کد خبر: 166099
یادداشت اتاق خبر 24

«اف ای تی اف» تمدید همراه با تهدید

کارگروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) چهار ماه دیگر به ایران فرصت داد تا خواسته‌های این نهاد را درباره مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم برآورده کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و این مجمع هنوز به جمع بندی برای اظهار نظر نرسیده است.

دو لایحه پالرمو و سی اف تی که از کنوانسیون های زیر مجموعه سازمان اف ای تی اف است، هم مخالف دارد و هم موافق، موافقین پیوستن ایران به اف ای تی اف از جریانی هستند که موافق برجام بوده و هنوز هم هستند.

همان جریانی که مذاکره با آمریکا و توافق هسته ای را باعث شد اکنون پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی را پیگیری می کند.

در کنار این موافقین، مخالفین هم وجود دارند، مخالفین اف ای تی اف همان هایی هستند که مخالف مذاکرات هسته ای و توافق با آمریکا بر سر توانمندی هسته ای ایران بودند.

مخالفین و منتقدین برجام از همان زمان که دولت و جریان اصلاحات اصرار بر مذاکره با آمریکا داشتن، پیش بینی می کردند که این مذاکرات عاقبت خوبی نخواهد داشت.

پیش بینی های مخالفین و منتقدین مذاکرات هسته ای خیلی زود درست از آب در آمد، با توافق هسته ای قرار بود تحریم های اقتصادی و بانکی علیه ایران لغو شود، اما تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شد.

در حالی که دولت و جریان حامی آن از وجود اف ای تی اف آگاه بودند، اما سیاست حرکت چراغ خاموش را درباره آن در پیش گرفتند، در جریان مذاکرات هسته ای و امضای توافق هیچ سخنی درباره اف ای تی اف به میان نیامد.

مردم نیز از ماهیت سازمان اف ای تی اف ناآگاه بودند و هیچ اطلاعی از آن نداشتند، بلکه تنها در انتظار تحقق وعده هایی بودند که دولت و آقای روحانی در قبال امضای توافق هسته ای به مردم داده بود.

توافق هسته ای امضا شد، سه سال از اجرای آن گذشت، اردیبهشت امسال آمریکا رسماً از آن خارج شد، اروپا خود را پایبند برجام نشان داد و از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای اسماً در برجام باقی مانده است.

اروپا بر سر برجام بازی در آورده و بی توجه به توافق هسته ای که میان ایران و 1+5 امضا شده، برجام تازه ای را با محتوای اس پی وی و اینستکش تدارک دیده که هیچ نشانی از برجام واقعی ندارد.

با این وجود اصرار و تأکید دارند که ایران باید به اف ای تی بپیوندد و کنوانسیون های زیر مجموعه این نهاد مالی را اجرا کند.

موضوع اف ای تی اف هیچگاه در جریان مذاکرات هسته ای مطرح نشد، چرا که اگر همان زمان طرح موضوع شده بود، تصمیم گیری درباره برجام نیز می توانست با یک رویکرد دقیق و حساب شده انجام شود.

اف ای تی اف

موضوع اف ای تی اف درست زمانی مطرح شد که ایران پیمان هسته ای را امضا کرده و تعهدات خود را نیز اجرا کرده بود.

دولت نیز درباره اف ای تی اف تا آن زمان هیچ اطلاع رسانی نداشت چرا که می دانست در صورت مطرح شدن آن در کنار مذاکرات و توافق هسته ای نظام اسلامی را به این نتیجه خواهد رساند که نباید به هیچ کدام از آن موارد پیوست، نه هسته ای و نه اف ای تی اف.

توافق هسته ای قرار بود گشایش های اقتصادی و مبادلات بانکی به همراه داشته باشد، اما گره کار روابط بانکی جای دیگری بود.

اگر دولت در پی لغو تحریم های اقتصادی و بانکی بود، برجام آن را به دس نیاورد، اکنون نیز سازمان اف ای تی اف همچنان صبر می کند تا تکلیف پیوستن ایران به اف ای تی روشن شود.

اصرار و صبوری اف ای تی اف برای پیوستن جمهوری اسلامی به این سازمان و اجرای کنوانسیون های زیر مجموعه، نامتعارف است، آیا این سازمان برای دیگر کشورهایی که به عضویت آن در آمده اند تا این اندازه انعطاف داشته است؟

کشورهایی که به اف ای تی اف پیوسته اند همراستا با سیاست های آمریکا گام بر می دارند و در واقع کشورهایی وابسته هستند پس هیج مانعی بر سر راه آنها با وجود پیوستن به اف ای تی اف نخواهد بود حتی اگر حامی اصلی تروریسم باشند، آیا برای عربستان سعودی با وجود آموزش و اعزام تروریستهای تفکیری وهابی به سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه مشکلی ایجاد شده است؟

عربستان سعودی نه از سوی سازمان اف ای تی اف تحریم اقتصادی شده و نه مانعی بر سر راه مبادلات بانکی بین المللی او ایجاد شده است.

اصرار بیش از اندازه اروپا، آمریکا و اف ای تی اف برای پیوستن به این سازمان، در همان لحظه نخست تحریم های اقتصادی همراه با قطع کامل مبادلا بانکی بین المللی با ایران را در پی خواهد داشت.

هر چند وضعیت تحریم اقتصادی و برقرار نبودن مبادلات بانکی بین المللی اکنون نیز وجود دارد.
کارگروه ویژه اقدام مالی در بیانیه ای که برای ایران صادر کرده هم مهلت داده شده به ایران را تمدید کرده و هم تهدید که اگر تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ ایران قوانین لازم را تصویب نکند، تدابیر تنبیهی علیه ایران اجرا می‌کند.

حتی حق انتخاب نیز به کشورها برای پیوستن و یا نپیوستن به چنین قوانینی داده نشده است، اتفاقاً قوانینی همچون اف ای تی اف برای کشورهای مستقل ایجاد شده تا با وادار کردن آنها برای پیوستن به آنها، استقلال کشورهای مستقلی مانند ایران را از بین ببرند.

تسلیم شدن نهایت خواسته سازمان هایی همچون اف ای تی اف است.