کد خبر: 167810

آخرین پنجشنبه و دیدار با عزیزان رفته

در فرهنگ ایرانیان مسلمان، زیارت اهل قبور مخصوصا شب های جمعه و همچنین خاص تر از آن شب جمعه ی آخر سال شمسی، اهمیت زیادی دارد. این سنت حسنه در آخرین پنجشنبه هر سال مشکلات فراوانی را برای کسانی که قصد دارند به آرامستان پایتخت یا همان بهشت زهرا(س) مراجعه کنند ایجاد میکند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در فرهنگ ایرانیان مسلمان، زیارت اهل قبور مخصوصا شب های جمعه و همچنین خاص تر از آن شب جمعه ی آخر سال شمسی، اهمیت زیادی دارد. این سنت حسنه در آخرین پنجشنبه هر سال مشکلات فراوانی را برای کسانی که قصد دارند به آرامستان پایتخت یا همان بهشت زهرا(س) مراجعه کنند ایجاد میکند.

 

 

اقدامات بهشت زهرا(س) برای تسهیل انبوه مراجعات پایان سال

سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا درباره اقدامات صورت گرفته برای زیارت قبور پنجشنبه آخر سال گفت: برنامه‌های ویژه‌ای در این زمینه مدنظر قرار داده ایم که به شرح زیر هستند؛

 

*برگزاری نشست مشترک با تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی شامل دژبان ارتش جمهوری اسلامی، پلیس راهور، نیروی انتظامی، آتش نشانی، اورژانس، اتوبوس رانی، تاکسیرانی، مترو و... جهت ایجاد تمهیدات لازم جهت ایجاد نظم و امنیت شهروندان در هفته پایانی سال در محدوده ۷۵۰ هکتاری سازمان بهشت زهرا (س) و حرم مطهرحضرت امام (ره)

*هماهنگی جهت حضور ۲۵۰۰ نفر نیروی پلیس راهور در ۲ روز و اعمال کنترل و هدایت ترافیک از مبادی اصلی شهر تهران تا سازمان بهشت زهرا (س)

*چاپ ۱۰۰،۰۰۰ نسخه نقشه راهنمای دسترسی به سازمان وحرم مطهر و مسیریابی داخلی با هماهنگی پلیس راهور جهت توزیع به شهروندان و بارگذاری در صفحه اصلی پرتال سازمان

*ایجاد دسترسی به تصاویر دوربین‌های نظارتی مبادی ورودی و خروجی و معابر اصلی داخلی جهت مدیریت سفرمراجعین محترم از طریق پرتال سازمان بهشت زهرا (س)

*استقرار ۲۰ ایستگاه از من بپرسید و حضور تعداد ۲۵۰ نفر از کارکنان سازمان بهشت زهرا (س) به ویژه مباشرین در قالب اکیپ‌های اطلاع رسانی با لباس متحدالشکل در سطح سازمان و اجرای طرح " از من بپرسید" جهت توزیع نقشه‌ها و برشور‌های اطلاع رسانی

*بارگذاری نقشه سازمان به صورت آنلاین بر روی پرتال و پخش فایل مجازی نقشه در شبکه‌های اجتماعی

*ایجاد فضای گفتگو به صورت آنلاین و آفلاین در پرتال سازمان و پاسخگویی به سوالات کاربران و شهروندان

*هماهنگی با شبکه‌های مختلف صدا و سیما (شبکه تهران، شبکه قرآن، شبکه خبر، شبکه یک و...) در جهت پخش برنامه‌های زنده از گلزار شهدا و حرم امام خمینی (ره)

*نصب نقشه‌های راهنمای معابر و قطعات (بصورت لمینت) درتمامی ایستگاه‌های اتوبوس داخل سازمان

*نصب تعداد ۲۵۰ تابلو جهت هدایت مسیر مراجعین توسط بهشت زهرا (س) با همکاری پلیس راهور

*تهیه طرح ترافیکی، اصلاح هندسی، رنگ آمیزی خطوط ترافیکی با هماهنگی پلیس راهور جهت مدیریت ترافیک در هفته پایانی سال

*اختصاص وسایل نقلیه عمومی جهت حمل و نقل داخلی مراجعین (۲۰ دستگاه اتوبوس، ۴۰ دستگاه مینی بوس، ۲۰ دستگاه ون، ۶۰ دستگاه تاکسی) و هماهنگی با شرکت واحد اتوبوسرانی جهت اختصاص خطوط ویژه وانتقال شهروندان از میادن اصلی شهر به آرامستان بهشت زهرا (س)

*استقرار ماشین‌های برقی جهت جابجایی مراجعین خصوصا سالمندان و همچنین اختصاص ویلچر به افراد کم توان درقطعات مطهر شهدا و حرم مطهر

*برپایی ۱۰ ایستگاه صلواتی در جهت جلب مشارکت مردمی در پذیرایی از مراجعین به قطعات مطهر شهدا

*آیین کاشت ۷۰۰ اصله درخت سرو به یاد شهیدان با حضور مادران شهدا و رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران با عنوان درخت ایثار و امنیت

*کاشت گل لاله بیاد ۳۰۰۰۰ شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و ۴۰۰۰ شهید گمنام آرمیده در قطعات مطهر شهدا و جوار حرم مطهر امام شهدا

*برپایی ایستگاه‌های گل و گلاب با نرخ مصوب و قیمت مناسب و عادله در کیوسک‌های مستقر در سطح سازمان بهشت زهرا (س)

*برگزاری آخرین دعای کمیل و ندبه در سال ۱۳۹۷

*برگزاری مراسم روز ملی شهدا با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از مادران معظم شهدا و تجلیل از مقام صبر و استقامت مادران شهدا

*اهدای گل و گلدان به زائران و خانواده‌های معظم شهدا در لحظه تحویل سال جدید

*اجرای برنامه‌های ویژه تحویل سال در حرم مطهر امام (ره) و گلزار شهدا

*ساخت و نصب هفت سین بزرگ دفاع مقدس و قرآنی در قطعات مطهر شهدا و سازمان بهشت زهرا (س) در هفته پایانی سال

*عطر افشانی و غبار روبی مزار شهدای گمنام و هنرمندان

*برگزاری مراسم ارتحال حاج سید احمد خمینی در حرم مطهر حضرت امام (ره)

*برگزاری گذر فرهنگی آداب زیارت اهل قبور در روز‌های پایانی سال با تصاویر مرتبط و احادیث ائمه در مجتمع عروجیان و قابل بازدید مراجعین سازمان بهشت زهرا (س)

*طرح جامع تبلیغات و اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی و فضای مجازی

*ساخت و توزیع کلیپ‌های آموزش شهروندی در قالب موشن گرافیگ در خصوص آموزش آداب زیارت اهل قبور و اطلاع رسانی در مورد مسایل ترافیکی

*برگزاری مراسم ملی (افتخاران ماندگار) در آستانه روز‌های پایانی سال با حضور بزرگان ورزشی کشور و ادای احترام و تقدیم گل در قطعه نام آوران

*استقرار شبکه رادیویی تهران و طرح جامع اطلاع رسانی در خصوص روز‌های پایانی سال

وی همچنین اظهار کرد:از اول اسفندماه تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۸، نظافت و رفت وروب تمامی معابر اصلی، فرعی و ورودی آرامگاه ها، رنگ آمیزی المان‌های شهری و تابلو‌های تبلیغات محیطی و رسیدگی ویژه به فضای سبز در محوطه ۷۵۰ هکتاری سازمان بهشت زهرا (س) و حرم مطهر حضرت امام (ره) صورت می‌گیرد.

 

*** سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت در حاشیه بازدید از بیست و سومین طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت در جمع خبرنگاران با اشاره به تمهیدات پلیس برای پنج شنبه و جمعه پایان سال اظهارکرد: در دو روز پنج شنبه و جمعه آخر سال بهشت زهرا ۲۴ ساعته باز است.

وی افزود: از ساعت ۴ صبح روز پنج شنبه پلیس راهور، پلیس پیشگیری و یگان امداد در درب‌های ورودی و خروجی و همچنین در داخل بهشت زهرا برای خدمت به هموطنان آمادگی دارد. سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت در حاشیه بازدید از بیست و سومین طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت در جمع خبرنگاران با اشاره به تمهیدات پلیس برای پنج شنبه و جمعه پایان سال اظهارکرد: در دو روز پنج شنبه و جمعه آخر سال بهشت زهرا ۲۴ ساعته باز است.

وی افزود: از ساعت ۴ صبح روز پنج شنبه پلیس راهور، پلیس پیشگیری و یگان امداد در درب‌های ورودی و خروجی و همچنین در داخل بهشت زهرا برای خدمت به هموطنان آمادگی دارد.

 

*** فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: برای پنج شنبه آخر سال (۲۳ اسفندماه ۱۳۹۷) تمهیدات و برنامه‌های ویژه‌ای را برای سرویس دهی به شهروندان و مسافران برای زیارت اهل قبور به بهشت زهرا در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در آخرین پنج شنبه سال ۹۷ متروی تهران به صورت رایگان در تمامی ایستگا ه.‌های خطوط یک، دو، سه، چهار و هفت متروی تهران سرویس دهی دارد، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی به عمل آمده برای ارائه سرویس به ایستگاه حرم مطهرامام خمینی (ره) (بهشت زهرا) از ابتدای صبح تا ساعت ۱۹ بعدازظهر شهروندان و مسافرانی که قصد عزیمت به بهشت زهرا را دارند می‌توانند به صورت رایگان سفر کنند.

نوبخت در ادامه افزود: از ابتدای اسفند ماه پنجشنبه‌های هر هفته ۷۰ حرکت مسافری به تعداد اعزام قطارها در خط چهار، ۴۴ حرکت مسافری به خط یک و ۲۴ حرکت مسافری به خط دو متروی تهران و حومه افزوده شده و با این افزایش حرکت‌ها شاهد رشد ۲۳ درصدی در خط چهار و ۱۳ درصدی در خط یک و ۶ درصد در خط دو هستیم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: در روز جمعه ۲۴ اسفندماه ۹۷ نیز تمامی قطارها به سمت حرم مطهرامام (بهشت زهرا) تردد خواهند داشت و برنامه حرکت قطارها در سایر خطوط متروی تهران در روز مذکور تغییری نداشته و طبق جداول زمانی حرکت قطارها خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه آمادگی این را دارد که در صورت نیاز قطارهای فوق العاده نیز در تمامی خطوط اعزام کند.

 

*** شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای ایاب و ذهاب شهروندان به بهشت زهرا (س) در پنج شنبه  و جمعه آخر سال ۹۷  تمهیدات خاصی را در نظرگرفته است و در اطلاعیه‌ای  اعلام کرد: با عنایت به افزایش میزان تقاضای شهروندان در پنج شنبه و جمعه آخر سال جهت عزیمت به حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و بهشت زهرا (س) و زیارت گلزار شهدا و اهل قبور ، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جهت رفاه حال شهروندان در روزهای پنج شنبه و جمعه (۲۳ و ۲۴ اسفندماه) ، اقدام به برقراری سرویس‌های ویژه‌ای از ساعت ۵:۳۰ بامداد تا ۲۱ از مبادی مختلف می‌کند.

در این اطلاعیه آمده است که اتوبوس‌های شرکت واحد در

سامانه ۱ : میدان رسالت

سامانه ۲: پایانه خاوران– میدان خراسان

سامانه ۳: فلکه دوم تهرانپارس- شهرک شهید محلاتی

سامانه۴: میادین راه آهن - خزانه بخارایی

سامانه ۵ : میدان آزادی

سامانه۶ : شهرری– دولت آباد – شهرک ولیعصر (عج) مستقر هستند.

بنا براعلام روابط عمومی شرکت واحد  اتوبوسرانی،  لازم به ذکر است جهت بازگشت شهروندان نیز تمهیدات لازم پیش بینی شده تا با استفاده از ناوگان اتوبوسرانی مستقر در پارکینگ‌های بهشت زهرا (س) به مبادی اولیه عزیمت کنند.