کد خبر: 163546

بیوگرافی"علی زندوکیلی"+ عکس

علی زند وکیلی (زاده ٢٥ بهمن ۱۳۶۵ در شیراز) خواننده و نوازنده است.
اتاق خبر 24

علی زند وکیلی متولد 1365 در شیراز، خواننده و اهنگساز است. فارغ التحصیل هنرستان موسیقی می باشد، در یک خانواده پرجمعیت بدنیا آمده است دو برادر کوچکتر بنام محمد، امین و 7 خواهر بزرگ تر از خود دارد بجز خوانندگی آهنگساز و نوازنده گیتار است. از نوادگان کریم خان زند هستم. هما ن‌طور كه از نام فامیلی‌ ام بر می‌ آید من از نوادگان كریم‌ خان‌زند هستم و نسل هفتم او به شمار می‌ رویم كریم خان اهل لرستان بود اما به دلیل علاقه‌اش به شیراز به این شهر آمد و آن را به عنوان پایتخت ایران انتخاب كرد اصالت پدرم هم به لرستان باز می‌ گردد.

علی زند وکیلی

 
مجلل ترین تولد یکسالگی

من فرزند هشتم خانواده هستم و بعد از هفت دختر به دنیا آمدم. از آنجایی که پدرم همواره دوست داشت صاحب فرزند پسر شود، من را به شکل ویژه ای دوست داشت به همین خاطر تولد یک سالگی ام را به شکل ویژه ای برپا کرد و به اندازه یک عروسی مجلل و فاخر برای آن هزینه کرد.

شروع به موسیقی

من از سه سالگی به موسیقی رو آورده بودم و در این عرصه، به شکل جدی فعالیت می کردم در سال 77 وارد هنرستان موسیقی شدم و نواختن سنتور و پیانو را آموخت سال 81 در تهران فارغ التحصیل شدم.

پیشنهاد خوانندگی

زمانی كه به نوازندگی سنتور مشغول بودم در حین نواختن از روی كتاب مرحوم پایور آواز هم می‌خواندم؛ وقتی استادهایم نظیر استاد اردوان كامكار و ارفع اطرایی صدایم را شنیدند پیشنهاد دادند كه آواز را به شكل جدی‌ تری دنبال كنم. من هم سراغ یادگیری ردیف‌ های آواز ایرانی رفتم.

 
تشکیل گروه موسیقی

علی به همراه برادر خود محمد زند وکیلی و میلاد ذبیحی گروهی را تحت عنوان زند بند تأسیس کرد و کنسرتهایی نیز به همراه این گروه‌ها برگزار کرده است.

تئاتر موزیکال

من از سال ۸۷ با فردین خلعتبری همکاری می کردم او هم من را به محمد رحمانیان برای نمایش ترانه های قدیمی معرفی کرد خوشبختانه آن اثر در نوع خودش بسیار دیده شد به گونه ای که اجرای اختتامیه جشنواره شهر هم به من سپرده شد. .همکاری با ایشان به لحاظ حرفه ای برای من بسیار اثرگذار بود.
 

علی زند وکیلی1

ویژگی صدا

ویژگی مهم زند وکیلی صدای گرمش است. در موسیقی تلفیقی امروز ایران، نوع صدای او طرفداران زیادی دارد؛ صدایی که می تواند عاشقانه بخواند، میان آهنگ زمزمه داشته باشد، گاهی تحریرهایی هم بدهد.
موزیک مورد علاقه

ربنای استاد شجریان همیشه حالم را خوب می کن هر وقت حالم خراب است ربنای استاد شجریان را گوش می دهم و فوری حس خوبی می گیرم، یک این و دیگری اذان موذن زاده اردبیلی است. کاروان استاد بنان را تاکنون 200 هزار دفعه گوش داده ام. من همیشه سعی می کنم برنامه حافظ خوانی داشته باشم، هر روز بدون استثنا. جدیدا هم درگیر سهراب شده ام؛ سعدی و خیام و فردوسی و بقیه را سعی می کنم مطالعه کنم.

علاقه و تدریس

بالاخره نمی‌ توانم منكر این موضوع شوم كه خوانندگی برای من جذاب‌ تر بوده است اما من همواره به نوازندگی هم علاقه‌ مند بودم و سال‌ ها هم به عنوان مدرس سنتور فعالیت می‌ كردم.

 

علی زند وکیلی2

آلبوم ها

● رویای بی تکرار – ۱۳۹۵

● چون رقص آب – ۱۳۹۴

● تماشای صبا – ۱۳۹۴

● یادی به رنگ امروز – ۱۳۹۴

● همنشین درد – ۱۳۹۴

● عبور از مه – ۱۳۹۲ (مشترک)

● دشت جنون – ۱۳۹۴

● میان تاریکی – ۱۳۹۰ (مشترک)