کد خبر: 166914

هشدار به خریداران خودرو / مردم فعلا خودرو نخرند / قیمت‌ها کاهش میابد

 صنعت خودروسازی کشور مدتی است که با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند و عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا قیمت خودرو افزایش یابد.
اتاق خبر 24

این روزها صحبت در خصوص افزایش قیمت خودروها چه توسط خودروسازان و چه در بازار بسیار بالا گرفته است. بسیاری از مردم در خصوص خرید خودرو سرگردان هستند و نمی‌توانند در این زمینه تصمیم بگیرند و مشخص نیست که وضعیت تا چه زمانی ادامه می‌یابد.

قیمت خودرو رو به کاهش است

 صنعت خودروسازی کشور مدتی است که با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند و عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا قیمت خودرو افزایش یابد. در خصوص دلایل آشفتگی بازار خودرو در هفته‌های اخیر، روند قیمت گذاری خودروسازان و پیشنهاد برای زمان مناسب خرید گفت‌و‌گویی با سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو صورت گرفته که در ادامه مطلب مشروح آن را می‌خوانید.

آشفتگی بازار در هفته‌های اخیر

موتمنی ابتدا به وضعیت بازار خودرو چنین پرداخت: طی هفته‌های اخیر بازار خودرو دچار آشفتگی شد که مهم‌ترین عامل آن نحوه عرضه خودرو توسط خودروسازان است. چند روزی است که قیمت‌ها در بازار کاهشی شده و در حال حاضر هیجان خرید و فروش خودرو در بازار کاهش یافته است. رفتار خودروسازان از تاریخ ۱۶ بهمن ماه به نحوی صورت گرفت که قیمت محصولات داخلی در بازار نیز افزایش یافت.

تاثیرگذاری فرمول جدید بر قیمت‌‌ها

وی در رابطه با قیمت‌گذاری براساس فرمول جدید گفت: پراید در انواع مختلف در بازار بین ۴۷ الی ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد و قیمت سایر محصولات داخلی نیز به همین روال در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرد. قیمت‌گذاری بر اساس فرمول پنج درصد کمتر از حاشیه بازار توسط خودروسازان نیز در اتفاقات اخیر تاثیرگذار بوده است. نحوه قیمت‌گذاری خودروسازان به صورتی است که حاشیه سود در بازار ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است که در پیش‌فروش‌ها اکثر مردمی که ثبت‌نام می‌کنند جهت به دست آوردن سود این کار را انجام می‌دهند.

عرضه مناسب خودروسازان

موتمنی در خصوص عرضه خودرو توسط خودروسازان اظهار کرد: تنها راه حل خروج از این آشفته بازار عرضه مناسب توسط خودروسازان است. مدتی است که خودروسازان عرضه مناسبی را انجام می‌دهند و این روند باید ادامه پیدا کند. زمانی که عرضه نه تنها در خودرو بلکه در هر مسئله دیگری با مشکل مواجه می‌شود، تقاضا در این زمینه افزایش می‌یابد. در همین زمینه به دلیل این که عرضه خودرو در بازار با امسال مشکلاتی داشت، تامین نیاز مردم به درستی انجام نشد. در حال حاضر با توجه به این که موج هیجانی بازار فروکش کرده، قیمت‌ها در بازار رو به کاهش است و به همین دلیل می‌توان گفت افرادی که به دنبال دست‌یابی به سود بودند با کاهش قیمت‌ها متضرر خواهند شد.

راه حل حذف دلالان

موتمنی درباره راه‌های حذف دلالان اظهار کرد: لازم به ذکر است که فروش خودرو به صورت کارتکس نیز مدت‌ها مورد بحث قرار می‌گرفت اما در حال حاضر فروش به این صورت نخواهیم داشت. روش‌هایی برای حذف دلال از طریق کارت ملی‌ها صورت گرفته است که به عقیده بنده این روش مناسب نیست چرا که بازار خرید و فروش در زمینه اعلام شماره ملی رخ می‌دهد. روشی که خریدار را از فروش خودرو تا ۳ سال منع می‌کند را می‌توان مناسب دانست. هر چند که اگر یک فرد بخواهد به عنوان مثال پس از یک سال خودرو خود را بفروشد این روش می‌تواند باعث حذف دلالان شود و در خصوص سرمایه‌گذاری در زمینه خودرو نیز باید ریشه‌یابی به صورت اقتصادی شود.

فعلا خودرو نخرید

ریيس اتحادیه فروشندگان خودرو در پایان اشاره‌ای به قیمت واقعی پراید کرد و گفت: با توجه به این که قیمت خودروها در حال حاضر رو به کاهش است پیشنهاد نمی‌شود که مردم اقدام به خرید خودرو کنند. در رابطه با قیمت واقعی پراید می‌توان به رقم ۳۹ میلیون تومان که تا چندی پیش اعلام می‌شد اشاره کرد اما مشخص نیست که قیمت این خودرو به رقم ذکر شده می‌رسد یا خیر؟ همانطور که اعلام شد با توجه به این که بازار خودرو با وجود روند کاهشی در این هفته داشته اما همچنان آشفته است بنابراین خرید خودرو در حال حاضر مناسب نیست. در صورتی که خودروسازان روند عرضه خود را به صورت مناسبی جهت تامین بازار ادامه دهند روند کاهش قیمت ادامه پیدا می‌کند.

منبع: گسترش نیوز