کد خبر: 162364
معاون قوه قضائیه در بازدید از مراحل ساخت ماهواره «ظفر» :

اتکاء به ظرفیتهای انقلابی بویژه نخبگان ولایتمدار، آینده ایران اسلامی را تضمین خواهد کرد

معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات از مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران بازدید کرد.
اتاق خبر 24

 در این دیدار چند ساعته و مهم که ظهر دیروز سه شنبه 18 دی ماه برگزار شد، معاون قوه قضائیه با دکتر جبارعلی ذاکری – رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران -، دکتر حسین بلندی – رئیس مرکز تحقیقات فضائی این دانشگاه – و معاونان دیدار کرد.

در این دیدار، دکتر بلندی ضمن معرفی دستاورد ماهواره‌های «نوید» و «تدبیر (مبین)» به ارائه گزارش از آخرین وضعیت پروژه ماهواره «ظفر» و ارائه دستاوردها و تجهیزات ساخته شده کیفی و پروازی پرداخت.

 

 بازدید از مراحل ساخت ماهواره «ظفر»

 

وی افزود : ماهواره ظفر يك ماهواره پيشرفته و عملياتی با ماموریت تصویربرداری چند طیفی با قدرت تفكیك 5/22 متر بصورت رنگی است كه كاربردهای متعدد در حوزه­ های كشاورزی، نقشه­ برداری، هواشناسی و حوادث غیر مترقبه دارد.

دکتر بلندی ادامه داد : ماهواره ظفرِ علم و صنعت دارای مأموریت تصویربرداری به صورت زمان واقعی و ذخیره اطلاعات با قدرت تفکیک مکانی 45 متر در باندهای رنگی و قدرت تفکیک مکانی 5/22 متر در باند پانکروماتیک است که این محموله قابلیت تصویربرداری 50 فریم بصورت زمان واقعی و 200 فریم ذخیره اطلاعات در روز را دارا است.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران خاطر نشان ساخت : ماهواره ملی ظفر علاوه بر محموله تصویربرداری، دارای محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیرسیستم تعیین و کنترل وضعیت، زیرسیستم تعیین موقعیت، زیرسیستم مخابرات، مدیریت داده و فرمان (تله‌کامند، تله‌متری و کامپیوتر روی برد)، زیرسیستم انرژی و زیرسیستم سازه و مکانیزم و زیر سیستم کنترل حرارت می‌باشد که بخش زمینی شامل ایستگاه تله‌کامند، تله‌متری، تصویربرداری و هندست کاربران می­باشد.

آیت الله دکتر شهریاری هم در این دیدار، ضمن قدردانی از تیم مدیریتی و کلیه دانشمندانی که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند گفت : اتکاء به ظرفیتهای انقلابی بویژه نخبگان ولایتمدار، آینده ایران اسلامی را تضمین خواهد کرد.

معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات تأکید کرد : هرگاه و در هر مجموعه ای از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که روحیه انقلابی، بسیجی و ولایی حاکم گردیده است، آن نهاد به بالاترین درجه رشد خود نائل گردیده که همگی این برکات برگرفته از دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی است.

 

 بازدید از مراحل ساخت ماهواره «ظفر»

 

وی تلاش های صورت گرفته در مجموعه دانشگاه علم و صنعت ایران علی الخصوص مرکز تحقیقات فضائی این دانشگاه را بسیار مثبت و چشمگیر توصیف کرد و خاطر نشان ساخت : یکی از کاربردهای مهم این ماهواره در کنار سایر قابلیتهای فنی آن، کمک به تحقق «عدالت الکترونیک» با بهره مندی از سیستم مکانیاب جغرافیایی با رویکرد رصد و کنترل است که می تواند در زیرساخت و همپوشانی فنی - مهندسی با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، نقش شایانی را ایفا نماید و امیدواریم به حول و قوه الهی در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از این ماهواره باشیم تا یکبار دیگر توان فنی، علمی و اعتقادیِ نخبگانِ انقلابیِ این مرز و بوم بر جهانیان اثبات گردد.

شایان ذکر است، واحد خبر مرکز آمار و فناوی اطلاعات قوه قضائیه، به زودی جزئیات بیشتری از این دیدار مهم و چند ساعته را که از بخشهای مختلف مرکز تحقیقات فضائی صورت گرفته است، منتشر خواهد کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.