کد خبر: 165393
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

اشتهای زیاد برای واردات/ دلایل گرانی گوشت روشن است

در شرایط اقصادی موجود یک نکته قابل توجه است و آن اشتهای سیری ناپذیر در واردات است!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روشن است زمانی که کشور در وضعیت تحریم و تهدید قرار دارد، باید تولید و تولید کننده داخلی از حمایت ویژه برخوردار شود و البته تولید کننده نیز در این شرایط باید یکسری ضوابط شرایط جنگ اقتصادی را نیز به شدت رعایت کند.

اگر تولید کننده سعی کند در چرخه تولیدات خود خللی ایجاد کند باید با توجه به شرایط جنگ اقتصادی با آن برخورد شود تا پس از این باعث ایجاد ناامنی اقتصادی در کشور نشود.

اما نکته ای که به نظر می رسد در شرایط کنونی مهم جلوه می دهد، موضوع واردات برخی اجناس و کالاهای اساسی است.

باید توجه داشت که اگر کالایی در کشور تولید نمی شود یا در تولید آن به هر دلیلی اشکالی به وجود آمده باید نخست در رفع مشکل آن اقدام کرد و آن را حل نمود، متولی چنین امری نیز دولت و وزارتخانه مربوطه است.

اما با وجود این که بسیاری از نیازهای مردم در داخل کشور تولید می شود همچان شاهد واردات بی رویه کالاهایی هستیم که نمونه داخلی آن وجود دارد.

برای واردات باید ارز از کشور خارج شود و همین اتفاق باعث کاهش ذخایر ارزی کشور می شود.

آمریکا سعی دارد تا فروش نفت ایران را به صفر برساند و برای همین نیز اقداماتی را انجام داده تا بتواند از فروش نفت ایران جلوگیری کند، با این وجود هر چند هنوز همه کشورهای خریدار نفت از ایران محروم نشده اند اما فروش نفت ایران با کاهش روبرو بوده است.

در چنین شرایطی باید دولت در هزینه های ارزی خود صرفه جویی بیشتری را داشته باشد تا بتواند با هزینه کرد درست نیازهای اساسی تر کشور را تأمین کند.

قطعاً پشتوانه ارزی برای جمهوری اسلامی ایران در شرایطی که آمریکا قصد دارد با تحریم های خود فشارهای اقتصادی و سیاسی بیشتری به ایران وارد کند، می تواند گزند و نیش آن را بکاهد، پس باید دولت مخارج ارزی را آهسته تر کند.

سعدی نیز در گلستان خود در باب هفتم در داستانی که پند و اندرز در آن است چنین گفته که چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن ...

حتی اگر برخی کالاهای وارداتی غیر ضروری با ارز آزاد از خارج وارد می شود، باز هم همین کالاها نیازمند خروج ارز از کشور است، حال اگر ارز دولتی برای کالاهای غیر ضروری اختصاص یابد که یک فاجعه است.

البته دست هایی در کار است که وضعیت اقتصادی و بازار بحرانی شود، هر چند تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده اما عوامل داخلی و خارجی دست بردار نیستند.

این که همزمان با 40 سالگی انقلاب و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موضوع گوشت و مرغ پیش آورده می شود و برخی از مردم برای خرید گوشت با قیمت دولتی در فروشگاه ها و صفهای طولانی حاضر می شوند اتفاق خوبی نبوده و نیست.

گرانی گوشت

آیا وزارتخانه متولی نمی تواند با وجود این همه نیرو که جمع زیادی از آنها کارشناسان مرتبط با موضوع هستند تدبیر بیندیشد و آنگاه با یک برنامه وارد عمل شده تا بتواند مشکلی که برای گوشت و مرغ ایجاد شده بر طرف نماید؟

قطعاً ایران می تواند در زمینه تولید گوشت قرمز و مرغ خودکفا باشد، اما آنچه که بر اساس آمار دقیق دیده می شود، در 5 سال گذشته تاکنون شاهد کاهش تولید در این زمینه بوده ایم و البته به همین خاطر واردات نیز افزایش چشمگیری یافته است.

سال 1387 که 10 سال پیش را نشان می دهد، از جمعیت کمتری برخوردار بودیم، البته هنوز هم سرانه مصرف گوشت در کشور بر اساس استانداردهای موجود پایین است، اما در چند سال گذشته به خاطر شرایط اقتصادی ایجاد شده که به خاطر سیاست های اقتصادی تفکرات لیبرالی است، کاهش بیشتری هم داشته است و این قطعاً در سلامت اقشار جامعه تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

تولید گوشت قرمز در سال 1387 ، چهارده میلیون رأس در سال بود که این رقم در 9 ماهه امسال به نیم رسیده است یعنی 7 میلیون و چهارصد هزار رأس دام!

آیا این منطقی است که با وجود افزایش جمعیت پس از 10 سال ذبح دام از 14 میلیون به 7 میلیون رأس برسد؟!

البته این همه ماجرای افزایش سرسام آورو و افسار گسیخته قیمت گوشت قرمز و همچنین مرغ نیست، چرا که شکل گیری وضعیت موجود برای گوشت به خاطر تعطیلی بسیاری از گاوداری ها و دامپروری ها در کشور است.

سیاست واردات بر ارجحیت تولید داخل چربیده است که باعث شده تا تعداد زیادی از دامداری ها تعطیل شود.

تنها در چند سال گذشته که شامل دولت تدبیر و امید می شود، بیش از 7 هزار دامداری و دامپروری در کشور تعطیل شده است و طبیعی است که باید با کمبود گوشت و البته افزایش قیمت آن روبرو باشیم.

دولت نیز قاعدتاً برای تأمین نیاز داخلی تنها راهی را که می شناسد واردات گوشت از خارج است.

اکنون هر فردی با اندک تفکر و تعقلی از خود می پرسد که چرا آن واحدهای دامی در کشور تعطیل شدند و چرا آن دلارهایی که برای واردات گوشت و دام از خارج می شود مصروف حمایت از تولید داخلی نشده است؟!

قطعاً برای واردات گوشت و دام زنده هزهران و شاید هم میلیون ها دلار هزینه شده است تا این گوشت و دام از برزیل، استرالیا یا هر کشور دیگری وارد ایران شود، که البته واردات نیز با مشکلاتی روبرو شده است.

آیا همین هزینه های کلانی که دولت برای واردات گوشت و دام زنده کرده است، نمیتوانست هزینه حمایت از تولید کند و با نظارت دقیق بر روی این صنف مانع کمبود و گرانی بیش از اندازه گوشت در کشور شود؟ باید در این زمینه مسئولین متولی درباره چرایی تعطیلی بیش از 7 هزار واحد دامپروری کشور پاسخ دهند.

تعطیلی این تعداد مراکز دامداری و دامپروری صدها شغل مرتبط با این بخش را نیز در پی داشته است که یکی از مهمترین آن تولید شیر و لبنیات است.

مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه خوراک دام به راحتی پیدا نمی‌شود و قیمت بالایی دارد گفت: قیمت گوشت قرمز نیز گران شده و انگیزه برای فروش دام های شیری را بالا برده است و ادامه این شرایط منجر به کاهش تولید شیر و لبنیات در سال آینده می شود.

دولت همین ارزی که برای واردات گوشت و دام هزینه کرده است هزینه خوراک دام های کشور می کرد تا از ایجاد شرایط موجود پیش گیری کند، آیا چنین کاری دشوارتر است یا اقدام به واردات؟!

هر چه هست، دست هایی پشت پرده وجود دارد تا از تولید و تولید کننده داخلی حمایت صورت نگیرد تا هم وابستگی بیشتر شود و هم با کمبود و گرانی های افسارگسیخته ایجاد نارضایتی شود.