کد خبر: 165015

مناقشه در پارلمان عراق بر سر نقشه راه چگونگی حضور نظامیان آمریکایی

در حالیکه رئیس پارلمان عراق از دریافت پیشنهادی مبنی بر ساماندهی مجدد نیروهای آمریکایی در عراق خبر داده، معاون اول وی مخالفت خود را با اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد ابقای نیروها در پایگاه نظامی عراق با هدف نظارت بر ایران اعلام کرد.
اتاق خبر 24

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق در اظهاراتی عنوان داشت، پارلمان با همکاری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور برای آگاهی از نیاز کنونی به نیروهای بیگانه تلاش خواهد کرد.

رئیس جمهوری عراق نیز پیشتر در اظهاراتی اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی مستقر در کشورش حق نظارت بر ایران را ندارند و واشنگتن باید ماموریت نیروهایش در این کشور را مشخص کند.

جدل میان رهبران عراقی در حالی وجود دارد که دولت بغداد در قبال جریان‌های سیاسی و پارلمانی سکوت اختیار کرده است. حضور نیروهای آمریکایی در عراق هم اکنون میان اعضای مختلف پارلمان عراق مورد مناقشه و اختلاف است.

یک مسئول سیاسی عراق به روزنامه الشرق الاوسط گفت: تاکنون تعامل جدی در خصوص این مسئله نبوده است و مسئله حضور آمریکا در عراق بخشی از سازوکار مورد توافق میان بغداد و واشنگتن است. به گفته وی، گرچه تاکنون کردها و اهل تسنن رویکرد رسمی و واضحی اتخاذ نکرده‌اند، اما مخالف صدور تصمیمی از سوی پارلمان برای خارج کردن نیروهای آمریکایی هستند به ویژه اینکه دولت بارها اعلام کرده وجود این نیروها ضروری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.