کد خبر: 164507

حال و هوای جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

به نیمه های ماراتن جشنواره سی و هفتم فیلم فجر نزدیک میشویم و از همین الان برنده و بازنده در چشم مردم مشخص شده اند. الحق که فیلم سازی در ایران خیلی مشکل است. تک تک بینندگان از بازیگران و کارگردانان محبوب خود انتظار دارند تا آنچه که ساخته و نمایش داده شده درست و خوب باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

به نیمه های ماراتن جشنواره سی و هفتم فیلم فجر نزدیک میشویم و از همین الان برنده و بازنده در چشم مردم مشخص شده اند. الحق که فیلم سازی در ایران خیلی مشکل است. تک تک بینندگان از بازیگران و کارگردانان محبوب خود انتظار دارند تا آنچه که ساخته و نمایش داده شده درست و خوب باشد.

مردم و منتقدان در حال ارزیابی آثار هستند و چیزی نمانده است تا سیمرغ های داوران بر شانه های هنرمندان فجر امسال بنشینند.

 

*** فراستی منتقد سرسخت سینمای ایران در دو شب جداگانه از دو فیلم جشنواره امسال تعریف کرده است. مدت ها بود که مسعود فراستی درمدح فیلم های ایرانی چیزی نگفته بود.

مسعود فراستی در برنامه «هفت» از فیلم «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی به تهیه کنندگی مجید مطلبی و مجری طرح و سرمایه گذاری محمدصادق رنجکشان به نیکی یاد کرده و آن را فیلم خوبی دانست.

جالب اینکه خود فراستی این اتفاق را شوک برنامه «هفت» دانست.

فراستی در ابتدای این بخش خطاب به بینندگان گفت که یک خبر خوب برایتان دارم و ادامه داد: «من امروز یک فیلم خوب دیدم، می خواهم تعلیق همه را به هم زده و به چند نفر که فیلم خوبی ساختند تبریک بگویم، من امروز کاملا از این فیلم تعجب کردم. به نیما جاویدی کارگردان، نوید محمدزاده بازیگر، رامین کوشا آهنگساز و تهیه کننده و عوامل دکور تبریک می‌گویم. نام فیلم را نمی برم تا به موقع‌اش که نقد اساسی روی آن برویم، این شوک «هفت» امسال بود.»

با نام‌هایی که فراستی یاد کرد، فیلمی که توانسته در جشنواره سی و هفتم نظر او را جلب کند، «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاوید با بازی پریناز ایزدیار و نوید محمدزاده است.

 

مسعود فراستی، بعد از تعریف و تمجیدِ فیلم «سرخپوست»، فیلم «طلا» را هم پسندید و به همین دلیل به جشنواره امسال فیلم فجر تبریک گفت.

او درباره این فیلم گفت: «شوک دوم من در جشنواره امسال، تعریف از فیلم «طلا» است که در حد سینماست؛ یک فیلم اندازه، امروزی و سینما و واقعا جای تبریک دارد دوتا فیلم خوب در یک جشنواره.»

آن چه فراستی را سرِ ذوق آورده است، به قول خودش یافتن دو فیلم خوب در یک جشنواره است؛ او چند شب پیش هم از فیلم «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی تعریف کرده بود.

 

 

*** به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، در دومین روز از اعلام نتایج آرای مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، 9 فیلم برتر بدون اولویت معرفی شدند.

در فهرست 9 فیلم برتر آرامی مردمی سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر که بدون هیچ اولیتی اعلام شده است فیلم‌های «متری شش‌و نیم»، «بیست و سه نفر»، «غلامرضا تختی»، «قصر شیرین»، «سرخپوست»، «ماجرای نیمروز: ردخون»، «جان‌دار»، «شبی که ماه کامل شد» و «قسم» قرار گرفته‌اند.

بنا بر این گزارش، طبق آماری که دیروز از 10 فیلم آرای مردمی اعلام شد و امروز به 9 فیلم رسید، فیلم بنفشه آفریقایی به کارگردانی مونا زندی فعلاً از این لیست خارج شده است.

مخاطبان فیلم‌های جشنواره برای شرکت در رأی‌گیری بهترین اثر از نگاه تماشاگران می‌توانند از طریق شماره‌گیری #7*710* و طی کردن مراحل از طریق تلفن همراه اثر برگزیده خود را انتخاب کنند.

 

 

*** جشنواره سی و هفتم فیلم فجر همواره با حواشی ای همراه بوده و هست. معاون سینمایی وزارت ارشاد، حسین انتظامی درباره این حواشی توضیح می دهد:

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از سینمای رسانه‌ها در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، در جمع خبرنگاران درباره فضای حاکم بر جشنواره سی‌وهفتم هم تأکید کرد: خوشبختانه شاهد برگزاری بانشاط جشنواره هستیم و مسیری که این رویداد در سال‌های گذشته طی کرده است، هر سال بهتر از سال گذشته ادامه داشته و دارد.

سرپرست سازمان سینمایی درباره مطالبه مشترک اصحاب رسانه از صاحبان فیلم‌ها در زمینه شفافیت مالی، اتهام‌زنی برخی فیلمسازان علیه یکدیگر از تریبون نشست‌های رسانه‌ای جشنواره فجر و تمهید سازمان سینمایی برای سامان‌دهی این شرایط گفت: شفافیت آنقدر مفهوم جامعی دارد که در صورت تحقق همه این مباحثی که به آن اشاره می‌کنید خود به خود رنگ خواهد باخت.

وی افزود: دستگاه دولتی باید ضوابط خود را در زمینه حمایت‌ها اعلام کند و اولویت‌ها و بسته‌های حمایتی‌اش مشخص باشد. از طرف دیگر در خود صنف هم باید شاهد کمک و همراهی باشیم تا در قالب رابطه‌ای مشخص و دقیق همه فعالیت‌ها شفاف و دقیق باشد، حمایت‌ها، ‌سرمایه‌ها و حتی قراردادها به صورت شفاف منتشر شود. این همان کاری است که خانه سینما دنبال می‌کند تا زمانی که سرمایه‌ای وارد سینما می‌شود و همه ما هم باید از آن استقبال کنیم، این سرمایه دچار آسیب نشود.

انتظامی درباره سازوکار برخورد با افرادی که بدون سند برخی سینماگران را متهم به استفاده از پول‌های کثیف می‌کنند در سازمان سینمایی هم گفت: وقتی همه چارچوب‌ها مشخص باشد قطعا این موارد هم در آن لحاظ خواهد شد.

انتظامی در پاسخ به سوال دیگری درباره حواشی نمایش «متری شیش و نیم» در روز نخست جشنواره و شائبه اعمال نظر برخی نهادهای خارج از جشنواره بر فرآیند حضور فیلم هم توضیح داد: در این زمینه توضیحات لازم و پاسخ صریح را دبیر جشنواره داده است و سعی می‌کنم در حوزه تخصصی همکارانم ورود نکنم.

وی درباره شرایط تعاملی سازمان‌ها و نهادهای خارج از سازمان سینمایی با جشنواره فجر هم گفت: اصل تعامل طبیعتا خوب است و فیلم‌هایی که به جشنواره راه پیدا کرده‌اند در یک فرآیند تعریف شده پذیرفته شده‌اند. کما اینکه در دوسال اخیر این آثار پس از دریافت پروانه نمایش در جشنواره اکران می‌شوند تا بعد از جشنواره اکران آن‌ها با مشکلی مواجه نشود.

انتظامی درباره اعمال نظر برخی نهادها بر سرنوشت فیلم‌های دارای پروانه نمایش توضیح داد: زمانی نهادها با تهیه‌کنندگان وارد مذاکره می‌شوند و با آن‌ها تعاملاتی دارند که آن بحث دیگری است اما از نظر جشنواره همه فیلم‌های حاضر در جشنواره می‌توانند اکران شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حاشیه‌های به‌وجود آمده درباره تک‌خوانی زن در آیین افتتاحیه جشنواره فجر با اشاره به اینکه اساساً تک‌خوانی در این مراسم صورت نگرفته است، طرح این سوال را از اساس منتفی دانست.

سرپرست سازمان سینمایی درباره تناسب فیلم‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم و چهل‌سالگی انقلاب اسلامی هم گفت: فیلم‌هایی که امروز در جشنواره نمایش داده می‌شود آثاری است که در طول یک سال گذشته ساخته شده است و اهل فن که آثار پارسال و امسال را دیده‌اند اذعان دارند که کیفیت و مضامین فیلم‌ها ارتقا پیدا کرده است.

 

 

*** رسانه های مختلف نیز تا اینجای کار جشنواره بررسی های دقیق و نقد های جانانه ای نوشته اند:

روزنامه وطن امروز می نویسد: زنگ اول جشنواره یا همان افتتاحیه پر از حاشیه‌های الکی آغاز شد، حاشیه‌هایی که گمان می‌رفت دیگر بعد از این جایی در مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور نداشته باشد. با این وجود تغییر سانس اول روز اول به دلیل آماده نبودن فیلم «تختی» نگذاشت سی‌وهفتمین دوره جشنواره فجر آغازی بدون چالش را تجربه کند. هرچند گمان می‌رفت بعد از سال‌ها نخستین سانس جشنواره – فیلم تختی- برخلاف سال‌های پیش، فیلمی درخور و شایسته باشد اما انگار بنا نبود این رسم شکسته شود و «معکوس» پولاد کیمیایی به روی پرده رفت. فیلمی نه چندان قوی که نه به سینمای مسعود کیمیایی ارتباط داشت و نه مستقل از آن بود. البته تختی هم همه انتظارها را برآورده نکرد، با این وجود می‌توان آن را بهترین فیلم در 2 روز اول جشنواره دانست. رسول صدرعاملی بعد از 9 سال فیلم نساختن، اثر متوسطی را تولید کرد و «تیغ و ترمه» کیومرث پوراحمد همه را از شدت ضعف متحیر کرد! «بنفشه آفریقایی» و «درخونگاه» هم جزو آثار بشدت ضعیف این 2 روز بودند. مستند «خانه‌ای برای تو» و انیمیشن «آخرین داستان» هم به دلیل قرار گرفتن در سانس ویژه فیلم‌های انیمیشن و مستند چندان پراقبال نبودند.

 

«شوکران شاه در کام جهان ‌پهلوان» عنوان گزارش روزنامه جوان است. در بخشی از آن آمده است: فیلم «غلامرضا تختی» بی‌شک برای آن‌هایی که دوست دارند از تختی صرفاً چهره‌ای ورزشی و سکولار و بی‌اعتنا به سیاست ارائه شود و زندگی او صرفاً به روی تشک کشتی خلاصه بماند فیلمی آزاردهنده خواهد بود.

روزنامه جوان با تیتر «یک مبتدی با 37 سال سابقه کار!» نوشت: ادعای دبیر جشنواره فجر بر آماده بودن همه فیلم‌های حاضر در جشنواره، در اولین اجرا‌های سینما‌های مردمی و پردیس ملت رنگ باخت و بی‌نظمی جای نظم وعده داده شده را گرفت.

 

خبرگزاری تسنیم با انتقاد از فیلم درخونگاه نوشت: درخونگاه گرچه از حیث فرم و فضاسازی فیلم نسبتا موفقی است، اما از حیث محتوا فیلمی شدیدا سیاسی است؛ یک فیلم متلک‌پران سیاسی، نمادین و چند لایه که ذات سیاسی خود را در پوسته پوشالی و جعلی 'اجتماعی بودن' پنهان کرده‌است. فیلمی که در لایه‌های زیرین و نمادین آن دنائت جریان دارد.

با نگاهی به فیلم روزهای نارنجی خبرگزاری تسنیم می نویسد: فیلم «روزهای نارنجی» بر خلاف تصاویر زیبایش از خطه شمال و باغ های سرسبز پرتقال، فیلمی سرد و بی روح است و معلوم نیست هدف از ساخت آن چه بوده است؟ از ابتدا تا انتهای داستان هیچ تحولی در دو شخصیت اصلی داستان یعنی آبان و مجید رخ نمی دهد. داستانک ها و خرده روایت های شخصیت‌های فرعی زنانی که برای آبان کار می‌کنند نیز تأثیری در پیشبرد داستان نداشته و بیشتر برای پرکردن زمان فیلم هستند به ویژه آنکه شخصیت هایی چون زری و فیروزه نیز که فیلمساز بر آنها تأکید بیشتری دارد در پایان بلاتکلیف رها می شوند.

 

تارنمای مشرق نیوز در مورد فیلم تختی نوشت: این فیلم روایتی ناتمام از یک ایدۀ خام است که می‌توانست به شکل بهتری نوشته و اجرا شود. اما حالا صرفاً اقتباسی از ماجرای آنتونیونی (1960) و فیلم گذشته (1392) از اصغر فرهادی است. با یک پایان سر هم بندی‌شده که حتی نوعی ادای دین به برف روی کاج‌ها (1390) ساختۀ پیمان معادی است. اما چیزی که مختص این فیلم است و متأسفانه پرداخت نشده، حس دوگانۀ مهتاب (سُها نیاستی) نسبت به دوستش آوا (فرشته ارسطویی) است. او بعد از هر بار که با نامزد دوستش می‌پرید، به نزد آوا آمده اعتراف می‌کند. و همین احساس غیرت است که بازگشت آوا را شدت بخشید!

 

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد رضا باقری منتقد سینما با حضور در برنامه هفت درباره جشنواره گفت: تیز بودن احکام و قوانین بسیار در برگزاری جشنواره ها مهم است. خود قانون گذارها احترام قوانین را نگه نداشتند و آنها را نقض کردند. با برگزاری سی و هفت دوره جشنواره باید یک بلوغی به وجود آمده باشد.

وی افزود: بعضی حرف‌ها فرار رو به جلوی است. سینماگران ما نخواستند درست شوند برخی کارگردان‌ها با لطایف الحیلی برای جا به جا شدن سانس‌ها فیلم را نمی‌رساند و بعد با پیک موتوری فیلم را به جشنواره می‌رساند تا فیلمشان در سانس بهتری اکران شود. ما چهارچوب و سیاست واحدی نداریم.

 

«محاکمه انقلاب در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر!» عنوان گزارش سایت جهان نیوز است. در بخشی از آن می خوانیم: مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با سخنرانی‌های تهمت‌آمیز علیه انقلاب و نظام اسلامی، نمایشی پیش‌پاافتاده از کارگردانی بدسابقه و تک‌خوانی زن و حریم‌شکنی‌های مختلف، برگزار شد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.