کد خبر: 16591
معاون وزیر امور خارجه :

لزوم پاسخگویی سعودی‌ها در خصوص حادثه منا

معاون وزیر امور خارجه گفت: سعودی‌ها باید نسبت به این سوءمدیریت به ایران و تمام کشورهای اسلامی پاسخگو باشند.
اتاق خبر 24

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه در امور عربی آفریقا در گفت‌وگو با شبکه خبر اظهار داشت: جلسه ستاد ویژه وزارت امور خارجه به دستور رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه برگزار شد و به طور خاص ابعاد حادثه امروز در منا را مورد بررسی قرار داد.
وی ادامه داد: فوریت اصلی کار این ستاد، تعیین وضعیت افرادی است که به شهادت رسیدند یا مجروح شده‌اند. دستگاه‌های مختلف از جمله مدیران ارشد وزارت بهداشت، هلال‌احمر، مدیرعامل ایران‌ایر و سایر دستگاه‌های مرتبط در این ستاد حضور دارند. مشابه این ستاد نیز در مکه مکرمه به مدیریت حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر تشکیل شده است.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ایران باید آمادگی‌های لازم را برای مدیریت این حادثه داشته باشند و وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها اعلام آماده‌باش داده است.
امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که وزیر بهداشت عربستان مسئولیت این حادثه را متوجه حجاج کرده و گفته حجاج مقصر این حادثه هستند گفت: اطلاعات فنی که به دست ما رسیده حاکی از این است که به دلیل عدم تعیین مسیر درست برای رمی جمرات و بستن دو خیابان، ازدحام جمعیت از مسیرهای محدود باعث بروز این حادثه در سه نقطه از منا شده است که در یکی از این نقاط حجاج ایرانی حضور داشته‌اند.
وی ادامه داد: متأسفانه حجاج دیگر کشورهای اسلامی از جمله نیجریه، ترکیه و پاکستان نیز با آمار بالایی از کشته‌شدگان مواجه هستند. قطعا برای ما روشن است که سوءمدیریت دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حرکت حجاج به سمت رمی‌جمرات باعث بروز این حادثه شده است. مسئولان سعودی باید نسبت به این موضوع هم به ایران و هم به همه کشورهای اسلامی پاسخگو باشند؛ کشورهایی که امسال قادر نبودند حجی توام با آرامش را تجربه کنند. امیدواریم در ادامه مناسک حج شاهد نظم و ترتیبات دقیق‌تری باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم