کد خبر: 167683

ژنِ مثلا خوبِ بی اعتبار

گاهی یک صفت خوبی در پدر هست، در پسر نیست. این‌که حالا میگویند ژن یا ژنِ [خوب]! خیلی اعتباری ندارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح دوشنبه (۱۳۹۷/۱۲/۱۲) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه، به شرح حدیثی از حضرت امام صادق علیه‌السلام درباره‌ی «صفت‌های برجسته‌‌ی اخلاقی» پرداختند؛ صفاتی که جلوه‌های درخشان و لبّ اسلام است. خصوصیّاتی که انسانهای برجسته میسازد و به برکت وجود انسانهای برجسته در یک اجتماع، در یک جامعه‌ی بشری، نظام اجتماعیِ برجسته به وجود می‌آورد.

در بخشی از این بیانات رهبر معظم انقلاب اشاره ای به پدیده ی مذموم "ژن خوب" داشتند که علاوه بر اینکه احاطه ایشان به مهمترین و به روز ترین آسیب های اجتماعی و اخلاقی جامعه را نشان میداد، مارا بر آن داشت تا در همین باره اشاراتی را داشته باشیم.

 

بخشی از بیانات رهبرانقلاب در ابتدای درس خارج فقه ۱۲ اسفند ۹۷، درباره صفتهای برجسته‌ اخلاقی: آنچه به ما داده می‌شود، از همه‌ی مکارم، از همه‌‌ی خوبی‌ها از طرف خداست/ گاهی یک صفت خوبی در پدر هست، در پسر نیست. این‌که حالا میگویند ژن یا ژنِ [خوب]! خیلی اعتباری ندارد/ این‌جور نیست که موقعیت اجتماعی هم تأثیر داشته باشد؛ نه. گاهی یک صفت خوبی در فرد زیردست ما هست که در ما نیست؛ یعنی او بالاتر از ما است.

 

 

ژن خوب؛ یک معضل جهانی

سیاست خانوادگی به حضور افراد یک خانواده در مناصب انتخابی و انتصابی یک کشور گفته می‌شود. نمونه‌های بسیار متعددی از خانواده‌های سیاسی و سیاست خانوادگی در همه کشورهای جهان وجود دارد. شاید انتظار این باشد که این نوع از سیاست و حضور یک خانواده در منصب قدرت بیشتر در کشورهای توسعه نیافته و یا غیردموکراتیک اتفاق بیفتد اما شواهد مختلف نشان می‌دهد که رابطه مشخصی میان این دو برقرار نیست. بطوری که برعکس پیش بینی‌های اولیه بیشترین میزان سیاست خانوادگی در آمریکا و انگلیس مشاهده شده است.

در ایالات متحده آمریکا بیش از 400 خانواده وجود دارند که در ایالات مختلف و یا در سطح ملی بیش از 3 نفر از این خانواده منصب سیاسی دارند. در انگلیس نیز در یک برآورد اولیه و ناقص بیش از 90 خانواده قدرتمند که افراد وابسته به خانواده مناصب سیاسی سطح بالا دارند جمع آوری شده است.

در یک نگاه ساده به سیاست آمریکا بیش از 10 خانواده بسیار قدرتمند در سطح ملی مشاهده می‌شود که بوش‌ها برای ایرانی‌ها شناخته شده تر هستند. سناتور آمریکایی پرسکات بوش، پدر جورج اس بوش است که پسرش علاوه بر دیپلمات بودن، نماینده مجلس نمایندگان بودن و رئیس CIA بودن در سال 1988 به ریاست جمهوری رسید. همچنین یکی از پسران او جورج دبلیو بوش هم 12 سال بعد برنده انتخابات ریاست جمهوری شد. او پیش از ریاست جمهوری مناصب مختلف دولتی داشت. جرج بوش پسر دیگرش نیز فرماندار فلوریدا بود که در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و در مرحله اول حذف شد. همچنین جورج پی بوش پسر بزرگ جب هم اکنون به عنوان رئیس کمیسیون زمین تگزاس فعالیت می‌کند. رزولت‌ها و آدامزها از خانواده‌هایی هستند که هریک دو رئیس جمهور در ایالات متحده داشته اند و تا همین الان هم نوادگانشان از مناصب سطح بالای سیاسی برخوردارند. خانواده رزولت تنها خانواده در آمریکا هستند که در دوره‌های مختلف و غیرمتناوب روی هم رفته 31 سال در سمت ریاست جمهوری آمریکا فعالیت داشته اند.

همانطور که مشاهده می‌شود پدیده خانواده‌های سیاسی که افراد مختلف خانواده در سیاست دخیل هستند پدیده ای بسیار رایج در دنیاست.

 

 

ژن خوب و بد نداریم

غلامرضا علیزاده جامعه شناس در واکاوی این موضوع می‌گوید: موضوعی به نام ژن خوب و بد نداریم و این موضوع عامل تعیین کننده‌ای برای پیشرفت اجتماعی افراد نیست. اگر ژن عامل تعیین کننده موفقیت و پیشرفت افراد بود تمام کسانی که دانشمند بودند باید فرزندان دانشمندی هم تحویل جامعه می‌دادند. از دیدگاه روانشناسی اجتماعی وعلوم تربیتی شخصیت انسان‌ها بر اثر وراثت، خانواده، جامعه و محیط اجتماعی و تجربه بی‌همتای شخصی رشد می‌کنند و این ۵ عامل تأثیر بسزایی در رشد و پیشرفت افراد دارد.

هر چند «آقازاده» بودن به تنهایی دلیلی بر انکار توانمندی و تخصص فردی افراد نیست اما اولین بار ماجرای «ژن خوب» در مصاحبه حمیدرضا عارف پسر محمد رضا عارف نماینده مجلس شنیده شد. او در مصاحبه با آپارات گفته بود: «هر کسی که توانایی داشته و به نقطه‌ای رسیده، حتماً استعدادهایی در وجودش بوده؛ بالاخره تأثیر وراثت وجود دارد، ژن وجود دارد. پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه پانزده کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود.

بالاخره این خون می‌آید و می‌رسد؛ همین طوری که کسی نمی‌تواند ادعا کند اصل و نسب دارد. افتخار می‌کنم این توانایی‌ها از دو تا ژن خوب، هم از طرف مادر و هم از طرف پدر آمده است.» این حرف مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اجتماعی و کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفت. کاربران با هشتگ پسرعارف و ژن خوب به شدت به فرزند این سیاستمدار حمله کردند و استفاده از رانت و موقعیت پدرش برای موفقیت او را گوشزد کردند.

در کشوری که نرخ بیکاری بالاست و بسیاری از نخبگان برای به دست آوردن فرصت های شغلی شایسته‌تر مهاجرت می‌کنند لاپوشانی این قضیه و استفاده از ماجرای ژن خوب جفای نابخشودنی بر سایر مردم شریفی است که به دلیل عدم رابطه با حاکمیت نتوانسته‌اند موقعیت‌های درخوری بیابند. حالا که بحث انتخابات شهرداران شهرها و شهرستان‌ها مطرح شده، متأسفانه باز هم هر روز خبرهایی منتشر می‌شود که در برخی از شهرها کسانی به عنوان شهردار انتخاب شده‌اند که فرزند برخی از آقازاده‌ها هستند. آقازاده‌هایی بی‌تجربه که با رانت و ارتباط پدرشان به این سمت‌ها رسیده‌اند.

غلامرضا علیزاده جامعه شناس در واکاوی این موضوع معتقد است: موضوعی به نام ژن خوب و بد نداریم و این موضوع عامل تعیین کننده‌ای برای پیشرفت اجتماعی افراد نیست. اگر ژن عامل تعیین کننده موفقیت و پیشرفت افراد بود تمام کسانی که دانشمند بودند باید فرزندان دانشمندی هم تحویل جامعه می‌دادند. از دیدگاه روانشناسی اجتماعی وعلوم تربیتی شخصیت انسان‌ها بر اثر وراثت، خانواده، جامعه و محیط اجتماعی و تجربه بی‌همتای شخصی رشد می‌کنند و این ۵ عامل تأثیر بسزایی در رشد و پیشرفت افراد دارد.

وی نقش خانواده را برای پیشرفت فرزندان بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در شکل‌گیری علایق و سلایق کودکان، خانواده نقش بسیار مهمی دارد. قدرت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خانواده بسیار در پیشرفت فرزندان نقش دارد.علاوه بر این خانواده خاص موجب می‌شود که فرزندانشان در جامعه و محیط اجتماعی دیده شوند و همین جامعه باعث ترقی افراد می‌شود. شما به دولتمردان خودمان نگاه کنید؛ آنها از دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های خاصی فارغ‌التحصیل شدند که تحصیل در این مدارس و دانشگاه ها بنیان مالی بالایی می‌خواهد. آنها آقازاده شدند و فرزندانشان هم در بهترین مدارس درس خواندند و برای ادامه تحصیل به خارج از ایران رفتند؛ گروهی از آقازاده ها در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. آنها خودشان هم می‌دانند که آینده ایران به دست آنهاست بنابراین دغدغه خاصی برای پرداخت شهریه ندارند آنها مثل دانشجویان معمولی نیستند که شب‌ها در رستوران کار کنند تا بتوانند خرج تحصیلشان را در بیاوردند اصلاً دغدغه‌ای جز درس خواندن ندارند. می‌دانند هر وقت برگردند در ایران کار دارند این‌ها از یکسری امتیازات خاص استفاده می‌کنند و اینکه حالا مطرح می‌شود ژن ما خوب است حرفی عجیب و غریبی است.دکتر علیزاده با اشاره به اینکه مطرح کردن ژن خوب در این دوره اصلاً کار سنجیده‌ای نیست تأکید کرد: مطرح کردن ژن خوب یعنی اینکه می‌خواهیم وارد مسأله‌نژاد پرستی و قبیله گرایی شویم این همان دیدگاه شاه و سلطان است. هیچ تحقیقی هم ثابت نکرده که فقط ژن می‌تواند عامل موفقیت افراد باشد.

 

 

ژن خوب فقط امیرکبیر

62728_844.jpg