کد خبر: 165016

دادخواست حقوقی چیست؟

دادخواست به معنی دادخواهی کردن است و در اصطلاح حقوقی به آغاز اقامه دعوا از سوی خواهان علیه خوانده از طریق سیستم دادگستری گفته می‌شود. 
اتاق خبر 24

تهیه و تقدیم فرم دادخواست در برگ چاپی مخصوص، اولین گامی است که برای رسیدگی به دعاوی حقوقی در دادگستری از طرف مدعی (خواهان) لازم می باشد. به عبارت دیگر 'دادخواست بیان ادعا نزد مراجع قضایی در اوراق مخصوص است.

دادخواست حقوقی چیست؟

برگ دادخواست به دادگاه عمومی
 در هر دعوای حقوقی اولین گام تکمیل برگ دادخواست است، که از محل فروش اوراق قضایی واقع در تمامی دادگستری‌ها و مجتمع‌های قضایی سراسر كشور، قابل تهیه می باشد. در برگ دادخواست مطالبات خواهان از طرف مقابل به اطلاع دادگاه رسانده می‌شود.
از آنجایی که بموجب قانون دادگاه تکلیف دارد صرفاً در چارچوب مراتب مندرج در دادخواست اتخاذ تصمیم یا اقدام به صدور حکم یا قرار نماید، لذا تکمیل آن به منزله شناسنامه دعوی است و بسیاری از تصمیم‌های دادگاه به نکاتی وابسته است که در متن دادخواست ذکر شده است. چنانچه این اطلاعات دقیق و کامل باشد رسیدن به نتیجه بسیار ساده‌تر خواهد بود. اما اگر در نوشتن اطلاعات دادخواست سهل انگاری شود ممکن است دعوی رد شود و تمامی هزینه‌هایی که برای دادخواست پرداخت شده از بین برود.

منبع: تابناک


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.