کد خبر: 166921

انقلابی در محرومیت زدایی

امروز روز نیکوکاری است. مناسبتی که از کودکی برای همه ی ما یادآور خاطرات خوب تجربه کردن همدردی با تهیدستان و کم برخورداران است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کمیته امداد امام(ره) از جمله اولین نهادهایی است که پس از گذشت مدت کوتاهی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ توسط رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) با هدف ساماندهی و رسیدگی به وضعیت معیشت امور محرومان و نیازمندان کشور تأسیس شد.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به رفع مشکلات فراوان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی طبقات محروم جامعه و پیش بینی برنامه های مورد نیاز برای توانمندسازی و رفع نیازهای اقشار محروم مورد توجه ویژه دولتمردان قرار گرفت به گونه ای که لزوم حمایت و دستگیری از نیازمندان و محرومان جامعه در صدر برنامه‌های نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام(ره) با صدور حکمی از سوی امام خمینی(ره‌) برای مدت نامحدود و به منظور  حمایت و رسیدگی به محرومان و مستضعفان و خودکفا نمودن آنان‌ تأسیس شد.

آغاز و استمرار فعالیت کمیته امداد امام(ره) با تمرکز بر امدادرسانی و حمایت از افراد و خانواده‌های نیازمند با رعایت کرامت انسانی و عزت نفس آنان، حمایت هدفمند از ایشان و ترویج فرهنگ کار میان افراد و خانواده‌های تحت پوشش، تلاش برای پیشگیری از تولید نظام یافته فقر در کشور، کمک به بهبود فضای کسب و کار و اشتغال پایدار اقشار نیازمند، ارایه خدمات اجتماعی و حمایتی در جهت توانمندسازی نیازمندان شامل توسعه پوشش بیمه اجتماعی، فراگیر نمودن بیمه درمان و ارتقای کم و کیفی خدمات حمایتی پایه اعم از مسکن، آموزش و معیشت نیازمندان، ترویج فرهنگ انفاق و ایثار و نیکوکاری و نشر سنت‌های حسنه اسلامی و در نهایت تلاش مستمر برای مردمی شدن فعالیت‌های مربوط به انجام حمایت‌های مادی و معنوی از محرومان صورت گرفته است.

شیوه اداره کمیته امداد امام(ره) در روزهای آغازین به صورت شورایی بود و یک نفر به عنوان سرپرست، مسئولیت امور اجرایی این نهاد را بر عهده داشت. در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۶۶ و پس از گذشت حدود ۱۰ سال از فعالیت این نهاد انقلابی اولین اساسنامه کمیته امداد امام(ره) به منظور ایجاد تشکیلات مناسب و برنامه‌ریزی و تمشیت بهتر امور تهیه و توسط بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) توشیح گردید و سرلوحه فعالیت امدادگران این نهاد قرار گرفت.

 

 

برخی از مهم‌ترین سیاست‌های حاکم بر فعالیت کمیته امداد امام(ره) در طول سالیان گذشته به شرح زیر است:

تمرکز تمامی فعالیت‌های کمیته امداد امام بر محور امداد رسانی و حمایت از افراد و خانواده‌های نیازمند با تأکید بر حفظ کیان خانواده و کرامت و عزت نفس آنان

شناسایی نیازمندان و کوشش در جهت رفع فقر آنان، تکمیل و توسعه پوشش حمایتی زنان و کودکان بی سرپرست و یا با سرپرست ناتوان، سالمندان و از کار افتادگان نیازمند به عنوان اولویت نخست

حمایت برنامه‌ریزی شده (هدفمند و زماندار) از نیازمندان و ترویج فرهنگ کار بین افراد و خانواده‌های تحت پوشش با اولویت ایجاد اشتغال برای افراد مستعد و واجـد شرایط

ارائه خدمـات بهداشتی و درمانی، توسعه بیمه‌ها و تأمین مسکن مورد نیاز محرومان با رویکرد بهبود سطح زندگی آنان

فراهم آوردن امکانات و زمینه رشد و اعتلای فرهنگی و اعتقادی و بروز خلاقیت و نوآوری در بین افراد تحت حمایت به ویژه نوجوانان و جوانان

گسترش فعالیت‌های علمی ـ تحقیقاتی، آماری و فناوری‌های جدید در خصوص شناخت عوامل فقر و محرومیت، شناسایی فقرا و روش‌های فقرزدایی در کشور و اثربخشی برنامه‌های حمایتی امداد

ترویج فرهنگ انفاق و ایثار و تقویت اعتماد مردمی به امداد امام به منظور جلب و توسعه مشارکت‌های مردمی در حمایت از محرومان جامعه

افزایش بازدهی، کارایی و توسعه خدمات حمایتی با بهینه سازی تشکیلات، تأمین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز، اصلاح و بهبود روش‌ها، محاسبه هزینه واقعی خدمات واستفاده از فناوری‌های جدید اطلاعاتی

استفاده از ظرفیت و امکانات سایر مؤسسات و دستگاه‌ها در انجام امور قابل واگذاری با رعایت سیاست­‌ها و اولویت­‌های امداد امام در راستای مقابله با فقر و اجرای طرح‌های فقرزدایی.

 

 

آغاز هفته احسان و نيكوكاری و روز احسان و نيكوكاری

همه ساله از چهاردهم تا بیست و یكم اسفندماه به نام هفته نیكوكاری نامگذاری شده است. برگزاری این هفته به منظور جذب كمك ها و هدایای مردم به خانواده های محروم و نیازمند است كه جمع آوری و توزیع آن توسط كمیته امداد صورت می گیرد. زیرا كمك به همنوع از اصول اساسی دین مبین اسلام است كه همچنان كه خداوند در سوره مبارکه انسان آیه 8و9 می فرماید:«و به دوستی خدا به فقیر و اسیر و طفل یتیم طعام می دهند و گویند ما فقط برای رضای خدا به شما طعام می دهیم و از شما هیچ پاداش و سپاسی نمی طلبیم.»

این روزها که به پایان سال نزدیک می شویم، چشم کودکان محروم به دستان نوازشگری است که همواره به بهانه ای، ˈمحبتˈ را با دیگران تقسیم می کنند.

در آستانه سال نو، قلب های شکسته تنها به عشق کسانی می تپد که آنها را فراموش نمی کنند، نگاه ها به مردمی است که مهر و محبت از آنها جاری است، عشق به همه خوبی ها در وجودشان موج می زند و شادی ها را تقسیم می کنند.

اگر در گوشه و کنار شهرمان کودکانی یتیم و بی سرپرست وجود دارند که مهربانی را می جویند،در عوض کسانی هستند که دل مهربانشان تاب گریه کودکان را ندارند و بخشی از اندوخته ماهانه و یا سالانه خود را به صندوق های مهربانی می ریزند تا دل کودکان غمگین بهاری شود.

بذل و بخشش فقط رسم بزرگترها نیست، کودکان شهر و دیارمان هم دلشان پیش بچه های یتیم است، آنها اندوخته های اندک خود را در قلک ها می ریزند تا کوهی از بخشش و مهربانی بیافرینند.

آنها نیکوکاری و کریم بودن را تمرین می کنند و جوانه وجودشان را با عطر مهربانی پرورش می دهند تا شاید فردا و فرداهای دیگر کودکی بی سرپرست یا مسکین در گوشه شهر و دیار شان نگریند.

بلکه همه کودکان ایران خندان و شاداب و با لباس های رنگارنگ نوروز باستانی را به جشن بشینند و بخوانند ما گلهای خندانیم، فرزندان ایرانیم، ما سرزمین خود را مانند جان می دانیم ، آباد باش ای ایران، آزاد باش ای ایران، از ما فرزندان خود دلشاد باش ای ایران.

و اینک جشن نیکوکاری در پیش است و زمان آن فرا رسیده تا غم از رخسار کودکان بینوا، مادران بیمار و پدران تنگدست بزداییم .

امروز روز 14 اسفند روز احسان و نیکوکاری و آغاز هفته نیکوکاری است ، هرچند می توان در تمام سال به نیازمندان کمک کرد اما این هفته فرصتی است تا همه با هم لباس نو بر تن کودکان و نیازمندان شهر و دیارمان بپوشانیم ، آذوقه و مواد غذایی آنها را تامین کنیم و نگذاریم عید را با لباس های کهنه و پاره به نظاره بنشینند.

اگرچه خودمان هم آنطور که باید و شاید درآمد خوبی در طول سال نداشته ایم اما به برکت سلامتی که خداوند به ما ارزانی داشته با همان نیم اندوخته همنوعان نیازمندمان را دستگیری کنیم.

حلاوت و شیرینی عید زمانی است که مسکین و غنی در کنار سفره های هفت سین سال جدید را با شادمانی آغاز کنند و هیچ کس به خاطر فقر و نداری حتی از نشستن پای این سفره محروم نشود.

 

 

فرمان به نیکوکار

یکی از اوامر مهم الهی، عدل و احسان است؛ چرا که احسان، بهترین زمینه های روحی، عاطفی، هم دردی وهم دلی را برای اقامه عدل فراهم می سازد. از این رو، خداوند مؤمنان را به دادگری و رعایت عدل و انصاف در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی فرمان می دهد که نیکوکاری پیشه سازند و به یکدیگر نیکی کنند.

 

 

احسان متقابل

در فرهنگ اسلامی و قرآنی، دنیا، تجارت خانه اولیای خدا و سرای بی نیازی و کشتگاهِ سرایی دیگر است. انسان آینده نگر، در پرتو بندگی شایسته در حق خداوند رحیم، با بندگان خدا از در نیکی وارد می شود. قرآن کریم در زمینه احسان و نیکی چنین می فرماید: «همان سان که خداوند در مورد تو نیکی کرده است، تو نیز درباره دیگران نیکی کن».

 

خداوند رحمان و رحیم در این آیه، چهار اصل مهم را به دنیاداران گوشزد می کند:

 

1. در میان تمام امکاناتی که خدا به تو داده، سرای آخرت را بجوی که گم شده اصلی توست.

2. هر کس بهره و سهمی در برابر خدا دارد. تو نه سهم خویش را فراموش کن و نه سهم دیگران را به جای سهم خود بردار.

3. اساس عالم بر احسان متقابل است. پس همان گونه که خداوند به تو تفضل دارد، تو نیز در سایه رأفت الهی به دیگران نیکی کن.

4. از یاد مبر که انباشتن ثروت و سهیم نکردن دیگران، مایه فساد است؛ پس فساد نکن.