کد خبر: 164155

عملکرد هشت ساله کی‌روش و فوتبال ملی

حدود یک دهه از آن شب فاجعه بار حضور کلمنته در ایران و سقوط از پله برقی فرودگاه می‌‌گذرد. فردی که به عنوان نامدارترین مربی کاندیدای هدایت تیم ملی بود اما با فدراسیون به توافق نرسید و در نهایت سکان به دستان یک مربی نامدارتر از پرتغال سپرده شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پیش از این، در گزارش هایی به بهانه های مختلف به سبقه پرافتخار و درخشان کی روش پرداخته ایم. هیچ فوتبال شناسی وجود ندارد که بگوید تیم ملی مربی کم دانشی در راس کادر فنی داشته است. این مرد پرتغالی که روزهای اول کاریزمای بالایی هم از خود نشان میداد، در بین تمامی مربیانی که تا به امروز در تیم ملی ایران به مربیگری پرداخته‌اند، طولانی‌ترین دوران مربیگری را از آن خود کرده‌است.

حالا 8 سال از ابتدای همراهی کی‌روش با تیم ملی می‌گذرد. او در 100 بازی هدایت تیم ملی را برعهده داشته که در این بین 60 بازی با پیروزی، 27 بازی با تساوی و 13 بازی با شکست تیم ملی ایران به پایان رسیده است. در این مدت تیم ملی ایران 183 گل زده را در کارنامه خود دارد و 60 گل هم خورده؛ پیروزی در 62 درصد بازی‌ها، میانگین گل زده 1.85 و میانگین گل خورده 0.58 دیگر آمار به ثبت رسیده برای تیم ملی تحت هدایت کارلوس کی‌روش می باشد.

کی روش1

مربی تیم ملی طی سالهای اخیر نتایج درخشانی با ایران گرفت، او توانست دو دوره پشت سرم کشورمان را به جام جهانی برساند و نتایج قابل قبولی در جام جهانی برزیل و درخشان در جام جهانی روسیه بگیرد. دومین پیروزی تاریخ در جام جهانی را به دست آورد و بازی های خوبی مقابل تیم های قدرتمند اروپا و آمریکا به نمایش بگذارد. در جام ملت های قطر در اوج شایستگی با اشتباه داور بازی را ببازد و با جام وداع کند.

اما دوشنبه شب، شب سیاهی برای کی روش و فوتبال ملی بود. تراژدی تلخی که از ۴۳ سال قبل هر چهار سال یکبار تکرار می شود، این بار هم سنت شکنی نکرد و به بدترین شکل ممکن کام مردم را تلخ کرد.

سردار آزمون

پنج بازی خوب و قابل تقدیر همه را امیدوار کرد که این بار جام به ایران چشمک خواهد زد. خوان ششم اما سخت بود و نفسگیر. از این شش بازی در دو دیدار حریفان درجه اول آسیا را داشتیم؛ عراق که بدون گل مساوی شدیم و ژاپن که سه گل خوردیم! چهار بازی دیگر حریفان درجه دوم را به چهار میخ کشیدیم!

ما جام را بسیار قدرتمند و با صلابت شروع کردیم و پنج گل به یمنی ها زدیم تا ثابت کنیم بی جهت نیست که سالهاست تیم نخست آسیا هستیم و فاصله زیادی از نظر فنی با بسیاری از آسیایی ها داریم. در مقابل ویتانام و عراق و عمان و چین نیز خوب بودیم و توانستیم به راحتی پس از 15 سال به جمع چهار تیم پایانی رقابت ها دست یابیم.

تیم ملی ایران

اما یک اشتباه بچگانه، یک اتفاق عجیب، یک تراژدی تمام عیار، همه رویاهای یک ملت را سوزاند. دقیقه 55 آن فاجعه رخ داد و تیم ملی گل خورد. گلی که تا سالها حسرتش به دلمان خواهد ماند مثل پنالتی یحیی گل محمدی و آن چیپ بدموقع!

کی روش در همه این مدت، از نظر فنی ثابت کرد که بازیکنان ما چیزی از ستاره های فوتبال جهان کم ندارند و اگر کمی دقت و انگیزه داشته باشند می توانند مقابل آنها بدرخشند، او رقم زننده راحت ترین صعود تاریخ تیم ملی به جام جهانی بود. روزهایی را با این مربی سپری کردیم که از نظر فنی نسبت به تیم های دیگر آسیایی یک سر و گردن بالاتر بودیم. هرچند، در چندماه اخیر رفتار او تغییر کرد.

 کی روش به شدت نسبت به واکنش های دیگران حساس شده بود و هیچ انتقادی را بی پاسخ نمی گذاشت. در شرایطی که انتظار می رفت مربی با چنین سبقه و افتخاراتی چنین بحران هایی را به راحتی مدیریت کند، اما او کاملا در این حواشی غرق شد. مصاحبه های عجیب و پرخاشگری های بی موقعش تمرکز را از تیم ملی گرفت. توهم توطئه طی ماه های اخیر در او بروز کرده بود و حس میکرد همه در ایران علیه او هستند؛ حتی وزیر ورزش!

اما نباید هم رفتار و منش او را از یک بعد بررسی کرد. شاید قهر ها و غر زدن هایش به شدت روی اعصاب هواداران بود و حتی مدیران فدراسیون را هم به ستوه آورد، اما نباید فراموش کنیم که وقتیکی روش به ایران آمد تیم ملی یک زمین تمرین مناسب نداشت! و او آنقدر غر زد تا مسئولین مجبور شدند کمپ مجهزی برای تیم ملی و فوتبال کشور راه اندازی کنند. البته این موضوع در دراز مدت ضعف فدراسیون نشینان در مقابل او را منجر شد تا جایی که کی روش در همه مسائل کلان هم به خود حق دخالت داده بود و حتی در مورد سرپرست تیم ملی هم تصمیم میگرفت و هیچ گاه نیز راضی به همکاری با مربی توانمند داخلی نشد.

تبریک کی روش به حسن زاده و فغانی

کی روش شب گذشته نامه خداحافظی اش از فوتبال و ملت ایران منتشر کرد. پیام کی‌روش به شرح زیر است:

«دوستان عزیز.
در درجه اول می‌خواهم از رئیس سابق فدراسیون، آقای کفاشیان تشکر کنم به خاطر فرصتی که به من داد تا در تیم ملی جمهوری اسلامی ایران مربیگری و مدیریت کنم. همین طور مراتب تقدیر خود را از ریاست فدراسیون فوتبال آقای تاج بابت اعتمادی که داشتند و بنده را در تیم ملی نگاه داشتند.

این یک سفر بود که من با تمامی قوا تلاش کردم در خدمت منافع تیم ملی ایران باشم و مسیر خودم را بروم که البته همیشه با تعهد حرفه‌ای کامل و وفاداری بی، چون و چرا به اهداف تیم ملی توأم بوده است و هر آن چه در تجارب و دانش خود داشته‌ام را ارائه داده‌ام.

اکنون که پایان اینجاست، عمیق‌ترین کلمات خود را تقدیم به بازیکنان همیشه بی نظیر ایرانی می‌کنم، بابت سخاوتمندی‌شان، کاراکترشان، پایبندی حرفه‌ای و یک اشتیاق بسیار منحصر فرد برای پیشرفت و خدمت به تیم ملی. از شما بابت فداکاری‌ها و وفاداری‌تان ممنونم. بابت دوستی که با شما دارم از شما تشکر می‌کنم و همین طور هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که شما تبدیل به یکی از بهترین خانواده‌های فوتبالی در دوران زندگی من شده‌اید. خاطرات این سالیان بی شک تا آخر عمر در ذهن ما خواهد ماند.

همین طور می‌خواهم این کلمات خود را به کادر خود تقدیم کنم، این سفر هشت ساله بدون تلاش و حمایت‌های شما ممکن نبود. از شما بابت وفاداری و زحماتتان ممنونم.

همچنین مراتب تشکر و قدردانی خود را به تمام مربیان بازیکنان ایرانی تقدیم می‌کنم، افرادی که در باشگاه‌ها این ورزشکاران را آماده حضور در تیم ملی می‌کنند، شما هم جزئی از موفقیت و دستاورد‌های تیم ملی هستید.

در پایان - فراتر از همه چیز، به خاطر این که ما همیشه به خاطر شما بازی کردیم - می‌خواهم مراتب تقدیر خود را تقدیم تمام هواداران ایرانی نمایم. من همیشه تلاش کرده‌ام تا با کمال فروتنی و احترام در خدمت مردم ایران باشم و بتوانم باعث خوشحالی و افتخار کشور شوم.

متواضعانه مقابل تمام مردم ایران به خاطر حمایتشان سر تعظیم فرود می‌آورم. همیشه تلاش کرده‌ام بهترین را انجام دهم تا بتوانم از این کشور بزرگ دفاع کنم، تا با کمال افتخار از طریق فوتبال به جهانیان آن احترام و تقدیری را که مردم ایران در طول هزاران سال در تاریخ داشته‌اند را نشان دهم.»

کی روش

حالا اما دوران پسا کی روش روبروی ماست. دوره ای که 8 سال درخشان اما پر حاشیه سپری شد و فردی که میخواهد جای مرد پرتغالی روی نیمکت را بگیرد، حتما باید از نظر فنی در سطح او باشد و حدالامکان حواشی و اخلاق کی روش را نداشته باشد! از طرفی با توجه به تغییرات نرخ ارز نیز نفر بعد نیمکت تیم ملی اگر قرار است خارجی باشد می بایست اختلاف فاحشی در قراردادش نبست به کی روش وجود داشته باشد. به نظر می رسد جانشین او به این زودی ها انتخاب نشود و شاید حتی تا مدت ها یکی از دستیارانش هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد تا روزهای بازی های رسمی و مقدماتی جام جهانی قطر از راه برسد.

سال هایی که مرد محبوب سکوها، به نیمکت تیم ملی ایران تکیه زده بود نتوانستیم آنطور که باید از توان فنی او در تیم های پایه استفاده کنیم و علی رغم شعار های زیبای فدراسیون نشینان، او دخالت چندانی در فوتبال پایه ما نداشت. شاید اگر از روز اول تیم های نوجوانان، نونهالان و ... زیر نظر کی روش فعالیت می کردند امروز یک نسل طلایی را برای دوران پساکی روش در اختیار داشتیم. اتفاقی که باید در دوره مربی بعدی تیم ملی به آن توجه ویژه ای کرد.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.