کد خبر: 166199

دستِ تنگ، دلِ دریا

با اینکه اوضاع و احوال اقتصادی مردم چندان خوب نیست ولی سنت حسنه ی صدقه دادن را فراموش نکرده اند. این اتفاق از حیث معادلات جامعه شناسی و آموزه های دینی یک دست آورد انسانی محسوب می شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حال اقتصاد کشورمان خوب نیست. امید داریم به افقی روشن ولی روزهای سختی را تجربه میکنیم. از نظر کارشناسان با بررسی آمار خود بانک مرکزی می‏توان مشاهده کرد که نقدینگی به طرز وحشتناکی در حال افزایش است. روزانه هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه می‏شود و این را اصلا نمی‏توان نادیده گرفت، یعنی در پایان سال رشد نقدینگی به بالای ۲۰ درصد خواهد رسید، بنابراین با توجه به این وضعیت نمی‏توان گفت که امسال مشکل افزایش نقدینگی در کشور وجود نداشته است.

بدنبال رشد نقدینگی بالای ۲۰ درصد، تورم وحشتناکی به وجود خواهد آمد. تورم سال ۹۷ به ۴۰ درصد می‏رسد و سال آینده هم این تورم ادامه خواهد داشت.

آنگونه که گزارش مرکز آمار ایران نشان داده است تورم نقطه‌ای بهمن ماه به 42.3 درصد و تورم سالانه نیز معادل 23.5 درصد شده است. بررسی جزییات تورم نشان می‌دهد که افزایش شاخص عمدتا متاثر از تورم گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات» بوده است. تورم ماهانه این گروه 4.5 و تورم نقطه‌ای آن معادل 64.3 درصد بوده است. در این گروه نیز افزایش قیمت در برخی اقلام مانند «سبزیجات» و «گروه گوشت»، شدیدتر بوده است.  به گزارش تعادل، بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران، در بهمن ماه سال جاری عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٥٨,١ رسیده که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش یافته است. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٤٢,٣ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ٤٢,٣ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به ماه قبل (٣٩,٦ درصد) ٢.٧ واحد درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ تورم 12 ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ به ٢٣.٥ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٢٠.٦ درصد) ٢.٩ واحد درصد افزایش یافته است.

گزارش مرکز آمار از افزایش‌ قیمت‌ها در مناطق روستایی هم نشان می‌دهد که شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در بهمن ماه ١٣٩٧ به عدد ١٦٢,٩ رسیده که نسبت به ماه قبل ٢.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌ای) ٤٦,٧ درصد است که نسبت به ماه قبل (٤٢,٧ درصد) ٤.٠ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تورم سالانه روستایی نیز به 24.2 درصد رسیده است. در تورم روستایی نیز بار عمده افزایش تورم با افزایش تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بوده است. همچنانکه تورم ماهانه روستایی در این گروه 4.2 درصد بوده و تورم نقطه‌ای آن معادل 62.9 درصد. تورم ماهانه گروه غیرخوراکی و خدمات نیز 1.7 درصد بوده و تورم نقطه‌ای آن نیز به 35.5 درصد رسیده است.

 

با این وضعیت اقتصادی که به حق فشار زیادی را به مردم وارد آورده و می آورد اخباری منتشر می شود که باعث میشود به ایرانی بودن، اتحاد و مسلمانیمان افتخار کنیم.

 

 

کمک به همنوعان در قالب صدقات

یک پژوهش انجام شده برای وزارت امور اقتصادی که به تحلیل سرمایه‌های اجتماعی برای سال ۹۶ پرداخته است وضعیت صدقه دادن استان‌های مختلف را تعیین کرده است.

طبق این گزارش از شهروندان پرسیده شد «آیا پول یا صدقه‌ای در ماه گذشته داده‌اید؟» که پاسخ‌هایی در این راستا ارائه شد.

صدقه دادن از جمله عوامل مثبت برای سرمایه اجتماعی محسوب می‌شود. استان هایی که مردم آن میزان بالایی از صدقه‌دادن را دارند نشانگر امتیاز بالا در سرمایه اجتماعی است.

با توجه به داده‌های جمع‌آوری شده استان‌هایی که امتیاز بالایی را در صدقه دادن دارند به ترتیب عبارتند از زنجان و هرمزگان با امتیاز 1، اردبیل و آذربایجان شرقی با امتیاز 0.94 و استان‌های خراسان شمالی، خوزستان و گلستان نیز با امتیاز 0.93 استان‌هایی که کمترین امتیاز را کسب کرده‌اند، نیز به ترتیب سمنان، اصفهان و قزوین است.

میانگین کشور در این مؤلفه 0.7 است که 10 استان رقمی پایین تر کسب کرده‌اند.

آخرین آمارهای ارائه شده توسط کمیته امداد که مربوط به سال گذشته می شود حس خوب کمک به همنوعان را به ما القا می کند. علی‌محمد ذوالفقاری با اشاره به آمار جمع‌آوری صدقات در 6 ماه نخست امسال اظهار کرد: در 6 ماه ابتدایی امسال 153 میلیارد تومان در قالب صدقات مردمی در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گرفت.

وی ادامه داد: میان صدقات جمع‌آوری‌شده، 89 میلیارد تومان از طریق صندوق‌های خانگی و کوچک، 52 میلیارد تومان از صندوق‌های بزرگ خیابانی و 12 میلیارد تومان از روش‌های نوین پرداخت صدقات جمع‌آوری شده است.

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با تشریح استان‌های رکورددار صدقات در کشور گفت: استان تهران با پرداخت 20 میلیارد تومان که معادل 13 درصد صدقات کشور است در صدر استان‌های کشور قرار دارد و پس از آن استان‌های اصفهان، خراسان رضوی،‌ فارس و مازندران به‌ترتیب 8 درصد، 7 درصد و 6 درصد پرداخت صدقات کشور را عهده‌دار بودند.

 

 

سرمایه اجتماعی و جایگاه صدقه

مفهوم سرمایه اجتماعی به‌طور معمول در عرض مفاهیمی چون سرمایه فرهنگی، نمادین و سرمایه اقتصادی قرار می‌گیرد. به عقیده بانک جهانی، سرمایه اجتماعی به نهادها، روابط و هنجارهایی مربوط می‌شود که کنش‌های متقابل اجتماعی را از حیث کمی و کیفی شکل می‌دهند. وجود سرمایه اجتماعی بستر مناسبی برای بهره‌وری سرمایه انسانی، اقتصادی و فیزیکی است. بدون سرمایه اجتماعی، طی کردن راه‌های توسعه و تکامل فرهنگی و اقتصادی، ناهموار و مشکل است. تشکیل شبکه‌های اجتماعی و انسجام‌یافته وقتی رخ می‌دهد که افراد جامعه به‌هم اعتماد داشته و به یکدیگر احترام بگذارند. از نظر صاحب‌نظران این مساله می‌تواند تاثیر مستقیمی روی رفاه یک کشور داشته باشد. رفاه یک فرد در جامعه‌ای که مردم به هم اعتماد دارند و حمایت دوستان و اقوام پشت یک فرد است، بالاتر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهای با سطح پایین‌تر اعتماد، سطوح پایین‌تری از رشد اقتصادیرا تجربه می‌کنند. در نتیجه واژه «سرمایه» در گزاره «سرمایه اجتماعی» سهم شبکه‌های اجتماعی را به عنوان یک دارایی که بازدهی اقتصادی ایجاد می‌کند و رفاه را افزایش می‌دهد، برجسته می‌کند. در این گزارش، از شاخص رفاه «لگاتوم» استفاده شده است. موسسه پژوهشی «لگاتوم» یکی از موسساتی است که سرمایه اجتماعی را در قالب مولفه‌های شاخص رفاه در سطح جهانی مورد سنجش قرار می‌دهد و رتبه‌بندی سالانه ارائه می‌کند. در این روش برای محاسبه سرمایه اجتماعی از ۳ مولفه اصلی «روابط شخصی و اجتماعی»، «هنجارهای اجتماعی» و «مشارکت مدنی» استفاده می‌شود. در گزارش وزارت اقتصاد، ۲۰ مولفه تحت ۲۰ پرسش برای محاسبه شاخص سرمایه اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته است. هر سوال و مولفه براساس میزان اهمیت و اثر آن بر سرمایه اجتماعی، وزنی را اختیار می‌کند که وزن‌ها بر ۴ مقدار ۵/ ۰، ۱، ۵/ ۱ و ۲ هستند.

20 متغیر به عنوان مولفه‌های سرمایه اجتماعی مورد سنجش قرار میگیرند: وضعیت سرقت، امنیت، صدقه دادن، کمک گرفتن از دوستان و خویشاوندان، کمک به افراد غریبه، کمک مالی به خانواده دیگر، ملاقات افراد و دوست یابی، مورد احترام قرار گرفتن، مشاهده ناسزاگویی و پرخاشگری، ارایه نظرات به مقامات دولتی، شرکت در سازمان‌های خیریه و مردم نهاد، شرکت در انتخابات، عضویت در گروه‌ها، دسترسی به کیفیت خدمات سلامت، احساس خوشی، احساس نگرانی، نگرانی نسبت به آینده فرزندان، یکسان اجرا شدن قانون برای فعالان اقتصادی، گرفتن حق در دادوستد و اطمینان به قول و قرار در محیط تجاری 20 سنجه‌ای هستند که با یکدیگر ترکیب شده و نمره متغیر سرمایه اجتماعی را تشکیل داده‌اند.

 

 

صدقه در فقر و تنگدستی

امام سجاد(ع) در بیانی یکی از شاخصه های مومنین واقعی را صدقه دادن در هنگام سختی و فقر ذکر کرده‌اند، بعضی معتقدند صدقه فقط به ثروتمندان اختصاص پیدا می‌کند و دیگران در آن نقشی ندارند در حالیکه در آیات ابتدای سوره بقره در بیان صفت متقین و مومنین می‌فرماید: آنان کسانی که در هر شرایطی برای خدا انفاق می‌کنند. شخصی که در هنگام فقر صدقه بدهد در واقع ایمان واقعی را داراست و دارای ارزشی بزرگ است همانند امام حسین(ع) که همه چیز را در راه محبوب ارائه کرد.

 

طبق سوره مبارکه طلاق؛ آیه 7

وَ مَنْ قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنْفِقْ مِمَّا آتاهُ اللَّهُ لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ ما آتاها سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْراً

و هر كه روزي او تنگ باشد، بايد از آنچه خدا به او داده است انفاق كند. خدا، هيچكس را بيش از آنچه به او داده، مكلّف نمي‌كند. خدا از پس سختي آساني قرار مي‌دهد.

 

طبق این آیه شریفه انفاق در زمان تنگدستی موجب آسانی می شود. همچنین بیان نورانی حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه شریف در مورد صدقه دادن هم قابل توجه است:

 

اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَةِ وَ مَنْ أَيْقَنَ بِالْخَلَفِ جادَ بِالْعَطِيَّةِ

روزي را به وسيله صدقه طلب كنيد و كسي كه به گرفتن عوض باور داشته باشد به بخشش جوانمردي كند.

حكمت 132

 

و نیز دیگر بیان نورانی آن حضرت که توضیح آیه 7 سوره مبارکه طلاق است:

 

اِذا أَمْلَقْتُمْ فَتاجِرُوا اَللهَ بِالصَّدَقَةِ

چون تنگدست گشتيد به وسيلة صدقه دادن با خدا معامله كنيد.

حكمت 250


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.