کد خبر: 166333
یادداشت اتاق خبر 24

سندروم قورباغه چیست؟

ابراهیم متّقی استاد و تحلیل‌گر سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در گفت وگویی وزارت خارجه کشورمان را دچار سندروم قورباغه دانسته.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ابراهیم متّقی استاد و تحلیل‌گر سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در گفت وگویی وزارت خارجه کشورمان را دچار سندروم قورباغه دانسته و در تحلیل خود دلایل آن را هم بیان کرده است.

او گفته است؛
«سندروم قورباغه را در دستگاه دیپلماسی ما باید جدی گرفت و بخشی از واقعیت است که وزارت امور خارجه ما امروز به آن دچار است. یعنی در فضاهایی قرار می‌گیرد که نمی‌تواند از آن بن‌بستی که خودش برای خودش ساخته خارج شود که این، یک علت اساسی دارد و آن سیاست سازش است.»

البته در این که وزارت خارجه با وجود وزیری با سابقه دچار انفعال و سردرگمی است شکی نیست، اما سندروم قورباغه وخیم تر از انفعال است.

سندروم قورباغه چیست؟ آیا قورباغه هم سندروم می گیرد؟

این واژه مثالی است که با مشاهده اتفاقی که برای قورباغه افتاده وارد ادبیات سیاسی و حتی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شده است.

سندروم قورباغه بیشتر از سوی سیاستمداران و در تحلیل های سیاسی به کار میرود و برای این است که وخامت اوضاع یک دستگاه یا فرد را نشان دهند.

اما ماهیت سندروم قورباغه چیست و از کجا آمده است؟

یک روان شناس به نام رابرت ارنستاین، و یک بیولوژیست به نام پال ارلیچ، می گویند که بسیاری از خطرات عمده ای که در سطح جهانی انسان را تهدید میکند، شبیه به «سندروم قورباغه آب پز» است.

وقتی که غورباقه را داخل یک ماهیتابۀ پر از آب قرار می دهند و آب آن را به تدریج داغ می کنند، قورباغه نمی تواند متوجۀ افزایش تدریجی حرارت شود. او آنقدر می نشیند تا پخته شود و بمیرد.

اشاره دکتر متقی نیز همین اتفاق است، در واقع وزارت خارجه خود را در ماهیتابه آمریکا قرار داده در حالی که روی شعله گاز قرار گرفته و به تدریج آب داخل ماهیتابه در حال داغ شدن است و این موضوع را متوجه نیست!

چرایی این وضعیت هم به برخی عوامل و دلایل باز می گردد که اصلی ترین آن نگاه به آمریکا و غرب است.

همین نگاه به غرب با راهبرد پایان دادن به اختلافات و دشمنی ها بود که باعث شد تا دولت و دستگاه دیپلماسی کشور تلاش کند تا با برگزاری گفت وگو و مذاکرات متفاوت به نتیجه برسد.

برجام نتیجه همان مذاکرات متفاوت با آمریکا و غرب است که اکنون همگان دستاورد آن را احساس می کنند.

برجام

برجام همان ماهیتابه یا قابلمه ای است که وزارت خارجه را درون آن گذاشته اند، شعله آتش اجاق گاز را هم ملایم کرده اند درِ آن را نیز گذاشته اند تا آرام آرام آب داغ شود و شروع به پختن کند.

در این میان هر چه مخالفین و منتقدیم فریاد زدند و گلوی خود را پاره کردند، متوجه نشدند که درون ماهیتابه در حال پختن هستند!

این همان سندروم قورباغه ای وزارت خارجه است که آقای متقی به آن اشاره کرده است.

اما از این سندروم ها با قابلمه و ماهیتابه های شیک و خوشگل باز هم در تدارک است، اف ای تی اف یکی دیگر از آن دست سندروم هایی است که قرار است همچون برجام عمل کند.

آنهایی که دچار سندروم قورباغه ای برجام شده اند، ماهیتابه یا قابلمه اف ای تی اف را نیز میتوانند تحمل کنند، اما این یکی با برجام تفاوت دارد. مرحله بعدی اقدام آمریکا و غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، شدیدتر است و اهداف بالاتری را دنبال می کند.

آیا قرار است مانند قورباغه درون ماهیتابه یا قابلمه بنشینیم و در انتظار آب پز شدن باشیم؟

در مَثل هم مناقشه نیست، سندروم قورباغه هم یک اصطلاح است که در چنین مواقعی به کار می رود. کسی به خود نگیرد که او را با قورباغه مقایسه کردیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.