کد خبر: 165816
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

انگیزه امنیتی برای اروپا در برجام/ ایران دیگر نمی تواند امنیت اروپا را تأمین کند

موضوع روشن بود و اکنون بیشتر روشن شده ایران اگر قصد تولید سلاح هسته‌ای را داشت چرا مذاکره کرد و به توافق رسید و فناوری هسته‌ای خود را تعطیل کرد؟!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ایران میتوانست به فعالیت های هسته ای خود ادامه دهد و تحریم ها نیز همچون حال حاضر که توافق وجود دارد، باقی بماند.

اگر برای اروپا حفظ برجام یک موضوع امنیتی است، اما برای جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای مذاکرات هسته ای تاکنون، لغو تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی بوده است.

لغو تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران احقاق حقی است که باید اعمال شود، تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل غیر قانونی، غیر اخلاقی و ظالمانه علیه ایران وضع شده است، چرا که تنها بر اساس دروغ و گزارش های دوپهلوی آژانس بود که علیه ایران جو سازی شد.

اروپا پس از خروج آمریکا از برجام دلیل ماندگاری در توافق هسته ای را امنیتی می داند، به واقع اتحادیه اروپا ایران را همچنان یک خطر هسته ای تلقی می کند و اعتقاد دارد که اگر برجام از بین برود، ایران به سوی ساخت سلاح هسته ای خواهد رفت.

اروپا همچنان سیاست ایران هراسی را دنبال می کند و برای شدت دادن به آن موضوع هسته ای را نیز به میان می کشد.

برجام

اروپا خود نیز می داند که توانمندی موشکی و نظامی ایران برای دفاع از خود مقابل همه تهدیداتی است که از سوی آمریکا و اسرائیل می شود.

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نشست امنیتی مونیخ در پاسخ به سخنان برخی از سخنرانان علیه ایران به خاطر پیشرفت های موشکی قاطعانه واکنش نشان داد.

او گفت که آیا قرار است مقابل دشمنان خود با شمشیر بجنگیم؟

ظریف خطر جنگ علیه جمهوری اسلامی از سوی رژیم اسرائیل را مطرح کرد که موضوع درستی و تل آویو در پی حمله به جمهوری اسلامی ایران است و اگر تاکنون دست از پا خطا نکرده است، به خاطر وجود موشک های بالستیک نیروهای مسلح ایران است.

روشن است که دشمن با حربه مذاکره و توافق قصد دارد جمهوری اسلامی ایران را خلع سلاح کند تا بتواند با خیال راحت به اهداف خود دست یابد.

جمهوری اسلامی ایران اکنون پیشتاز در مبارزه با تروریست های تکفیری وهابی در منطقه است، نقش آفرینی ایران بود که از گسترش داعش و دیگر گروه های تروریستی در منطقه جلوگیری کرد.

تصور کنید اگر ایران در سوریه و عراق به کمک دولت ها و ملت های این دو کشور نرفته بود، آیا کشورهای دیگر نیت مبارزه با تروریست را داشتند؟

همانگونه که در این سال ها نه تنها کمکی به کشورهای محور مبارزه با تروریسم نکرده اند بلکه چوب لای چرخ هم گذاشته اند و مانع تراشی کرده اند.

اما به نظر می رسد که هنوز به این واقعیت دست نیافته اند که اکنون نیز اگر ایران بخواهد از نقش خود در منطقه بکاهد یقیناً تروریست ها فرصت بازسازی خواهند یافت.

نتیجه بازسازی تروریست های تکفیری وهابی چه خواهد بود؟ درست است که اروپا انگیزه خود را از برجام امنیتی می داند اما این انگیزه نباید به خاطر خطر هسته ای شدن ایران باشد، بلکه به خاطر خصرات دیگری که در منطقه وجود دارد و اروپا را هم تهدید می کند.

شاید رژیم اسرائیل همپیمان اروپا باشد اما مهمترین و بدترین تهدید منطقه و اروپا وجود نامشروع رژیم اسرائیل و سیاست هایی است که در منطقه دنبال می کند.

با داشتن صدها کلاهک هسته ای و عدم پایبندی به قوانین بین الملل آیا رژیم اسرائیل برای صلح منطقه و جهان خطر آفرین نیست؟

آیا رژیم سعودی که زادگاه تروریست های تکفیری وهابی است برای امنیت اروپا خطرناک نیست؟

تاکنون چه خطری اروپا را از سوی ایران تهدید کرده است؟ واقعیت این است که از سوی اروپا علیه ایران توطئه های زیادی برنامه ریزی شده است که نمونه های آن را میتوان نام برد، اما هیچگاه ایران علیه اروپا خطر و تهدیدی نبوده است.

با چنین شرایطی آیا قرار است ایران امنیت اروپا را تأمین کند؟ آیا برجام تنها برای این منظور بود؟

اگر اروپا چنین تلقی از توافق هسته ای دارد، باید هزینه آن را نیز پرداخت کند.

اروپا با وجود این که توانایی اجرای برجام را بدون آمریکا دارد، اما نمی خواهد هزینه ایستادن مقابل آمریکا را بدهد.

ادامه سیاست کنونی اروپا نسبت به ایران، نمی تواند ادامه داشته باشد، ادامه چنین روندی زیان بزرگی به جمهوری اسلامی وارد می کند. هزینه فایده معامله هسته ای تنها فایده برای اروپا و آمریکا داشته است. از این پس نباید در انتظار اجرای کامل تعهدات ایران باشند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.