به یکی از مهم‌ترین مسایل سیاسی کشور تبدیل شد. این مساله در شور و مشورت بسیاری از مسوولان کشوری در نهادهای مختلفی همچون مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت اما هر بار تصمیم گیری آن با نظرات موافقان و مخالفان همراه شد. حالا باید منتظر ماند تا نهاد عالی تشخیص مصلحت برای سال آینده در این زمینه چه تصمیماتی را خواهند گرفت.

 

رزمایش دریایی ولایت 97 که به مدت سه روز در تنگه هرمز، دریای عمان و بخش هایی از اقیانوس هند برگزار شد، در جهان بازتاب های مختلفی داشت و شاید از مهم ترین رویداد سیاسی در سال 1397 خورشیدی بود. ماه ها پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، نیروی دریایی این کشور می رزمایش سالانه خود را در تنگه راهبردی هرمز برگزار کرد تا اقتدار و عزت ایران اسلامی را در منطقه خاورمیانه و منطقه بین المللی به رخ جهانیان بکشاند.

 

حمله تروریستی به رژه نظامی در اهواز باعث شد در آن حادثه چندین تن زخمی و جان ببازند که همگی این افراد از نظامیان و مردم عادی بودند. بنا به گفته برخی رسانه‌ها گروه الاحوازیه نیز مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت و این موضوع یکی از رویدادهای سیاسی در سال 97 بود.

 

حمله به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان که یک حمله انتحاری در جاده خاش- زاهدان بود که در این حمله تروریستی حدود 27 تن شهید و 13 تن نیز زخمی شدند. این حادثه بازتاب های بسیاری در سطح بین الملل داشت که آن را محکوم کردند.

 

پس از درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی با حکم مقام معظم رهبری آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزیده شد. سیره سیاسی مستقل، فراجناحی و همچنین بر عهده داشتن سال‌ها مسوولیت‌های کلان در نهاد‌ها و مجموعه‌ های فراسیاسی حاکمیت، مزیت است که ریاست بر مجمع تشخیص را برای آیت الله آملی لاریجانی مناسب‌تر کرد.

 

محمدجواد ظریف، در دوره های یازدهم و دوازدهم دولت تدبیر مسوولیت وزارت امور خارجه را عهده دار است که تاکنون قدم های مثبت بسیاری در عرصه سیاست خارجه و بین المللی برداشته است. مذاکره های طولانی برای رسیدن به توافق هسته ای برجام از جمله عملکرد مثبت ظریف به شمار می رود که همین موضوع سبب شدتا او را به عنوان یک چهره سیاسی بین المللی بشناسند اما استعفای یکباره او در چند روز گذشته باعث شد تا تعجب همگان را هم در کشور و هم در جوامع بین المللی برانگیزد. این موضوع با واکنش ها و بازتاب های بسیاری روبرو شد به طوری که مردم و مسوولان کشور در فضای مجازی با ایجاد هشتگ های مختلف در اعتراض به این مساله خواستار بازگشت ظریف به وزارت خارجه شدند و با پیگیری های مکرر و مخالفت حسن روحانی رییس جمهوری محمدجواد ظریف به وزارت خارجه بازگشت.

 

«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه ۶ اسفند به تهران سفر کرد و با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان دیدار کرد. این سفر دومین سفر خارجی بشار اسد از سال ۲۰۱۱ و شروع بحران این کشور به شمار می‌رود. مهم‌ترین پیام این سفر این بود که طرح ائتلاف غربی- عربی در مورد دو کشور شکست خورد. در یک سال اخیر جبهه ضد مقاومت پس از ناکامی در طرح اولیه خود مبنی بر ساقط کردن نظام سوریه و قطع کردن کمربند محور مقاومت سعی داشته‌اند تا به نوعی به روش‌های مختلف به دنبال تضعیف اتحاد ایران و سوریه باشند. در این مسیر فشار‌های زیادی هم بر دولت سوریه صورت گرفت و رژیم صهیونیستی بار‌ها به مواضع دولت سوریه حمله کرد و به نوعی این پیام را به بشار اسد داد که تازمانی که ایران در سوریه باشد این حملات ادامه خواهد داشت. اما سفر بشار اسد به تهران پایانی بر پروژه یک ساله حامیان تروریست‌ها در سوریه بود و بشار اسد با این سفر این پیام را داد که روابط دو کشور راهبردی بوده و دو کشور متحدان کلیدی هستند.

سفر بشار اسد به تهران نشان دهنده پایان مرحله بحران در سوریه و شروع فرآیند سیاسی است و راهبردی بودن ارتباط دمشق و تهران در این سفر به خوبی مشخص شد.

 

روز جمعه ۲۴ اسفند تروریست‌های نژادپرست و اسلام‌ستیز با حمله به دو مسجد «نور» و «لینوود» در شهر «کرایست‌چرچ» نیوزلندکه همزمان با اقامه نماز جمعه، در این دو مسجد اتفاق افتاد یکی از سیاه‌ترین روز‌های تاریخ این کشور را به گفته نخست‌وزیر نیوزیلند رقم زدند. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده در این حملات ۵۲ مسلمان به شهادت رسیده و ۳۷ نفر نیز زخمی شده‌اند. این مسئله نشان دهنده غلبه نگاه فاشیستی و نژادپرستانه در غرب است. تاثیرپذیری حرکت‌های افراط گرایانه در نیوزیلند از جریان اسلام هراسی وارداتی غرب به ویژه استرالیا، بسیار پررنگ است. دستکم در یک دهه اخیر جریان اسلام هراسی به دلیل سلطه رسانه‌های غرب در این دو کشور دور افتاده دنیا به گونه‌ای بسیار پرسرعت رشد کرده است. اگر چه به قدرت رسیدن نژادپرستانی همچون ترامپ در غرب نیز به این مسئله دامن زده است.

انجام حملات تروریستی علیه مسلمانان در غرب ناشی از موج اسلام هراسی و تبلیغات ضد اسلامی در این کشور‌ها است که با آمدن امثال دونالد ترامپ تشدید شده است.

 

گروه‌های مقاومت فلسطین ۲۱ آبان ماه با شلیک ۴۷۰ موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی موفق به واردکردن ضربه‌ای راهبردی به اسرائیل شدند. سامانه دفاعی گنبد آهنین که نماد اقتدار دفاعی این رژیم به شمار می‌رود تنها موفق به رهگیری ۱۰۰ موشک شد. واکنش به‌موقع مقاومت فلسطین به عملیات تروریستی صهیونیست‌ها باعث شد تا صهیونیست‌ها پس از ۲ روز از آغاز حملات خود در روز سه‌شنبه ۲۲ آبان ماه مجبور به پذیرش آتش‌بس شوند. این شکست موجی از اعتراض‌ها و اختلاف‌ها در سرزمین‌های‌اشغالی به وجود آورد، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی استعفا داد و در نهایت کابینه نتانیاهو فروپاشید.

گروه‌های مقاومت فلسطین در ۱۰ سال گذشته آنچنان قدرتمند شده‌اند که تنها در طی ۲ روز، اسرائیل را وادار به عقب‌نشینی کردند و نوعی هراس راهبردی را بر رژیم صهیونیستی تحمیل کردند.

 

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی ۱۰ مهر ماه در کنسولگری عربستان در اسلامبول ناپدید شد و در نهایت عربستان اعلام کرد که وی به دنبال یک مشاجره به قتل رسیده است. تحقیقات بعدی نشان دهنده آن بود که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی عامل اصلی قتل خاشقجی به شمار می‌رود. در ادامه برخی از کشور‌های اروپایی عربستان را به دلیل این قتل تحریم کردند، اما آمریکا، انگلیس و فرانسه تاکید کرده‌اند که به دلیل منافع خود حاضر به تحریم آل‌سعود نیستند.

عربستان در زمینه حقوق بشر و سرکوب منتقدان با قتل خاشقجی ثابت کرد که لقب بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر و قرون وسطایی بودن این رژیم به درستی به این کشور داده شده است.

 

فرانسه از ۱۹ نوامبر درگیر شورش‌های خیابانی شده است. محور اصلی اعتراضات، گروهی موسوم به جلیقه زرد‌ها هستند. جلیقه زرد‌ها می‌گویند دلایل اصلی تظاهرات، افزایش مالیات بر فرآورده‌های نفتی، افزایش قیمت سوخت و کاهش قدرت خرید است. البته اعتراض‌ها در فرانسه هرچند با بهانه سوخت شروع شده، اما اکنون به تلاش برای مقابله با نظام سرمایه‌داری تبدیل شده است. مردم فرانسه به دنبال آن هستند تا نماد‌های سرمایه‌داری را نیز به چالش بکشند به همین دلیل خواستار برکناری ماکرون بوده و گروه‌های چپ در فرانسه بار دیگر وارد کارزار شده‌اند. این اعتراض‌ها به کشور‌های دیگر اروپایی مانند بلژیک، اتریش، مجارستان، ایتالیا و انگلیس نیز کشیده شده است.

مشکلات ناشی از نظام سرمایه‌داری باعث شده بیش از ۸۰ درصد مردم فرانسه بر علیه این نظام شوند. در واقع این نظام سال هاست که جذابیت و کارایی خود را ازدست داده و دوران پسا سرمایه‌داری شروع شده است.

 

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ۸ و ۹ اسفند هشت ماه پس از دیدار نخست در سنگاپور، در هانوی پایتخت ویتنام انجام شد. اما عملا این دیدار با شکست مواجه شد. ترامپ انتظار دارد اول کره شمالی به طور کامل توانایی‌های هسته‌ای و موشکی خود را نابود کند سپس برخی از تحریم‌ها را لغو نماید. نکته فرامتن این نشست، سنگینی سایه برجام بر مذاکرات آمریکا و کره شمالی است. پیونگ یانگ نتیجه دو سال مذاکرات ایران و آمریکا را پیش روی خود دید. به آمریکایی که به راحتی زیر تعهدات خود زده، هر روز بهانه جدیدی می‌گیرد و به راحتی از توافقی با چنین مختصاتی خارج شده و خواهان امتیازات جدید می‌شود، چگونه و چرا باید اعتماد کرد؟

برجام تجربه بسیار ارزشمندی پیش روی جامعه بین‌الملل قرار داده است مبنی بر اینکه در توافق با آمریکا هیچ تضمینی برای انجام تعهدات از سوی واشنگتن وجود ندارد.