کد خبر: 164662

وزیر جدید، مشکلات قدیمی

بالاخره دوران بی وزیری وزارت بهداشت دولت دوازدهم به پایان رسید و نمکی سکان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را به دست گرفت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بالاخره دوران بی وزیری وزارت بهداشت دولت دوازدهم به پایان رسید و نمکی سکان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را به دست گرفت.

 

پوستر نمکی

سعید نمکی با ۲۲۹ رای موافق از ۲۵۹ رای به عنوان پانزدهمین وزیر بهداشت در دوران انقلاب اسلامی و دومین وزیربهداشت دولت روحانی از مجلس رای اعتماد گرفت؛ وزارتخانه‌ای که سیاستگذاری و تولی‌گری سلامت حدود ۸۰ میلیون ایرانی را عهده‌دار است.

 

 

وزیر جدید بهداشت را بهتر بشناسید

نمکی وزیر جدید بهداشت متولد شهر کاشان بوده و از ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷ پس از استعفای قاضی زاده هاشمی به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این وزارتخانه مشغول به کار شد.

نمکی وزیر بهداشت در سال ۱۳۹۴ به معاونت امور اجتماعی و عمومی در سازمان برنامه و بودجه منصوب شد و به گفته خودش ۲۵ سال پیش از این تاریخ معاون بهداشت وزیر بهداشت بوده است.

وی همچنین معاون سابق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین مشاور عالی عیسی کلانتری در سازمان حفاظت از محیط زیست بود  و در سابقه کاری نمکی وزیر جدید بهداشت مدیرعاملی چند شرکت دارویی به چشم می‌خورد.

وی در آخرین روز‌های دی ماه علت اصلی پذیرفتن سرپرستی وزارت بهداشت را استقرار نظام ارجاع و اجرای پزشک خانواده دانست.

نمکی با بیان اینکه تغییر نظام پرداخت از تکالیف قانونی در برنامه پنجم توسعه بود از غفلت در اجرای این طرح در برنامه ششم توسعه خبر داد.

پرونده الکترونیک سلامت هم از دیگر اهداف نمکی برای پذیرفتن سرپرستی وزارت بهداشت بود.

 

کارنامه کاری نمکی وزیربهداشت

عضو هیئت علمی و متخصص ایمونولوژی پزشکی و مدیر گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/عضو کمیسیون قانونی آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال ۱۳۸۳/ همکاری با جهاد سازندگی و راه اندازی کمیته بهداشت جهاد از سال ۱۳۵۸ و شرکت و حضور در جبهه‌های دفاع مقدس/ عضو هیئت موسس انجمن پروتئومیکس بالینی، عضو انجمن علمی پیوند اعضاء و عضو انجمن ایمونولوژی و مدیریت شبکه بهداشت و درمان نطنز  از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶/ ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان از ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹/ قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰/ معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲/ رئیس کمیته کشوری بیماری‌های ناشی از کمبود ید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/ مدير عامل شرکت داروسازی سبحان  از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۱ / مدیر عامل شرکت داروسازی تولید دارو  از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳/ مدير هلدينگ دارویی البرز و رئیس هیئت مدیره شرکت های دارویی و فرآورده های بیولوژیک از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷/ مدیر هلدینگ دارویی سازمان تامین اجتماعی تی پی کو از سال ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۶/ عضو گروه علوم دارویی فرهنگستان علوم پزشکی  از ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۴/ عضو شورای توسعه آموزش پزشکی جامعه نگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی/ رئیس کمیته پروتئومیکس بالینی فرهنگستان علوم پزشکی  از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴/ معاون آموزش و پژوهش بنیاد امور بیماریهای خاص از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴/ مشاور عالی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست/ ریاست کمیته کشوری بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط  از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ / عضو شورای پژوهشی دانشکده پیراپزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی  از ۱۳۸۵ تا به امروز/ مشاور معاونت راهبردی و برنامه ریزی رئیس جمهور  از ۱۳۹۲ تا به ۱۳۹۴/ عضو شورای برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی / عضو شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور/ عضو شورای سیاستگذاری تجهیزات پزشکی از سال ۱۳۸۰ الی ۱۳۸۴ / عضو هیئت علمی نمونه در دو نوبت (سال ۱۳۸۴ و ۸۶) / عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ۱۳۸۳ تا امروز/ معاون توسعه امور عمومی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۶/ معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷

 

 

چالش هایی که نمکی به آن ها واقف است

سعید نمکی درجلسه علنی رای اعتماد وزیران به خودش اینگونه از طرح ها و چالش های پیش رویش با نمایندگان حرف زد:

وی در ابتدای سخنان گفت: اولین سوالی که در ذهن نماینگان مطرح است درباره عاقبت طرح نظام سلامت است. باید تشکر کنم از افرادی که سال های پس از انقلاب برای توسعه بهداشت تلاش کردن به خصوص آقای قاضی زاده هاشمی، طرح تحول نظام سلامت توانست مشکلات خاصی را از دوش مردم بردارد و بنده به عنوان کسی که در سازمان برنامه و بودجه بودم به عنوان یک معتقد به این طرح یقینا نقاط قوت طرح را بیش از پیش ادامه می دهم.

نمکی همچنین بیان کرد: درباره حاشیه شهرها، بهداشت جسمی و  روانی مردم و بحث هایی از این قبیل مشارکت جمعی را می خواهد که باید همه با هم در این زمینه همکاری کنیم. ضمن اینکه در رابطه با بیماری های واگیر دار مثل ایدز و ویروس هایی که می توانند تهدید کننده باشند، باید خودمان را قوی کنیم.

وی در ادامه به بخش درمان اشاره کرد و گفت: در بخش درمان، باید توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن و درمان از راه دور، تقویت مشارکت خیرین و فعال کردن بخش خصوصی را فعال کنیم که در این سال ها بخش خصوصی مغفول مانده است. توسعه بیمه همگانی و تعریف بسته پایه خدمات منطبق بر اقتصاد کشور از برنامه های کلی ماست. سعی می کنیم با بردن خدمات به سمت محرومین عادلانه تر رفتار کنیم. احیای طب سنتی از برنامه های دیگری است که دنبال خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی دولت اظهار کرد: در بحث دارو و تجهیزات پزشکی باید شفافیت داشته باشیم، چرا باید ۹۷ درصد داروهای وارداتی ۵۵۰ میلیون دلار ارز ببرد و ۳ درصد آن، ۱.۴ میلیارد تومان ارز ببرد؟ اصلاح نظام نسخه نویسی از برنامه های دیگر ما است. تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت ها دانش بنیان هم از برنامه های دیگر است.

وی همچنین با اشاره به اینکه آموزش های ما جامعه محور نیست و مولفه های داخلی سلامت بیش از سایر حوزه ها ما را تهدید می کند، گفت:  دیوارهای بتنی بین دانشگاه و مردم را باید برداریم و آموزش جامعه محور باید روی کار بیاید. ما طبیب تربیت می کنیم نه حکیم و از ظرفیت بی بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجوی پزشکی استفاده نمی کنیم. ما باید حکیم بپرورانیم ولی طبیب تربیت می کنیم. طبیبی که تنها کتاب را می بیند و خوانده است!

نمکی بیان کرد: ما تحصیلات تکمیلی را بیهوده توسعه می دهیم، آدم هایی را تربیت می کنیم که به درد نظام خدمت نمی خوردند.، فوق لیسانس را رها کرده ایم و دکترا تربیت می کنیم، آموزشگاه بهیاری را بسته ایم و کاردان پرستار را نمی گیریم و بعد دکتر تربیت می کنیم! تناسبی بین تحصیلات تکمیلی و پایه نداریم.

 

در ادامه محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی افزود: علت مخالفت بنده، نگرانی هایی است که از گذشته درباره این وزارتخانه دارم و در اینجا مواردی را مطرح می کنم که انتظار است وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در اظهاراتش اشاره ای به برنامه های خود در این موارد کند چرا که برنامه های ارائه شده وی بسیار کلی بود.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: نمکی سوابق خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دارد اما متاسفانه در شرایط فعلی وضع کشور در این زمینه خوب نیست و حتی این مسئله منجر شده که بیماری، صرفاً به دلیل نبود یک وسیله جزئی سه بار به اتاق عمل رفته اما وی را برگردانده اند و لازم است وی به حل این موضوع توجه ویژه ای کند.

فرهنگی با تاکید بر اینکه جان انسان ها باید برای همه ما اهمیت زیادی داشته باشد، اظهارداشت: در چند دوره اخیر مجلس بودجه بخش بهداشت و درمان از ۱۲ هزار میلیارد تومان به ۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی ۳ برابر شده اما متاسفانه این افزایش بودجه آثار خود را برجا نگذاشته است.وی افزود: ما برای افزایش بودجه بخش بهداشت و درمان دنبال آن بودیم که این بودجه صرف دارو و بهبود تجهیزات و امکانات بهداشتی شود اما متاسفانه بیش از ۸۰ درصد این بودجه به بخش حقوق و دستمزدها سوق پیدا کرد و لازم است نمکی بخش سلامت را به سمت حل مشکلات مردم سوق دهد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به مشکلاتی که برای پرستاران وجود دارد، گفت: پرستاران نیاز به توجه شما دارند و علی رغم اینکه قانون نظام تعرفه گذاری تصویب شده است، اجرایی نمی شود که لازم است به این مسئله هم توجه شود.حسین مقصودی نیز در این باره افزود: برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، منطقه‌ای و بومی نیست و توجه‌ای به این مسئله نکرده است و همچنین در برنامه‌های وی اشاره‌ای به حل طرح پزشک خانواده نشده است.نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به اینکه در برنامه‌های نمکی، برنامه خاصی جهت بهبود شرایط نیروهایی چون پرستاران دیده نمی‌شود، افزود: علی‌رغم اظهارات روحانی، این روزها مردم از طرح تحول سلامت ناراضی هستند چرا که دولت نگاه عملی به برنامه‌های این طرح نداشت و صرفاً نگاهش شعارگونه و پوپولیستی بود.

مقصودی اضافه کرد: منشأ بسیاری از بیماری‌های مردم سوءتغذیه است و متأسفانه در این دولت، میزان بیماری‌ها و فاصله طبقاتی افراد بسیار افزایش یافته است.وی تأکید کرد: آقای روحانی! لطفاً به نوبخت بگویید که برای اجرای دقیق و بومی‌سازی طرح تحول سلامت، به «نمکی» کمک کند.نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه بسیاری از مردم بیمه نیستند، تصریح کرد: کسانی هم که بیمه هستند، بعضاً بیمه آنان اعتباری ندارد و سهم مردم در پرداخت داروها بسیار افزایش یافته و در شرایط فعلی اقتصادی توان پرداخت آن را ندارند.

مقصودی متذکر شد: همه می‌دانند که علت کنار رفتن قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت، اختلاف درونی دولت است و سؤال این است که آقای روحانی! چه کسی باید اختلافات درون دولت را حل کند؟ چرا که نوبخت معتقد بود که قاضی‌زاده هاشمی مانند بچه‌پول‌دارها خرج می‌کند درحالی‌که جیب دولت خالی است.وی با اشاره به اینکه متأسفانه بسیاری از بیمارستان‌های ما به مرز ورشکستگی رسیده‌اند، افزود: سؤال ما این است که چگونه نمکی می‌خواهد مشکل این بخش و ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی بیمارستان‌ها را حل کند؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.