کد خبر: 16177

تازه ترین رسوایی در سازمان ملل

یک نهاد حقوق بشر، انتصاب عربستان سعودی به عنوان رئیس یک پنل کلیدی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را "رسوایی" دانست.
اتاق خبر 24

هیلل نوئر مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل گفت: «این یک رسوایی است که سازمان ملل کشوری را به عنوان رئیس یک پنل کلیدی حقوق بشر انتخاب کرده است که در سال جاری بیش از داعش سر بریده است. حقوق بشر از دلارهای نفتی و سیاست متاثر شده است.»

 
وی افزود: «این انتصاب سازمان ملل مانند این است که یک آتش‌افروز را برای ریاست آتش‌نشانی شهر برگزینیم.»
 
این فعال حقوق بشر هشدار داد که این انتصاب از اعتبار شورای حقوق بشر می‌کاهد و افزود رژیم ریاض در موضوعات آزادی مذهبی و حقوق زنان بدترین سابقه را در جهان دارد.
 
وی تاکید کرد: «سازمان ملل با برگزیدن یک حکومت بنیادگرا که زنان و اقلیت‌ها در آن سرکوب می‌شوند، به عنوان رئیس بر گروهی از کارشناسان، تنها مشروعیت خود را تضعیف کرده است.»
 
نوئر در ادامه از آمریکا و اتحادیه اروپا به خاطر سکوتشان در قبال این مساله انتقاد کرد و گفت این انتصاب ممکن است در نتیجۀ تبانی میان قدرت‌های جهانی و رژیم عربستان سعودی صورت گرفته باشد.
 
وی گفت: «همین که عربستان یکی از اعضای شورا (حقوق بشر سازمان ملل) محسوب می‌شود به قدر کافی بد است، اما این‌که سازمان ملل نیز این رژیم را به عنوان رئیس یک پنل کلیدی انتخاب کند، نمک پاشیدن به زخم‌های مخالفانی است که در زندان‌های سعودی در حال رنج کشیدن هستند، افرادی مانند رائف بدوی، فعال حقوق بشر.»
 
بدوی، یکی از موسسان وب‌سایت "شبکۀ لیبرال سعودی" به دلیل اتهاماتی که سیستم قضایی پادشاهی عربستان از آن‌‎ها تحت عنوان جرائم اینترنتی و توهین به وهابیت یاد کرده است، به تحمل یکهزار ضربۀ شلاق و ۱۰ سال زندان محکوم شده است. با وجود اعتراض‌های بین‌المللی، ریاض تاکنون از لغو این مجازات سنگین سر باز زده است.
 
به گزارش پرس تی وی، در تاریخ ۲۶ شهریور، فیصل بن حسن طراد، نمایندۀ عربستان سعودی در دفتر سازمان ملل در ژنو، رسما برای بار دوم به عنوان رئیس گروه مشاوره حقوق بشر که پنج عضو دارد، منصوب شد. وی پیشتر در ماه ژوئن برای این پست انتخاب شده بود.
 
این گروه مشورتی که یونان، الجزایر، شیلی و لیتوانی از دیگر اعضای آن هستند، وظیفه دارد مقامات ۷۷ پست را در سراسر جهان برای رسیدگی به پرونده‌های حقوق بشر انتخاب کند.
 
سازمان دیده‌بان سازمان ملل متحد، یک سازمان غیردولتی مستقر در ژنو است که از سال ۱۹۹۳ برای نظارت بر فعالیت‌ها و تصمیمات سازمان ملل در حوزۀ حقوق بشر، تاسیس شده است.
منبع: جام نیوز