کد خبر: 167123

ایستگاه پایانی؛ دروغ

مستند ایستگاه پایانی دروغ، تشت رسوایی ضد انقلاب را طوری از بوم آمد نیوز به زمین انداخت که تا مدت ها صدای آن به روایت تحلیل گران به گوشمان خواهد رسید.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

چند روز پیش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی یک مستند پخش شد. مستندی که پس از اکران آن رسوایی های زیادی به بار آمد، نقاب های زیادی از چهره ها برداشته شد و سیستم های اطلاعاتی داخلی نمرات جدیدی را از آن خود کردند.

مستند «ایستگاه پایانی دروغ» گوشه‌ای از ماهیت واقعی یکی از به اصطلاح رسانه‌های حبابی مسموم و سردسته متوهم آن « روح الله (نیما) زم» را آشکار کرد.

ریتم و ضرب‌آهنگ بالا، خوش‌ساخت بودن و از همه مهم‌تر درجه بالای باورپذیری آن، «ایستگاه پایانی دروغ» را از نمونه‌های مشابه مستند‌های امنیتی که در گذشته از صفحه تلویزیون به نمایش درآمده، با فاصله زیاد متمایز می‌کند. یکی از دستاورد‌ها و نکات مثبت انتشار این مستند، نشان دادن قدرت پوشالی نیرو‌های مخالف انقلاب و حامیان اطلاعاتی – امنیتی آنهاست. انتشار این مستند سبب کاهش جدی سطح اعتماد جامعه به اخباری می‌شود که این کانال‌های خبری در قالب «افشاگری» به جامعه القا می‌کنند.

 

 

یک مستند دو قسمتی و امواج رسانه ای وسیع

پس از پخش مستند ایستگاه پایانی دروغ و افشای گرفتار بودن مدیر آمدنیوز و رفقایش در تور اطلاعاتی ایران، مخاطبان این کانال دروغ پرداز به شدت در حال خروج از آمدنیوز هستند؛ به طوری که در کمتر از 48 ساعت نزدیک به 15000 نفر از آمدنیوز خارج شدند و این روند همچنان به شدت ادامه دارد. این در حالیست که طی دو ماه گذشته بیش از 550 هزار نفر به دلیل شدت دروغ پردازی های آمدنیوز از آن خارج شده بودند. 

زم طی ساعات گذشته با طرح سناری های گوناگون همچون استفاده از ویدیوهای تقطیع شده و هدفمند، انتشار تصاویر فوتوشاپی و داستان سرایی های مضحک و تاریخ مصرف گذشته، تمام تلاش خود را کرده تا به هر طریقی مخاطبانش را نسبت به پخش  مستند ایستگاه پایانی دروغ و رسوایی گسترده خود در سطح داخلی و بین الملل متقاعد کند اما بازتاب گسترده این مستند، وجود نکات متعدد اطلاعاتی و امنیتی، اشراف اطلاعاتی ایران و هوشیاری مخاطبان اجازه باور داستان سرایی های مضحک به آمدنیوز را نداده است.

مستند ایستگاه پایانی دروغ به حدی دارای نکات اطلاعاتی و امنیتی همراه با مستندات بسیار قوی بود که زم را دچار استیصال و مجبور به درخواست کمک از دوستان نزدیکش برای رهایی از این رسوایی بزرگ کرده است! دوستانی که حتی خودشان هم نمیدانند در تور اطلاعاتی ایران هستند یا نه؟

اگرچه تلاش شدید زم برای فرار از شرایط فعلی امری طبیعی جهت متقاعد کردن مخاطبانش به نظر میرسد اما نکته مهم آنجاست سواد رسانه ای و هوشیاری مخاطبان به اندازه ای پیشرفت کرده که فریب آنان آن هم توسط فردی همچون نیما زم امری بعید به نظر می رسد.

 

 

*** مستند ایستگاه پایانی دروغ، با واکنش های وسیعی از نخبگان و تحلیلگران در جناح های مختلف سیاسی مواجه شد که بد نیست برای تبیین دست آوردهای شکلی و محتوایی این مستند به آن ها اشاره هایی بکنیم.

 

 

ایستگاه پایانی دروغ، یک آغاز است برای پایانی دردناک

ایستگاه پایانی دروغ بسیار بیشتر از یک مستند است. این مستند به دوستان می گوید اوضاع بسیار تحت کنترل تر از چیزی است که می پندارند و به دشمن می گوید مدت هاست کنترل می شوند بدون اینکه خود بفهمند. ایستگاه پایانی دروغ، پایانی است بر توهم اینکه اپوزیسیون خارج از کشور آلترناتیو جمهوری اسلامی است و آغازی است بر دلهره بی پایان درون اپوزیسیون تا دریابند هرکدام و تا کجا ملعبه دست جمهوری اسلامی هستند. این مستند می گوید اپوزیسیون آب بینی خود را هم نمی تواند بالا بکشد چه رسد به اینکه در ایران براندازی کند.

ایستگاه پایانی دروغ فاش می کند نه فقط اپوزیسیون بلکه ترامپ و بولتون و پمپئو و سرویس های اطلاعاتی عریض و طویل آنها هم سر کار هستند و رسما دارند پول مالیات دهندگان اروپایی و امریکایی را در حلقوم یک مشت دیوانه می ریزند. این مستند می گوید جمهوری اسلامی بسیار قدرتمند است حتی در ذهن کینه توز ترین دشمنانش و اپوزیسیون بسیار ضعیف و زبون است حتی در ذهن دوستان و همکاران خودش. ایستگاه پایانی دروغ صرفا یک آغاز است برای پایانی دردناک.

توهم براندازی، اپوزیسیون و سرویس های اطلاعاتی پشتیبان آن را در معرض گوشمالی جمهوری اسلامی قرار داد. البته گوشمالی هایی هم هست که از تلویزیون نمی شود پخش کرد. آدرس آنها را باید از نتانیاهو و مایک دی آندریا بپرسید.

 

 

پایان دروغ

شب گذشته مستندی از تلویزیون تحت عنوان «ایستگاه پایانی دروغ» پخش شد. این مستند پشت پرده‌ای از فعالیت های روح الله زم مدیر کانال آمد نیوز و چهره‌ای واقعی از هوش پایین مزدوران ضد انقلاب را به نمایش گذاشت. حسام الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری در توئیتر خود درباره پخش مستند «ایستگاه پایانی دروغ» نوشت:

نیما تو که تور میگرفتی همه عمر

دیدی که چگونه تور نیما بگرفت

 

 

مستند «ایستگاه پایانی دروغ» سطح نازل سرکردگان ضدانقلاب را نشان داد

موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه شب ۱۴ اسفند، «پیام سیاسی و اطلاعاتی ایستگاه پایانی دروغ» بود که با حضور «پیام تیرانداز» مدیرعامل خبرگزاری فارس،«مهدی صرامی» کارشناس فضای مجازی و «رحمانی» کارشناس ارشد مسائل امنیتی برگزار شد.

در ابتدا مجری برنامه با اشاره به پخش مستند یک‌ساعته با نام «ایستگاه پایانی دروغ» به شوکی که این برنامه به جبهه ضد انقلاب وارد کرد پرداخت و گفت: از نگاه کارشناسان پیامد‌های برملا شدن پشت پرده اپوزیسیون ضد انقلاب محدود به زمان حال نیست و در ادامه باز هم شاهد آثار آن خواهیم بود.

وی نشست را با سوالی از تیرانداز در مورد پیام سیاسی مستند مذکور شروع کرد. مدیرعامل خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه همه مردم این مستند را حتما ببینند گفت: این برنامه گویای جنبه‌های مختلف دشمن و ضد انقلاب، آرامش داخلی و امکان رصد اطلاعاتی آن و همچنین عنایت الهی به انقلاب اسلامی است؛ لذا من توصیه می‌کنم حتی افرادی که آن را دیدند یکبار دیگر به تماشای آن بنشینند.

وی در مورد آینده پیشرو کانال آمدنیوز و متولی آن، شخص «نیما زم» پس از نمایش مستند «ایستگاه پایانی دروغ» خاطر نشان کرد: برای مشخص شدن ارزش این مستند لازم است فعالیت‌های ضد انقلاب در یکسال گذشته مرور شود. گام نخست همایش منافقین در پاریس بود که با جمع کردن افرادی خارجی با نژاد‌های آفریقایی و اروپایی که واضح بود ایرانی نیستند، افتضاحی را رقم زدند. تا جایی که حتی گاردین تحقیق درباره پشت پرده این همایش انجام داد. مرحله بعدی راه‌اندازی رسانه‌هایی جدیدی مثل «ایران اینترنشنال» با حمایت عربستان بود. اقدام بعد فعالیت‌هایی در زمینه مصاحبه مفصل شبکه «من و تو» و «ایران اینترنشنال» با ربع پهلوی به عنوان رییس جامعه بود. همچنین در این مدت اپوزیسیون تلاش داشت القا کند که دارای اتاق فکر است و در این رابطه گروه‌هایی مانند فرشگرد و ققنوس را راه انداختند.

تیرانداز خاطر نشان کرد: این مستند سطح نازل سرکردگان ضدانقلاب را نشان می‌دهد و در جایی از آن «زم» عنوان می‌کند که ربع پهلوی شب‌ها در خانه‌اش تمرین سان دیدن از ارتش فرضی را می‌کند. شاهد بودیم که در پروژه کوروش دعوا بر سر این بودکه کوروش دوم چه کسی است. نکته بعدی بحث انسجام اپوزسیون بود که با محوریت بی بی سی انجام می‌شد و عمق تحلیل آن در مستند مشخص است. در بحث اتحاد هم شاهد هستیم که منافقین، سلطنت طلب‌ها و سبز‌ها با حمایت سرویس‌های اطلاعاتی کار می‌کنند. حالا لازم است ارزیابی شود که پس از نمایش این مستند چه اتفاقی در اردوگاه اپوزیسیون رخ داد. این‌ها شکست سنگینی خوردند.

در ادامه مهدی صرامی، کارشناس مسائل فضای مجازی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره رویکرد مقابله با اپوزیسیونی که در داخل کانال خود تبلیغ تروریسم و آموزش بمب سازی می‌کند گفت: در عمل شاهد بودیم که این مستند تاثیرگذاری خوبی داشت و تعارض میان اپوزیسیون را نشان داد. هنر کسانی که این مستند را تهیه کردند در این بود که فضای پشت پرده را به جلو چشم مردم بیاورند. این‌ها با روکش رسانه‌ای که به کار‌های خود داده بودند، در سه چهار سال گذشته توانسته بودند روح و روان جامعه را آزار دهند و خود را متصل به جریانات مطلع داخلی معرفی کنند. آن‌ها با تلاطم‌هایی که در دل خانواده‌ها ایجاد می‌کردند ضربات اقتصادی به کشور زدند. نتیجه این تشویش‌ها هم برهم ریختگی بازار بود.

مدیرعامل خبرگزاری فارس بیان کرد: این مستند عیار آن‌ها را مشخص کرد و رسوایی برای او بود. در اینجا کار ما شناخت اهداف ان‌ها است. زیرا دشمن با ابزار‌های جدید وارد عمل می‌شود. اما دوره مصرف افرادی مثل زم تمام شد. این‌ها آلت دست هستند. هدف دشمن القای بی اعتمادی به ساختار و ارکان و مسئولین نظام است. مبتذل‌ترین روش‌ها هم در آمد نیوز برای این کار به کار گرفته می‌شد و حرفه ای‌تر، آن را بی بی سی دنبال می‌کند. بالاخره چهارتا آقازاده بد و مسئول بد در کشور است. آن‌ها این مسائل را بزرگ می‌کنند و القا می‌کنند که کل ساختار فاسد است. نوع اخبار آن‌ها زجرآورد بود. به این شکل که جمهوری اسلامی دنبال اذیت کردن مردم است. این‌ها موضوعاتی را که حتی بچه‌های کوچک هم باور نمی‌کردند مطرح می‌کردند و سطح مردم را پایین می‌دانستند، زیرا خودشان سطحشان اینقدر پایین است.

وی تاکید کرد: برخی از مسئولین سابق هم این را دنبال می‌کنند که بد هستند و ما خوبیم. آن‌ها از دیگران مشروعیت زدایی می‌کنند در حالی که یادشان رفته نظام ما نظام الهی است. وظیفه رسانه در این جا مخابره اخبار دقیق و به موقع است. ضمن بیان مشکلات و انتقادها، اجازه ندهد فضای دروغ و شایعه سازی شکل بگیرد.

در ادامه صرامی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که وضعیت کنونی اپوزسیون را چطور ارزیابی می‌کنید گفت: این مستند نشان داد اردوگاه دشمن بحران زده است. تا پیش از این دشمن تلاش می‌کرد نشان دهد قادر به براندازی است. اما مستند آشکار کرد بین خودشان هم فضای بی اعتمادی وجود دارد. این عناصر که حتی صلاحیت اداره زندگی خودشان را ندارند با هزینه‌های کشور‌های عربی از طریق رسانه‌ها برای خودشان پوشش مثبتی ایجاد می‌کنند و مدعی اداره کشور هستند.