کد خبر: 165669

دیابت پنجمین علت مرگ در ایران است/ کنترل دیابت نیازمند فعالیت تمامی مسئولان در استان های کشور است

پروژه تهران پایتخت تغییر دیابت با همکاری بنیاد بیماری های خاص، اداره سلامت شهرداری تهران، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، وزارت بهداشت و شرکت نوو نوردیس آغاز گردید.
اتاق خبر 24

 دکتر لاریجانی در مراسم افتتاحیه این پروژه که با حضور فعالان و دست اندرکاران کنترل بیماری دیابت برگزار شد، درخصوص میزان شیوع و الزامات کنترل این بیماری در کشور و شهر تهران به سخنرانی پرداخت.

دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در افتتاحیه پروژه تهران پایتخت تغییر دیابت که روز دوشنبه 29 بهمن 1397 در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد، با اشاره به روند رو به گسترش بیماری های غیرواگیر در جهان، گفت: 80 درصد مرگ و میرهای مربوط به این گروه از بیماری ها مربوط به 4 بیماری دیابت، سرطان، بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه 62% از کل میزان بار بیماری‌ها در جهان ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، اظهار داشت: بار اقتصادی بیماری های غیرواگیر برای جوامع بسیار بالا است و در دو دهه گذشته مبلغ قابل توجهی برای این بیماری ها در جهان صرف شده که نشان می دهد این بیماری ها نیازمند توجه جدی است.  

وی از وقوع 82 درصد مرگ ها در ایران براثر بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: بیش از 76 درصد بار بیماری ها در کشور به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد. پنجمین علت مرگ در ایران به بیماری دیتبت اختصاص دارد. لذا عزمی ملی برای کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور وجود دارد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از تشکیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اظهار داشت: سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر تدوین شد. این سند مورد حمایت های ملی و بین المللی قرار گرفت.

وی به اهداف سند ملی بیماری های غیرواگیر  اشاره و خاطرنشان کرد: علاوه بر اهداف سازمان جهانی بهداشت برخی اهداف اختصاصی متناسب با شرایط کشور در این سند در نظر گرفته شد. ثابت نگه داشتن میزان شیوع دیابت و چاقی یکی از اهدافی است که در این سند دنبال می شود و مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی نیز هست.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه پیش بینی می شود شیوع دیابت تا سال 2045، به میزان 48 درصد در جهان افزایش یابد اظهار داشت: بار این بیماری ها هو تا سال 2045 افزایش خواهد یافت. هزینه دیابت در دنیا در سال2017 برابر 727 بیلیون دلار برآورد شده بود که این میزان تا سال 2045 به 776 بیلیون دلار می رسد.

وی افزود: هزينه ديابت در منطقه مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در سال 2017 برای هر بیمار دیابتی  1282 دلار و کل هزینه دیابت حدود 17% کل بودجه بهداشتی و معادل 50 بیلیون دلار تخمین زده شده و قاعدتا مرگ و میر ناشی از این بیماری ها نیز در منطقه افزایش خواهد یافت.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از روند فزاینده دیابت در جهان سخن گفت و اضافه کرد: شیوع دیابت در منطقه ما ، 10/8% است و با روند فزاینده ای که دارد، پیش بینی می گردد تا سال 2045 به 12/1% برسد.

وی افزود: میزان شیوع دیابت در منطقه خاورمیانه بیش از سایر مناطق و در زنان بیش از مردان است.

دکتر لاریجانی از نظام ثبت اطلاعات دیابت در کشور خبر داد و گفت: اطلاعات مرتبط با تمامی بیماری های غیرواگیر در سطح استان ها موجود است و به مسئولین استانی ارائه شده است. وضعیت شیوع بیماری در تمام کشور یکسان نیست و در برخی استان ها نیازمند توجه بیشتر است.

وی با بیان اینکه بیش از 8.5 درصد هزینه های بهداشت و درمان کشور صرف دیابت می شود، به کاهش میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از دیابت در تهران اشاره کرد و گفت: خوشه بندی فضایی میزان مرگ به علت  بیماری‌ های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن در مناطق 22 گانه شهرداری تهران انجام شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه بیش از یک چهارم ایرانی ها چاق هستند و شیوع فعالیت فیزیکی کم در ایران 57% است گفت: سایر عوامل مانند مصرف دخانیات نیز در ابتلای افراد به دیابت نقش دارند.

وی با بیان اینکه حدود 30% ایرانی ها از فشار خون بالا و بیش از 25% چربی خون بالا دارند گفت: در بیماری دیابت تنها قند خون افراد مهم نیست بلکه فشار خون و چربی نیز از عوامل تشدید کننده عوارض این بیماری هستند.

دکتر لاریجانی از روند افزایشی شیوع دیابت استان های کشور سخن گفت و اظهار داشت: روند تغییرات میزان شیوع دیابت با روند تغییرات میزان چاقی هماهنگ است. در 27 سال گذشته در برخی استان‌های کشور، میزان شیوع دیابت دو برابر شده و در جمعیت بالای 50 سال کشور 50 درصد یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض این بیماری قرار دارند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه شیوع دیابت در تهران کاهش یافته گفت: استان های با فضای ورزشی کمتر و سبک زندگی با فعالیت کمتر، شیوع دیابت بالاتری دارند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: آگاهی از دیابت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است که شبیه آمار جهانی است. پوشش خدمات پیشگیری و درمانی دیابت در کشور خوب است برای نظم خدمات در تهران باید تلاش بیشتر شود.
دکتر لاریجانی از پایگاههای جامع اطلاعات موجود در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم سخن گفت و اظهار داشت: کشور ما یکی از پیشروهای در استراتژی ها و اطلاعات روشن در زمینه بیماری های غیرواگیر است و جایزه ای بین المللی هم در این زمینه دریافت شده است.

وی با تاکید بر لزوم عزم ملی برای اجرایی کردن استراتژی های مرتبط با کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: کنترل میزان شیوع، پوشش درمانی، کیفیت درمان، نظام ثبت و پوشش بیمه ای از جمله اهدافی است که در زمینه بیماری دیابت باید دنبال شود و بر این اساس توافق هایی بین معاونت های وزارت بهداشت برای راه اندازی کلینیک های دیابت در سراسر کشور به این منظور صورت گرفته است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اعلام این نکته کهعلیرغم همه این تلاش ها اگر کارهای بیشتری نکنیم نمی‌توانیم به اهداف مرتبط با کنترل دیابت در کشور دست یابیم گفت: در نقاط مختلف کشور باید مسئولان را مجاب کنیم که چه اقداماتی باید برای دیابت انجام دهند و این موضوع مستلزم همکاری تمامی بخش های مرتبط در استان های مختلف کشور است.
وی تاکید کرد: اطلاعات مرتبط با بیماری دیابت جمع آوری و ساماندهی شده شده و تلاش می‌شود کلینیک ها راه اندازی و متخصصین مربوطه برای ارائه بهتر خدمات در کشور ساماندهی شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه کلینیک های دیابت هم برای درمان و هم آموزش برای پیشگیری از این بیماری طراحی شده اند، گفت: با نرم افزاری که در حال آماده سازی است اقدامات این کلینیک ها اطلاعات خوبی برای برنامه ریزی های بعدی در اختیار خواهد گذاشت.

وی با بیان اقدامات دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای کنترل بیماری دیابت این امر را مستلزم همکاری همه مسئولان و مشارکت مدیران استانی دانست و گفت: شرایط استان تهران در زمینه بیماری دیابت جالب نیست و نیازمند کار جدی است وهمه ارگانها باید باهم همکاری کنند.