کد خبر: 162301
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

تجارت دارو و غذا تنها پیشنهاد اروپا در «اس پی وی»

وضعیت کانال مالی اروپا که قرار بود برپا شود از همان ابتدای مذاکرات با سه کشور اروپایی روشن بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از خروج آمریکا از برجام اروپا خود را مدافع سینه چاک توافق هسته ای نشان داد، اما از آنجا که سگ زرد برادر شغال است، منتقدین پیش بینی می کردند که حمایت اروپا از برجام تنها یک نمایش است و بس!

نمایش مذاکره با اروپا تاکنون ادامه داشته و هنوز هم منقطع نشده است، با وجود این که برخی مسئولین و دست اندرکاران مذاکرات همچون جناب ظریف وزیر خارجه و جناب عراقچی معاون او از الفاظ تندی نسبت به بد عهدی اروپا استفاده می کنند، اما به جز این مواضع اقدام دیگری انجام نشده است.

مسئولین و دولتمردان گفته اند که چندین گزینه برای نافرجامی برجام پس از خروج آمریکا از آن و اروپا دارند که در زمان مقتضی آنها را اجرا خواهند کرد.

با این وجود تلاش بر این است که به روش اروپا در برجام نه بر اساس آنچه که در توافق اصلی نوشته و امضا شده است، بلکه بر اساس آنچه که اروپا در چارچوب اس پی وی تعیین کرده مراوداتی با ایران وجود داشته باشد.

البته هنوز هم این کانال مالی ادعایی اروپا رونمایی نشده و ظاهراً زیر لفظی می خواهد!

قدر مسلم طولانی شدن مباحث مطرح میان ایران و اروپا به بهانه یافتن راهکار مالی برای مراودات بانکی یک ترفند است، ترفندی که برای آمریکا و اروپا زمان می خرد تا در این مدت، تأثیر تحریم های اقتصادی آمریکا نمایان شود و چه بسا این شرایط ایران را وادار به مذاکره دوباره بر سر موضوعی کند که با توافق هسته ای حل شده است.

اروپا تعلل میکند و این که چرا دست به چنین تعللی زده روشن است اما چرا موافقان پابرجایی نیم بند برجام متوجه نشده اند جای شگفتی دارد.

ایران اروپا

پیوستن ایران به اف ای تی اف شرط اروپا برای ادامه برجام است، شرطی که هیچ گونه ارتباطی با موضوع مذاکره و توافق هسته ای با ایران ندارد.

این که با پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای کنوانسیون های این سازمان چه اتفاقی می افتد بسیار نوشته ایم و اکنون گمان می رود که همگان از محتوای سازمان اف ای تی اف آگاه شده باشند.

اکنون بحث بر سر این موضوع است که شرط اروپا اگر از سوی ایران پذیرفته نشود، همانگونه که آمریکا بدون پیش شرط از برجام خارج شد، اروپا نیز به توافق هسته ای پشت پا می زند. اما اگر ایران به اف ای تی اف پیوست، تضمینی به ماندن اروپا در برجام و اجرای تعهدات آن وجود دارد؟

دستگاه دیپلماسی کشور یکبار به طرف مقابل اعتماد کرد، پای میز مذاکره نشست و توافقی را تحفه مذاکرات به ایران آورد، اگر در توافق هسته ای تضمین های لازم وجود داشت، اگر هم طرف مقابل بدعهدی می کرد، بر اساس آن تضمین باید غرامت می داد یا جریمه می شد، اما ضمانت لازم در برجام وجود نداشت و امضای جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا هم پشیزی ارزش نداشت که بخواهد ضامن برجام باشد!

اکنون فضای توافق هسته ای به این سو پیش می رود که برای ماندگاری برجام ما به ازایی ساخته شود که ساخته شده است.

این ما به ازا ضامن ماندگاری برجام است و نبود آن برجام را فنا میدهد، اما آیا برجامی هم باقی مانده است؟!
اف ای تی اف همان ما به ازایی است که تلاش میشود تا همه ارگان ها آن را تصویب کنند، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام.

این که اروپا برای ماندن در برجام شرط گذاشته و شرط او هم پیوستن ایران به اف ای تی است، از سوی مسئولین خودمان گفته شده، هر چند این هم گفته شده است که اگر به اف ای تی اف بپیوندیم هیچ گشایش اقتصادی اتفاق نخواهد افتاد. اما بهانه ها را از دست دشمن میگیرد.

اکنون برای این که یک مقصر ناکامی برجام تراشیده شود، مخالفان پیوستن ایران به اف ای تی اف را معرفی می کنند.

حرف حساب مخالفان اف ای تی اف روشن است، پیوستن به این مقررات و قوانین، خودتحریمی است، چرا که بر اساس برخی از کنوانسوین های اف ای تی اف، ایران کشوری است که از تروریسم حمایت می کند!

منظور سازمان اف ای تی اف حمایت ایران از حزب الله و مقاومت فلسطین است. حزب الله یک حزب قانونی در لبنان است که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است و مقاومت فلسطین نیز مقابل جنایات رژیم صهیونیستی از مردم باقی مانده فلسطین در سرزمین اشغالی دفاع می کند.

پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای تمام و کمال کنوانسیون های آن باعث نخواهد شد که اروپا نیز تمام و کمال تعهدات خود را در برجام اجرا کند، هیچ اراده ای در طرف غربی ماجرای توافق هسته ای دیده نمیشود که بخواهد به توافق پایبند باشد.

در ماجرای برجام قرار بود بازی برد برد اجرای شود که اینگونه شد، اکنون با پیوستن ایران به اف ای تی اف، باخت باخت برای ایران است.

برای شکست برجام بهانه ای وجود ندارد که منتقدین زیر تیغ انتقادات قرار گیرند، اما از هم اکنون موافقان اف ای تی اف، مقصر ناکامی برجام با اروپا را مخالفین پیوستن ایران به اف ای دی اف میدانند، چرا که اعتقاد دارند پیوستن ایران به این سازمان بهانه ها را از دست دشمن می گیرد و باعث میشود اروپا نیز به برجام پایبند باشد.

اما اروپا اگر هم به برجام پایبند باشد در چارچوب نفت در برابر غذا عمل خواهد کرد که به هیچ وجه مطلوب جمهوری اسلامی ایران نیست.

اروپا تمایلی به پرداخت هزینه های اجرای برجام را ندارد و تنها لطفی که میتواند و می خواهد انجام دهد تجارت دارو و غذا با ایران است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.