کد خبر: 166620
یادداشت اتاق خبر 24

ادامه وضعیت اقتصادی موجود برای انقلاب قابل تحمل نیست

آنگونه که دولت گفته ارز 4200 تومانی برای تأمین کالاهای اساسی اختصاص داده شده اما آیا به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از نابسامانی های اقتصادی که به واسطه ناکارآمدی در مسئولین به وجود آمده است، دولت تصمیماتی را برای اجرا گرفت که هنوز تأثیر آن در جامعه دیده نمیشود.

جالبی ماجرای اوضاع نابسامان اقتصادی در این است که خود را زود نشان می دهد اما زمانی که اقداماتی برای مهار افسارگسیختگی اقتصادی آغاز می شود، زمان طولانی می برد تا شاید تأثیر کارکردها و تصمیمات اقتصادی مسئولین نمایان شود.

حتی در مواقع بسیاری، تصمیمات گرفته شده برای حل مشکلات اقتصادی نه تنها بی تأثیر می شود، بلکه تأثیر منفی هم می گذارد و اوضاع را وخیم تر می کند.

در این میان مردم همیشه در چنین مواقعی این پرسش در ذهنشان نقش می بندد چرا اوضاع زمانی که می خواهد خراب شود، ناگهان، بی رحم و بدون توجه از سوی مسئولین، وخیم می شود، اما هنگامی که می خواهد بهبود یابد، مردم را جان به لب می کند؟

مسئولین هم در آستین خود پاسخ برای چنین پرسش هایی دارند، آنها می گویند ویران کردن آسان تر از ساختن است!

اما با چنین پاسخی پرسش دیگری مطرح می شود که چرا اجازه می دهید ویران شود؟!

دولت پس از بروز و آغاز مشکلات اقتصادی، با برنامه هایی سعی کرد تا آن را کنترل کند.

برای این که از تأثیر نابسامانی های اقتصادی بکاهد دست به کار شد و به برخی از وارد کنندگان ارز 4200 تومانی اختصاص داد، این ارز برای واردات کالاهای اساسی به وارد کنندگان داده شد.

این وارد کنندگان که ارز 4200 تومانی دریافت کردند، بجای آن که کالاهای اساسی را وارد کنند برخی از آنها اقدام به وارد کردن کالاهایی غیر از آن چیزی که باید، کردند، مثلا یک وارد کننده باید دارو وارد می کرد، اتو وارد کرد! یا دیگری باید مواد اولیه برای تولید یک کارخانه ای مثل تولید محصولات بهداشتی را وارد می کرد، لوازم آرایشی وارد کرده است.

حتی برخی از آنها با دلار 4200 تومانی، کالا وارد کردند اما زمان عرضه به بازار، با قیمت دلار آزاد به فروش رساندند.

نام چنین افراد و آدمهایی را شیاد، خائن، سود جو و... میتوان گذاشت، اما این که با چنین افرادی چرا برخورد نمی شود و دولت که در این زمینه باید پیگیر باشد چرا اقدام نمی کند، جای سوال است.

آیا دولت طرف مقابل خود را نمی شناسد؟ آیا آنهایی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند، نباید از فیلترهای ریز عبور کنند تا صلاحیتشان در جنگ اقتصادی که آمریکا سال ها است علیه ایران آغاز کرده، تأیید شود؟

دولت برای این که وارد کنندگان کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی اجناس ضروری مردم را به بازار با نرخ ارز 4200 تومانی عرضه کنند، باید نظارت دقیق داشته باشد تا حقوق مردم رعایت شود.

نمونه های زیادی وجود داشته و اکنون در قوه قضاییه نیز پرونده هایی دیده می شود که واردکنندگان کالاهای ضروری، آنها را با نرخ دلار آزاد به فروش رسانده اند.

با چنین فرایندی حقوق مردم پایمال می شود، چرا که سهم اصلی را مردم در اختصاص دلار 4200 تومانی به واردکنندگان بی انصاف دارند، در واقع آن ارز اختصاص یافته به تک تک ایرانی ها تعلق دارد، به ویژه آنهایی که سهم کمتری از منابع کشور می برند.

با توجه به تقسیم ناعادلانه اختصاص دلار 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی میان مردم به ویژه نوع ارائه آن که باعث ایجاد صف های طولانی و حتی درگیری میان مردم شده است، باید روش عرضه تغییر کند.

این که مردم از صبح زود در صف خرید گوشت یخی با ارز 4200 تومانی باشند در شأن مردم و انقلاب نیست. بی توجهی به چنین وضعیتی هم قابل تحمل نیست، مسئولین، مسئولیت پذیرفته اند تا از بروز مشکلات در جامعه جلوگیری کنند و اگر هم در مواقعی مشکلاتی پدیدار شد، با مدیریت قوی خود از تبعات آن بکاهند.

برای مردم قابل قبول نیست که کارگزارانشان نسبت به وضعیت موجود بی توجه باشند یا توانایی حل مشکل را نداشته باشند.

کمترین توقع مردم این است که در صورت ضعف مدیریتی، مسئول مربوطه یا باید برکنار شود، یا استعفا دهد یا توبیخ شود. ادامه چنین وضعیتی برای مردم، جامعه و انقلاب قابل تحمل نیست.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.