کد خبر: 166146
یادداشت اتاق خبر 24

آقای عراقچی توجیه نکنید لطفاً!

برجام یک توافق روشن و شفاف است البته اکنون که از اجرای آن سه سال گذشته اینگونه به نظر می رسد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

می توان به آسانی زیان دیده توافق هسته ای را مشخص کرد، نیازی هم به بررسی های دقیق و ریز نیست، کافی است به نتایج و دستاوردهای آن نگاهی انداخت و به نتیجه رسید.

روشن است که حتی نمی توان برای برجام دستاورد سازی کرد و آن را یک پیروزی بزرگ دانست. هر چند برخی از مذاکره کنندگان و اعضای دولت سعی دارند برجام را همچنان دارای دستاورد بزرگ معرفی کنند.

اما آنچه از برجام انتظار و توقع می رفت، لغو تحریم های اقتصادی و بانکی بود که هیچ کدام از آنها محقق نشد. در واقع هدف اصلی توافق هسته ای لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران بود.

آمریکا تا زمانی هم که از برجام خارج نشده بود، هیچ اقدامی برای اجرای تعهدات خود انجام نداد تا این که رسماً در اردیبهشت ماه سال جاری از توافق هسته ای بیرون آمد.

بدعهدی آمریکا قابل پیش بینی بود، منتقدین و مخالفین توافق هسته ای با آمریکا، این موضوع را دقیق و واقعی پیش بینی کرده بودند، اما اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بسیار مطمئن سخن می گفتند که آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود، حتی اگر رئیس جمهور بعدی در این کشور بر سر کار بیاید، نمی تواند از برجام خارج شود، با صراحت میگفتند که چه دلیلی دارد از توافق هسته ای خارج شود؟ چنین سخنی نشان از آن دارد که آمریکا به اهداف خود در برجام دست یافته بود.

توافق هسته ای به گونه ای تنظیم شده است که طرف های مقابل ایران، به آسانی میتوانند از آن خارج شوند بدون آن که هزینه ای به آنها وارد شود، اما اگر ایران بخواهد از برجام خارج شود باید هزینه سنگینی بپردازد.

آیا آمریکا نمی دانست که با توافق باید پول ها و اموال بلوکه شده ایران را بازگرداند؟ چه کاری است که با چنین پیمانی، آمریکا بخواهد به خاطر اجرای آن همه پول ها و اموال بلوکه شده ایران را باز گرداند و تحریم های اقتصادی و بانکی را لغو کند؟!

طبیعی و منطقی خواهد بود که پس از امضای توافق هسته ای دبه کردن ها شروع شود که شد، هم آمریکا و هم اروپا تعهدات خود را زیر پا گذاشتند.

آمریکا از توافق هسته ای زیان ندیده بود که بخواهد بیرون برود، اعضای تیم هسته ای فریب نیرنگی را خوردند که در جریان مذاکرات هسته ای برای توافق برنامه ریزی شده بود. اکنون هم که قرار نیست اعضای تیم هسته ای خودشان را گول بزنند یا برای افکار عمومی توجیه تراشی کنند.آیا قرار است؟

بهترین کار این است که برای درس عبرت اکنون و آیندگان، واقعیت و حقایق مذاکرات و توافق را بازگو کنند و بگویند که اعتماد به آمریکا باعث شد مذاکرات هسته ای به چنین سرانجامی برسد.

آیا کار دشواری بود که بتوان تشخیص داد آمریکا قابل اعتماد نیست و نمیتوان به عهد و پیمان او دلخوش کرد؟

منتقدین و مخالفین مذاکرات و توافق هسته ای به کنار، آنها بی سواد و تازه به دوران رسیده و هر تعریف و تعبیری که دوستان عزیز در دولت و تیم هسته ای به آنها نسبت دادند هستند؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی که بارها چه پیش از آغاز مذاکرات و چه در جریان مذاکرات هسته ای هشدار دادند که نباید به آمریکا اعتماد کنید، بارها با مذاکره با آمریکا مخالفت کردند، اما اصرار آقایان به مذاکره کشیده شد و پس از آن نیز توافق به دست آمد و امضا شد.

آیا توصیه ها و شروط حضرت آیت الله خامنه ای برای توافق هسته ای رعایت شد؟

اکنون که کار برجام به اینجا رسیده است آیا این سخن آقای عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه که گفته؛ «اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست» یک توجیه برای سبک کردن بار مسئولیتی که به خاطر برجام بر سر کشور آوار شده، نیست؟

برجام

توجیهاتی از این دست، نمیتواند اشتباهات بزرگی که دوستان عزیز تیم هسته ای در توافق مرتکب شدند، جبران کند، غیر از این که بار مسئولیت یک خسارت محض را بیشتر می کند.

اکنون نیز اصرارهای زیاد و شدید برای مسائل دیگر از سوی اعضای دولت آغاز شده که به مانند زمان مذاکرات هسته ای است. اصرار برای پیوستن به اف ای تی اف.

شباهت های زیادی میان مذاکرات برجام و اف ای تی اف وجود دارد که باز هم شرایطی را قرار است ایجاد کند که برجام ایجاد کرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه که از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای بود و بارها برای توجیه و قانع کردن مردم و مسئولین به صدا و سیما آمد و در مجلس شورای اسلامی حاضر شد، در صفحه اینستاگرامش فیلمی از گفتگوی خود با تعدادی از دانش‌آموزان بسیجی استان خراسان رضوی که در قالب راهیان نور به شلمچه رفته بودند، منتشر کرد..
وی در پاسخ به انتقاد مطرح شده در خصوص برجام، گفته:
«اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست. مبارزه با آمریکا جبهه‌های مختلفی دارد، یک جبهه نظامی است و جبهه دیگر سیاسی است. تحریم‌هایی را آمریکا علیه ایران اعمال کرده بود برای اینکه به دست و پای ایران زنجیرهایی ببندد که ما را زمین گیر کند، برجام این زنجیرها را باز کرد و آمریکا متوجه شد ضرر کرده و دوباره مجبور شد زنجیرها را ببندد و از برجام خارج شد. ترامپ می‌گفت برجام شرم‌آورترین توافق تاریخ آمریکاست و از آن خارج شد.»

آمریکا از برجام به آنچه که می خواست رسید، از ابتدا هم قرار نبود آمریکایی ها تعهدات خود را اجرا کنند، قرار نبود پول ها و اموال بلوکه شده ایران را بازگردانند، قرار نبود پول های نفتی که در بانک های بین المللی مسدود شده با گشایش های بانکی اجازه برداشت آن را به ایران بدهند، قرار بر این بود که توافق هسته ای با آنچه که آنها در متن توافق تنظیم کرده اند از سوی ایران امضا شود، ایران مجبور به اجرای تعهدات برجامی خود شود و همچنان به آن پایبند بماند، اما آمریکا و اروپا ذره ای به پیمان هسته ای با ایران پایبند نباشند.

آمریکا اگر هم در برجام میماند و آن را به طور کامل اجرا می کرد، باز هم زیان نمی دید، قرار نبود از جیب خودش به ایران پول بدهد، اموال و دارایی های کشورمان در آمریکا بلوکه شده و در بانک های بین المللی مسدود است، قرار بر این بود که حق و حقوق ایران بازگرداننده شود، در قبال آن هم یک خواسته غیر قانونی و زورگویانه دیگر را به ایران تحمیل کرد، تعطیلی فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، اکنون، هم اموال و دارایی های ایران را بالا کشیده است و هم ایران را وادار به اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای کرده است.

آقای عراقچی بهتر است برای نوجوانان و جوانان کشور ماجرای برجام را همانگونه که هست تعریف کنید.