کد خبر: 167615
مشروح چهارمین جلسه محاکمه حسین هدایتی و متهمان مرتبط؛

قاضی: مگر می‌شود بدون هیچ فعالیت و کاری کارآفرینی کرد

چهارمین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط، در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.
اتاق خبر 24

چهارمین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

در این جلسه قاضی مسعودی مقام به تفهیم اتهامات تعدادی از متهمین پرداخت و گفت: در جلسه قبل تعدادی از متهمین تفهیم اتهام شدند و امروز تحقیقات را از سایر متهمین انجام خواهیم داد.

قاضی مسعودی مقام پس از قرائت مفاد ماده ۱۹۳ و ۱۹۴ آیین دادرسی کیفری سال ۹۲، از متهم حسین حدادان خواست در جایگاه حاضر شده و از خوددفاع کند.

قاضی مسعودی مقام خطاب به این متهم گفت: بر اساس مستندات شکایت بانک سرمایه، گزارش سازمان بازرسی کل کشور، پاسخ استعلام اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی، گزارش سازمان اطلاعات سپاه، گزارش معاونت جرایم اقتصادی آگاهی تهران بزرگ، گزارش ضابطین و اظهارات مطلعین و اقاریر سایر متهمین و تحقیقات معلوم است اتهام شما معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور در جهت اخذ تسهیلات کلان بانکی می‌باشد. آیا اتهامات را قبول دارید؟

متهم حدادان گفت: خیر.

 
قاضی خطاب به متهم گفت: پس ازخود دفاع کنید.
حدادان در دفاع از خود ادعا کرد: جناب آقای قاضی من فقط یک راننده تاکسی هستم و کارم رانندگی است. در شرکتی که بعدا به اسم من ثبت شد کار‌های اداری شان را انجام می‌دادم و مانند آژانس افراد را جابه جا می‌کردم.
وی گفت: در این ایام یک روز آقای مقدم به من گفت: می‌خواهیم شرکت بزنیم و کار آفرینی کنیم و در آنجا به من پیشنهاد مدیر عاملی دادند و گفتند که فقط حضور فیزیکی شما لازم است.
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم پرسید: کار شما در شرکت دقیقا چه بود آیا شما سند تجاری و اسناد را امضا می‌کردید؟
متهم پاسخ داد: من سند تجاری امضا نکردم، اما سند دیگر امضا می‌کردم. به خدا قسم من اصلا نمی‌دانستم که این‌ها می‌خواهند وام بگیرند و وقتی ما را به بانک سرمایه بردند گفتند که فقط برای افتتاح حساب است.

قاضی پرسید: چه کسی شما را به بانک برد؟

متهم گفت: آقای نیما مقدم که نماینده اکبر یقینی بود ما را به بانک برد و زمانی که افتتاح حساب کردیم آقای مقدم یکسری برگه آورد و گفت: امضا کن و من وقتی پرسیدم این‌ها چیست گفت: نگران نباش یقینی گفته امضا کن. مشکلی نیست.
متهم ادامه داد: اقای قاضی مگر می‌شود در ظرف ۲۰ دقیقه وام ۶۵ میلیاردی گرفت. حتی به من گفته بودند که چند ماه بعد تو را عوض می‌کنیم آن‌ها به من یک دسته چک دادند و سپس چک‌های سفید امضا شده را از من گرفتند. وقتی گفتم که باعث دردسر من می‌شود گفته شد که آقای یقینی گفته است خیالت راحت.
وی افزود: آقای قاضی تمام این گرفتاری‌ها به خاطر عدم آگاهی من بوده است.
قاضی بیان کرد: خیر اینگونه نیست وقتی شما به بانک می‌روی و سند امضا می‌کنی و چک می‌گیری این اتفاقات هم می‌افتد. مگر می‌شود بدون هیچ فعالیت و کاری کار آفرینی کرد.
متهم حدادان ادعا کرد: آقای قاضی من اصلا این‌ها را نمی‌دانستم حتی وقتی به بانک رفتیم رئیس بانک که یک خانم بود نگفت برای چه به بانک آمده‌ای و کار‌ها سریع انجام شد.
در این جا قهرمانی نماینده دادستان تهران دردفاع از کیفرخواست گفت: شرکتی که آقای حدادان مدیر عامل آن بوده اند وامی اخذ نکرده است بلکه از بانک سرمایه ضمانت نامه گرفته است و این ضمانت نامه به عنوان ثمن معامله پرداخت شده است.
نماینده دادستان افزود: این آقایان ضمانت نامه‌هایی را که از بانک گرفته اند به عنوان ثمن معامله به فولاد خوزستان می‌دادند و از آن‌ها فولاد دریافت می‌کردند و شرکت فولاد هم به بانک مراجعه می‌کرده و ضمانت نامه‌ها را نقد می‌کرده است و بانک می‌مانده است و آقای حدادان.
قاضی مسعودی مقام از وکیل متهم خواست اگر دفاعی دارند بیان کنند.
وکیل متهم دردفاع از موکل خود (حدادان) گفت: اتهامات وارده متوجه متهم نیست و نامبرده فریب خورده است.

وی افزود: موکل بنده هیچ گونه اطلاعی از تبانی آقیان یقینی و هدایتی نداشته و صرفا یک راننده تاکسی بوده است.

وی ادامه داد: طراح اصلی آقای یقینی بوده است که قصد تاسیس شرکت و سپس فروش آن را به اقای هدایتی داشته و توسط موکل بنده این کار را انجام داده است آقای یقینی توسط این متهمان چند شرکت را تاسیس و سپس آن‌ها را به هدایتی فروخته است وقتی آقای موسوی نژاد به موکل بنده تاکید می‌کند که به بانک بروید و اسناد را امضا کنید آقای نیما مقدم او را همراهی می‌کند که در بین راه منصرف نشود و این نشان می‌دهد که آن‌ها با هماهنگی قبلی این اقدامات را انجام داده اند.
وکیل افزود: حتی متهمان اصلی از قبل با بانک یک موافقت نامه و تفاهم نامه امضا کرده بودند و مدیران بانک را برای صدور ضمانت نامه یا پرداخت وام مجاب کرده بودند.
پس از دفاعیات آخر این متهم قاضی مسعودی مقام از دیگر متهم این پرونده به نام نور الدین مقصودیانی خواست که در جایگاه حاضر شود.
 
قاضی خطاب به متهم گفت: برحسب محتویات پرونده و گزارشات سازمان بازرسی کل کشور، سازمان اطلاعات سپاه، گزارش ضابطین، رد یابی‌های صورت گرفته، اظهارات مطلعین و اقاریر متهمین و تحقیقات صورت گرفته، اتهام شما دایر بر معاونت در اخلال در نظام اقتصادی می‌باشد. آیا شما این اتهام را قبول دارید؟

متهم مقصودیانی گفت: خیر.

قاضی خطاب به متهم گفت: پس از خود دفاع کنید.

متهم در دفاع از خود ادعا کرد: من در ابتدای سال ۹۱، توسط شخصی که فوت شده است با آقای یقینی آشنا شدم و حدود یک سال و نیم پیک موتوری آقای یقینی بودم. یک روز آقای یقینی من را صدا زد و گفت: من شما را از بین بچه‌ها انتخاب کردم، چون پسر خوبی هستی و کارت را درست انجام می‌دهی و حالا می‌خواهم یک شرکت به اسم تو بزنم تا کار‌های تجاری و کارآفرینی انجام دهیم و چون من زیاد سر در نمی‌آوردم قبول کردم.

متهم گفت: لذا همزمان من دو سال هم پیک موتوری بودم و هم مدیر عامل شرکت. دو سال پس از این موضوع آقای یقینی به من گفت که می‌خواهیم شرکت را به آقای هدایتی واگذار کنیم.
قاضی پرسید: آیا اصلا این شرکت تاسیس شده فعالیت خاصی داشت؟

متهم مدعی شد: من اصلا در جریان کار‌ها و فعالیت‌های شرکت نبودم و فقط چند باری برای کار‌های مالیاتی به آنجا رفتم.

متهم افزود: من آنقدر به یقینی اعتماد داشتم که اگر می‌گفت: الان شب است من قبول می‌کردم.

وی توضیح داد: پس از چند روز به من دوباره گفته شد که آقای هدایتی می‌خواهد تسهیلات بگیرد و من حتی نمی‌دانستم تسهیلات چیست که به من گفت: همان وام است. آقای هدایتی می‌خواهد وام بگیرد و دو سه ماهه آن را به بانک پس می‌دهد من تحقیق کردم و دیدم آقای هدایتی فرد پولدار و معروفی است و دارای شرکت و برند ورزشی است و من به خاطر اعتمادی که به آقای یقینی داشتم پذیرفتم که به بانک بروم و مدارک را امضا کنم.
قاضی پرسید: اسم شرکت شما چه بود و به کدام بانک رفتید و چقدر وام گرفتید؟

متهم مقصودیانی پاسخ داد: اسم شرکت جاوید گشت هیرمند بود و درسال ۹۴ به بانک سرمایه شعبه مرکزی رفتم و حدود ۱۳۰ میلیارد وام گرفتیم. البته من آنجا ۷ سند منگوله دار دیدم که گفتند آقای هدایتی برای ضمانت تسهیلات این‌ها را آورده است.

قاضی مسعودی مقام از وکیل متهم خواست اگر دفاعی از موکل دارند بیان کند.
وکیل متهم گفت: دفاع من همان دفاعیات آقای حدادان است. این موکل هم فریب خورده و گرفتار تبانی دیگران شده است.
وی گفت: همانطور که در کیفرخواست بیان شده آقای هدایتی در موقع اخذ تسهیلات در بانک سرمایه حضور داشته و زمانی که موکل من افتتاح حساب می‌کند دسته چک‌های امضا شده را از او تحویل گرفته است.

در اینجا هدایتی نسبت به این موضوع اعتراض کرده و گفت: خیر، من این موضوع را قبول ندارم.

متهم توضیح داد: من دسته چک‌ها را به آقای یقینی دادم که یک بار هم گفت: ببر طبقه بالا به هدایتی بده که در بین راه آقای هدایتی از من چک‌ها را گرفت و امضا کرد و با خود من به طبقه پایین آمد.

حسین هدایتی در این بخش از جلسه دادگاه در واکنش به دفاعیات متهم گفت: هیچ خرید و فروشی صورت نگرفته است.

قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: اما شرکت‌ها در اصل در اختیار بوده است.

متهم مقصودیانی گفت: من اصلا کلمه پولشویی را نشنیده بودم.

قاضی اظهار کرد: ایکه اشخاصی تحت عنوان مدیریت شرکت قرار بگیرند، اما پیک موتوری باشند این حداقل دانش است.

در ادامه قاضی از متهم مهدی فتحی خواست تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد.

قاضی مسعودی مقام ضمن تفهیم اتهام به متهم گفت:حسب محتویات پرونده و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۶ تهران شما به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور متهم هستید. آیا این اتهام را قبول دارید؟

متهم فتحی در پاسخ گفت: انکار می‌کنم.

قاضی ازمتهم خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم گفت: من تا سال ۹۱ در آژانس تاکسی تلفنی کار می‌کردم و از طرف اقای مقدم که از کارمندان رده بالای آقای یقینی بودند کارهایشان را انجام می‌دادم یک روزآقای مقدم به من زنگ زدند و گفتند به دفتر بیا. به من گفت که با آقای یقینی در مورد من صحبت کرده است و می‌خواهد که مرا در شرکت استخدام کند به من گفت که کار خاصی نیست و به مرور یاد می‌گیری.

گفتند که یک شرکت بازرگانی در زمینه واردات و تجارت است. اصلا در آن زمان بحث مدیر عاملی مطرح نشد، اما در ادامه من مدیر عامل شرکت عمران تجارت امیر شدم.

متهم فتحی افزود: من به نیت یاد گرفتن کار بازرگانی آمده بودم و اصلا صحبت وام و تسهیلات نبود. برای ما دفتر گرفتند و از دارایی و شهرداری می‌آمدند و کاملا یک شرکت واقعی بود منتظر بودم کاری کنم، اما کار خاصی نمی‌کردیم.

متهم گفت: از آقای مقدم پرسیدم که من کاری یاد نگرفتم و گفتم که می خواهم بروم. چند ماه از این موضوع گذشت و گفتند که آقای یقینی گفته است که به خاطر تحریمها نمی توانيم کار بازرگانی کنیم و گفته است که این شرکتها برای ما هزینه دارد و می خواهد جمع کند من نیز استقبال کردم.

وی افزود: در همین حین بود که گفتند می خواهند به هدایتی بفروشند و در روز 12 خرداد سال 92، از دفتر آقای یقینی تماس گرفتند و گفتند که به یک دفترخانه در خیابان پاسداران بروم آقای نیما مقدم، آقای کیان پیشه و آقای موسوی نژاد هم بودند و کار مان تا حدود ساعت 3 طول کشید و آنقدر طول کشید که ناهار نیز دادند گفتند که آقای هدایتی ملکی خریده و می خواهد در شرکت شما بگذارد گفتند که امضا کنید در همین حین گفتند که به بانک سرمایه شعبه فرمان در انتهای آن کوچه که دفترخانه در آن واقع بود برای افتتاح حساب بروید و هیچ مشکلی وجود ندارد و به محض اینکه آقای هدایتی کارمندانش را گذاشت دسته چکها برمی گردد و ما اصلا در جریان تسهیلات ضمانت نامه نبودیم.

متهم فتحی در ادامه اظهار کرد: به گفته آقای حدادان اخذ تسهیلات 20 دقیقه هم در بانک سرمایه طول نکشید که بعدها متوجه شدیم و همچنان در آن دفاتر شرکتها بودیم تا اینکه یک روز آقای رفیعی به همه زنگ زدند و گفتند که بدبخت و بیچاره شدیم و گفت که برای پرینت حساب به بانک رفته بود و رئیس بانک به او گفته است که 70 میلیارد وام گرفته اند این شد که به دفتر آقای یقینی رفتیم و گفتند که امکان ندارد و اظهار بی اطلاعی کردند و گفتند که پیگیری می کنند. پس از چند ماه گفتند که این موضوع صحت دارد و نگران نباشید آقای هدایتی تسهیلات گرفته است و چون پروسه وام انجام شده و از آنجایی که آقای هدایتی شخص معتبر، مشهور  است پرداخت می کنند ما نیز کمی آرام شدیم و گفتیم چرا به اسم ما این کار را کردید همه ما از آن روز تاکنون یک روز خواب خوش نداریم.

قاضی در واکنش به دفاعیات متهم فتحی گفت: آیا هر چه جلوی شما بگذارند باید امضا کنید؟متهم گفت: اوراقی که بود شامل یکسری سند می شد گفتند آقای هدایتی از آقای موسوی نژاد خریده اند و ملکی نیز در شرکت می آید و جای نگرانی نیست.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده بانک سرمایه برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گرفت و گفت: ایشان ( متهم فتحی) می فرمایند هیچ درخواستی به بانک ندادند  اما درخواست صدور ضمانت نامه وجود دارد که به صورت دست نویس در سه خط است. از طرفی متهم قراردادی با شرکت ملی صنایع مس ایران امضا کرده است.

متهم فتحی در ادامه و در دفاع از خود پس از اینکه در جایگاه قرار گرفت مدعی شد: در خصوص قرارداد مس یک روز به ما زنگ زدند و آقای حدادان و آقای کیان پیشه و اقای مقدم نیز بودند و گفتند که امضا کن یک قرارداد کاری است و من بنا بر اعتماد امضا کردم و آن سند ضمانت نامه جزو آن اوراقی بوده که سفید امضا بوده است.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: این ایراد بزرگ به شما وارد است شما نمی گویید این آدم که دهها شرکت دارد و مدعی است چه کاری انجام می دهد.

متهم فتحی اظهار کرد: می گفتند که در کار واردات و صادرات است من اعتراض کردم و ناراحت شدم که ما کاری نمی کنیم آقای مقدم گفتند که نمی شود جزئیات کار را گفت. چرا که به اصطلاح بازاری ممکن است کار را بدزدی و اینگونه ما را قانع می کردند.

وی افزود: یکی ازمواردی که من خیالم در خصوص آن راحت بود شرکتی بود که من در آن منصوب شده بودم نام خود آقای یقینی در آن شرکت بود و از سرمایه گذاران محسوب می شد. همه اینها باعث می شد اعتماد وجود داشته باشد تا روزی که رفتیم بانک و آقای رفیعی به ما زنگ زد که آن موقع متوجه شدم.

قاضی از وکیل متهم خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.

وکیل متهم فتحی نیز در تشریح دفاعیات خود مدعی شد: چیزی که باید به آن توجه کرد این است که اینجا محکمه تخصصی حقوقی است نه محکمه کیفری و هدف از انتساب اتهامات و مجازات تنبیه است. از طرفی باید توجه داشت که تمام این ارکان در کنار هم سبب وقوع جرم شده است که بخشی از آن مربوط به وثایق نامعتبر بوده و بخشی نیز مربوط به تطمیع شدن کارشناسان که سبب گردیده وجوه حیف ومیل شود.

وی افزود: چیزی که باید به آن توجه کرد این است که آیا ما دلایلی برای اینکه وثایقی که به بانک معرفی شده مشکل دار بوده و متهمان نیز از آن مطلع بودند وجود دارد.

قاضی در واکنش به سوال وکیل متهم فتحی گفت: شرکت‌هایی که موهوم بوده چه می‌شود این شرکت‌ها کاملا موهوم و حداقل موهوم بودن آن ماهیتی است و آقایان نیز اطلاع کامل دارند.

وکیل متهم در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: شرکت‌ها غیر قانونی نبودند و همه در پروسه قانون تجارت ثبت شده اند و آقای یقینی دلال شرکت‌های تجاری بوده است و هدفش ازآوردن مدیران بی تجربه بحث پول بوده است.

وی در ادامه گفت: اساس آشنایی با آقای هدایتی که چهره کاملا موجه است و شخصیتی که در جامعه داشتند شخصیت محبوبی بوده است سبب می‌شود که آقای یقینی وقتی که با آقای هدایتی آشنا می‌شود بهترین فرصت را پیدا می‌کند.

وکیل متهم اضافه کرد: آقای یقینی می‌دانست که شرکت‌ها فعال نیستند لذا ما بر انتساب مجرمیت موکلان نباید با شک و تردید جلو برویم و باید دلایل قطعی ارائه شود که اثبات کند که این‌ها سو نیت داشته اند.
قاضی در واکنش به دفاعیات وکیل متهم گفت: سوء‌نیت فعل و انفعالات ذهنی است و کسی نمی‌تواند متوجه آن شود. به همین دلیل آقایان برای این افراد معاونت ذکر کرده اند که زمینه سازی است و وثیقه‌ای که اعلام می‌شود ناظر به رفتار مباشرین و شرکای جرم است.
وکیل متهم فتحی در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: اگر این‌ها اطلاع داشتند که وثیقه نامعتبر است در این صورت وحدت قصد شکل می‌گیرد.
نماینده دادستان در این بخش از جلسه دادگاه و در پایان دفاعیات وکیل متهم فتحی در جایگاه قرار گرفت و گفت: این جرم نتیجه یک حلقه زنجیر است که قطعاتی دارد و شاید ده‌ها حلقه باشد. از این سلسله زنجیر حلقه نهم آن موکل شما بوده و اگر تشکیل نمی‌داد این حلقه عقیم می‌ماند؛ لذا در همان حلقه خود جرم محقق شده و یک حلقه از این سلسله زنجیر توسط موکل شما انجام شده و اگر انجام نمی‌شد جرم هم محقق نمی‌شد.
متهم فتحی در پایان دفاعیات خود اظهار کرد: من اعتماد کردم و اشتباه کردم.
قاضی نیز بیان کرد: در جامعه همه به ظواهر اشخاص نگاه می‌کنند در این مدت که برای آن‌ها کار می‌کردید باید این ذهنیت برایتان ایجاد می‌شد که فعالیت اقتصادی ندارد و با مال حرام به دیگران کمک می‌کند.
قاضی در ادامه از متهم احمد رفیعی خواست تا برای تفهیم اتهام و ارائه دفاعیات در جایگاه قرار بگیرد.
رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت:: حسب پرونده و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۶ تهران شما به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور متهم هستید آیا قبول دارید؟ توضیحات خود را ارائه دهید.
متهم رفیعی در تشریح دفاعیات خود گفت: خیر این اتهام را قبول ندارم من در سال ۹۱ کارمند یقینی در شرکت شدم و مدیرعامل شدم و دفتری بود که کار‌های اداری داشت. از مالیات می‌آمد و حسابرسی می‌شد و کار خاصی در آنجا نبود من در آن زمان کارگر کارخانه پلاستیک بودم و اسنادی می‌آوردند که امضا می‌شد و مدارک مالیاتی را امضا می‌کردیم.
وی تصریح کرد: در رابطه با تسهیلات، آقای یقینی به ما گفت: به بانک سرمایه شعبه فرمان بروید و حساب باز کنید که همراه با خانم پهلوان و آقای مقدم برای افتتاح حساب رفتیم ودسته چکی برای شرکت صادر شد. آقای یقینی گفت: می‌خواهیم شرکت‌ها را به آقای هدایتی بدهیم زمانی که وارد بانک شدیم گفتند که این کار‌ها را انجام دهیم تا مراحل دیگر طی شود من در اینجا فهمیدم که آقای یقینی ۹ میلیارد پول دریافت کرده است.
متهم رفیعی در ادامه دفاعیات خود گفت: من امضا کردم و ۷۰ میلیارد وام دریافت شد. ۵ برگ دسته چک را نیز امضا کردم و به آقای مقدم دادم بعد از چند ماه بانک گفت: شما ۷۰ میلیارد وام گرفتید که من شوکه شدم و هیچ اطلاعی نداشتم و بعد از این هم سه میلیارد بدهکاری مالیاتی شدم. از سال ۹۱ تا سال ۹۴ فعالیت داشتم و اصلا با آقای یقینی زیاد در ارتباط نبودم و ماهیانه ۶۰۰، ۷۰۰ تومان حقوق می‌گرفتم که این اواخر ۱ میلیون شده بود.
نماینده دادستان در این هنگام ضمن ارائه توضیحاتی اظهار کرد: حساب شرکت در تاریخ ۴.۶.۹۲ افتتاح و در تاریخ ۱۳.۶.۹۲، ۱۳ میلیارد تسهیلات واریز شد. از طرفی محل اقامت نیز مغایر ذکر شده است.
وکیل متهم رفیعی نیز در ادامه و در تشریح دفاعیات خود گفت: همان مواردی است که خدمتتان در خصوص آقای فتحی بیان شد و حرف دیگری ندارم.
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام از متهم هدایتی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام خطاب به او گفت: مجددا اتهام شما تفهیم می‌گردد. اتهام شما دایر بر مشارکت در اخلال عمده از طریق تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد و ۶۹۶ میلیون ریال تفهیم می‌شود. به عنوان آخرین دفاع اظهارات خود را بیان کنید.
هدایتی اظهار کرد: در ابتدا می‌خواهم خواهش کنم قانون و عدالت فارغ از جو رسانه‌ای رعایت شود.
قاضی مسعودی مقام در واکنش به این سخن متهم هدایتی گفت: ما اسیر جو نبودیم و نخواهیم بود این اولین پرونده ما نیست ممکن است مطالب پیرامونی مطرح شود، اما اگر دفاعیات شما مقبول باشد با تمام قدرت تبرئه می‌کنیم واگر نیاز باشد با تمام قدرت محکوم می‌کنیم.
 
متهم هدایتی در تشریح آخرین دفاعیات خود بیان کرد:  همانطور که گفتم من شرکت‌ها را خریداری نکردم.

هدایتی در ادامه دفاعیات خود گفت: بنده می‌پذیرم که بدهی‌ها به عهده بنده است نه این مدیران شرکت‌ها، البته باید تاکید کنم که بنده شرکتی از آقای یقینی خریداری نکرده‌ام بلکه این شرکت‌ها به جهت اخذ وام در اختیار من گذاشته شده اند.

وی مدعی شد: اینکه گفته شده است من به آقای یقینی در یک جلسه فوتبالی آشنا شده ام کذب محض است بلکه من با او توسط یک وکیل آشنا شده‌ام و بابت این معرفی هم ۱۰۰ میلیون کمیسیون به او دادم. البته از این وکیل می‌خواهم که بیایید وبگوید که یقینی کجا است، چون با او در ارتباط می‌باشم.

متهم هدایتی افزود: یقینی شرکت‌های مطمئنی را در قالب شرکت‌های فعال در اختیار من گذاشت تا من وام اخذ کنم. اینکه گفته شده است قرار بوده مدیریت شرکت‌ها بعدا توسط من عوض شود کاملا کذب است، چون چنین تغییری اصلا قرار نبوده که صورت بگیرد.

وی افزد: من وقتی در سال ۹۲ ضمانت نامه‌های بانکی دریافت کردم بابت هر کدام که ۷۰ میلیارد بود ۲ درصد به آقای یقینی دادم که مجموعا حدود ۴۶ میلیارد بابت گرفتن این ضمانت‌نامه‌ها به او پرداخت کردم؛ لذا این که گفته شده است من ۹ میلیارد تومان این شرکت‌ها را از آقای یقینی خریداری کرده ام صحت ندارد.

هدایتی به دست نوشته یقینی که در اختیارش بود اشاره کرد و گفت: بر طبق دست خط یقینی کلیه حق و حقوق جهت اخذ تسهیلات دریافت شده است البته او به من گفته بود که مالیات‌ها را بپردازم و من این موضوع را قبول کرده بودم.

متهم ادعا کرد: لذا از صفر تا صد قضیه مسئولیت اخذ تسهیلات با آقای یقینی است و من می‌گویم این مدیران شرکت‌هایی که در اینجا نشسته اند بی گناه و مظلوم هستند.

وی در ادامه بیان کرد: به نظر شما هدایتی که حدود ۴۰ سال سابقه کاردارد می‌آید برای چند شرکت کاغذی چندین میلیارد پول بپردازد؟ آیا این موضوع منطقی است؟

وی افزود: بنده کلیه اسناد ثبت شرکت‌های آقای یقینی مثل افتتاح حساب، سرمایه اولیه آنها، اظهار نامه‌ها و کارت‌های بازرگانی را ارائه داده‌ام که ثابت کند شرکت‌ها کاغذی نبوده است.

هدایتی بیان کرد:، اما اینکه این اسناد توسط یقینی جعل شده است را نمی‌دانم. اگر جعلی است باید یقینی پاسخگو باشد و اگر واقعی است یعنی شرکت‌ها صوری نیستند. مگر می‌شود شرکتی که در سال ۸۶ از بانک وام گرفته است کاغذی باشد؟

متهم هدایتی ادامه داد: اسناد ۵ شرکتی که آقای یقینی به من واگذار کرده بود دست خودش بوده و فقط اسناد سه شرکت دیگر در اختیار من قرار گرفته است. من توسط این ضمانت‌نامه‌ها کاتد مس خریداری و صادر کرده ام حتی بارنامه‌های کشتی‌ها موجود است که به ترکیه و از ترکیه به آفریقا رفته است.

وی در ادامه افزود: حتی همه اسناد تسویه حساب با شرکت ملی مس موجود است. خودتان می‌دانید بانک‌ها تا قراردادی را نبینند ضمانت نامه‌ای صادر نمی‌کنند. من توسط این شرکت و با ضمانت‌نامه‌هایی که گرفتم و انجام معامله کاتد مس یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون هم سود کرده‌ام و همه این‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌ها صوری نبوده اند.

متهم هدایتی افزود: خود من عرضه دارم که اگر بخواهم شرکت کاغذی تاسیس کنم نروم به دیگران رو بزنم.

قاضی مسعودی مقام از او پرسید: شما چرا با شرکت‌های خودتان تسهیلات نگرفتید؟ 

هدایتی گفت: چون شرکت‌های من چک برگشتی داشتند امکان اخذ وام نداشتند.وی در رابطه با ملک واقع در جهرم گفت: من در این خصوص حقیقتا از هول حلیم به دیگ حلیم افتادم. منی که شاید هزاران واحد ساختمانی در همین تهران و شمیرانات ساخته‌ام اقرار می‌کنم که در این خرید فریب خوردم.

هدایتی اظهار کرد: به خدا قسم من این ملک را ۱۴۵ میلیارد تومان خریداری کردم. شاید گفته شود چرا ملکی که ۱۴۵ می‌ارزیده را وثیقه ۴۵۰ میلیاردی کرده ای؟ باید پاسخ دهم که من فریب خوردم، چون فکر می‌کردم که این مبلغ می‌ارزد.

وی در ادامه مدعی شد: من به مصوبات و اسناد کارشناسی که از قبل در مورد این ملک وجود داشت اعتماد کردم و گفتم وقتی قبلا این ملک اینقدر کارشناسی شده است پس حتما ۴۵۰ میلیارد می‌ارزد و به نوعی پیش خود فکر کردم که ۱۴۰ میلیارد می‌خرم و حدود ۷۰ خرج می‌کنم و می‌توانم آن را با قیمت بسیار بالا بفروشم. طبیعی است که هر کس که کاسب باشد به دنبال سود برود و من اینجا فریب خوردم. چطور می‌شود من یک ملک را بدون دیدن بخرم؟ چون من به اسناد کارشناسی شده اعتماد کرده بودم این ملک را بدون دیدن خریدم، چون فکر می‌کردم ارزش آن بسیار بالا است.

متهم هدایتی افزود: من اینجا اقرار می‌کنم که ۵ شرکتی که آقای یقینی به من معرفی کرد من به آقای موسوی نژاد معرفی کردم.

وی تصریح کرد: وام و ضمانت نامه‌های بانکی را آقای یقینی گرفته است نه من. باید او بیاید و توضیح دهد که چرا از این مدیران استفاده کرده است. چون من در ذهن خود فکر می‌کردم که مدیران شرکت‌ها افراد با تجربه و کاربلد هستند.

متهم هدایتی افزود: در کیفرخواست آمده است که من با معرفی شرکت‌ها به موسوی نژاد و سپرده گذاری در بانک در اعمال مجرمانه نقش داشته ام. اما آیا معرفی کردن شرکت و یا سپرده گذاری در بانک جرم است؟

وی در رابطه با مشکلات ملک جهرم هم گفت: این ملک در سال ۸۹ برخلاف قانون قبل از اینکه اصلاپایان کارش صادر شود سند مالکیت تک برگ گرفته است در حالی که آن زمان در حد پایه ریزی بوده است، اما آقای موسوی نژاد با نفوذی که داشته است توانسته این سند تفکیکی را بگیرد.

هدایتی گفت: من با این همه سابقه ساخت و ساز هرگز نمی‌توانم چنین کاری را انجام دهم، چون گرفتن سند تک برگ مدارک بسیار زیادی مثل پایان کار می‌خواهد.

متهم اظهار کرد: بر اساس اسنادی که در قالب سی دی ارائه می‌گردد تمامی اقدامات گرانمایی در زمان قبل از خرید من صورت گرفته است.

نماینده دادستان گفت: شما زمانی که آقای ضیایی مسئول بود از بانک وام می‌گرفتید و با آن وام شرکت نورد را خریداری کردید و سپس آقای ضیایی را در آنجا گماردید و زمانی هم که او بازداشت شد برایش وثیقه گذاشتید و حتی برای او خانه اجاره کرده‌اید. همه این کار‌ها برای چه بوده است؟

وی افزود: آقای یقینی این افراد بی بضاعت را به ماجرا می‌کشاند و از آن‌ها سواستفاده می‌کرد، اما سوال این است که چرا شما خودتان شرکت تاسیس نکردید؟ اصلا چرا از افراد خودتان برای مدیریت آن شرکت‌ها استفاده نکردید؟

قاضی مسعودی مقام گفت: اسناد و اظهارات همه شما و دیگران موجود است اینقدر روی عدم حضور آقای یقینی اصرار نکنید، چون آقای یقینی بخشی از یک پازل بزرگ است. اینکه وکلای سابق شما به آقای یقینی پیشنهادات خاصی بدهند مشخص و معلوم است.

قاضی افزود: آقای یقینی در نهایت گرفتار خواهد شد و اگر دفاع نامناسب داشته باشد محکوم می‌گردد. اسناد اینکه وکیل شما از طرف شما به اشخاص مراجعه می‌کند و خود را به دادگاه و دادسرا مرتبط می‌کند موجود است.

قاضی گفت: من به شما و دیگران اعلام کردم که با واسطه و با رفتار‌های ناشایست و یا ترغیب دیگران به جایی نمی‌رسید. این که افرادی را ترغیب کنید که در دادگاه حاضر نشوند کار درستی نیست همه این‌ها رصد می‌شود و مستنداتش موجود است.

وی ادامه داد:این تولید نیست که بروید وام بگیرید و حق دلالی بدهید سوال این است که چرا از شرکت‌های خودتان استفاده نکردید تا وام دریافت کنید؟ اقتصاد زیر زمینی را همه بلد هستند نمی‌شود به نام دیگران وام بگیریم و مردم را گرفتار کنیم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: اینکه بگویید من چک برگشتی داشته ام و نمی‌توانستم توسط شرکت‌های خود وام بگیرم قابل قبول نیست. شمایی که ادعای تجربه فراوان و پولداری می‌کنید چرا نرفتید چک خود را پاس کنید. ما نمی‌توانیم مکالماتی را که دراختیارمان است را در اینجا پخش کنیم، اما بدانید که همه این‌ها موجود است.

قاضی مسعودی مقام در ادامه از نماینده بانک سرمایه خواست در جایگاه حاضر شودو مطالب خود را بیان کند.نماینده بانک سرمایه پس ازحضور در جایگاه گفت: آقای قاضی ما هم نگفته ایم که ضمانت‌نامه‌های صادره صوری است، چون این فرد تا همین چند ماه پیش پول آن را خرج کرده است. طبیعتا هر کس آن ضمانت‌نامه‌های بانکی را داشته باشد می‌تواند برود و مس خریداری کند. شما رفتارتان اینگونه بوده است که به جای انجام کار تولیدی ضمانت‌نامه‌ها را می‌گرفته اید و به جای آن کالا دریافت و کالا‌ها را به پول تبدیل می‌کرده‌اید.

وی افزود: این مدیرانی که شما دائما آن‌ها را مظلوم معرفی می‌کنید شش سال است که پول شرکت‌هایشان را گرفته‌اید و خرج کرده‌ایدو پس نداده اید.

نماینده بانک سرمایه گفت: آقای قاضی این قابل تاسف است که مدارکی که دست آقای موسوی نژاد و آقای هدایتی است در اختیار خود بانک سرمایه نیست، چون مدیران سابق بانک فساد داشتند.

وی در ادامه افزود: درسال ۹۴ آقای هدایتی با التماس بانک می‌آید و تعهد می‌دهد که بدهی خود را ظرف مدت کوتاهی تسویه کند، اما او این کار را نمی‌کند. نهایتا دوباره در سال ۹۵ از او تعهد می‌گیرند که ظرف ۴۸ ماه بیاید و پول شرکت‌ها را پس بدهد. اما او نه تنها این کار را نکرده است بلکه در همان ایام مجددا ۲۶۰ میلیارد تومان پول از بانک سرمایه گرفته است.در صورتی که می‌توانست همان پول را به جای معوقاتش بپردازد. 

نماینده بانک سرمایه در رابطه با ملک جاده مخصوص گفت: قرار بوده است که آقای هدایتی در قبال وامی که اخذ می‌کند ملک سهل البیع که به راحتی در تهران قابل فروش باشد را وثیقه بگذارد. اما ملکی که اکنون در جاده مخصوص است اصلا سهل البیع نیست.

وی افزود: هدایتی بار‌ها به بانک مراجعه می‌کرد و اصرار می‌کرد که چرا ملک جاده مخصوص را ترهین نمی‌کنید و چون بسیار پافشاری می‌کرد به ناچار قرار شد این ملک ترهین شود. در صورتی که این ملک به شدت گران نمایی شده است و ارزشمند نیست.

در ادامه قهرمانی در دفاع از کیفرخواست گفت:  در یک بررسی در فساد گسترده در بانک سرمایه دیدیم که این بانک برایش تعداد زیادی متهم وجود دارد. همین آقای ضیایی به افراد بسیار زیادی پول داده است و دست‌های زیادی در کار می‌باشد.

نماینده دادستان خطاب به هدایتی گفت: اینکه آقای موسوی نژادتخلف کرده و در جهرم زد و بند کرده است را کاری نداریم، اما سوال این است که شما که کارشناسی‌ها را دیده بودید از خود نپرسیدید این ملک ه. ۲۶۰ میلیارد کارشناسی شد است چرا به شما ۱۴۵ میلیارد فروخته شده است.

وی افزود: آقای هدایتی قرار بوده است که ملک جاده مخصوص را ۳ سال پیش به بانک بدهند و تسویه حساب کنند، اما هنوز این کار را نکرده اند، چون هنوز این ملک سندش به نام آقای هدایتی نیست و مالک آن می‌گوید که آقای هدایتی پول آن را به او نداده است. من در اینجا می‌گویم که او همچنان که بدهی‌هایش را نداده است و اکنون می‌گوید که ملک‌های شمیران را می‌فروشم این کار را نخواهد کرد.

پس از اظهارات نماینده دادستان قاضی مسعودی مقام ختم جلسه امروز را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی رسیدگی دوشنبه هفته بعد ساعت ۹ خواهد بود.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.