کد خبر: 164821
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

عقب نشینی پایان خوشی نخواهد داشت

اتحادیه اروپا 5 روز پس از رونمایی از اینستکس بیانیه ای را صادر کرده است که ایران را متهم به برخی اقدامات می کند که از نظر آنها خطرناک است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اروپا پس از بیش از 8 ماه از خروج آمریکا از برجام، هفته گذشته شرکتی را معرفی کرد به نام اینستکس که این شرکت حلقه واسط برای مبادلات تجاری اقتصادی با ایران است، البته این مبادلات تجاری در اینستکس تنها با غذا و دارو محدود می شود!

وزرای خارجه سه کشور تروئیکای اروپایی البته در موضع خود، پیوستن ایران به اف ای تی را نیز یکی از شروط اجرای بسته سخاوتمندانه! اروپا اعلام کرده اند.

نفت در برابر غذا و دارو، سخاوتی است که اروپا از خود به خرج داده است، این موضوع در سی اف تی نیز وجود داشت و پیش از آن که سی اف تی رونمایی شود، تحلیلگران و کنشگران سیاسی صاحبنظر در این زمینه بارها گفتند که اروپا سیاست نفت در برابر غذا را د قبال ایران پیگیری می کند اما از آنجا که برخی همچنان به ساز و کار اروپا خوشبینانه نگاه کرده و می کنند، این موضوع را تکذیب می کردند.

در ساز و کاری که اروپا تعیین کرده هیچ نشانه ای از روابط اقتصادی عادی دیده نمیشود، نه گشایش بانکی، نه سرمایه گذاری و نه انتقال تکنولوژی، تنها موضوع مطرح نفت در برابر غذا و دارو است.

البته همین مقدار نیز به شرط پیوستن ایران به اف ای تی بستگی دارد، اگر ایران به سازمان اقدام مالی مشترک نپیوندد، نفت در برابر غذا و دارو نیز اجرا نخواهد شد.

روشن است که آمریکا و اروپا بر سیاست فشار و امتیاز گیری از ایران افزوده اند و دلیل آن هم به یقین رسیدن بر سر این موضوع است که جمهوری اسلامی بر سر فناوری هسته ای صلح آمیز خود کوتاه آمده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها به این موضوع اشاره کرده اند که عقب نشینی مقابل دشمن آنها را جری تر میکند و پیشروی می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در 17 دی ماه 93 در دیدار مردم قم با ایشان فرمودند؛
«این وظیفه‌ى مسئولین کشور و مسئولین دولتى است، چشم ندوزند به دست بیگانه؛ بیگانه یک ‌وقت مایل است فشار وارد بیاورد، شما هرچه عقب ‌نشینى کنید، مى‌آیند جلو؛ هرچه شما یک قدم عقب بروید، آنها یک قدم مى‌آیند جلو؛ دستگاه استکبار، دستگاه ترحّم و انصاف و انسانیّت و ملاحظه که نیست؛ هرچه شما عقب بروید، آنها جلو مى‌آیند. فکر اساسى بکنید. فکر اساسى این است که کارى کنید که کشور از اَخم دشمن ضربه نبیند، از تحریم دشمن لطمه نخورد؛ و راه‌هایى هست، کارهایى هست که میشود کرد.»

اگر توافق هسته ای را یک عقب نشینی بدانیم که چنین است، پس از آن، غرب پیشروی خود را آغاز کرد، عقب نشینی ایران از موضع هسته ای خود بر اساس مذاکرات و توافقی شکل گرفت که سه سال پیش از سوی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 امضا شد.

قرار بود با امتیازی که ایران با تعطیلی فعالیت های هسته ای خود به غرب و آمریکا می دهد، تحریم های اقتصادی ایران لغو شود.

لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران را نباید یک امتیاز ازسوی آمریکا دانست، چرا که این تحریم های اقتصادی، غیر قانونی و بر اساس یک دروغ بزرگ علیه ایران وضع شده است. این ایران بود که برای لغو تحریم های اقتصادی امتیاز داد و فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود را تعطیل کرد.

با وجود این که ایران به تعهدات خود پایبند است اما هیچگاه تحریم های اقتصای علیه ایران لغو نشد.

با این که در جریان مذاکرات هسته ای و حتی پیش از آغاز گفت وگوهای هسته ای با آمریکا در دوران دولت تدبیر و امید، جمهوری اسلامی ایران با صراحت و قاطعیت اعلام کرد که بر سر موضوع توانمندی موشکی هیچ مذاکره ای انجام نخواهد شد و این موضوع خط قرمز ایران است.

موضوع توانمندی موشکی ایران در جریان مذاکرات هسته ای تا اندازه زیادی از سوی آمریکا و اروپا مسکوت باقی ماند، چرا که احساس میکرد فشار بر سر این موضوع همزمان با پیگیری مذاکرات هسته ای احتمال قطع مذاکرات از سوی ایران را افزایش می داد.

پس از امضای توافق هسته ای، موضوع موشکی ایران از سوی غرب با شدت هر چه زیادتر آغاز شد و فشارهای سیاسی بر سر این موضع علیه ایران شکل گرفت.

برجام برای غربی حکم یک گروگان را داشت، این گروگان قرار بود تا ایران را به بهانه اجرای برجام وادار به مذاکره موشکی کند، ایستادگی جمهوری اسلامی بر سر توانمندی موشکی خود، باعث شد تا غرب از ترفندهای دیگری بهره ببرد.

برجام

خروج آمریکا از برجام یکی از همان ترفندهای خباثت آمیزی بود که ترامپ آن را اجرا کرد. اروپا نیز با وجود پایبندی ظاهری به برجام، مخالفت های شدید خود را با پیشرفت های موشکی ایران ادامه داد.

برجام در طول سه سال گذشته هیچگاه اجرا نشد و تنها در کاغذ هود را پایبند نشان دادند و این ایران بود و هست که همچنان تعهدات هسته ای خود را اجرا می کند.

در این قطعنامه نوشته شده است؛
«اعضای خود را به همکاری با ایران در چارچوب طرح جامع مشترک اقدام و در زمینه کاربردهای صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای و مشارکت در طرح‌های همکاری هسته‌ای غیرنظامی مورد تأیید متقابل، مطابق پیوست شماره ۳ طرح جامع مشترک اقدام تشویق می‌کند.
پایان یافتن شروط قطعنامه‌های قبلی و دیگر تدابیری را که در این قطعنامه پیش‌بینی شده است خاطرنشان می‌کند و کشورهای عضو را دعوت می‌کند توجه لازم را به این تغییرات بکنند.تأکید می‌کند که طرح جامع مشترک اقدام به ارتقا و تسهیل کردن توسعه تماس‌ها و روابط عادی اقتصادی و تجاری و همکاری با ایران منجر می‌شود و به حقوق و وظایف کشورها در رابطه با تجارت بین‌المللی احترام می‌گذارد.
تأکید می‌کند کشورهای عضو موظف هستند بر اساس ماده ۲۵ منشور سازمان ملل متحد تصمیمات شورای امنیت را بپذیرند و اجرا کنند.

آیا این بخش ها از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی اروپا و آمریکا اجرا شده است؟!

بیانیه اتحادیه اروپا در ادامه به نقش نظامی ایران و ادامه حضور نیروهای ایران در سوریه پرداخته و نوشته؛ این موضوع مایه نگرانی جدی اتحادیه اروپاست و از ایران خواسته شده ضمن حمایت تمام عیار از قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه، از نفوذ خود در حکومت بشار اسد برای رسیدن به اهداف این قطعنامه استفاده کند.

حضور قانونی ایران که با درخواست دولت و ملت سوریه انجام شده، مایه نگرانی اروپا است آنگاه حضور غیر قانونی نظامیان فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی در سوریه مایه مباهات مردم و دولت سوریه و دیگر کشورهای منطقه است!

اتحادیه اروپا در ادامه بیانیه خود از توسعه روابط اروپا و ایران در حوزه منافع مشترک دو طرف حمایت کرده و با استقبال از اصلاحاتی که ایران از سال ۲۰۱۶ تاکنون انجام داده از تهران خواسته قوانین لازم برای اجرای تعهداتش در قبال گروه ویژه اقدام مالی «اف.ای.تی.اف» را تصویب و اجرایی کند.

موضوع اف ای تی اف در ساز و کار اینستکسی نیز گنجانده شده و یکی از شروط اجرای نفت در برابر غذا و دارو از سوی اتحادیه اروپا است.

پیش روی آمریکا و غرب نشان اس چیست؟ آیا غیر از این است که آنها بر سر موضوع هسته ای از سوی ایرن عقب نشینی دیدند و خود به پیش روی پرداختند؟

این که گفته میشود به اف ای تی اف بپیوندیم تا بهانه از دست آمریکا و دشمنان گرفته شود، این نیز عقب نیشینی است، یک عقب نشینی وحشتناک که عواقب سنگین تری از عقب نشینی در فناوری هسته ای خواهد داشت.

باید به عقب نشینی ها پایان داد و قاطعانه با منطق انقلاب مقابل زیاده خواهی های دشمنان ایستاد. این عقب نشینی ها پایان خوشی برای کشور نخواهد داشت.

برنامه موشکی ایران در حالی از سوی آمریکا و اروپا یک خطر معرفی می شود که این کشورها خود دارای موشک های ویرانگری هستند که دارای کلاهک هسته ای است.

آمریکا در یک اقدام دیگر از پیمان موشکی با آمریکا خارج شد، در حالی که ایران را به بی ثباتی در منطقه به خاطر توانمندی موشکی متهم می کند.

اروپا برای اجرای برجام هیچ اراده ای ندارد، از همان زمان که پیمان هسته ای با ایران امضا شد، این رویه در طرف مقابل دیده می شد. غرب به خواسته خود رسید. ایران عقب نشینی کرد و اکنون زمان ادامه پیشروی غرب است.

اروپا باید گفت که دولت در مذاکرات هسته ای هیچ راهبرد و تاکتیکی نداشت به همین خاطر است که پسا برجام با چالش های زیادی برای ایران همراه است.

پس از آن که اس پی وی و اینک اینستکس برای فریب ایران راه اندازی شد، اجرای این بسته ها بی خاصیت به مسائلی همچون پیوستن ایران به اف ای تی اف و برچیدن برنامه موشکی ایران و همچنین خروج ایران از سوریه و عراق گره زده شد.

اینستکس

همه این زیاده خواهی ها یک منشاء دارد و ان هم کوتاه آمدن و عقب نشینی از حق هسته ای خود بود.

اتحادیه اروپا در بیانه ای که روز گذشته منتشر کرده  برنامه موشکی ایران را مایه نگرانی جدی دانسته است.
اتحادیه اروپا از ایران خواسته انتقال مواد و تکنولوژی ساخت موشک به کشورها و گروهای خارجی را متوقف کند.

این خواسته در همینجا پایان نمی یابد بلکه به نقش ایران در منطقه نیز میرسد. اتحادیه اروپا در بیانیه خود از فعالیت‌های نظامی ایران در خاورمیانه انتقاد کرده و از ایران خواسته از طرح سازمان ملل متحد در موازات قطعنامه ۲۵۵۲ شورای امنیت برای برقراری صلح در سوریه کاملا حمایت کند.

اتحادیه اروپا در ادامه بیانیه بار دیگر خود را پایبند به برجام نشان داده و از لزوم ادامه اجرای تعهدات دو طرف سخن گفته اما نگرانی‌های خود را درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران نیز مطرح کرده است.

در این بیانیه درباره برنامه موشکی ایران آمده است آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد منافات دارد و ادامه تلاش‌های ایران برای افزایش برد و توانایی موشک‌هایش در کنار افزایش تعداد آزمایش‌های موشکی این کشور هم بی‌اعتمادی به تهران را عمیق‌تر می‌کند و هم در بی‌ثباتی منطقه موثر است.

قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که پس از امضای برجام صادر شد در این باره چه می گوید؟

«از ایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد، از جمله شلیک هر گونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان ۸ سال پس از روز پذیرش برجام و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که جمع‌بندی مبسوط را تأیید کند، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.»

نکته مهمی که در این زمینه باید گفت این است که زمانی که فعالیت های هسته ایران زیر ذره بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسان آن است و در چنین شرایطی هیچگونه انحرافی هم به سوی ساخت بمب اتمی اتفاق نخواهد افتاد، نگرانی اروپا از پیشرفت های موشکی ایران به خاطر قابل حمل بودن کلاهک هسته ای چه معنایی دارد؟!

ضمن این که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه در اندیشه ساخت سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود و این موضوع با فتوایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره ممنوعیت ساخت سلاح هسته ای صادر کردند اثبات شده است.

جمهوری اسلامی حتی در جنگ عراق علیه ایران با وجودی که صدام مناطق مسکونی را موشکباران و بمباران میکرد و حتی از سلاح شیمیایی علیه نیروهای نظامی و مردم عادی کشورمان استفاده کرد، هیچگاه علیه مردم عراق حمله ای انجام نداد و یا از سلاح شیمیایی استفاده نکرد در حالی که امکان چنین بهره برداری را داشت. سلاح های شیمیایی که عراق علیه ایران استفاده می کرد از سوی کشورهای غربی همچون آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی تأمین می شد.

در قطعنامه شورای امنیت درباره فعالیت موشکی ایران هیچ الزامی وجود ندارد و تنها از ایران خواسته شده تا داوطلبانه آزمایش های موشکی خود را تعطیل کند و از گسترش آنها بکاهد. پس ایران این بند از قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض نکرده است.

قطعنامه 2231 شوای امنیت سازان ملل بندهای دیگری نیز دارد که قابل توجه اروپا و آمریکا است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.