کد خبر: 166791

از صفر تا صد طرح ترافیک سال98

سال 97 اولین سالی بود که طرح ترافیک به شکل هوشمند و با سازو کاری پیچیده اجرایی شد. طرح ترافیک در سال 98 تغییرات گسترده و البته بهتری نسبت به سال 97 داشته است که در این گزارش به تشریح آن ها میپردازیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ترافیک تهران هر سال بیشتر می شود، به تعداد خودروهای شهر افزوده می شود و هرچقدر هم معابر ساماندهی شوند و فرهنگ رانندگی و زندگی در یک کلانشهر مانند تهران در مردم درونی شود، از پس این حجم از خودرو بر نمی آیند. ترافیک اولین محصول حجم فزاینده خودرو در شهر است. مشکلات بعدی از جمله آلودگی هوا مسائلیست که نمی شود از دست آن ها به سادگی فرار کرد.

طرح ترافیکی که سال هاست در تهران اجرا می شود تنها راه حل شهرداری و سایر مسئولین شهری برای برون رفت از بحران حجم زیاد خودرو در پایتخت است. این طرح به مرور تکامل یافت و علاوه بر اینکه محدوده آن دستخوش تغییراتی شد، ایام و نوع خودروها نیز به مناسبات مختلفی در آن لحاظ گردید.

سال 97 اولین سالی بود که طرح ترافیک به شکل هوشمند و با سازو کاری پیچیده اجرایی شد. طرح ترافیک در سال 98 تغییرات گسترده و البته بهتری نسبت به سال 97 داشته است که در این گزارش به تشریح آن ها میپردازیم.

 

 

طرح ترافیک 98

در خبری منتشر شده از سوی مسئولین شهری تهران طرح زوج و فرد را طرحی اشتباه قلمداد شده که نه‌ تنها نقشی در کاهش آلودگی هوا نداشته است، بلکه مردم را به سوی خرید ماشینی دیگر با پلاک جدید ترغیب کرده است. طرح ترافیک ۹۸ تهران جایگزینی برای رفع این نقض قلمداد می‌شود.

 

در سال ۹۸ نام طرح زوج و فرد به طرح کنترل آلودگی هوا تغییر پیدا می‌کند. در قوانین جدید ورود به طرح زوج و فرد برای تمامی خودروها با پلاک تهران تنها ۲۰ روز در هر فصل و برای ماشین‌های دارای پلاک غیر تهران ۱۵ روز در هر فصل است. فروش عوارض به صورت روزانه است که مبلغ آن در حدود ۵۰ درصد مبلغ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک است که مبلغ آن براساس فاکتورهایی مانند معاینه فنی و ساعت ورود به طرح متغیر خواهد بود. همچنین ساکنان منطقه طرح می‌توانند از ۲۵ درصد خرید عوارض برای ۱ خودرو استفاده کنند.

 

ساعت اعمال طرح ترافیک

طرح ترافیک :

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۷

روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۳

 

زوج یا فرد :

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹

روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۳

 

 

طرح زوج و فرد

۱۳ بهمن ماه طرح زوج و فرد سال نود و هشت توسط شورای حمل و نقل و ترافیک تهران تصویب شد. دبیرخانه این شورا با صدور اطلاعیه ای٬ جزییات اجرای طرح زوج و فرد در سال نود و هشت را به این شرح اعلام کرد.

 

طرح زوج و فرد برای سال ۹۸ از اول تیر ماه اجرایی خواهد بود.

نام طرح زوج و فرد در سال ۹۸ به محدوده کنترل آلودگی هوا تغییر خواهد کرد.

در سال ۹۸ محدوده زوج و فرد ترافیکی در تهران وجود خارجی ندارد و تمام خودروها بیست روز حق تردد مجاز و رایگان دارند.

در طرح جدید زوج و فرد در سال ۹۸ زوج یا فرد بودن پلاک محدودیت نیست و تمام خودروها مجاز به رفت و آمد در این مناطق منوط به شرایطی هستند.

برای خودروهای دارای پلاک غیر تهرانی در هر فصل ۱۵ بار تردد در تهران مجاز است و در صورت بیشتر بودن تردد باید عوارض آن را پراخت کند.

با توجه به قوانین جدید در سال ۹۸ هر خودرویی که بیش از میزان مشخص شده در هر فصل در محدوده کنترل آلودگی هوا ( زوج و فرد سابق) تردد داشته باشد میبایست عوارض آنر ا پرداخت کند.

هدف اصلی حلقه دوم ( زوج و فرد سابق) این است که میزان آلودگی هوای پایتخت کاسته و در آن رفاه شهرواندان و شرایط اقتصادی آنها لحاظ شود.

 

دو نکته مهم درباره طرح زوج و فرد

در صورت ثبت نام در سایت TEHRAN.IR در سال ۹۷، در سال جدید دیگر نیاز به ثبت نام ندارید.

 برای ساکنین محدوده طرح ترافیک تخفیفاتی در نظر گرفته شده است که برای استفاده از آن باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک تحویل دهند. درباره جزییات مدارک و آدرس‌های مربوطه در پایتخت هنوز اطلاع رسانی نشده است.

 

هزینه پرداخت عوارض تردد در محدود کنترل آلودگی هوا

بر اساس لایحه‌ای که از سوی شهرداری تهران به شورای اسلامی شهر تهران داده شده و در صورت تصویب، هزینه پرداخت عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در سال نود و هشت٬  به این صورت خواهد بود:

نرخ ورود بیش از حد مشخص شده یعنی بیشتر از ۲۰ روز برای ماشین‌های پلاک تهران و بیشتر از ۱۵ روز برای ماشین‌های پلاک غیر تهران، برابر با ۵۰ درصد نرخ عوارض طرح ترافیک روزانه می‌باشد.

طرح زوج و فرد در سال ۹۷ شامل پنجشنبه ها نمی‌شد ولی طرح محدوده کنترل آلودگی هوا یا همان زوج و فرد سابق در روزهای ۵ شنبه نیز اجرا می‌شود و ساعت آن از ۶:۳۰ الی ۱۳ می‌باشد.

عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در سال ۹۸ بر حسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و همچنین داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر متغیر خواهد بود.

برای خرید عوارض با معاینه فنی برتر می‌توانید از ۲۵ درصد تخفیف برای ورود به طرح محدوده کنترل آلودگی هوا استفاده کنید.

ساکنان محدوده طرح کنترل آلودگی هوا نیز از تخفیف برای خرید عوارض ورود به طرح برخوردار هستند که تنها برای یک ماشین قابل استفاده است. یعنی اگر خانواده ای دارای ۳ خودرو باشد٬ تنها یک خوردو آنها شامل تخفیف ۵۰ درصدی برای تهیه عوارض ورود به محدوده طرح آلودگی هوا می‌شود.

 

جریمه دیرکرد پرداخت

پرداخت عوارض پرداخت نشده در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا تهران در سال نود و هشت بر اساس مهلتی است که زمانش بزودی اعلام می شود و پیش از اعمال جریمه بابت تردد غیر مجاز٬ به صاحب خودرو اعلام می شود تا نسبت به شارژ حساب و پرداخت عوارض تردد اقدام کند.

 

ثبت نام اینترنتی برای دریافت طرح ترافیک:

ثبت نام در سامانه my.tehran.ir و وارد کردن اطلاعات شخصی و مشخصات و اطلاعات خودرو.

به عنوان شخص حقیقی باید کد ملی و تاریخ تولد خود را ثبت کنید و بعد از وارد کردن تمامی اطلاعات شخصی، یک نام کاربری و رمز عبور برای خود ایجاد کنید که پس از آن یک کد فعال سازی از طریق پیامک دریافت خواهید کرد که پس از وارد کردن آن به پنل دسترس خواهید داشت.

پس از ثبت اطلاعات کاربری می‌توانید مشخصات یک یا چند خودرو را وارد کنید و همچنین میزان نقدی حساب خود را افزایش دهید تا از آن برای خرید طرح‌های روزانه یا هفتگی نیز استفاده کنید.

میزان پولی که در حساب شهروندی خود شارژ می‌کنید در حساب شما باقی می‌ماند و در صورت ورود به طرح آلودگی هوا با توجه به ساعت تردد و دیگر شرایط از آن کسر می‌شود.

انتخاب تاریخ (روزانه، هفتگی، سالانه) در سایت.

پرداخت اینترنتی و یا استفاده از شارژ حساب.

پرداخت با موفقیت و نمایش برگه پرداخت و مجوز طرح

پس از نمایش مجوز می‌بایست آنرا چاپ و بر روی شیشه خودرو بزنید و تا پایان تاریخ مجوز آن را همراه خود باید داشته باشید.

یکی از اصلی‌ترین نکات برای گرفتن مجوز طرح ترافیک به صورت اینترنتی پرداخت عوارض سالیانه شهرداری و داشتن معاینه فنی معتبر است.

 

*البته صحبت‌هایی مبنی بر عدم فروش طرح سالیانه مطرح شده است. به گفته محسن پورسیدآقایی، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران طرحی آماده شده است که در آن احتمالا دیگر موضوع ثبت‌نام و فروش سالیانه آرم طرح ترافیک حذف شود و بوسیله آن مردم برای ورود به محدوده طرح ترافیک آزادتر خواهند بود و رانتی که از این ناحیه سالیانه نصیب ۹۸ هزار خودرو می شد، حذف خواهد شد. براساس این طرح مردم می‌توانند با پرداخت عوارض به محدوده طرح ترافیک تردد داشته باشند.

 

 

مراحل خرید مجوز ورود به طرح ترافیک روزانه و هفتگی

۱- ورود به سایت شهرداری تهران به آدرس www.tehran.ir و انتخاب کردن ثبت نام طرح ترافیک

۲- کلیک بر روی درخواست طرح ترافیک روزانه/هفتگی

۳- انتخاب نوع مجوز مورد نظر خود اعم از روزانه یا هفتگی

۴- مشخص کردن روز یا هفته مورد نظر

۵- کلیک بر روی دکمه ثبت درخواست

۶- دریافت شماره پیگیری که حتما آن را جایی  یادداشت کنید.انتخاب گزینه پرداخت الکترونیکی

۷- انتخاب گزینه پرداخت الکترونیکی

* برای پرداخت اینترنتی یکی از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب باید داشته باشید که موارد زیر را دارا باشند:

    رمز دوم یا رمز اینترنتی

    دارای تاریخ انقضاء معتبر

    داشتن کد (cvv2)

۸- برای مجور تردد روزانه احتیاجی به گرفتم پرینت از مجوز ندارید و تردد شما توسط دوربین‌ها ثبت می‌شوند و میزان تردد در محدوده طرح محاسبه خواهد شد و آن را در پنل می توانید مشاهده کنید.

۹- در صورت تمایل می توانید از مجوز پرینت تهیه کنید. در صورت عدم دریافت پرینت از مجوز صادر شده بر روی گزینه پیگیری درخواست را کلیک کنید و با وارد نمودن شماره پیگیری و با انتخاب گزینه چاپ مجوز، می‌توانید از مجوز روزانه یا هفتگی خویش پرینت داشته باشید.

۱۰- داشتن پرینت مجوز برای زمانی است که توسط پلیس جریمه شوید و با نشان دادن آن برگه می‌توانید تردد خود را در محدوده قانونی کنید.

۱۱- در صورتی که کد رهگیری خود را فراموش کنید می‌توانید با ثبت نام مجدد شماره رهگیری خود را دریافت کنید.

خرید طرح ترافیک روزانه و هفتگی با موبایل از طریق کد ussd

۱- با گوشی موبایل خود کد #۱*۳*۱۳۷* را شماره گیری کنید.

۲- پس از چند ثانیه صفحه ای باز می‌شود که در آنجا باید شماره ۱ یعنی مجوز طرح ترافیک را ارسال کنید.

۳- مرحله بعد انتخاب بسته مودر نظر است (طرح ترافیک روزانه٫ طرح ترافیک هفتگی، استعلام خرید).

۴- مرحله بعد انتخاب تاریخ برای ورود به طرح است.

 

 

نکته ۱: در مرحله انتخاب تاریخ از شما میزان ساعت حضور در منطقه طرح ترافیک سوال می‌شود که باید جواب دهید.

نکته ۲: برای خرید طرح احتیاج به کارت بانکی و رمز دوم دارید که در مراحل پایانی از شما می‌خواهد.

نکته ۳: برای اینکه تا پایان مراحل به مشکلی برخورد نکنید از مکث زیاد هنگام انجام عملیات خودداری کنید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.