کد خبر: 164390
یادداشت اتاق خبر24

چندکلمه با خالق "خندوانه"

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

انقدر با ما بود که یادمان رفته دقیقا از چند سال پیش شب ها که خسته و کوفته به خانه می آمدیم شبکه نسیم را تماشا میکردیم تا خندوانه آغاز شود. انگار جزئی از خانواده ما شده بودی آقای رامبد جوان. تو، جناب خان، نیما، شاه حسینی و تک تک میهمانانت که انگار میهمان خانه ما هم بودند. الحق که گل کاشتی آقای مجری طناز.

«خندوانه» با تمام فراز و فرودها از برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون بود که عواملی بسیاری در موفقیتش نقش داشتند. از جناب‌خان و هنرنمایی‌های محمد بحرانی تا کمدی‌های روتین نیما شعبان‌نژاد، از تعامل مثبت با تماشاگران حاضر در سالن تا استندآپ‌کمدی‌های متنوع و البته مسابقات‌ گوناگون و مهمانان سرشناس همه در جذب مخاطب برای این برنامه تلویزیونی نقش داشتند. در این میان اما رامبد جوان نخ تسبیحی است که تمام این موارد را به هم وصل می‌کند. 

آنطور که خود رامبد جوان اعلام کرد از سال ۸۳ در پی ساختن این برنامه بود و ابتدا پیشنهادش را به شبکه ۲ سیما می‌برد که سرانجامی پیدا نمی‌کند و چندین سال بعد از آن است که در شبکه نوپای نسیم «خندوانه» به دست مخاطبان می‌رسد و جای خود را کم‌کم در دل آن‌ها باز می‌کند.

رامبد جوان ناگهان اعلام کرد که «خندوانه» پس از ۷۲۰ قسمت به پایان راه می‌رسد. این خبر برای رسانه‌های غیرمنتظره و برای هواداران «خندوانه» ناراحت‌کننده بود. در این میان آن‌که بیش از همه باید ناراحت باشد صدا و سیما است که یکی از برنامه‌های پرمخاطب خود را از دست می‌دهد.

از نامش که حالا برند شده پیداست که «خندوانه» برای نشاندن خنده روی لب‌های آمده بود و می‌توان گفت در کارش موفق بود و مخاطبان بسیاری به دست آورد، هر چند که در برنامه‌های اخیر از روزهای اوجش فاصله داشت و با حاشیه‌های مواجه شده بود که در یک نمونه (ماجرای آقای صابری) رامبد جوان را مجبور به عذرخواهی کرد.

رامبد جوان شاید به دلیل هجمه‌های زیاد و خالی از ایده شدن اعلام کرده که پایان راه رسیده است. این روزها بسیاری اعتقاد دارند که «خندوانه» هم در کنار دیگر برنامه‌های تلویزیون قرار گرفته و دیگر چیزی برای عرضه ندارد. پیش از این «خندوانه» فقط یک برنامه گفتگو محور مملوء از ادابازی و اتفاقات این چنینی که نخ‌نما شده، نبود و برای مخاطب تفریح و خنده و آموزش را توأمان جلو می‌برد. ولی این روزها هم مهمان‌ها تکراری شده‌اند و هم سوال‌ها پیش‌پا افتاده و هم ادابازی‌ها رنگ و لعابی ندارند.

شاید بد نباشد بگوییم که حواسمون به خندوانه بوده است. حواسمان بود که دیگر خبری از خلاقیت های رامبدی در برنامه ی محبوبش نبود. حواسمان بود که داد و فریاد های سرهنگی گاهی اذیتمان میکرد. حواسمان به کم حوصلگی های مهران غفوریان بود. حواسمان به لباس های بادی خنده داری که دیگر مستهلک شده بودند بود. حواسمان به نقدهایی که از درآمدهای نجومی خندوانه حکایت داشت بود. وحواسمان بود که با همه ی این ها خندیدن را یاد گرفتیم پس آقای جوان، خسته نباشید.

شاید تصمیم رامبد جوان تصمیم درستی بود که در صفحه مجازی‌اش نوشته است: «720 قسمت خندوانه ساختیم و پخش کردیم؛ ما سعی کردیم شادتون کنیم و در کنار این مهم، تا توانستیم کارهای مهم و با حال با شما انجام دهیم. ان شاالله بعد از عید دیگر در خدمتتان نخواهیم بود. سلامت و پایدار باشید.»

وقتی خلاقیت برگ برنده رامبد در خندوانه بود، چه بهتر بود که خندوانه تکراری را زودتر از این ها تعطیل میکرد و با لباسی نو به خانه های ما می آمد. حالا رامبد میرود و جای خالیش در تلویزیون باقی خواهد ماند. جای خالی خودش و ایده های خنده دارش. و معلوم نیست که دوباره کی و با چه ایده ی جذاب دیگری ما را درگیر خودش کند.

بدون شک این برنامه یکی از معدود برنامه های نوآورانه و متفاوت تلویزیون بود که بدون کپی برداری و یا الگو از برنامه ای داخلی یا خارجی ساخته شد. اگرچه این روزها و در ششمین فصل این برنامه ،‌« خندوانه » رو به افول می رفت و تکرار باعث شد مورد انتقادات فراوان قرار بگیرد اما باید دید بعد از پایان پخش این برنامه،‌ شبکه نسیم چه جایگزینی برای آن در نظر دارد تا دستان خالی تلویزیون بیش از پیش خالی تر نشود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.