کد خبر: 167933

قتل عام در نیوزلند

حمله مسلحانه دیروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند که در آن دست‌کم 49 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند واکنش های زیادی را در پی داشته است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد که 40 نفر در حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ این کشور کشته شده‌اند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاد.

جاسیندا آردرن علاوه بر اعلام تعداد کشته شده‌ها، تعداد زخمی‌های این دو حمله را بیش از 40 نفر عنوان کرد.

پلیس از بازداشت چهار نفر از جمله یک زن خبر داده است. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا تایید کرد که یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است. از سوی دیگر مایک بوش، فرمانده پلیس نیوزیلند، در اطلاعاتی تازه گفت که پلیس پس از تیراندازی در دو مسجد، تعدادی وسایل انفجاری دست ساز را هم در خودروی مظنونان پیدا کرده است.

نخستین مسجدی که مورد حمله قرار گرفت، مسجد نور بود که شاهدان می‌گویند مرد سیاه پوشی را دیده‌اند که وارد این مسجد شد و بعد از آن صدای چندین شلیک را شنیده‌اند. شاهدان می‌گویند پیش از آمدن نیروهای امنیتی فرد مهاجم فرار کرده بود. یکی از شاهدان که برای کمک به مسجد رفته بود می‌گوید: «در همه جا کشته‌ شده‌ها را دیدم.»

مسجد لینوود دومین مسجدی بود که عصر جمعه، به وقت محلی، به آن حمله شد.

یکی از مهاجمان به مسجد نور نیوزیلند از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کرد. مقام‌های نیوزیلندی خواستار حذف این تصاویر از شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

نخست وزیر نیوزیلند در واکنش به این دو تیراندازی، امروز را یکی از سیاه‌ترین روزهای تاریخ کشورش نامید. پلیس نیوزلند از تمامی مساجد کشور خواسته است درهای خود را به روی مراجعان ببندند.

 

 

واکنش ظریف به حمله تروریستی در ۲ مسجد نیوزیلند

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در واکنش به کشتار مسلمانان در دو مسجد نیوزیلند در حساب توئیتری خود نوشته است:

 

" بی مجازات بودن ترویج نژادپرستی در به اصطلاح دمکراسی های غربی به این می انجامد که:

- در فلسطین مزدوران اسرائیلی با ورود به مسجد به مسلمانان اهانت می کنند

- در زلاندنو تروریست ها کشتار 49 نمازگزار را بصورت زنده پخش می کنند.

 

تزویر و دورویی غربیها در حمایت از  اسلام هراسی به نام آزادی بیان باید متوقف شود."

 

 

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به قتل‌عام مسلمانان در نیوزیلند

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه حمله به دو مسجد مسلمانان در شهر کرایست‌چرچ در نیوزیلند را که منجر به شهادت و مجروحیت تعداد زیادی از مسلمانان از ملیت های مختلف شد را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی غیرانسانی و کاملا سبعانه دانست.

سخنگوی وزارت خارجه موکدا از دولت نیوزیلند خواست با شناسایی  سریعتر عاملین این اقدام نژادپرستانه، با اجرای عدالت و فارغ از هرگونه ملاحظه‌ای، با آنان برخورد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: هر اقدام تروریستی در هر جا و توسط هر کس و به هر بهانه و انگیزه ای صورت بگیرد باید از سوی تمامی کشورها محکوم شود و دولت ها اجازه ندهند جریان ها و افکار نژادپرستانه و اسلام ستیزانه امنیت و آرامش شهروندان کشورها را به مخاطره بیاندازند.

 

 

واکنش وزیر ارتباطات به حمله تروریستی نیوزلند

آذری جهرمی: بیایید برای شهدای حادثه تروریستی اخیر دعا کنیم و برای داشتن دنیایی بدون ترور و افراطی‌گری بکوشیم.

 

وزیر ارتباطات در توییتی در واکنش به حمله تروریستی به مسجدی در نیوزیلند نوشت: ما همه یکی هستیم و این حقیقت محکم را آژانس‌های خبری اسلام‌هراسی نمی‌توانند پنهان کنند. بیایید برای شهدای حادثه تروریستی اخیر دعا کنیم و برای داشتن دنیایی بدون ترور و افراطی‌کری بکوشیم.

 

 

چاقو کشی در لندن تروریستی، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است

حمید بعیدی نژاد با انتشار تصاویری از اخبار منتشر شده BBC فارسی درباره اقدام تروریستی نیوزیلند و چاقوکشی در لندن در صفحه توئیترش نوشت: «مدیران ارشد BBC فارسی چقدر برای تروریستی نخواندن حملات داعش و تجزیه طلبان در ایران توجیهات آوردند.اما از نظر BBC فارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند.لذا چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است.»

بعیدی نژاد پیش از این نیز در توئیتی درباره اقدام تروریستی علیه نمازگزاران جمعه در مساجدی در کریستچرچ نیوزیلند نوشته بود: «سیاهترین روز در تاریخ معاصر نیوزیلند و روزی تلخ برای تمامی مسلمانان: ۴۰ کشته و ۲۰ زخمی در دو مسجد، قربانی افراط گرایی و اسلام ستیزی.»

 

 

حزب الله حمله تروریستی به مساجد نمازگزاران در نیوزیلند را محکوم کرد

به نقل از المنار، حزب الله لبنان در بیانیه ای حملات تروریستی وحشیانه به نمازگزاران در نیوزیلند را به شدت محکوم کرد.

حزب الله در این بیانیه درباره تندروی علیه مسلمانان و اتباع خارجی و تحریک به تنفری که واشنگتن در جهان آن را تغذیه می کند هشدار داد.

حزب الله از دولت نیوزیلند خواست که طراحان و مجریان این اقدام تروریستی را تحت پیگرد قرار داده و اقدامات لازم به منظور جلوگیری از تکرار اینگونه حوادث را انجام دهد.

حزب الله همچنین ضمن اعلام همبستگی با خانواده‌های شهدا برای مجروحان شفای فوری مسئلت کرد.

 

 

عراق حمله تروریستی در ۲ مسجد نیوزیلند را محکوم کرد

وزارت خارجه عراق امروز جمعه با صدور بیانیه ای حملات تروریستی به دو مسجد نیوزیلند را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: این حادثه ثابت می کند که همه کشورهای دنیا از خطر تروریسم در امان نیستند.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که این وزارتخانه جزئیات حمله تروریستی دردناک در دو مسجد نیوزیلند را دنبال می کند و ما شدیدا این جنایت را محکوم و بر حمایت خود از ملت نیوزیلند تاکید می کنیم.

وی بر ضرورت یکپارچه شدن تلاش‌ها برای نابودی تروریسم تاکید کرد.

 

 

پوتین حمله تروریستی به مساجد نیوزیلند را محکوم کرد

لادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در تلگرام تسلیت خود برای "جاسیندا آردرن" نخست وزیر نیوزیلند، در رابطه با وقوع حمله تروریستی به مساجد شهر "کرایستچرچ" این کشور ابراز همدردی کرد.

بر اساس اطلاعات دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رئیس جمهوری روسیه در این پیام تسلیت خود نوشته است: «حمله به مردم غیرنظامی که در حال عبادت بودند، خشم و نفرت ما نسبت به این جنایت غیرانسانی را برانگیخته است. ما امیدوار هستیم که تمام کسانی که در این جنایت ظالمانه دست داشته‌اند، هر چه سریعتر به مجازات برسند.»

پوتین تاکید کرد که شهروندان روسیه خود را در غم و اندوه کسانی که عزیزان خود را در این حمله تروریستی از دست داده‌اند، شریک می دانند و امیدوارند که آسیب دیدگان در این جنایت هرچه سریعتر سلامتی خود را به دست آورد.

"ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه نیز امروز در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که بر اساس آخرین اطلاعاتی که تاکنون به مسکو رسیده، هیچ یک از شهروندان روسی جزو قربانیان حمله تروریستی در مساجد کشور نیوزیلند وجود نداشته‌اند. به گفته وی، البته سفارت روسیه در نیوزیلند وضعیت پیرامون این حادثه تاسف بار را با دقت زیر نظر دارد.

 

 

امتناع ترامپ از تروریستی خواندن قتل‌عام مسلمانان در نیوزیلند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود در خصوص حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند که موجب شهادت 49 مسلمان شد، نوشته است: همدردی عمیق خود را با مردم نیوزیلند پس از کشتار بی‌رحمانه در مساجد نیوزیلند اعلام می‌کنم. 49 فرد بیگناه بی‌رحمانه جان باختند، به علاوه شمار زیادی زخمی شدند. ایالات متحده در کنار نیوزیلند ایستاده است.

 

ترامپ در حالی پیام همدردی با نیوزیلند صادر کرده که یکی از قاتلان این 49 نفر در مانیفستش خود را حامی رئیس جمهور آمریکا و اسلام‌ستیز معرفی می‌کند. همچنین ترامپ از تروریستی خطاب کردن این حادثه امتناع کرده است.