کد خبر: 168480

مراقب آنچه که در مسافرت میخورید باشید

ایام نوروز و سفرهای وقت و بی وقت و بعضا طولانی برنامه غذایی مارا به کلی بهم میریزد. برای داشتن یک سفر لذت بخشی لازم است حواسمان به آنچه در سفر میخوریم باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

به‌ طور یقین قبل از هر سفری تدابیری را در نظر می‌گیریم از جمله تهیه بلیت، بازدید وسیله نقلیه و مانند اینها؛ اما یکی دیگر از تدابیری که باید در نظر داشت و قسمت مهم هر سفری به حساب می‌آید تغذیه در طول راه است.

سفر به همان اندازه که می‌تواند لذت‌بخش و مفرح باشد، ممکن است مانع حفظ تغذیه سالم ما شود. آن‌قدر که در انتهای سفر حس می‌کنید دل‌تان می‌خواهد همیشه در خانه بمانید و همان سالاد و نوشیدنی سبزیجات همیشگی خودتان را بخورید. معمولا در سفر دچار محدودیت هستیم و شرایطی داریم که نمی‌توانیم رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنیم.

در واقع جمله‌ی «هیچ جایی خانه‌ی خود آدم نمی‌شود» اینجا نیز صادق است. در سفر به اندازه‌ی کافی با محل اقامت‌تان آشنا نیستید و نمی‌توانید از همان‌ فروشگاه همیشگی‌ نان چاودار، شکر یا برنج قهوه‌ای بخرید. خیلی از هتل‌ها نان رژیمی یا پنیر کم‌چرب برای صبحانه سرو نمی‌کنند و خیلی محدودیت‌های دیگر در سفر وجود دارد که می‌تواند سیستم تغذیه‌‌ای شما را مختل کند.

الگوی تغذیه ای مناسب و سالم در سفر از جمله مواردی است که با تاکید روی آن می توان سفری لذت بخش و به دور از انواع بیماریها داشت،برای داشتن این مهم بایستی به تهیه یک برنامه غذایی با توجه به مدت سفر، اصول تغذیه ای در سفر، و نکات بهداشت تغذیه ای در سفر توجه شود. تهیه برنامه غذایی سفرنیازمند فاکتورهای مهم و مختلفی است که بتواند همراه با حفظ سلامتی، از هزینه های اضافی جلوگیری کرده و شادابی و نشاط از خوردن در سفر را نیز به افراد بدهد.ازجمله فاکتورهای لازمه تهیه یک برنامه غذایی مطلوب و معقول سفر شامل موارد زیر است:

 

  • مدت زمان سفر
  • تعداد افراد همراه در سفر
  • ترکیب سنی افراد همراه در سفر
  • شرایط تغذیه ای افراد همراه در سفر (دیابتی ،...)
  • توجه به وضعیت مالی واقتصادی
  • هزینه ی تخصیص یافته برای تغذیه
  • امکانات تغذیه ای مورد دلخواه در مقصد
  • امکانات تغذیه ای در دسترس در مقصد
  • گنجاندن چهار گروه غذایی(نان و غلات، ميوه و سبزي‌ها، لبنيات و گوشت)
  • داشتن میان وعده های سالم

 

پس از تهیه برنامه غذایی مناسب توجه نمودن به اصول تغذیه ای از موارد اساسی تغذیه در سفر است. اصول تغذیه ای به این معنی است که در مدت زمان سفر همانند مواقع دیگر از گروه های اصلی و مهم غذایی در حد تعادل و متناسب استفاده شود. که در بیشتر مسافرت ها بعضی از این گروه های غذایی بنابه دلایلی(امکان تهیه محدودتر،تغییر مزاج تغذیه ای افراد با توجه به تغییر مکان و آب و هوا و...) حذف می شوند.

آب و نوشیدنی ها (تأمين‌کننده‌ ی آب بدن) می باشند و کاهش مصرف آنها موجب بروز خشکي بدن يا دهيدراتاسيون و بدنبال آن اختلالات دستگاه گوارشی و یبوست می شود.بهترین نوشیدنی آب است. مصرف حدود 6 تا 8 ليوان مايعات در روز.

چای، قهوه، و نوشیدنی های کافئین دار چون ادرارآور هستند با مصرف زیاد باعث خروج زیاد آب از بدن شده و موجب برهم زدن تعادل بین الکترولیت های بدن می شوند.

نوشابه ها و انواع نوشیدنی های کولادار و نوشیدنی های مصنوعی نیز موجب بروز خشکي بدن يا دهيدراتاسيون شده و با کاهش حرکات دودی روده ها یبوست را به همراه دارند.

برای داشتن تعادل و نیازمندی بدن به آب بایستی از مصرف غذاهايی که نياز به آب را افزايش مي‌دهند پرهيز شود:غذاهای با پروتئین بالا انواع کبابها(براي هضم و جذب،نیازمند به آب بيشتر) و کنسروها(نمک موجود در آنها نیز نیازمند آب بیشتر)

لبنيات (تأمين‌کننده‌ ی کلسیم بدن) می باشد و کاهش مصرف آنها در سفر ،باعث کمبود کلسیم بدن می شود. ماست ازجمله لبنیاتی مهمی است که از بروز بسياري از عفونت‌هاي روده‌اي مولد اسهال جلوگيري می كند و باعث تقویت باکتریهای مفید روده می شود . مصرف حدود 2 تا 3 ليوان شير يا ماست در روز.

ميوه‌ها و سبزي‌ها (تأمين‌کننده‌ي ويتامين‌ها و مواد معدني بدن) می باشند و اگر در طولانی مدت مصرف آنها کاهش یابد باعث کمبود ويتامين Cو اسيد فوليک و فيبر بدن شده و این امر موجب بروز يبوست در سفر می شود. مصرف حداقل 2بار در روز.

نان سبوس دار و غلات با سبوس که از غذاهای فیبردار می باشند موجب بروز یبوست می شوند و بایستی همراه آنها آب کافی مصرف شود.

انواع شکلات، شیرینی و تنقلات موجب بروز مشكلات گوارشي(درد معده، تهوع، استفراغ)، افزايش انرژي دريافتي و درنتيجه اضافه وزن افراد می شود، بایستی تعادل در مصرف آنها رعایت گردد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا، چربی خون بالا،

 

 

صبحانه

برای صبحانه از پنیر و مربای کوچک استفاده کنید تا مجبور نباشید اضافه آن را تمام مدت سفر با احتیاط حمل کنید.تخم‌مرغ به شرطی که تازه باشد، اگر شسته نشود و جای امنی در کوله قرار بگیرد، تا ۲ روز قابل حمل است.

 

 

نهار و شام

برای انتخاب وعده‌های غذایی، سری به فروشگاه بزنید. لیست متنوعی از کنسرو‌ها، غذاهای نیمه آماده، سوپ آماده، نودل و انواع دیگر غذاهای قابل نگهداری بیرون از یخچال پیدا می‌کنید. هریک از این موارد معایب و امتیازات خاص خود را دارند. خوردن غذاهایی که نگهدارنده دارند، به مدت طولانی برای سلامتی ضرر دارد. اما حمل آن‌ها آسان است و معمولا وزن کمی دارند. بعضی از آن‌ها نیاز به پختن یا گرم کردن دارند ولی بعضی را می‌توان آماده و سرد خورد.

فصلی که در آن سفر می‌کنید در انتخاب غذا به شما کمک می‌کند. در فصل‌های گرم سال، بیشتر از غذاهای کنسروی و سبک استفاده کنید. در ماه‌های سرد‌تر، می‌توان غذاهای خانگی را تا مدت زیادی در کوله پشتی نگه داشت.به کالری و حجم غذای مورد نیاز خود توجه کنید. دور ریختن هربار مقدار زیادی از غذا یا گرسنه ماندن در سفر به هیچ وجه درست نیست.همیشه مقداری نان همراه خود داشته باشید. درست جایی که فکر نمی‌کنید به‌کار می‌آید.

 

 

آب و آشامیدنی

از مخلفات شور کنار غذا (مثل خیارشور) در مسافرت کمتر استفاده کنید، تعادل آب بدن مهم‌ترین چیزی است که در سفر باید به آن توجه کرد.همیشه یک بطری نیم لیتری آب همراه خود داشته باشید. روش خوردن آب در پیاده‌روی طولانی، نوشیدن آب هنگام نیاز بدن و هر بار یک یا دو جرعه است.

تنقلات سعی کنید از میوه‌های خشک برای تنقلات استفاده کنید هم تنقلات شور و هم شیرین. به ذائقه خود توجه کنید. اما همیشه قند اضافی برای شرایط خاص همراه خود داشته باشید. خرما، توت خشک و شکلات شیرین از بهترین گزینه‌ها هستند. از آجیل هم می‌توانید به عنوان تنقلات استفاده کنید به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

 

 

بدترین‌ها و بهترین‌ها

سوسیس و کالباس و انواع سس بد‌ترین گزینه‌های غذایی در سفرهای بیش از یک روز هستند. بهترین نوع غذا، غذاهای گیاهی هستند غذاهای گیاهی دیر‌تر از گوشت فاسد می‌شوند پس می‌توان وعده‌های بیشتری از سفر را به غذاهای خانگی گیاهی اختصاص داد.