کد خبر: 162241

کافی شاپی که در آن فرشته ها برای شما قهوه سرو میکنند

چند جمله راجع به کافه داونتیسم، کافی شاپی آینه شکوفایی استعداد ها و تکرار واژه ی توانستن است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

فضای کافه کوچک و نقلی است و صدای نواختن پیانو لحظه‌ای قطع نمی‌شود،‌ دیوارهای آجری با تابلوهای نقاشی آبرنگ، خودنویس و مدادرنگی آراسته شده‌اند که هر کدام اثر هنری یکی از بچه‌های این کافه است. محمد که برای گرفتن سفارش سر میز حاضر می‌شود با اشاره به یکی از تابلوهای نقاشی می‌گوید: «اینو من کشیدم. باخودنویس خودم کشیدم.»

محمد، همانی که سفارشان را می‌گیرد، همان پسر 25 ساله‌ مبتلا به اتیسم است که دقایقی قبل هم پشت پیانوی کافه نشسته بود و آهنگ «جان مریم» را برای مشتری‌ها می‌نواخت، جالب است که همزمان با گرفتن سفارش از مشتری‌ها سوال می‌کند چه آهنگی برایشان بنوازد و وقتی از نواختنش تعریف می‌کنم، ضمن تشکر صمیمانه با لبخند می‌گوید: «خیلی با حوصله زدم.»

در این کافه علاوه بر محمد، 9 نفر دیگر از بچه‌های مبتلا به اتیسم و سندرم دان هم کار می‌کنند که 4 نفر آنها دختر هستند و علاوه بر مهارت نواختن پیانو، پذیرایی از مشتری‌ها و ظرف شستن هم یاد می‌گیرند. کافه هنوز خیلی مجهز نیست و فقط با چای، قهوه، آبمیوه و کیک از مهمانانش پذیرایی می‌کند. آیلین آگاهی، مدیر کافه دانتیسم و مدرس موسیقی به خبرنگار آنا می‌گوید: به زودی 35 نفر دیگر از بچه‌های مبتلا در این کافه مشغول می‌شوند و از ماه مبارک رمضان کیک و شیرینی‌ دستپخت بچه‌ها در این کافه سرو می‌شود، همچنین کافه به وسایل پیشرفته تر و دستگاه‌های لازم مجهز می‌شود تا همه بچه‌هایی که علاقمند به این کار هستند بتوانند در این محل مشغول شوند و درآمد داشته باشند.

دقایقی بعد از ثبت سفارش آبتین پسر 26 ساله مبتلا به سندرم دان سر میز حاضر می‌شود و چای و کیک را روی میز می‌گذارد هرچند مدتی کار را تمرین کرده اما هنوز هم به سختی می‌تواند این کار را انجام دهد به همین دلیل تعدادی از پدر و مادرهای بچه‌ها در کارهای کافه به فرزندانشان کمک می‌کنند مثل پدر زهرا که وقتی دخترش می‌خواهد سینی چای را برای مشتری ببرد او را همراهی می‌کند.

در شلوغی کافه و شادی کودکان از برپایی جشن تولد با آیلین آگاهی، مدیر کافه دانتیسم هم صحبت می‌شوم؛ کسی که از 17 سال پیش تاکنون نواختن پیانو را به کودکان مبتلا به سندرم دان واتیسم آموزش می‌دهد و از دو سال پیش تصمیم گرفت محلی برای اشتغال بچه‌های مبتلا راه اندازی کند چرا که به گفته او پس از هر اجرای کنسرت تا اجرای بعدی بچه‌ها کاری برای انجام دادن نداشتند و احساس خلاء می‌کردند به همین خاطر با راه اندازی کافه سعی دارد هم به دیده شدن این بچه‌ها کمک کند و هم منبع درآمدی برای آنها فراهم کند.

مادر پرنیان یکی از کودکان مبتلا به «سندروم داون» هم در کافه حضور دارد. به گفته وی پرنیان از ظهر در کافه حاضر شده است و با وجود اینکه تاکنون تجربه کار کردن را نداشته است دلش نمی‌خواهد به خانه برگردد. او درباره همکاری دخترش با کافه دانتیسم به ایسنا می‌گوید: «چند سال است که پرنیان در حال آموزش موسیقی است، او در تهیه یک کلیپ راجع به مبتلایان سندروم داون با خانم آگاهی آشنا شد، خود من هم حدود پنج سال است که در این زمینه در فضای مجازی فعال هستم و یک صندوق خیریه هم برای حمایت از این بیماران تشکیل داده‌ام و به گواه همین فعالیت‌ها می‌گویم که افراد مبتلا به سندرم داون و اوتیسم توانایی‌های بسیاری دارند که جامعه از آن بی خبر است.»

او با دلخوری از برخی نگرش‌های موجود در جامعه نسبت به اینگونه مبتلایان به سندروم داون تاکید می‌کند: «برخی فکر می‌کنند بچه‌های خاص حتی از پس خودشان برنمی‌آیند چه برسد به اینکه جایی مشغول به کار شوند. آنها گمان می کنند این کودکان استقلال فردی که هیچ، استقلال اجتماعی هم نمی‌توانند پیدا کنند. آنها تصور می کنند فقط والدین باید از این کودکان حمایت کنند، اما اینطور نیست و در این کافه بچه‌ها احساس می کنند که دیده می شوند، موثرند و استقلال مالی دارند و این نکته برایشان بسیار مهم است».

مادر پرنیان ادامه می دهد: «باور جامعه این است که این کودکان نمی‌توانند به خودشان برسند، در حالی که آنها می توانند با آموزش تبدیل به افراد مستقلی شوند. من از دو ماهگی پرنیان با او کارکردم. نظارت و حمایت پدر و مادر، پذیرش مساله و قبول اینکه مشکل این بچه ها عامل محدودیت آنها نیست، خیلی کمک کننده است».

البته مادر این کودک مبتلا به سندرم دان با دلسوزی و ترحم بی جای والدین نسبت به فرزندانشان مخالف است. به گفته او بچه‌های خاص توانایی زیادی دارند و فقط باید آنها را پرورش داد.

وی همچنین از دور بودن این کودکان از فضای جامعه و نداشتن ارتباط مستمر مردم با آنها انتقاد می‌کند و می‌گوید: «معمولا این بچه ها در جایی مشغول می‌شوند که با مردم رو در رو نیستند و برای مثال به قالیبافی یا کارهای هنری و دستی دیگر می‌پردازند. نتایج کار آنها در بازارچه های خیریه نمایش داده می شود که کسی دلش بسوزد و آن را بخرد، اما افتتاح این کافه باعث شد که بچه ها با مخاطبان ارتباط مستقیم پیدا کنند و جامعه هم به این بچه ها ترحم نکند. بچه‌های ما در اینجا به جامعه ثابت می‌کنند که می‌توانند.

 

 

درباره‌ی اوتیسم

اوتیسم کم‌توانی نیست بلکه یک نوع توانایی متفاوت است و قطعا آن توانایی و استعداد وجود دارند.

پرسنل کافه دانسیتم در دانشکده‌ی موسقی هم پای دیگر افراد درس می‌خوانند و فقط با برگزاری یک جلسه ی فوق‌العاده برای هر درس می توانند به خوبی افراد عادی درس را یاد بگیرند.

احداث این کافه باعث شد تا خانواده های زیادی که کودکان مبتلا به سندروم داون و اوتیسم دارند، ببینند و بفهمند و امیدوار باشند که فرزندان آنها هم می‌توانند مهارت‌های مختلفی را یاد بگیرند و شغلی برای خود دست و پا کنند.

افراد مبتلا به اوتیسم از نوعی اختلال در ارتباط گیری با اطرفیان خود رنج می برند که متاسفانه بعضا با منزوی شدن این افرد توسط خانواده‌ها این اختلال رفته رفته پررنگ تر می شود.  کافه‌داری و مشاغل مشابه، نه تنها یک شغل انفرادی نیست بلکه در معرض ارتباط مداوم با مردم جامعه است که می‌تواند تاثیر بسزایی روی افراد مبتلا به اوتیسم بگذارد. در واقع مشارکتهای عمومی و فعالیت های اجتماعی می تواند تا حد زیادی این بیماری را کنترل کند.

شما هم اگر در خانواده تان فرد مبتلا به سندروم داون و یا اوتیسم دارید حتما برای شکوفا شدن استعدادهایشان گام بردارید و کافه داونتیسم را هم فراموش نکنید؛ بروید و لذت ببرید.

 

 

منو و خوراکی‌های داونتیسم

در این کافه از دستگاه هایی استفاده می شود که کار کردن با آنها برای بچه های اوتیسمی و سندروم‌داون راحت تر باشد. دستگاههایی که با فشار دادن یک دکمه قهوه می‌دهد و با زدن دکمه ی دیگر، کاپوچینو را حاضر و آماده تحویلتان می دهد. با همه‌ی این ها، این بچه ها از مدتها قبل آموزش های خود را شروع کرده اند. مثلا بچه هایی که وظیفه ی پختن کیک را دارند از حدود 6 ماه قبل تمرینات خود را شروع کرده اند. باورتان می‌شود؟ کیک هایی که در این کافه می‌خورید کار همین بچه های مبتلا به اوتیسم است.

چند نفر دیگر از این بچه ها حدود 2 ماه است که مشغول یادگیری باریستا هستند و اینطور که به ما گفته‌اند تا پایان ماه رمضان آموزش هایشان به اتمام می‌رسد و رسما در کافه مشغول به این کار می شوند.

منوی این کافه از روز افتتاحیه کم کم رو به تکمیل شدن است. مثلا روز اول افتتاحیه منو فقط  سرو چای را داشت که بچه ها شوک زیادی به دلیل تنوع منو متحمل نشوند. روز دوم کار، آبمیوه طبیعی به منو اضافه شد، روز سوم دمنوش و روز چهارم کیک‌ها نیز اضافه شدند و این منو تا امروز همچنان در حال بروزرسانی است.

 

 

کافه ی فرشته ها در آستانه ی تعطیلی

کافه داونتیسم که امید سندروم داونی ها و مامن اوتیسمی های تهران به شمار میرود این روزها روزگار خوبی را سپری نمیکند. به گفته آگاهی مدیراین کافه به دلیل محقق نشدن وعده های سازمان بهزیستی، و به خاطر یک سلسله علل اقتصادی و مدیریتی دیگر دایر نگه داشتن این کافه از توان یک خانم تنها خارج است. شاید اگر یک برنامه تلویزیونی به داد کافه داونتیسم نرسیده بود، فراموشی مردم و مسئولین منجر به تعطیلی آنجا می شد.

چند روز پیش خانم آگاهی با حضور در یک برنامه تلویزیونی و بازگو کردن وعده های داده شده و همچنین تشریح شرایط سخت ادامه به کار کافه، توانست علاوه بر متقاعد کردن رئیس جدید سازمان بهزیستی جهت عمل به وعده های مدیران قبلی، کمک های مردمی دیگری را برای معلولان مورد نظر جلب کند.

امروز شاهد آن هستیم که مشکلات مالی کافه داونتیسم برطرف شده است و از همه ی علاقمندان به شرکت در این کار خیر پیشنهاد میشود به جای کمک نقدی، با حضور در این کافه و سفارش خوردنی های جذاب موجبت ادامه به کار این کافه را فراهم کنند.

 

گزیده ای از دلنوشته های مشرق، ایسنا، آنا و عصر ایران با موضوع کافه داونتیسم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.