کد خبر: 162520
یادداشت اتاق خبر 24

اروپا کمر به نابودی برجام بسته است

آقای ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیر هنگام به موضوع ورود کرد!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بیش از 8 ماه است که اروپا با وقت کشی سعی دارد تا ایران را همچنان در برجام نگه دارد و خود را حامی آن نشان دهد.

در این مدت اروپا دسیسه ها، توطئه ها و مداخلات بسیاری را علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

همین که با تکرار بدعهدی اروپا در برجام روبرو هستیم، برای قطع مذاکرات کفایت می کند، اما اتحادیه اروپا در دسیسه هایی همچون وارد کردن اتهام اقدام تروریستی به ایران آن هم به دست دیپلماتهای کشورمان در اروپا، اتهامی سخیف و بدون ادله است که هنوز هم پس از گذشت چند ماه از ماجرای اتهام، هیچ اسناد و مدارکی از سوی اروپایی ها ارائه نشده که اگر وجود داشت یقین بدانید که رسانه های اروپایی تبلیغات گسترده ای را علیه ایران شکل می دادند.

هم اکنون چند دیپلمات کشورمان در اروپا به اتهام اقدام تروریستی در بازداشت هستند، همه این رفتارهای غیر دیپلماتیم هنگامی افتاد که ایران و اروپا بر سر ادامه برجام مذاکره کرده و به توافق ریسده بودند که با ساز و کار اروپا روند توافق هسته ای بدون آمریکا ادامه داشته باشد.

اروپا هنوز وقت تلف میکند، هر روز درحمایت از برجام سخن می گوید، خانم موگرینی از توافق هسته ای دفاع می کند و خبر می دهد که به زودی ساز و کار اروپا برای اجرای برجام با ایران رونمایی می شود.

در کنار این سیاست، حمایت از گروه های تروریستی همچون منافقین در کشورهای اروپایی بر کسی پوشیده نیست، فرانسه دانمارک، هلند، رومانی، البانی و دیگر کشورهای اروپایی برای تروریست های منافقین مأمن و پایگاه امنی شده است.

حتی گروه های دیگری از تروریست های ضد جمهری اسلامی در کشورهای اروپایی پایگاه و جایگاه دارند و تحت حمایت های دولت های اروپایی قرار دارند.

تروریست هایی که شهریور ماه در بندر عباس مردم بیگناه را در آیین رژه نیروهای مسلح به شهادت رساندند در هلند و دانمارک اقامت و حضور دارند.

از سوی دیگر انگلیس بر سر نازنین زاغری جاسوسی انگلیس ایرانی تبار که به جرم جاسوسی و اقدامات براندازانه بر اساس حکم دادگاه در زندان به سر می برد، جنجال سیاسی بپا کرده است. دخالت های بیجا و مستمر انگلیس به ویژه زیر خارجه تازه کار این کشور در باره نازنین زاغری باعث شد تا معاون اول قوه قضایی در واکنشی قاطع به مقامات این کشور بگوید که غلط میکنند درباره زاغری دخالت می کنند.

اروپا ایران

چنین موضعگیری با وجود دخالت های آشکار و سخنان و مواضع مداخله جویانه انگلیس تاکنون از زبان مسئولین وزارت خارجه گفته نشده است.

اکنون که وضعیت برجام با اروپا با بدعهدی های آنها که مشابه رفتار آمریکا است، روشن شده است، کشورهایی که حامی اصلی تروریست ها در هر نقطه از جهان هستند جمهوری اسلامی ایران را در جریان دسیسه ای که چیده اند متهم به حمایت از تروریسم می کنند.

این در حالی است که وزیر خارجه دانمارک از موافقت اتحادیه اروپا برای تحریم ایران به اتهام تلاش برای ترور مخالفان خود خبر داده بود.

همچنین وزارت خارجه و وزرات کشور هلند در نامه ای مشترک به پارلمان این کشور مدعی شده اند که ایران دو نفر از مخالفان خود را در هلند ترور کرده است!

وزیر خارجه و وزیر کشور هلند نیز اتهامات جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده اند.

استیف بلاک، وزیر امور خارجه و کایسا اولوگرن، وزير كشور هلند در نامه اى خطاب به پارلمان این کشور مدعی شدند که ایران مسئول قتل دو مخالف تهران است که ظاهرا ساکن این کشور بودند.

در این نامه آمده که سازمان اطلاعات و امنیت هلند، شواهدی در اختیار دارد که ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی تبار در سال های 2015 و 2017 دست داشته است.

این که چرا این دو موضوع ادعایی که دروغ است، اکنون پس از گذشت زمان طولانی از آن مطرح می شود؟ مسئله ای است که باید مقامات هلندی به آن پاسخ دهند و البته وزارت خارجه نیز باید در این زمینه و در پاسخ به اتهاماتی که هلند به ایران وارد کرده واکنش قاطعی نشان دهد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هر چند دیر هنگام اما با انتقاد از اتهام‌زنی اروپایی ها علیه ایران گفت: اروپا به گروهک منافقین و تروریست‌هایی که به قتل ایرانی‌ها برخاسته‌اند، پناه داده‌اند.

وی در واکنش به اقدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اعمال تحریم‌هایی علیه نهادهای دولت جمهوری اسلامی ایران، به پناه دادن سه کشور دانمارک، هلند و فرانسه به تروریست‌های منافقین که در قتل 12 هزار شهروند ایرانی دست داشته و در جنایات صدام علیه کردهای عراق شریک بوده‌اند، همچنین دیگر گروه‌های تروریستی که از خاک اروپا برای قتل شهروندان بی‌گناه ایرانی برنامه‌ریزی کرده‌اند، اشاره کرد.

او در توئیتر خود نوشت: اروپایی‌ها، از جمله دانمارک، هلند و فرانسه به سازمان منافقین که 12 هزار ایرانی را به قتل رسانده و به جنایت‌های صدام علیه کردهای عراقی یاری رسانده‌اند، همچنین دیگر تروریست‌هایی که از اروپا به طراحی قتل ایرانی‌های بی‌گناه پرداخته‌اند، پناه داده‌اند. متهم کردن ایران باعث مبرا شدن اروپا از مسئولیت‌شان در پناه دادن به تروریست‌ها نمی‌شود.

اقدام اروپایی در دولت تدبیر و امید تازگی ندارد و بارهای سیاستهای خصمانه اتحادیه اروپایی علیه ایران وجود داشته است اما به نظر می رسد که دولت و دستگاه دیپلماسی سرگرم توافق هسته ای بودن و این موضوع اجازه نمی داد که وزرات خارجه و دولت به رفتارها و اقدامات اروپا علیه ایران پاسخ قاطع و درخور شأن آن بدهند.

این که سخنگوی وزرات خارجه بگوید اقدام ضد ایرانی اروپا نشانه عدم صداقت آنها در مبارزه با تروریسم است، نکته تازه ای نیست چرا که اروپاییی ها نیز همچون آمریکا بی صداقتی خود را بارها اثبات کرده بودند. برجام یک نمونه تازه بی صداقتی اروپا است.

آیت‌الله جوادی ‌آملی سخنی را برای یادآوری آنهایی که هشدارها را جدی نگرفتند دارد. او گفته است؛ درباره برجام هشدار داده بودم، اگر از معامله با کفار لطمه خوردید تقصیر خودتان است، آدم وقتی با کفار معامله می‌کند انگشتش را می‌شمارد ولی اگر خدای ناکرده فریب بخورد، دیگر تقصیر خودش است
اگر از معامله با کفار لطمه خوردید تقصیر خودتان است.

اکنون موضع گیری های تند و قاطعی که نسبت به رفتارهای اروپا از سوی مسئولین به ویژه وزیر خارجه می شود، نشان آن است که متوجه شده اند از برجام اروپایی برای ایران آبی گرم نخواهد شد.

وقاحت سیاسی اروپا تا جایی است که به تروریسم و قاتل پناه می دهند آنگاه ایران را متهم به جمایت از تروریسم می کنند، حال اگر ایران به اف ای تی اف بپیوندد و لوایح چهارگانه آن را نیز اجرا کند، همین اروپا با ادعای دروغین حمیات ایران از تروریسم، پیشقدم در تحریم های بانکی و اقتصادی ایران خواهد شد.

به واقع اروپا هر آنچه که علیه جمهوری اسلامی ایران بکار می برد، برای نابودی کامل برجام است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.