کد خبر: 168148

مراقب سارقان منازل در ایام عید باشیم

در ایام نوروز، شمار زیادی از منازل مسکونی خالی از سکنه در شهر باقی میماند و سارقانی که اگر مواظب نباشیم خیلی راحت خانه هایمان را جارو میکنند و به اصطلاح شیرینی سفر را به کاممان تلخ می کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تعطیلات نسبتاً طولانی نوروز که از راه می‌رسد، شلوغی خیابان‌های شهر، سراسیمگی مردم برای خرید عید و کسب و کار مغازه داران هم کمرنگ‌ تر می‌شود و اینجاست که کسانی که در ایام عادی سال بی وقفه کار کردند، تعطیلات را فرصت مغتنمی دانند برای مسافرات و دست از کار کشیدن. از یکی دو روز دیگر خواهید دید که مردم بومی هر منطقه از تهران با چه شتابی محل زندگی خود را برای شروع یک مسافرت تمام عیار ترک میکنند.

در ایام نوروز، شمار زیادی از منازل مسکونی خالی از سکنه در شهر باقی میماند و سارقانی که اگر مواظب نباشیم خیلی راحت خانه هایمان را جارو میکنند و به اصطلاح شیرینی سفر را به کاممان تلخ می کنند.

لذا بهتر است برای اینکه از خطرات ناشی از بی احتیاطی، که منجر به مستعد شدن خانه هایمان برای سرقت می شود، دوری کنیم به توصیه های نیروی انتظامی و هشدارهای پلیس گوش فرا دهیم.

 

آنچه پیش رو دارید روش‌های ساده برای جلوگیری از سرقت است، اما این بدان معنی نیست که اگر این موارد رعایت شود هدف آماج جرم قرار نمی‌گیرید، زیرا مجرمان به طور دائم روش‌های ارتکاب جرم را متناسب با شرایط تغییر می‌دهند.

 

 

چند روش ساده برای پیشگیری از سرقت منازل

لازم است مردم، اطلاع لازم نسبت به پدیده جرم و مجرم را داشته باشند تا کمتر هدف مجرمان قرار بگیرند. در ادامه برخی از روش هایی که برای آگاهی بیشتر و پیشگیری از وقوع جرایم لازم است بیان می‌شود.

 

۱. در‌ها را قفل کنید: ۴۰ درصد سرقت‌ها بدون استفاده از زور صورت می‌گیرد. در واقع این بدین معنی است که بسیاری از مردم خانه خود را بدون قفل کردن در و پنجره‌ها ترک می‌کنند. قبل از ترک خانه مطمئن شوید که در ورودی پارکینگ‌ها به داخل منزل قفل هستند. برای جلوگیری از سرقت تمامی قفل‌های در و پنجره‌ها را به قفل‌های قوی‌تر تغییر دهید.

 

۲. هوشیار باشید: اگر متوجه شدید که در اطراف شما فعالیت‌های مجرمانه توسط سارقان صورت گرفته به امنیت توجه بیشتری کنید. این توجه می‌تواند راهی برای محافظت از خانه و امنیت شما باشد.

 

۳. همسایگان خود را بشناسید: شناختن افرادی که در محل و همسایگی شما زندگی می‌کنند یکی از مهم‌ترین اقدامات ایمنی است که می‌توانید انجام دهید. شیوه همسایه بانی که در کشور ما مرسوم است، یکی از شیوه‌های رایج جلوگیری از وقوع جرم به ویژه سرقت است که این موضوع در کشور آمریکا تحت عنوان برنامه نظارت بر همسایگان- از سال ۱۹۶۰ شروع شده- راهی بسیار مؤثر در جلوگیری از جرم و سرقت است. در حال حاضر بیش از ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده به این برنامه پیوسته‌اند. مطالعات نشان داده این برنامه راهی مؤثر برای جلوگیری از سرقت و خشونت است.

 

۴. قبل از تعطیلات آماده باشید: اگر می‌خواهید برای مدت زمان طولانی از شهر خارج شوید، بهتر است اقوام یا بستگانی که به آن‌ها اعتماد کامل دارید را از سفر مطلع کنید و از آن‌ها بخواهید در این مدت مراقب خانه شما باشند. همچنین از اقوام نزدیک بخواهید دائم به خانه شما رفت و آمد کنند و گلدان‌ها را آب دهند، در این صورت این گونه به نظر می‌رسد که شما هنوز درخانه هستید.

 

۵. حیاط خود را محافظت کنید: چنانچه در حیاط خانه درختچه‌های بلند و مکان‌هایی وجود دارند که دزدان بتوانند در میان آ‌ن‌ها مخفی شوند تا به خانه شما وارد شوند، بهتر است این درختان و درختچه‌ها را کوتاه کنید.

 

۶. کلید یدکی را جا نگذارید: قرار دادن کلید یدکی خانه زیر گلدان هنگام ترک منزل، ممکن است یک فکرخوب به‌نظر برسد، اما این یک دعوت آشکار برای سارق است که بدون هیچ مشکلی وارد منزل‌تان شود. پس کلید یدکی منزل خود را به اقوام درجه یک یا همسایه یا دوستی که به خوبی او را می‌شناسید و در نزدیکی شما زندگی می‌کند بدهید.

 

۷. سارقان را فریب دهید: اگر سارقان حدس بزنند کسی در خانه است، کمتر به آنجا وارد می‌شوند یا به عبارتی شانس بیشتری وجود دارد که آن‌ها وارد خانه نشوند. به یاد داشته باشید که اکثر سرقت‌ها در طول روز که مردم سر کار هستند رخ می‌دهد، به همین دلیل هنگامی که منزل را ترک می‌کنید یک خیال واهی ایجاد کنید که هنوز کسی در خانه است.

 

 

عوامل زمینه ساز سرقت از منازل

بی­ توجهی دارندگان منازل به بالا بردن ضریب ایمنی و امنیتی ساختمان (بالکن، حفاظ، درب­های ورودی، پائین بودن دیوار، باز بودن پنجره و درب، قفل­های بی کیفیت

عدم نصب وسایل هشداردهنده و دوربین مداربسته

عدم به کارگیری نگهبان در مجتمع مسکونی

استفاده از اتباع بیگانه غیر مجاز به عنوان نگهبان و سرایدار

عدم گرفتن تضمین کافی از شرکت‌ها در هنگام استخدام افراد با عنوان (نگهبان، سرایدار و باغبان) و یا استخدام از طریق شرکت­های نامعتبر

نگهداری اقلام با ارزش، پول، طلاجات و. در منزل

خاموش کردن تمامی چراغ‌ها در منزل و اطمینان سارقان از خالی بودن منزل

 

 

توصیه های جدید پلیس برای پیشگیری از سرقت در نوروز 98

رییس پلیس پیشگیری ناجا در آستانه فرارسیدن نوروز، برای افزایش ایمنی و جلوگیری از سرقت، توصیه‌هایی به شهروندان بیان کرد.

وی در خصوص پیشگیری از جرایم در زمان ایام نوروز و ساعت نبود مردم در منازل نیز اظهار داشت: مردم در تحویل فرش‌ها به قالیشویی‌ها اطمینان لازم و کافی را داشته باشند و استعلامات لازم را از منابع آگاه انجام دهند تا در روزهای پایانی سال دچار مشکل نشوند.

شرفی افزود: همچنین در خصوص حمل پول توسط شهروندان برای خرید در پایان سال خانواده‌ها باید دقت کنند و از مراکز معتبر خریداری کنند و رمز کارت‌های بانکی را در اختیار دیگران قرار ندهند و در صورت مشاهده افراد مشکوک به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

شرفی با بیان اینکه باید ساختارهای یگان امداد در شرق استان تهران تقویت شود تا در خدمت‌گزاری به مردم موفقیت های بیشتری داشته باشد، افزود: این تقویت جزو برنامه‌های کلی ناجا برای یگان‌های امداد است که به آن جامه عمل پوشانده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه میانگین حضور پلیس در محل وقوع جرم بین ۷ الی ۱۰ دقیقه است، از طراحی منظومه های گشت پلیس خبر داد و گفت: همه معاونت‌ها در این برنامه حضور خواهند داشت تا زمان حضور پلیس در محل جرم کاهش خواهد پیدا کند.

شرفی در خاتمه عملکرد پلیس شرق استان تهران در حوزه‌های مختلف از قبیل قتل، سرقت مسلحانه، سرقت از بانک و وقوع جرم و کشفیات کالا قاچاق و کالاهای ممنوعه بسیار مطلوب دانست و گفت: با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در علم و فناوری امکانات و تجهیزات خوبی را با توجه به پیش بینی های انجام شده در اختیار پلیس شرق استان قرار داده و در جذب نیروی انسانی کار آمد در حوزه علم و فن آوری بسیار موفق بوده و از نواحی ممتاز محسوب می شود.

 

سرهنگ رضا موذن نیز اخیرا به تشریح نکاتی درباره پیشگیری از سرقت منزل پرداخت و اظهار داشت: سارقان برای رسیدن به اهداف شوم خود در کمین طعمه هستند که شهروندان باید برای ناکام گذاشتن خواسته آن‌ها نکات ایمنی را برای جلوگیری از سرقت رعایت کنند.

وی افزود: در خواست ما از شهروندان هنگام خروج از منزل این است در صورت لزوم اگر اضطرار ایجاب نمی‌کند ترجیحا برخی از افراد درمنزل مثل افراد کهنسال و یا بزرگسال حضور داشته باشند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: هنگام خروج از منرل بایستی نکات ایمنی که بار‌ها از سوی پلیس اعلام شده، را رعایت کنیم، اما متاسفانه ما همیشه به بسته بودن درب اصلی اکتفا می‌کنیم، زیرا معتقد هستیم اگر درب ورودی بسته باشد خانه کاملا ایمن است.

این مقام انتظامی ادامه داد: با توجه به ساخت خانه‌ها ممکن است نقاطی نظیر بالکن، پنجره، دیوار‌های کوتاه، درب ورودی ساختمان‌ها و یا حتی خرابی قفل و کلید و... دارای نقاط ضعف و راهی برای نفوذ سارقان باشد که بایستی ضمن رفع معایب، نکات ایمنی و حفاظتی را برای پیشگیری از بروز سرقت را رعایت کنیم.

سرهنگ موذن با بیان اینکه در بیشتر موارد به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی سارقان به سهولت و راحتی به داخل خانه هدف وارد می‌شوند، گفت: بعضی از شهروندان بدون اینکه درب‌ها و پنجره‌ها را قفل کنند از خانه بیرون می‌روند حتی گاهی اوقات، قفل کردن در ورودی پارکینگ نیز از قلم می‌افتد بنابراین به شهروندان توصیه می‌کنیم قبل از خروج از منزل، حتما درب ورودی پارکینگ را قفل کنند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در خاتمه از شهروندان خواست هنگام خروج از منزل توصیه‌های لازم را به کودکان و افراد کهنسال داشته باشند تا اگر کسی در منزل را زد و یا حتی در خواستی برای کمک داشت قبل از اینکه اجازه ورود به آن‌ها بدهند حتما افراد مورد اطمینان را مطلع کنند.