کد خبر: 162168
یادداشت اتاق خبر 24

سرنگونی رژیم صدام و جایگاه ایران در منطقه

در ادامه مباحثی که درباره سخنان محسن رضایی پیرامون عملیات کربلای چهار می شود باز هم باید نوشت و گفت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کربلای چهار هر چند شاید بر اساس برخی دیدگاه ها و نظرات یک عملیات ناموفق بوده است، اما نباید نادیده گرفت که چنین عملیاتی که برخی ادعا میکنند شکست خورد، نباید همان سخنانی را که در دوران صدام زده می شد بازگو کرد.

از صدام نام آوردیم، آنهایی که 8 سال دوران دفاع مقدس را به خاطر یک عملیاتی که ناکام ماند و شکست خورد تخطئه می کنند، اکنون صدام و حکومتش کجاست؟ سرنوشت صدام و ارتش تا دندان مسلح او چه شد؟

ما اکنون در کجای معادلات منطقه ای و جهانی قرار داریم و اکنون صدام و عراق کنونی کجاست؟

ناعادلانه است ، تنها به مسائلی نگریسته شود که مبلغ برخی زخم ها و دردها است که اگر هم قرار است این زخم ها و دردها بازگو شود که باید هم شود، نه نگاه دشمنی که سعی داشت تا همه ایران را اشغال کند و خوزستان را از وطن جدا سازد.

رژیم صدام همه عملیات های جنگی را با ابزار تبلیغاتی که در دست داشت به سود خود جلوه می داد.

حتی عملیات هایی که شکست خورده بود و در آن تلفات زیادی هم متحمل شده بود. در عملیات کربلای 4 هزاران نفر از نیروهای ایرانی به شهادت نرسیدند، بلکه در این عملیات بر اساس همه اسناد و مدارک موجود 950 نفر از رزمندگان شهید شدند، صدام تبلیغ می کرد ما ایرانی ها را در این عملیات درو کردیم!

جمهوری اسلامی ایران

آمار کشته های دو طرف نشان می دهد و ثابت می کند که تلفات کدامیک بیشتر بوده است.

ارتش صدام از نظر عِده و عُده بسیار قوی تر بود، اما به نتیجه کار باید نگاه کرد، تعداد شهدای جمهوری اسلامی ایران در دوران 8 سال دفاع مقدس کمی بیش از 300 هزار نفر بود اما ارتش صدام هم از لحاظ کشته ها، هم زخمی ها و هم اسرا تعداد تلفات بسیار بالاتری را متحمل شد.

عراق در دوران جنگ تحمیلی بیش از 600 هزار کشته داشت، تعداد اسرای عراقی نیز بیشتر از اسرای ایرانی بود.

کمی بیش از 72 هزار اسیر عراقی در ایران بود، در مقابل نزدیک به 45 هزار اسیر ایران در عراق وجود داشت.
هم تعداد کشته ها و هم تعداد اسرای عراقی نشان می دهد که ایران علیرغم این که در شرایط مناسبی قرار نداشت، دست برتر را در جنگ داشت.

بسیاری از کشورهای منطقه و فرا منطقه حامی تسلیحاتی رژیم صدام در عراق بودند.

اگر کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا و شوروی سابق نبود، عراق ظرف چند روز به دست نیروهای رزمنده ایران آزاد می شد.

سرنگونی رژیم صدام در آن دوران برای کشورها و رژیم های حامی او غیر قابل باور و پذیرش بود، آنها در سودای سرنگونی انقلاب اسلامی به سر می بردند اما مقاومت جمهوری اسلامی همه معادلات پیش بینی شده را تغییر داد.

جمهوری اسلامی ایران پیروز نبردی شد که هیچ کشوری تاب تحمل آن را نداشت و در کمترین زمان ممکن از هم فرو می پاشید.

ایران اکنون در بسیاری زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، علمی و نظامی پیشرفت های بزرگی را به دست آورده است، پیشرفت هایی که زیر سایه انقلاب اسلامی و مقاومت مردم کشور حاصل شده است.

حتی دشمنان نیز تصور نمی کردند که ایرانبتواند به فناوری های هسته ای دست یابد یا بتواند دست به ساخت موشکهایی بزند که اکنون دشمنان به خاطر وجود آنها واهمه دارند.

ایران در جنگی نابرابر و تحمیلی پیروز میدان بود و اکنون همان عراقی که 8 سال علیه جمهوری اسلامی ایران جنگید، به کشوری همپیمان و قابل اعتماد تبدیل شده است و هیچ خطری از سوی این کشور ایران را تهدید نمی کند.

جنگ را هر چند باید واقعی دید و بازگو کرد اما بازگو کردن حقایق جنگ هم ظرافت هایی دارد که هر کسی از عهده آن بر نمی آید، به ویژه آنهایی که شاید چند عکس یادگاری از آن دوران برای خود نگه داشته اند!