کد خبر: 168433

خورشید، زمین و آب و هوا

امروز روز جهانی هواشناسی در تقویم میلادی است که هر ساله مصادف با سوم فروردین در ایران به آن پرداخته می شود. به همین مناسبت در گزارش پیش رو از هواشناسی در جهان و ایران نوشته ایم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سازمان جهاني هواشناسي ، همه ساله ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردين را بعنوان روز جهانی روز هواشناسي تعيين کرده است. سازمان هواشناسی جهانی، سازمانی است متشکل از ۱۸۷ عضو و وابسته به سازمان ملل متحد که وظيفه تحقيق و بررسی تغييرات هوا و اقليم زمين و علم هواشناسی و علوم وابسته به آن را عهده دار است.

معضلات آب و هوايي كره زمين يكي از بحران هاي حاد دنياي امروز بشمار مي رود كه هنوز هم تدبير خاصي براي آن انديشيده نشده است. بالا بردن سطح آگاهي عمومي براي جلوگيري از ضرر نرساندن و محافظت بيشتر از محيط زيست اطرافمان از جمله اقدامات اوليه در اين زمينه بشمار مي رود.

هوا، شرايط اقليمي و آب، تاثير مستقيم بر زندگي افراد دارند. افول و فرسايش محيط زيست، امروز به دغدغه اصلي بشر تبديل شده است كه تاثير مستقيم بر زندگي انسانها و ديگر جانداران اين كره خاكي دارد. آگاهي از علل تحليل اين كره خاكي از جمله اقدامات اوليه براي پيشگيري از اين معضل بشمار مي رود.

فعاليت هاي انسان در سالهاي اخير باعث رخداد چنين فاجعه اي گرديده است. فاجعه اي كه اگرچه توسط بعضي از دولت هاي بزرگ رخ داده است ولي دامن گير تمام بشريت شده است. امروزه به مدد علم و تكنولوژي دانشمندان موفق به پيش بيني شرائط آب و هوا مي باشند كه اين امر بنوبه خود باعث جلوگيري از آسيب هاي بيشتر به محيط زيست و تحت كنترل گرفتن راحت تر اوضاع مي شود.

موفقيت و محقق شدن هر امري در دنياي كنوني ملزم به درنظرگرفتن شرائط آب و هوا و اقليمي است كه خود اهميت توجه و محافطت از زمين را نشان مي دهد. سازمان جهاني هواشناسي بعنوان پيشگام در توسعه و حفظ زمين نقش اساسي در اين بين دارد و امسال نيز با انتخاب اين شعار سعي دارد تا توجه جهانيان را به لزوم محافظت از زمين براي داشتن زندگي و آينده اي بهتر جلب كند.

سازمان جهانی هواشناسی هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می‌کند و این روز در تمام کشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود. شعار سال 2019نیز با توسط این سازمان به شکل زیر طراحی شده است.

 

"خورشید انرژیی را ارائه می دهد که کل حیات روی زمین را قدرت می بخشد. این انرژی، آب و هوا، جریانهای اقیانوسی و چرخه هیدرولوژیکی را هدایت می کند. خلق و خوی ما و فعالیت های روزانه ما را شکل می دهد الهام بخش بشر در زمینه موسیقی، عکاسی و هنر است. بنابر این سازمان هواشناسی جهانی شعار سال ۲۰۱۹ را " خورشید، زمین و آب و هوا " نامگذاری کرده است."

 

 

آشنایی با سبقه ی هواشناسی در جهان

بیش از 1500 سال پیش لئوناردو داوینچی نقاش و دانشمند بزرگ ایتالیایی یک اسباب مکانیکی رطوبت‌سنج و یک بادنمای کامل اختراع کرد.

بعدها در سالهای پایانی قرن شانزدهم یعنی در حدود سالهای 1553 تا 1612 گالیله، گرماسنج را اختراع کرد و شاگرد او جان‌ری آن را تکمیل ساخت.

این دستگاه که در واقع نخستین حرکت‌های رسمی دانشمندان در اندازه‌گیرهای آب و هوا به حساب می‌آید با یک مقیاس اختیاری برای مدتی وسیله رایجی برای اندازه‌گیری آب و هوا به حساب می‌آمد.

فعالیت‌های هواشناسی بعنوان یک علم جدید در حقیقت از اوایل قرن نوزدهم شروع شد. اولین نقشه‌های هواشناسی را لامارک در سال 1820 ارائه کرد.

این نقشه‌ها بر اساس اطلاعات و آمار هواشناسی که از ایستگاه‌های منطقه منهایم جمع‌آوری شده بود ترسیم شد و بعدا در سالهای 1820 و 1821 نقشه طوفان‌های اروپا تهیه گردید.

با اختراع تلگراف توسط مورس در سال 1843 امکان مخابره سریع اطلاعات دیده‌بانی فراهم آمد و بدینوسیله اعلام خطر و پیش‌بینی وقوع توفان امکان‌پذیر گردید و به مرور شبکه‌های ایستگاه‌های هواشناسی گسترش یافت و به دنبال آن اولین کنفرانس بین‌المللی‌ هواشناسی در آگوست 1853در بروکسل برگزار گردید.

در دوره‌های جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم که در عملیات نظامی و حمل و نقل هوایی نیاز به اطلاعات هواشناسی و مبادلات بین المللی بیشتر آشکار شد، دوران شکوفایی هواشناسی بوده است و می‌توان گفت که جنگ جهانی اول باعث تولد هواشناسی و فاصله جنگ جهانی اول و دوم دوران بلوغ این علم بوده است.

در سال 1873 Word meteorlogical organization) WMO) تاسیس شد که جانشین سازمان هواشناسی بین‌المللی (IMO) می‌باشد.

WMO به عنوان یک آژانس متخصص در سیستم سازمان ‌ملل‌متحد UN برای سرویس‌هایی که شامل هواشناسی و آبشناسی عملیاتی می‌باشد شناخته شده است. این انتخاب با توجه به همکاری‌ها، استانداردها و پیشرفت هواشناختی جهانی و فعالیتهای مرتبط با تلاش افراد بعمل آمده است.

WMO، نقش موثر و بزرگی در کمک به رفاه بشریت داشته است. با رهبری WMO و در چهارچوب برنامه‌های WMO، سرویس‌های هواشناختی و آبشناسی کمک‌های زیادی به توانایی‌های ملی جهت تهیه غذا، آب، حفاظت، وسیله‌نقلیه مطمئن و حفاظت از جان و مال مردم و روشن نمودن وضعیت اقتصادی اجتماعی کلیه بخشهای اجتماع شده است.

 

 

تاریخچه هواشناسی در ایران

مطالعة و بررسی جو همیشه مورد نظر دانشمندان ایرانی بوده است، از این رو خیلی از دانشمندان نجوم در آثار خود بخشی را به مسائل جوی اختصاص داده اند. محمد بن ذکریای رازی، ابن‌سینا، حکیم عمرخیام، ابوریحان بیرونی و انوری شاعر معروف از شخصیت‌ها و دانشمندان ایرانی بوده‌اند که پیرامون پدیده‌های جوی مطالبی در آثار خود به یادگار گذاشته‌اند.

فعالیتهای منظم هواشناسی اولین بار با اندازه گیری عناصر جوی توسط سفارتخانه‌های انگلیس و روسیه در تهران و مناطق نفت‌خیز جنوب کشور شروع شد که این اطلاعات صرفاً به بایگانی کشورهای مربوطه منتقل شده و احتمالاً در برنامه‌های تحقیقاتی آنها مورد استفاده ویژه قرارگرفته است.

درس هواشناسی در سال 1298 در برنامه درسی مدرسه برزگران منظور شد که این درس توسط معلمان فرانسوی تدریس می‌شد و در همان محل اولین سکوی هواشناسی احداث شد که در آن دمای هوا و رطوبت نسبی و میزان بارندگی اندازه‌گیری می‌گردید.

این ایستگاه در سال 1308 کامل شد و اکثر عناصر جوی را دیده‌بانی می‌کرد بتدریج در اثر نیاز شدید بخش‌های کشاورزی و آبیاری تعدادی ایستگاه نیز بر حسب ضرورت در نقاط مختلف کشور تاسیس گردید که مسؤولیت آن با بنگاه مستقل آبیاری وابسته به وزارت کشاورزی وقت بود.

بعد از جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین برای سلامت پرواز هواپیماهـای خودی واحد کوچک هواشناسی دایر کردند که نیازهــــای هواشناسی بخش هواپیمایی آنها را تامین می‌کرد در این زمان بنگاه مستقل آبیاری وزارت کشاورزی اقدام به تربیت یک گروه دیده‌بان هواشناس نمود که این دیده بانان در سال 1327 فارغ التحصیل و در ایستگاه‌های هواشناسی مشغول به کار شدند.

هواپیمایی کشوری نیز به علت نیاز به اطلاعات جوی در فرودگاه‌های کشور اقدام به تاسیس ایستگاههای هواشناسی کرد. در اثر نیاز شدید برنامه ریزان به آمار و اطلاعات اقلیمی از نواحی مختلف کشور و ناهماهنگی در تاسیس ایستگاه‌های هواشناسی که توسط بخش‌های مختلف ایجاد می‌شد مسؤولان وقت، تاسیس یک واحد هواشناسی مستقل در کشور را ضروری دانسته و در سال 1334 شمسی اداره کل هواشناسی کشور وابسته به وزارت راه تاسیس شد. و در سال 1338 هواشناسی ایران بعنوان یکصد و سومین عضو سازمان هواشناسی جهانی به عضویت این سازمان جهانی درآمد.

 

 

وضعیت آب و هوای ایران در ایام نوروز

به نقل از سازمان هواشناسی کشور، طی بعد از ظهر جمعه تا شنبه با انتقال رطوبت در سواحل جنوبی بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب فارس بارش باران، گاهی با رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود که در سواحل و جزایر خلیج فارس همراه با وزش باد و مواج شدن دریا خواهد بود.

روز یکشنبه با نفوذ و تقویت سامانه بارشی از نیمه غربی، انتظار بارش سراسری از شمال غرب تا جنوب کشور وجود دارد. روزهای یکشنبه تا سه شنبه در جنوبغرب و جنوب کشور شامل استانهای لرستان، خوزستان، چهارمحال وبختیاری، جنوب ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و نیمه غربی و جنوب فارس بارش باران همراه با رگبار ورعدوبرق گسترده پیش بینی می شود. در این مدت انتظار می رود که به سبب بالا بودن نسبی دما، بارش غالبا به شکل باران و جمع مقدار بارش در حوزه رودخانه های بزرگ جنوبغرب و جنوب کشور قابل ملاحظه باشد. 

با توجه به شرایط مورد انتظار، توصیه می شود که هموطنان و مسافران نوروزی و همچنین سازمانهای مرتبط با مدیریت آب و بحران تمهیدات لازم را برای  حفظ ایمنی و کاهش ریسک مخاطرات احتمالی بعمل آورند.

همچنین در اطلاعیه دیگر این سازمان آمده است با توجه به رگبار و رعد وبرق و وزش باد شدید، طی روز شنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواج و طوفانی خواهد بود و ارتفاع موج بین یک و نیم تا دو متر در این مناطق برآورد می شود. از این رو توصیه می شود طی این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی بعمل آید.