کد خبر: 162814

واکنش ایران به اظهارات جنگ طلبانه پامپئو

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات جنگ طلبانه پامپئو با بیان اینکه ایران ارزشی برای این تهدیدات قائل نیست، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم آرزوهای خام و کینه‌توزانه آمریکایی‌ها محقق شود.
اتاق خبر 24

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن اظهارات ضد ایرانی و جنگ طلبانه «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در خصوص ایران در سفرش به امارات متحده عربی گفت: آمریکا باید از شکست سیاست‌های جنگ طلبانه بی‌شمار خود در چند دهه گذشته در قبال منطقه درس بگیرد و بداند که جمهوری اسلامی ایران ارزشی برای اینگونه تهدیدات آمریکا قائل نیست و تحت تاثیر آن قرار نخواهد گرفت. 
 قاسمی افزود: مقام‌های آمریکایی تصور می‌کنند که با اقدامات مغایر با موازین بین‌المللی و منشور ملل متحد می‌توانند به اهداف نامشروع خود، که  چیزی جز بی ثبات کردن منطقه و ایجاد تنش‌های جدید بین کشورها نیست، دست خواهند یافت؛ در حالی که جنگ طلبان در واشنگتن از این واقعیت غافل هستند که ایران رویکرد و سیاست اصولی و راهبردی خود در تعامل و همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان را همچنان با قدرت ادامه خواهد داد و با تدبیر و هوشمندی، اجازه نخواهد داد آرزوهای خام و کینه توزانه آنها تحقق یابد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به کنفرانس ضدایرانی آمریکایی‌ها که قرار است در پوشش موضوع خاورمیانه ماه آینده در لهستان برگزار شود، اظهار داشت: ما معتقدیم آمریکا هیچ هدف خیرخواهانه‌ای را به نفع ملت‌های منطقه در خاورمیانه دنبال نمی‌کند و در صورتی که این کشور بخواهد حسن نیت خود را نشان دهد تنها کاری که باید انجام دهد این است که در سیاست‌های خود در قبال منطقه ما بازنگری کند و با دست برداشتن از رویکرد تفرقه افکنانه و ایجاد تهدیدات ساختگی و غیرواقعی، از تشدید تنش‌ها و بحران‌ها در این منطقه خودداری کند.

به گزارش فارس، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سفری منطقه‌ای روز شنبه در امارات عربی متحده با مقامات این کشور دیدار کرد. وی در اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره اوضاع داخلی ایران سخن گفت.

براساس برنامه اعلام شده قبلی وزارت خارجه آمریکا، پامپئو قرار بود به هشت کشور اردن، مصر، امارات عربی متحده، قطر، عربستان سعودی، عمان و کویت سفر و با مقام‌های این کشورها درباره موضوعاتی از قبیل «مقابله با ایران» رایزنی کند.

پامپئو در ادامه سفر دوره‌ای به غرب آسیا امروز به عمان سفر کرد ولی برنامه سفرش به کویت به بعد موکول شد. «رابرت پالادینو»، قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نیمه‌کاره ماندن و کوتاه کردن سفر دوره‌ای وزیر خارجه آمریکا به کشورهای غرب آسیا عنوان کرد که «خانواده پامپئو شاید در یک مراسم خانوادگی خاکسپاری حضور یابند».

بر این اساس، سفر وزیر خارجه آمریکا به کویت لغو شده و قرار است او «در آینده نزدیک و مورد توافق دو طرف» به این کشور حاشیه خلیج فارس سفر کند.

پامپئو روز چهارشنبه هفته گذشته 19 دی ماه نیز سفری از پیش اعلام نشده به بغداد داشت.

منبع: خبرگزاری فارس