کد خبر: 161846

اولین عکس واضح از دورافتاده ترین جرم آسمانی

کمتر از دو روز بعد از عبور تاریخی یک فضاپیمای ناسا از کنار دورافتاده‌ترین جرمی که یک کاوشگر ساخت بشر از آن بازدید می‌کند، اولین عکس واضح از آن منتشر شده است.
اتاق خبر 24

اولین عکس واضح از دورافتاده ترین جرم آسمانی
عکس فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا تایید می‌کند که این جرم شبیه به یک "آدم برفی" است. نیوهورایزنز (افق‌های نو) در فاصله تقریبا ۶.۶ میلیارد کیلومتری زمین با این جرم ملاقات کرد.دورترین جرمی که قبل از آن بازدید شده بود پلوتون بود که نیوهورایزنز در ژوئیه ۲۰۱۵ از کنارش گذشت.

اما آلتیما تولی ۱.۵ میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون است.این جرم در مداری موسوم به کمربند کایپر (یا کویپر) می‌گردد که متشکل از صد‌ها هزار جرم مثل آلتیما تولی است.انجماد عمیق این اجرام به دلیل دوری از خورشید مسلما باعث می‌شود حاوی سرنخ‌هایی از چگونگی شکل گیری اجرام منظومه شمسی باشند که ۴.۶ میلیارد سال قدمت دارد.

تیم محققان این ماموریت تصور می‌کنند دو قطعه‌ای که آلتیما را تشکیل می‌دهند در همان دوران آغازین منظومه شمسی یا لختی پس از آن به هم چسبیده اند. دانشمندان تصمیم گرفته اند که قلوه بزرگتر را "آلتیما" و قلوه کوچکتر را "تولی" بنامند. نسبت آن‌ها سه به یک است.

جف مور، از محققان نیو هورایزنز از مرکز تحقیقات ایمز ناسا، گفت که این دو قلوه سنگ با سرعت خیلی پایین شاید مثلا دو تا سه کیلومتر در ساعت به هم برخورد کرده اند.
 

آدم برفی هر ۱۵ ساعت یک بار دور محورش می گردد

اولین عکس واضح از دورافتاده ترین جرم آسمانی

داده‌های تازه همچنین شدت تیرگی این شی را نشان می‌دهد. درخشان‌ترین نواحی آن فقط ۱۳ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند و تاریک‌ترین نواحی فقط ۶ درصد. به گفته کتی اولکین از دانشمندان ماموریت این به تیرگی خاک گلدان است.با این حال این سنگ کاملا سیاه و خاکستری نیست. کارلای هووت از دیگر مسئولان این ماموریت گفت: "عکس هابل به وجود رنگ در آن اشاره داشت و حالا قطعا می‌توانیم بگوییم که آلتیما تولی قرمز است. "

آن‌ها می‌گویند که این سرخی به تابش اشعه‌های پرانرژی کیهانی و اکس ری که فضا را پر کرده مربوط می‌شود.کاوشگر با سرعت ۵۱ هزار کیلومتر در ساعت از فاصله ۳۵۰۰ کیلومتری سنگ رد شد.تاکنون فقط یک درصد داده‌های جمع آوری شده توسط فضاپیما به زمین ارسال شده است که ناشی از سرعت پایین فرستنده آن است. انتقال کل داده‌ها حدود ۲۰ ماه طول خواهد کشید.

منبع: پارسینه

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.