کد خبر: 166364

یک دیدار و صد پیام

دیدار بشار اسد با رهبری و در کل سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران پیام هایی در عرصه های بین المللی داشته است که در این گزارش به انعکاس آن ها خواهیم پرداخت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران بعد از پیروزی‌های ملت، دولت و ارتش سوریه در برابر تروریست‌ها تیتر نخست رسانه های داخلی بوده است. این رسانه ها فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری را تیتر اخبار و گزارش های خود برگزیدند. تحلیل گران تحلیل کرده اند و جریان های سیاسی هر کدام بهره هایی از فرازهای این اتفاق مهم برده اند و قلم به نگارش برده اند.

پوستر بشار

دیدار بشار اسد با رهبری و در کل سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران پیام هایی برای اهل فن داشته است که در این گزارش به انعکاس آن ها خواهیم پرداخت.

 

دیدار بشار اسد با رهبری و رئیس جمهوری

روزنامه کیهان تیتر نخست خود را با اشاره به جمله ای از بیانات رهبری در این دیدار اختصاص داد و با تیتر 'رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور سوریه: ایران از صمیم قلب به حمایت از مقاومت افتخار می‌کند' نوشت: حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز‌(دوشنبه) در دیدار آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، رمز پیروزی سوریه و به شکست کشاندن آمریکا و مزدوران منطقه‌ای آن را استقامت رئیس‌جمهور و مردم سوریه و پافشاری آنان بر مقاومت خواندند و با تأکید بر لزوم مراقبت در مقابل توطئه‌های آینده خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران، کمک به دولت و ملت سوریه را کمک به حرکت و جریان مقاومت می‌داند و از صمیم قلب به آن افتخار می‌کند.

 

روزنامه جوان نیز در تیتر نخست خود با عنوان ' اسد در تهران' به گفت وگوی رهبری و رئیس جمهوری کشورمان با بشار اسد پرداخت.

 

روزنامه وطن امروز تیتر یک و کل صفحه نخست خود را به این موضوع اختصاص داده است. این روزنامه ذیل تیتر 'سفیر پیروزی' گزارشی از دیدار بشار اسد با رهبر انقلاب منتشر کرده است.

دیدار روحانی و اسد نیز موضوع گزارش دیگری است که در صفحه دوم این رونامه به چشم می خورد.

 

روزنامه صبح نو در مطلبی با تیتر ' آغوش امن' نوشت: رییس جمهوری سوریه پس از هشت سال با پایان جنگ داخلی در این کشور دیروز به تهران آمد و به دیدار رهبر انقلاب رفت.

در بخشی از این گزارش آمده است که حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به ایستادگی صادقانه جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت و دولت سوریه از همان ابتدای بحران، افزودند: سوریه با استقامت و همراهی مردم آن توانست در مقابل یک ائتلاف بزرگ از آمریکا، اروپا و متحدان آن‌ها در منطقه ایستادگی کند و با پیروزی از این حادثه خارج شود.

در صفحه پنج این روزنامه به دیدار و گفت و گوی روحانی و اسد اشاره شده است.

 

روزنامه فرهیختگان درباره دیدار دیروز رهبری با بشار اسد با تیتر 'روایت پیروزی' نوشت: صبح روز گذشته بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای اولین بار پس از شکست تکفیری‌ها در سوریه با حضور در تهران به دیدار رهبر انقلاب رفت.

 

سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با خبرگزاری مهر، در خصوص اهمیت و پیام سفر شب گذشته بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به تهران و دیدار وی با رهبر انقلاب و رئیس جمهور کشورمان، اظهارداشت: آقای اسد با توجه به موفقیت‌های میدانی و سیاسی که در دفع توطئه پیچیده در خاک کشورش داشت، تصمیم گرفت به نزدیکترین کشور دوست خود یعنی جمهوری اسلامی ایران بیاید و مذاکراتی را با مقامات عالی رتبه ما جهت هماهنگی های بیشتر برای گام های بعدی داشته باشد.

صدرالحسینی افزود: این سفر در حالی انجام شد که وضعیت رژیم صهیونیستی با توجه به انتخابات زودهنگامی که در آنجا آغاز شده بسیار متزلزل است و به نظر می آید که طلیعه پیروزی های بعدی محور مقاومت در این سفر ترسیم شده باشد و گام‌های بعدی را می توان بر اساس نتایج و آثار این سفر شاهد باشیم.

کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: ما توانستیم برکات فراوانی را از جهت امنیتی و نظامی در منطقه در قالب مقاومت ایجاد کنیم. ما برای آینده جبهه مقاومت و حضور جمهوری اسلامی در ساختار های مختلف، چشم‌انداز روشنی داریم و حضور بشار اسد در ایران، خط بطلانی بر توطئه‌های دشمن است.

 

 

حسن رستمی کارشناس غرب آسیا در یادداشتی در تسنیم نوشت: اولین پیام این سفر این است که ایران همچنان به حمایت از محور مقاومت که سوریه نیز بخشی از آن است ادامه خواهد داد و در کنار ملت این کشور قرار خواهد گرفت و در بازسازی و آبادانی این کشور بعد از جنگ نیز حضور و مشارکتی فعال خواهد داشت.

دومین پیام این سفر را باید خطاب به برخی از رژیم های عربی دانست که تا آخرین لحظه با کمک های مالی و تسلیحاتی خود به تروریست ها و مخالفان مسلح بر براندازی نظام حاکم بر سوریه تاکید داشتند ولی بعد از اینکه همه تلاش های آنها به شکست انجامید، راهکار سیاسی را بر راهکاری نظامی ترجیح دادند و اکنون نیز درصدد بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه هستند تا به زعم خود "سوریه را از زیر سایه نفوذ ایران" خارج کنند؛ امری که "انور قرقاش" وزیر مشاور در امور خارجه امارات بعد از بازگشایی سفارت این کشور در دمشق به آن اشاره کرده بود.

و اما این سفر حامل یک پیام بسیار مهم دیگری برای اسرائیل است و آن این است که ایران به هیچ وجه از سوریه خارج نخواهد شد و تا زمانی که دمشق به حضور تهران در خاک این کشور نیاز داشته باشد، این حضور ادامه خواهد یافت.  موضعی که آقای شمخانی در مصاحبه تفصلیی با خبرگزاری تسنیم بر این مسئله تاکید کرد و حامل این پیام برای سران اسرائیلی بود که ایران در سوریه به حضور قوی خود ادامه خواهد داد و تدابیر خاصی را برای مقابله با حملات احتمالی اسرائیل به اهدافی در خاک سوریه تدارک دیده است . شمخانی در این مصاحبه به صراحت گفته بود که  شیوه برخورد با حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و محور مقاومت در سال 2019 بسیار متفاوت از شیوه برخورد در گذشته است ... این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به‌زودی شاهد تحوّل مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود

این سفر برای کشورهای غربی نیز حامل این پیام بود که سوریه دوران جنگ را پشت سر گذاشته و به دوره ثبات و آرامش رسیده است و کشورهای غربی اگر به دنبال حفظ منافع خود در سوریه هستند باید طرح های مداخله جویانه در این کشور را کنار بگذارند و دیگر کشورها را به ادامه پروسه سیاسی در این کشور ترغیب کنند. ایجاد "منطقه حائل" در خاک سوریه که آمریکا و ترکیه به دنبال آن هستند از جمله این طرح هاست که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیروز در دیدارشان با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بدان اشاره کردند و درباره  اجرای این " توطئه‌های خطرناک" هشدار دادند.

 

دکتر صباح زنگنه کارشناس مسائل منطقه‌ای با اشاره به سفر اخیر بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به تهران و دیدار وی با مقام معظم رهبری این سفر را یک سفر استثنایی توصیف و تأکید کرد که وی بعد از سفر کوتاه‌مدتی که به مسکو داشت و با آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار کرد، دومین سفر خارجی خود طی سال‌های اخیر را به تهران انجام داد که این موضوع نشان‌دهنده گسترش روابط دو کشور است.

وی ابراز داشت در شرایطی که سوریه توانسته 90% از سرزمین‌های خود را از دست گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره و امثال آن آزاد کند، این جمهوری اسلامی ایران بود که کنار این کشور ایستاد و مانع از تجزیه و اشغال این کشور توسط قدرت‌های بزرگ نظیر آمریکا شد و جلوی فروپاشی نظام و دولت سوریه را گرفت.

صباح زنگنه تأکید کرد که حضور ایران کنار سوریه باعث شد زمینه‌های مثبتی ایجاد شود تا مردم بعد از جنگ‌های تروریستی و تحمیلی ضد این کشور به شهرهای خود بازگردند و به کار و زندگی خود ادامه دهند.

وی مهم‌ترین اهداف این سفر را نشان دادن عمق روابط میان دو کشور دانست و افزود که تشکر و قدردانی بشار اسد و سوریه از مواضع جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری از دیگر محورهای مورد توجه در این سفر است.

زنگنه سومین هدف بشار اسد در این سفر را تأکید بر استمرار و عدم گسسته شدن این روابط دانست و تأکید کرد که در آینده نیز این روابط توسعه پیدا خواهد کرد. بشار اسد نیز بر این موضوع تأکید کرده است، بنابراین، این روابط در آینده نیز در ابعاد تجاری و اقتصادی گسترش پیدا خواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی در بازسازی سوریه خواهد داشت.

 

علیرضا شیخ‌عطار، قائم‌مقام پیشین وزارت امور خارجه، درباره اهمیت سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به تهران و دیدار مقامات ارشد جمهوری اسلامی، اظهار داشت: سوریه قدردان کشورهایی است که در بدترین شرایط از آنها حمایت‌های مادی و معنوی انجام دادند تا تمامیت ارضی‌ این کشور حفظ شود. این سفر به‌‌نوعی ابراز تشکر و قدردانی ملت سوریه نیز هست.

وی افزود: به‌خلاف آنچه دشمنان سوریه سعی می‌کردند القا کنند که غالب و اکثریت مردم سوریه مخالف دولت‌شان هستند اما این دولت توانسته در این چند سال مستقر شود و با مخالفان قبلی‌اش نیز به تعامل و توافق برسد و در حال مذاکره برای قانون اساسی جدید کشور است. این موضوع نشان‌دهنده این است که دولت کنونی، نماینده بخش اعظم مردم سوریه است.

سفیر اسبق ایران در آلمان، خاطرنشان کرد: پیام دوم سفر اسد، این است اکنون که سوریه رو به ثبات است  و دولت سوریه از روی میل یا اکراه مقبول جامعه جهانی واقع شده و طرف مذاکره هم واقع شده، باز پیام سوریه این است که متحدان و دوستان دیرینه‌اش را که ایران است فراموش نمی‌کند و در تعاملات صحنه بین‌الملل، باز هم طرف اصلی مشورتش، ایران است.

شیخ‌عطار با بیان اینکه انگیزه ایران در حمایت از سوریه همواره تقویت خط مقاومت بوده و سخنانی هم که بشار اسد در ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست‌جمهوری داشته، این محور را به‌‌عنوان بحث اصلی مطرح کرده است، اظهار داشت: اینکه محور هر اقدامی در سوریه باید، تقویت خط مقاومت و مقابله با توطئه‌های رژیم صهیونیستی و اشغالگری‌های این رژیم جعلی باشد؛ پیام دیگر این سفر بود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.