کد خبر: 162077
اتاق خبر 24 بررسی کرد

پیش شرط اروپا برای پایبندی به برجام

اروپا برجام را به اف ای تی اف گره زده است، دو موضوعی که هیچ ارتباطی به هم ندارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

زمانی که مذاکرات هسته ای میان ایران و 1+5 آغاز شد، تنها موضوعی که در این مذاکرات پیگیری می شد، موضوع فعالیت های هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران بود.

چارچوب مذاکرات روشن بود، خارج از این چارچوب خط قرمز جمهوری اسلامی ایران و هنوز هم هست.

آمریکا و کشورهای اروپایی عضو گروه 1+5 تلاش زیادی کردند تا بتوانند موضوعاتی همچون توانمندی موشکی ایران را نیز وارد مذاکرات هسته ای کنند اما با مخالفت قاطع جمهوری اسلامی ایران روبرو شدند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه مذاکرات هسته ای تأکید کرده بودند و برای اعضای تیم هسته ای و دولت چارچوب و خط قرمز را مشخص کرده بودند و تیم هسته ای نیز موظف به رعایت آن خط قرمزها بود، هر چند شاید در جریان مذاکرات طرف مقابل پیشنهادهای فریبنده ای نیز داده بود که اگر بر سر مسائل موشکی مذاکره و به توافق برسیم امتیازاتی از سوی آنها به ایران داده خواهد شد.

اما دوراندیشی و پیش بینی دقیق رهبر معظم انقلاب اسلامی از خسارت های بعدی به انقلاب و کشور جلوگیری کرد. اگر ایران بر اساس خواسته آمریکا و اروپا تن به مذاکره بر سر موضوع موشکی همراه با مذاکره بر سر پیشرفت های هسته ای داده بود و آن دو را همزمان برچیده بود اکنون چه اتفاقی می افتاد؟

 تجربه ناموفق و درس عبرت برجام برای آنهایی که اعتقاد به مذاکره و توافق با آمریکا داشته و دارند، باید باعث متنبه شدن چنین افراد و جریان هایی شده باشد تا دیگر در اندیشه مذاکرات و توافقات مشابهی نباشند.

روشن است که آمریکا و اروپا در پی آن هستند تا هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در شرایط محدودیت شدید و نظارت های دقیق از سوی آنها قرار داشته باشد.

اکنون مباحثی درباره پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای کنوانسیون های این سازمان از سوی جمهوری اسلامی مطرح است که نشان می دهد اصرارهایی در داخل همراه با فشارهای خارجی وجود دارد.

پیش از این نیز از زمان خروج آمریکا از برجام و پایبندی ظاهری اروپا به توافق هسته ای با ایران، گفته بودیم که اروپا پایبندی خود را به برجام با برخی مطالبات دیگر گره زده است.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای در تاریخ 13 آذر 97 گفته بود؛
«اگر بانک های ایرانی که اکنون تحت تحریم های آمریکا هستند، تحت تحریم های FATF نیز قرار گیرند، طبیعی است نمی توانند با این ساز و کار همکاری کنند، نه اینکه شرطی وجود داشته باشد، بلکه یکی از الزامات همکاری با ساز و کار اروپا و هر ساز و کار دیگری است.»

FATF

این سخن آقای عراقچی تازگی ندارد چند ماه پیش نیز چنین موضوعی را مطرح کرده بود و پس از آن نیز چندین بار تکرار شد.

اما بین مسئولین وزارت خارجه و مذاکره کنندگان یا یک ناهماهنگی یا اختلاف وجود دارد، ظریف خلاف نظر و سخنان عراقچی در باره اف ای تی اف و برجام سخن گفته است.

محمد جواد ظریف دوم خرداد 97 در گفتگو با یک خبرگزاری در واکنش به این که دلواپسان می گویند شرط ماندن اروپا در برجام پیوستن ایران به اف ای تی اف است چنین پاسخ داد؛ «اف ای تی اف پیش شرط کسی برای ماندن {در برجام} نیست؛ اما به علت نبودن این مقررات، بهانه هایی که به اتهام پولشویی و حمایت مالی از تروریسم علیه ایران مطرح می شود، باعث شده بانک های مختلف کار با ایران برایشان سخت باشد.»

اما اکنون دیگر روشن شده است که پیوستن ایران به اف ای تی اف پیش شرط اروپا برای ماندن در برجام است.

آیا درست است که برای پابرجا ماندن یک قرارداد قانونی و معتبر یک توافق دیگری را امضا و اجرا کنیم؟ در حالی که بر اساس گفته های اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای، مذاکرات تنها بر سر مسائل هسته ای ایران بوده و بس؛ پس نباید هیچ جای چانه زنی و گرو کشی وجود داشته باشد.

رفتارهایی که از سوی آمریکا و اروپا سر می زند، یک هماهنگی و برنامه ریزی پسابرجامی را اثبات می کند.

طرح موضوع پیوستن ایران به اف ای تی اف درست پس از توافق هسته ای و خروج آمریکا از آن اتفاقی نیست، بلکه با برنامه اقدام شده است.

اکنون پیوستن یا نپیوستن ایران به اف ای تی اف موضوع اصلی نیست، هر چند این موضوع بسیار مهم است، اما اکنون این مسئله مطرح است که چرا برای اجرای برجام و پایبندی طرف اروپایی به آن پیش شرط مطرح می شود؟

چه تضمینی وجود دارد که اگر ایران به اف ای تی پیوست، اروپا به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای عمل کند؟

هم اکنون نیز بانک های خارجی به خاطر باقی ماندن تحریم های اقتصادی نمیتوانند مناسبات بانکی با ایران داشته باشند، آیا با پیوستن ایران به اف ای تی اف تحریم های بانکی برداشته می شود؟

آمریکا چه با بیوستن ایران به اف ای تی اف و چه نپیوستن، گشایشی در امور بانکی با ایران را باعث نخواهد شد، اروپا نیز نمی تواند منافع سیاسی و اقتصادی کلان خود را با آمریکا قربانی روابط تجاری و اقتصادی با ایران کند. نه این که توان آن را نداشته باشد، بلکه مناسبات اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکا بسیار گسترده تر و سودمندتر از روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است.

با این وصف آیا پذیرفتن پیش شرطی که هیچ محلی از اعراب هم ندارد، برای جمهوری اسلامی ایران جایز و به صلاح است؟

عبدالرضا فرجی‌راد مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی در همین زمینه  گفته است:
«بهتر است قوانین مرتبط با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم زودتر به نتیجه برسد تا اروپایی‌ها در ایجاد سازوکار مالی با ایران بهانه نداشته باشند.»

او گفته تاخیر در تصویب این قوانین تا حدی بهانه‌ای شده برای اروپایی‌ها که ساز و کار مالی را به تاخیر بیندازند.

سه ماه پیش گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد به ایران چهار ماه فرصت می‌دهد تا تعهداتش برای مبارزه با پولشویی را عملی کند.

اگر این روند به این شکل ادامه داشته باشد باید شاهد آن باشیم که پس از پیش شرط پیوستن ایران به اف ای تی اف به خاطر اجرای برجام، پیش شرط توافق بر سر توانمندی موشکی ایران برای اجرای اف ای تی اف پیش کشیده خواهد شد و برای اجرای تعهدات غرب در موضوع موشکی، پیش شرط منطقه ای مطرح خواهد شد و همینطور ادامه خواهد داشت تا همه مولفه های قدرت و عوامل بازدارنده از دست ایران خارج شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.