کد خبر: 164958
یادداشت اتاق خبر 24

اروپا بی عرضه تر از این حرفهاست!

آیا اروپا نمیتواند برجام را بدون آمریکا ادامه دهد یا نمی خواهد چنین کاری کند؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای را تنها آمریکا امضا نکرد بلکه 5 کشور دیگر نیز آن را امضا کرده اند، یکی از اشتباهاتی که در جریان مذاکرات هسته ای از سوی تیم مذاکره کننده و دولت تدبیر و امید انجام شد، محور قرار دادن آمریکا در این مذاکرات بود.

در حالی ایران آمریکا را محور مذاکرات و توافق قرار داده بود که هر یک از اعضای دیگر گروه 1+5 خود با دارا بودن ویژگی‌های سیاسی و اقتصادی میتوانستند محور مذاکرات باشند.

اکنون توافق از سوی آمریکا نابود شده و به خاطر آن که ایالات متحده طرف مقابل و رو در روی ایران بود، با خروج آمریکا از برجام دیگر کشورها نیز رقبت زیادی از خود نشان نمیدهند تا برای برجام کاری انجام دهند.

اروپا نیز گرچه خود را پایبند نشان می دهد، اما فی نفسه سیاست این اتحادیه بر اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای نیست، بلکه سیاستی که برای آن تعریف شده نگه داشتن ایران در برجام و جلوگیری از خروج جمهوری اسلامی از توافق هسته ای است.

اروپا نقش مانع بر سر راه خروج ایران از برجام را تاکنون خوب بازی کرده است و حتی باعث شده تا برخی تصور کنند که اتحادیه اروپا راه خود را از آمریکا جدا کرده و سعی دارد مستقل از ایالات متحده باشد.

اما اروپا هیچ تمایلی به اجرای واقعی برجام ندارد، ضمن این که توان آن را نیز ندارد.

بی میلی اروپا از سیاستی است که آمریکا علیه ایران در پیش گرفته است، آمریکا و اتحادیه اروپا، دو شریک استراتژیک هم هستند و در منافع ملی خود نیز اشتراکات فراوانی دارند.

مناسبات اقتصادی اروپا و آمریکا بسیار گسترده است و رقم مبادلات اقتصادی ایران با اروپا در مقابل آن بسیار ناچیز، پس بر اساس همین منطق هم که شده اروپا هیچگاه عطای سود مناسبات اقتصادی با آمریکا را به لقای ایران نمی بخشد.

آیا برای اروپا منطقی وعقلانی خواهد بود که به سود هنگفتی که در مبادلات تجاری و اقتصادی با آمریکا دارد پشت کند و طرف ایران را بگیرد؟!

ترامپ اروپا

و اما موضوع مهم دیگری که مانع اروپا برای اجرای تعهدات خود در برجام می شود، نداشتن استقلال رأی است.

با وجودی که اتحادیه اروپا از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است، اما هیچگاه نتوانست پس از جنگ جهانی دوم به این طرف استقلال سیاسی خود را به دست آورد.

حتی با راه اندازی اتحادیه اروپا نیز این قاره تحت نفوذ و تأثیر تصمیماتی است که آمریکا میگیرد.
سلطه آمریکا بر اروپا گسترده و عمیق است، اتحادیه اروپا تحت نفوذ ایالات متحده قرار دارد و به همین خاطر است که نمیتواند مستقل تصمیم بگیرد، این دو عامل یعنی نداشتن استقلال سیاسی و مناسبات اقتصادی و تجاری گسترده این اجازه را به اروپا نمیدهد که بخواهد حتی در موضوعی که حق با طرف مقابل است، جانب حق را بگیرد.

اما این که اتحادیه اروپا توانایی خروج از ائتلاف با آمریکا را دارد یا نه و آیا میتواند دست به چنین کاری بزند، مقوله دیگری است.
روشن است که اروپا با داشتن وسعت، جمعیت، اقتصادی و تأثیراتی که بر مسائل بین المللی دارد، توانایی تصمیم گیری مستقل را نیز دارد.

کافی است که برای یکبار هم که شده، اروپا به خود آید و تا دیر نشده به همراهی با آمریکا پایان دهد. آمریکا از آن سیاست تعامل با اروپا خارج شده و حتی به سیاست زورگویی رو آورده است.

پایان ائتلاف اروپا با آمریکا و اتخاذ مشی مستقل از سوی این اتحادیه قطعاً بر روی روند تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها آمریکا تأثیر مستقیم خواهد گذاشت، اما هنوز چنین رفتاری در اتحادیه اروپا دیده نمی شود.

شاید لازم باشد تا مردم اروپا وارد عمل شوند و دولت کشورهای خود را تحت فشار قرار دهند و یا اتحادیه اروپا را وادار کنند تا در قبال بسیاری از مسائلی که با نفوذ آمریکا پیروی می کنند، استقلال سیاسی را برگزینند و سیاست های خود را از آمریکا جدا کنند.

اروپا با روندی که طی می کند و اتفاقاتی که در این قاره در حال وقوع است، به سوی اعتراضات و قیام مردمی پیش خواهد رفت و آنگاه است که برای دولتمردان اتحادیه اروپا بسیار دیر شده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.