کد خبر: 165536

معضل موتورهای کوچک با آلایندگی های بزرگ

یکی از راهکار های کنترل آلودگی هوا، ساماندهی موتورسیکلت های بیشماری است که به دلیل نداشتن استانداردهای لازم باعث ایجاد آلودگی های مختلف می شوند. این مورد اگر دارای اولویت نباشد، قابل چشم پوشی هم نیست.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در همه جای دنیا، کلانشهر ها، دچار ابر مشکل ها هستند. هر چه پدیده ای بزرگتر باشد، مسائل مربوط به آن هم وسیع تر خواهد شد. کلان شهر تهران که در بسیاری از آمارها در دنیا رکورد دار است، از مسائل و مشکلاتی رنج می برد که از قضا لا ینحل نیستند.

می شود ابر مشکلات تهران را در سه زمینه ترافیک، آلودگی و آسیب های اجتماعی دسته بندی کرد. چه بسا این مشکلات در بخش هایی هم پوشانی هم داشته باشند. همانطور که مستحضر هستید برای حل هر کدام از این معضلات دستگاه های فراوانی در گیر هستند ولی حد اقل در تهران شاهد حل لاک پشتی این مسائل هستیم.

آلودگی و ترافیک دو برادر ناتنی عامل نابسامانی تهران هستند که هر دو باهم به جان پایتخت نشینان افتاده اند و سال هاست منتظر محاکمه ی قطعی این دو مجرم هستیم.

طرح ها و پیشنهادهای بی شماری در حوزه کنترل ترافیک و آلودگی ارائه شده و می شود که بسیاری از آن ها در حال اجرا شدن است و آثار محسوس و نامحسوسی را از هر یک از آن ها دیده ایم. یکی از راهکار های کنترل آلودگی هوا، ساماندهی موتورسیکلت های بیشماری است که به دلیل نداشتن استانداردهای لازم باعث ایجاد آلودگی های مختلف می شوند اگر دارای اولویت نباشد، غیر قابل چشم پوشی است.

آلودگی هوا

 

موتورها و نقش آن ها در آلایندگی

بر اساس فهرست یا سیاهه انتشار (emission inventory)تهران، 85 درصد آلودگی هوای پایتخت ناشی از منابع متحرک است که سهم موتورسیکلت های بنزینی 18 درصد از آن است.

آنطور که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده، برخلاف تصور عموم که گمان می کنند خودروها سهم بیشتری در آلودگی هوا دارند، موتورسیکلت ها در جدول متهمان آلودگی هوا صدرنشین هستند و با اندازه ای کوچک بیش از یک چهارم آلودگی هوای تهران را تولید می کند.

با وجود تولید خودروها با استاندارد بسیار پایین (یورو 2) باز هم میزان آلودگی هر موتورسیکلت بنزینی چهار برابر بیشتر از اتومبیل است؛ چرا که به واکنش گر شیمیایی مجهز نیستند و در نتیجه گاز ناشی از احتراق این موتورها وارد هوا می شود.

عمده آلودگی تولیدی از موتورسیکلت ها منوکسیدکربن ،ذرات معلق و هیدروکربن های خام هستند که به شدت بر سلامت شهروندان تاثیر گذار است.

شهرداری تهران تعداد موتورسیکلت ها را بیش از سه میلیون دستگاه برآورد کرده که بیش از 95 درصد آنها بنزینی هستند. این موتورها بیش از 3.2 میلیون تن آلودگی هوا تولید و 67 هزار تصادف جرحی خسارتی بر تهران تحمیل می کنند و هر کدام 12.6 دسی‌بل بالاتر از حد مجاز آلودگی هوا دارند.

در استاندارد وسایل نقلیه بنزینی (به جز استاندارد یورو۶) ذرات معلق به‌طور مستقیم اندازه گیری نمی‌شوند چون وسایل نقلیه بنزینی که به سیستم انژکتوری مجهز شده‌اند، ذرات معلق قابل توجهی ندارند و در ایران که هنوز ناوگان بنزینی کاربراتوری بزرگی در حال تردد است، سهم انتشار آن‌ها از ذرات معلق بر مبنای مدل‌سازی است. بر اساس همین مدل‌سازی‌ها، سهم موتورسیکلت‌های کاربراتوری در تولید ذرات معلق شهری مثل تهران ۱۰ درصد و سایر آلاینده‌های گازی ۱۸ درصد است اما اخیرا این ذرات نیز به‌طور مستقیم اندازه‌گیری شده است.

بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده هر موتورسیکلت کاربراتوری در هر کیلومتر ۱۰ به توان ۱۳ ذره تولید می‌کند این درحالیست که میزان تولید ذره یک اتوبوس کارکرده فرسوده ۱۰ به توان ۱۴ است.

به عبارت ساده ۱۰ موتورسیکلت کاربراتوری به لحاظ تولید آلایندگی، هم اندازه یک اتوبوس دیزلی کارکرده است بنابراین عدد بسیار بالایی است و اگر این سئوال پرسیده شد که آیا موتورسیکلت‌های کاربراتوری در انتشار مستقیم ذرات معلق نیزمقصر هستند یا خیر؟ پاسخ مثبت است. موتورسیکلت‌ها در تولید ذرات معلق اولیه تا حد زیادی مقصر هستند.

 

 

حمایت قانون و شهرداری برای کاهش آلودگی

قانون هوای پاک و اقدامات شهرداری مبنی بر این قانون فرصت مناسبی را فراهم آورده است که موتورسیکلت های آلاینده به مرور از رده خارج شوند و با انواع استاندارد آن جایگزین شوند. اما اینکه هر کدام چقدر در این زمینه موفق بوده اند امری است که نیاز به ارزیابی دارد.

 

 

ماده هشتم قانون هوای پاک

تصويبنامه مصوب جلسه مورخ 1397/06/21 هيأت وزیران در خصوص"آیین نامه اجرایی ماده (8) قانون هوای پاک مصوب 1396"، طي نامه شماره 95200 در تاریخ 1397/07/17 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ گردید.

 

مستند این تصویبنامه به شرح زیر می باشد:

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلفند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسؤولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند. تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده براساس آیین‌نامه‌ای است که حداکثر ظرف مدت سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد.

حمل بار و مسافر، ‌صدورگواهی معاینه فنی،‌ تخصیص بیمه شخص ثالث، ‌خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع می‌باشد. پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را  به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، ‌محدوده‌ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است، جریمه می‌کند.

 

 

تلاش شورای شهر برای برقی شدن موتورسیکلت ها

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با اشاره به برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای ارائه تسهیلات خرید موتورسیکلت برقی اظهار کرد: یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوای تهرن، استفاده انرژی‌های پاک است و در این بخش می‌توانیم به سمت استفاده از  خودروهای هیبریدی و همچنین موتورسیکلت‌های برقی برویم.

وی تصریح کرد: جایگزینی کردن موتورسیکلت‌های برقی به جای موتورسیکلت‌های کاربراتوری از چند سال پیش آغاز شده است اما این کار با کندی پیش رفته است و امیدواریم در سال آینده با تخصیص اعتبارات لازم و حمایت از تولیدکنندگان، میزان استفاده از موتورسیکلت‌های برقی افزایش یابد.

هاشمی با اشاره به میزان تسهیلاتی که تا به امروز به‌عنوان وام بلاعوض برای خرید موتورسیکلت برقی در نظر گرفته شده است، یادآور شد: با توجه به افزایش قیمت خرید موتورسیکلت برقی، رقم 2 میلیون و 500 هزار تومان رقم قابل قبولی به‌عنوان وام بلاعوض نیست و باید این رقم افزاش یابد.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران و سایر بخش‌های شهرداری تهران باید توجه لازم را به استفاده از موتورسیکلت‌های برقی داشته باشند، افزود: دولت نیز وظایفی را در رابطه با پرداخت تسهیلات در بحث موتورسیکلت‌های برقی دارند که در این دوره از مدیریت شهری تلاش می‌شود با همکاری دولت و شهرداری، میزان استفاده از موتورسیکلت برقی افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی و همکاری شهرداری تهران و دولت برای حمایت از شرکت‌های تولیدکننده موتورسیکلت برقی تصریح کرد: چندی پیش این موضوع با مسئولان  اتاق بازرگانی مطرح شد و قرار بر این شد که در این بخش از ظرقیت اتاق بازرگانی هم استفاده شود.

هاشمی در پایان گفت: در سال آینده بنا داریم موتورسیکلت‌های برقی را با سرعت بیشتری جایگزین موتورسیکلت‌های کاربراتوری کنیم.

 

سید آرش حسینی میلانی با اشاره به بازدید خود و شهردار تهران از کارخانه "صباباطری" گفت: موضوع برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها از مدت‌ها پیش مطرح بوده و پیشنهاد آن از شورای دوم تاکنون مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در تشریح دلایل ناکامی شهرداری برای برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها تصریح کرد: متأسفانه به‌دلیل کمبود منابع و اعتبارات و همچنین نبود مکانیسم‌های لازم و عدم استقبال مصرف‌کنندگان، شهرداری نتوانسته این برنامه را به‌خوبی محقق کند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری قصد دارند تا سال آینده به‌صورت جدی به بحث برقی کردن موتورسیکلت‌ها وارد شوند، متذکر شد: به‌منظور پیشبرد در توسعه و استفاده از موتورسیکلت‌های برقی سازوکارهایی برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها در نظر گرفته شده که یکی از آنها تأمین باطری است.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای‌ است که نمی‌توان اعلام کرد سال آینده چه‌تعداد موتورسیکلت برقی وارد عرصه حمل‌ونقل می‌شود، یادآور شد: البته در وهله اول باید مقدمات و زیرساخت‌ها برای تردد موتورسیکلت برقی در شهر فراهم شود تا اگر راکبی خواست باطری موتور را شارژ کند، این امکان برایش فراهم باشد.

به‌گفته حسینی میلانی، باید مکانیسم‌های مشارکتی بین تولیدکنندگان، شهرداری و وزارت نیرو از نظر حقوقی و مالی نیز بررسی شود البته این گام‌های اولیه‌‌ای‌ است که برداشته می‌شود و ما امیدواریم ریل‌گذاری‌های لازم برای استفاده از موتورسیکلت‌های برقی در شهر اتفاق بیفتد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.