کد خبر: 166335
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

منتظر غافلگیر کردن آمریکا و اروپا از سوی ظریف هستیم

وزیر خارجه آقای ظریف در مصاحبه با یک روزنامه سوئیسی نکاتی را مطرح کرده که نیازمند نقد و تحلیل است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ظریف در این مصاحبه از برجام سخن گفته، آنجا که از برجام اینگونه گفته که نفت ایران پیش از توافق هسته ای فروش بیشتری داشت اما پس از آن فروش نفت ایران کاهش یافت، جالب توجه است.

حتی وزیر خارجه از اروپا گلایه کرده که چرا از ایران نفت نمی خرد و تحریم های اقتصادی را علیه ایران اعمال می کند؟!

ظریف در این مصاحبه هم به بی دستاورد بودن برجام اعتراف می کند و هم از اروپا انتقاد.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه گفته است؛
«اینستکس هنوز اجرایی نشده است دوم اینکه ایجاد آن 9 ماه به درازا انجامید و سومین مورد این است که باید پول در آن جریان داشته باشد و تبادل مالی فقط زمانی رخ می‌دهد که تجارت، مبادله نفت و سرمایه گذاری رخ دهد و این موضوعی ضروری است.»

همه این نکاتی که آقای ظریف به آنها در جمله بالا اشاره کرد، تحلیلگران، منتقدین و مخالفین برجام بارها گفته بودند اما متأسفانه گوش شنوایی برای آن دلسوزی ها و به زبان دولتمردان و جریان هوادار آن دلواپسان بی سواد وجود نداشت!

اینستکس اکنون پس از 9 ماه از خروج آمریکا از برجام، از سوی اروپا ارائه شده اما هیچ اتفاقی نیفتاده است، بر اساس اینستکس قرار است نفت در برابر غذا در اتفاق بیفتد و تعلل اروپا در نخریدن نفت از ایران هم به همین منظور است.

صادرات نفت ایران پیش از دولت کنونی نزدیک به 500 هزار بشکه در روز بود، هر چند برخی ادعا می کنند که در آن زمان بیشترین درآمد از فروش نفت نصیب ایران شده است، اما باید توجه داشت که در آن زمان پس از فتنه 88 ، تحریم های اقتصادی شدید و فشارهای سیاسی به ایران به خاطر فتنه افزایش یافت.

در آن زمان نیز ایران مجبور به دور زدن تحریم ها بود تا بتواند بخشی از پول فروش نفت را وارد کشور کند.

مبالغ زیادی از پول فروش نفت ایران در زمان دولت گذشته، در بانک های خارجی بلوکه شد و اجازه برداشت نیافت بخشی از آن در دولت کنونی شاید بازگشت و البته مبالغ زیادی از بلوکه شده است.

ضمن این که در یک مقطع کوتاه قیمت جهانی نفت افزایش یافت و به 100 دلار رسید، این وضعیت طولانی نبود که بخواهد درآمد سرشاری را برای کشور داشته باشد، هر چند فروش نفت ایران مصادف با بازگشت پول نبود و برای بازگرداندن بخشی از آن باید راه های زیادی طی می شد.

اما با وجود تحریم های اقتصادی شدید، کاهش فروش نفت به روزی 500 هزار بشکه و باز نگشتن ارز حاصل از فروش همین سقف کم نفت، وضعیت اقتصادی کشور به مانند این روزها نبود.

 ظریف در پاسخ به این پرسش که صادرات نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز به بیش از یک میلیون کاهش یافته و آیا این در درازمدت کافی است گفت: نه، این کافی نیست و کمتر از میزانی است که  ما در دوران تحریم‌های سازمان ملل متحد و قبل از توافق اتمی می‌فروختیم. اما حالا ایالات متحده با همه قدرت فشار ایجاد می‌کند و همه در برابر این فشارها سر خم می‌کنند. شرکت‌های اروپایی ایران را ترک می‌کنند. تنها ایراد کلمات زیبا این است که در درازمدت کافی نیست.

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که کشور شما تا چه ‌مدت در این شرایط در برجام باقی می‌ماند؟ گفت: «این به اراده و خواست مردم ما بستگی دارد. یک اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند. اما اگر مردم بیشتر عصبانی شوند این گروه ممکن است به‌زودی اکثریت شوند. بر اساس یک نظرسنجی هنوز 51 درصد شهروندان از ماندن ما در برجام حمایت می‌کنند. اما ما نمی‌توانیم خلاف خواست ملت عمل کنیم.»

ظریف

این که آقای ظریف نتایج کدام نظرسنجی را درباره حمایت 51 درصدی مردم ایران از ماندن در برجام بازگو می کند، خود یک مسئله است اما نظرسنجی هایی که ما در این باره در اختیار داریم آمار دیگری را اعلام می کند.

اشاره ظریف به اقلیت قدرتمند! نیز جالب است؛ آقای وزیر خارجه محترم! همین اقلیتی که شما قدرتمند خطاب می کنید، همه هشدارها و پیش بینی های زمان مذاکرات و پسابرجامی آنها درست از آب در آمده است، چرا به این موضوع اشاره و اعتراف نمی کنید و بر ضعف تحلیلی خود اذعان نمی کنید؟

بی توجهی دولت و دستگاه دیپلماسی به هشدارها و انتقادات منتقدین و مخالفین مذاکره با آمریکا و توافق هسته ای با آن، اکنون وضعیت کنونی را باعث شده است.

آقای ظریف! شما یک دیپلمات با سابقه هستید، اکنون باید منتقدین و مخالفینی که در اظهار نظرات، سخنان و تحلیل های خود پیش بینی کردند که مذاکره وتوافق با آمریکا و اروپا به کجا خواهد انجامید و درست هم بود، تبریک بگویید و از نظرات آنها بهره ببرید نه این که در مصاحبه با یک روزنامه اروپایی بگویید اگر مردم بیشتر عصبانی شوند گروه اقلیت قدرتمند مخالف ممکن است به‌زودی اکثریت شوند.

این هشدار است یا هراس؟ هشدار را به اروپا می دهید که با اجرای برخی از تعهدات خود در اینستکس که هنوز هم عملیاتی نشده است، از مخالفت مردم با برجام جلوگیری کنید؟ و یا شاید هم از سرنوشت خود به خاطر اکثریت شدن اقلیت مخالف برجام با عصبانی شدن مردم بیم دارید؟!

آقای ظریف در ادامه مصاحبه گفته؛ «همچنان صادرات نفت ما وجود دارد و البته اگر زمانی همه مشتریان ما تصمیم بگیرند که در برابر فشارهای آمریکا سر خم کنند ما از ابزار دیگری استفاده می‌کنیم. ترامپ از غافلگیری خوشش می‌آید و به همین دلیل ما با او این گونه رفتار می‌کنیم.»

قابل تحسین است که آقای ظریف اینگونه آمریکا و ترامپ را تهدید می کند، اما وزیر خارجه باید توجه داشته باشد که برای این که ترامپ غافلگیر شود به اقلیت مخالف نیاز بیشتری پیدا می کند تا به اکثریت موافق!

وزیر خارجه همچنین گفته که؛
«در حال حاضر تمام تجارت‌های نفتی ما خارج از اروپا انجام می‌شود. اروپا در حال حاضر هیچ نفتی از ما نمی‌خرد و تحریم‌ها را با احتیاط اجرا می‌کند.»

این اعتراف آقای ظریف ثابت می کند که اروپا علیرغم ادعای پایبندی به برجام، در واقع از آن خارج شده و تنها خود را در ظاهر درون توافق هسته ای نشان می دهد. هم نفت از ایران خریداری نمیکند و هم تحریم های اقتصادی را علیه ایران اعمال می کند.

پس منتظر غافلگیر کردن اروپا و آمریکا از سوی آقای ظریف هستیم.