کد خبر: 164820
یادداشت اتاق خبر 24

بی انصافی از جنس اروپا

اینستکس یک شرکت است، شرکتی که در اروپا راه اندازی شده تا یک حلقه واسطه با ایران برای تبادل تجاری و اقتصادی باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اینستکس ساز و کاری است که با توافق هسته ای بسیار تفاوت دارد، توافق هسته ای بر اساس آنچه که از سوی مسئولین و دست اندرکاران مذاکرات هسته ای گفته شده، باید تحریم های اقتصادی را لغو می کرد.

 لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران در قبال تعطیلی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی معامله منصفانه ای هم نبوده است.

جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین آژانس بین المللی انژی اتمی حق دارد فناوری صلح آمیز هسته ای داشته باشد، اما ادعای دروغ آمریکا در انحراف ایران به سوی ساخت سلاح هسته ای که هیچگاه اثبات هم نشد، شرایط را برای ایران سخت کرد.
اکنون که بیش از 8 ماه است آمریکا از برجام خارج شده و رسماً آن را نقض کرده است، اروپا خود را پایبند به توافق هسته ای نشان می دهد اما در عمل هیچ اقدامی نمیکند تا ثابت شود پایبند است یا نه؟!

پس از 8 ماه معطلی از سوی اروپا اکنون آنها یک ساز و کاری را رونمایی کرده اند که اینستکس نام دارد، به معنی «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» در واقع اینستکس یک شرکت است که قرار است با ایران به مبادلات تجاری بپردازد و حلقه واسطی باشد میان اروپا و ایران تا تبادلات تجاری انجام شود.

قرار است که فعلاً این شرکت اینستکس در زمینه دارو و غذا فعالیت کند، همان موضوعی که بارها در یادداشت ها و گزارش های به ان اشاره شد و مسئولین هم بارها آن را تکذیب کردند.

به هر حالا یکی از ابهاماتی که اکنون به اینستکی وارد است این است که آیا این ساز و کار همان نفت در برابر دارو و غذا است؟!
روز پنجشنبه ۱۱ بهمن بود که وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه، در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی اعلام کردند رای حفظ برجام یک سامانه مالی ثبت راه اندازی کرده اند.

از نظر اروپا این سامانه مالی یک امتیاز سخاوتمندانه به ایران است که می تواند در این کانال دارو و غذا دریافت کند، رفتار اروپا تحقیر آمیز است.

اگر ایران تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل هم قرار داشته باشد، بر اساس قوانین این سازمان، غذا و دارو در فهرست تحریم ها وجود ندارد. درواقع اروپا جمهوری اسلامی ایران را در این مرحله قرار داده است در حالی که ایران تونایی تأمین نیازهای اساسی جامعه خود را دارد و اکنون 97 درصد دارو کشور را تولید می کند و تنها 3 درصد از داروهای ویژه که در انحصار کشورهای خارجی است وارد میشود.

اینستکس تبصره ها و اما و اگرهایی دارد که به نظر می رسد مانعی بر سر راه اجرایی شدن همین بسته سخاوتمندان است!

اینستکس

تبصره هایی که وزرای اروپایی در اینستکی گنجانده اند، خواهان گفت وگوهای بیشتر با ایران شده اند، وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه خود اجرای اینستکس را منوط به اجرای اقداماتی از سوی ایران کرده اند در حالی که برجام هر اندازه که ایراد و اشکال داشته باشد که دارد، یک موضوع و مسئله مشخص را حل کرده و باید هم در چارچوب همان پیمان عمل کرد.

سه وزیر خارجه اروپا در بیانیه خود تأکید کرده اند، آغاز فعالیت اینستکس منوط به انجام کارهای بیشتر از سوی ایران است. در این بیانیه ملاحظات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مد نظر قرار گرفته است، همان کنوانسیون هایی که چند ماه است مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام درگیر آن هستند.

شرط اجرای اف ای تی اف و کنوانسیون های زیر مجموعه آن برای توافق هسته ای، جدای از سهم خواهی زیاده خواهانه اروپا، دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران است.

اینستکس یک ساز و کار مالی برای فشار بیشتر به ایران برای پذیرفتن اف ای تی اف در حالی که هیچ نشانه ای از سخاوت بی منت اروپا در این ساز و کار وجود ندارد اما در مقابل خواهان پیوسیتن جمهوری اسلامی ایران به سازمانی است که در صورت پیوستن حتی همان اینستکس نیز از کارآیی خواهد افتاد.

پیوستن ایران به اف ای تی اف قطعاً تبعات منفی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت، در حالی که وزیر خارجه کشورمان نیز نمیتواند تضمین بدهد که اف ای تی اف اتفاق مثبتی را باعث شود و تنها بهانه را از دست آمریکا میگیرد، همین سخن خود دلیلی بر این است که جمهوری اسلامی ایران باید تا زمانی که برجام به طور کامل از سوی کشورهای باقی مانده در توافق اجرا نشده است، از اجرای تعهدات جدید پرهیز کند.

البته قید تا زمان نیز به این مفهوم نباید باشد که اروپا و دیگر کشورهای امضا کننده سال ها برای اجرای برجام بدون آمریکا وقت بگذارند و ایران همچنان به توافق پایبند باشد.

جمهوری اسلامی باید برای طرف مقابل یک ضرب الاجل تعیین کند تا در ان زمان مشخص تکلیف روشن شود. آیا قرار است ایران تا ابد به تعهدات خود پایبند باشد اما طرف مقابل که از برجام خارج شده و آن را اجرا نکرده است تعهدات خود را اجرا نکند؟!

ساز و کاری که اروپا ارائه داده است بیشتر برای این است که شرکت های اروپایی که با ایران کار خواهند کرد، زیان نبینند، این نگرانی برای اروپا وجود دارد که آمریکا دست به اقداماتی بزند که شرکت های اروپایی دچار مشکل شوند، بروز مشکل هم به این خاطر خواهد بود که اتحادیه اروپا خود به طور مستقل وارد میدان نشده تا برجام را اجرا کند. به واقع اتحادیه اروپا خود را کنار کشیده و نظاره گر خواهد بود.

مسئولین و آنهایی که به اینستکس همانند برجام خوشبین هستند، باید به این نکته توجه داشته باشند که آیا شرکت های اروپایی برای برقراری روابط تجاری با ایران ریسک خواهند کرد و آیا فشارهای آمریکا را تحمل خواهند کرد؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.